Считаме, че не трябва да е задължително членството и в двете камари - КИГ и КИИПРазговор с Инж. Валентин Йовев, Председател на Камарата на инженерите по геодезия - КИГИнж. Йовев, бихте ли представили Камарата на инженерите по геодезия?
Камара на инженерите по геодезия е учредена през 2007г. и е уникална по своята същност. Създадена е със Закона за геодезията и картографията. Нейното учредяване е резултат от повишения обем дейности по геодезия и кадастър и нуждата от тяхното стандартизиране, уеднаквяване на практиките със страните от Европейския съюз, както и европейско сертифициране на нашите членове. Геодезията е регулирана професия и нашите професионални квалификации се признават във всички страни от ЕС. Може да видите записаното на страницата на ЕС: “Дадена професия е регулирана, ако за да я практикувате е нужно да притежавате определена степен, да положите специални изпити или да се регистрирате към професионална организация.” КИГ е неправителствена организация с основна цел да защитава, насърчава, да регулира и подкрепя професионалните интереси на своите членове. В своята дейност камарата съдейства за повишаване на професионалната им квалификация, за тяхната информираност относно новостите и стандартите в областта на геодезията, картографията и кадастъра. Насърчава членовете си да участват в бъдещото развитие на професията като участват в различни комисии - Контролния съвет, Комисията по професионална етика и областни колегии, като ние сме незаобиколим фактор при изработване на всякакви нормативни актове имащи отношение към нашата професия. КИГ развива дейност и извън страната, членувайки в някои международни организации. Член е на FIG – Световна асоциация на геодезистите. В тази връзка, бих искал да кажа, че за нас е гордост, че през 2015г. бяхме домакин на Световната седмица на FIG. Членуваме и в европейската организация на геодезистите CLGE и IG-PARLS, която е европейската група на геодезистите с държавно делегирани правомощия.
Относно дейността ни и членството на колегите в Камарата на инженерите по геодезия има известна законова колизия, тъй като в ЗГК има императивна норма в чл.38, която задължава инженерите по геодезия, извършващи дейности по специалността си, да членуват в КИГ. Същата императивна норма съществува и в закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, чл.9 отнасяща се до задължителното членство на инженерите в инвестиционното проектиране, което включва и колегите геодезисти, задължително да членуват в Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), секция Геодезия и приложна геодезия. Това е противоречие между правни норми, регулиращи едни и същи обществени отношения, а компетенциите в случая и на двете камари са абсолютно едни и същи. Т.е. нашето виждане е, че трябва да се направи законодателна промяна в посока на личен избор от съответния геодезист относно членството му в едната или в другата камара, което впрочем е и практика в повечето държави на ЕС. Така поставени нещата ще принудят и камарите да осъществяват своята дейност в конкурентна среда. Сега просто колегите плащат на двете места и се създава напрежение и неглижиране на дейността. Ние в КИГ правим всичко възможно това положение да се промени. Проблемът е поставян многократно и все се случва нещо заради което се отлага, въпреки изразяваното разбиране по въпроса. Докато аз съм председател на УС на камарата се надявам да настъпят желаните от нас промени в посока да се премахне задължителното членство и в двете камари.
Бихте ли споделили по какви инициативи и проекти работите в момента?
В момента наши представители работят по промени, касаещи Нормативната база в областта на кадастъра и геодезията. Изработват се нови наредби и промени в съществуващите. Налага се да се актуализира т.н. дългосрочна програма за изпълнение на дейностите по кадастъра, тъй като тя беше със срок до 2015г. и за съжаление се изпълни едва 22% от нея за 15 години. Дейности по геодезия не се изпълняват и няма предвидено финансиране, въпреки изискванията на закона за геодезията и кадастъра. Борбата ни е и в тази посока. Създаването на новата кадастрална карта и регистри се оказа сложен и дълъг процес. Впечатлението на хората, че всичко е объркано и грешно, е най-малкото невярно. Просто при този процес на създаване на повърхността излизат проблеми, които имотите са имали и са натрупвани през годините – например имотната граница се разминава със сегашната ограда, неприложени и/или невярни регулационни планове, дигитализирани без правила и норми, грешни измервания в миналото, изчисления на площи по графични данни с линийка и какво ли още не. Трябва внимателно да се изследва собствеността и чак тогава да се отразява в кадастралната карта. Е има и недотам съвестни колеги, но за щастие те са малцинство и ние като камара ги следим тези колеги и процесите свързани с кадастъра и геодезията. Поддържането в актуално състояние на вече създадената кадастрална карта е също много важен процес. В момента тече процес по интеграция на картите на земеделските земи към кадастралната карта и тук виждаме много проблеми, но и това е стъпка в правилна посока. Кадастралните карти и регистри трябва да съдържат актуални данни за граници, площ, вид територия, начините на ползване на недвижимите имоти, права за собственост и др. Сегашното актуализиране на тези документи елиминира и грешките, които са натрупвани през годините. Камарата организира и специализирани семинари, конференции, изложби и курсове, които имат образователен характер и представят съвременните тенденции и нови технологии пред бранша.
Бихте ли разказали за инициативата Празник на геодезиста 2017?
Празникът се организира от Асоциацията на геодезическите фирми и се провежда вече 20 години подред. Той е повод да се съберем колеги от бранша, като присъстват и колеги от общини, държавни структури, ведомства и разбира се работещите в частните фирми. Там обменяме информация и практики. Също така по време на мероприятието се представят нови фирми, нови продукти и технологии. Провеждат се заседания, събрания, представят се предстоящи дейности и инициативи. Разбира се, има и забавна част, като събитието приключва с празнична вечеря до сутринта. Бих казал, че този празник има вече устойчиво място в професионалния живот на геодезиста. В подкрепа на това ще кажа, че в първите години се събираха около стотина човека на празника, а последните години сме стигали и до хиляда. 09/07/2017 |