ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XI, брой 4, 2017

Горещото рециклиране е ефективно, екологично и икономично решение за ремонт на настилки

Горещото рециклиране е ефективно, екологично и икономично решение за ремонт на настилки

Технологията „горещо рециклиране на място” се използва за ремонт и рехабилитация на пътни участъци и представлява алтернатива на традиционното фрезоване на стария асфалт с последващо ново асфалтиране. В развитите страни този метод се прилага за натоварени магистрали, главни и второстепенни пътища, улици в градска среда, както и за самолетни писти.

Процесът „горещо рециклиране на място” използва композиция от специализирани машини, които извършват следните операции: 1- Нагряване и размекване на съществуващата настилка непосредствено преди нейното рециклиране; 2-Фрезоване с рециклатор - ремиксер на старата нагрята настилка с дебелина до 4cm и подаване в смесителната камера; 3-Добавяне на регенерираща добавка за битум и/или нови фракции и битум; 4-Смесване до хомогенност на фрезования материал и добавените материали; 5-Подаване на готовата смес чрез разпределителни шнекове към полагащата и уплътняваща греда; 6-Уплътняване на положената смес с валяци. В зависимост от целта на извършваната рехабилитация е възможно адаптиране на процеса, позволяващо както повторно профилиране на пътното платно, така и полагане на нов износващ пласт и усилване на пътната конструкция при необходимост.

Преди извършването на горещо рециклиране на място се провежда задълбочено изследване на старата асфалтова настилка. Установяват се свойствата на предвидената за рециклиране смес и се изследват параметрите на стария окислен битум. Въз основа на това се подбира най-добрата комбинация от свързващо вещество и регенерираща добавка за постигане на продукт, неотстъпващ по качества на нова асфалтова смес.

Използването на регенериращи добавки възстановява качествата на стария окислен и втвърден битум. По този начин се възстановяват напълно експлоатационните характеристики на старата асфалтова смес.

В сравнение с традиционните методи за ремонт на пътища, технологията „горещо рециклиране на място” осигурява няколко ключови предимства.

На първо място, тя позволява 100% оползотворяване на скъпоструващите асфалтови настилки. По този начин се намалява използването на природни ресурси, спестяват се средства и енергия за производство на нов асфалт и се намалява обемът на генерираните строителни отпадъци. Всичко това води до намаляване на емисиите и опазване на околната среда.

На второ място, технологията е многократно икономически по-ефективна, тъй като се изключва необходимостта от производство на нови асфалтови смеси. Целият процес се извършва на обекта, като включва съкратен брой строителни дейности и операции. При „горещо рециклиране на място” участват многократно по-малко машини и транспортни средства, тъй като отпада фрезоването и извозването на стария асфалт и доставката на нов асфалт от асфалтовите бази.

На трето място, методът „горещо рециклиране на място” многократно намалява времето за ремонт на пътя. Това осигурява къси срокове за завършване на обектите и по-малко затруднения за участниците в трафика.

От 2015 година фирма Атлас Балкан успешно прилага тази технология в България. До този момент са изпълнени участъци от значими пътни обекти – градски улици, общински пътища и магистрали. Специализираните машини от последно поколение дават възможност за изпълнение на обекти с различни асфалтови настилки, а регенериращите добавки на фирма Бета Проинвест възстановяват еластичността на стария битум и повишават ефективността на технологията.

Горещото рециклиране на място е изключително ефективно, екологично, бързо и икономически изгодно решение за ремонт на пътната инфраструктура. Богатите страни използват тази възможност и с ограничен ресурс за ремонт възстановяват многократно повече километри пътища. По-широкото приложение у нас ще доведе до много по-голям обем възстановена общинската и републиканска пътна мрежа.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на Списание ИНФРАБИЛД

още в рубриката

Новини