Интернет на нещата и LoRaWAN технологията са основа на "умната" инфраструктураРазговор с г-н Борис Басмаджиев, Изпълнителен директор на IoTnetГ-н Басмаджиев, бихте ли представили пред читателите на Списание ИНФРАБИЛД компанията IoTnet и да разкажете повече за дейността Ви?
Компанията IoTnet е създадена през 2016 г. от екип професионалисти с много голям опит в сферата на телекомуникациите. Преди това всеки един от нас е работил дълги години в областта на телекомуникациите, ИКТ и инфраструктурните проекти в ИТ. Основахме IoTnet с амбицията да създадем необходимата инфраструктура за създаване на IoT решения на базата на една технология, която в България е все още много малко известна. Става въпрос за комуникационния протокол LoRaWAN. Но преди да премина към същността на тази технология, ще дам малко пояснения относно понятието IoT - Internet of things (Интернет на нещата).
IoT е концепция за свързаност, при която устройства са свързани чрез облака така, че да има възможност за осъществяване на комуникация с тях. Това са физически устройства, предмети, сгради, превозни средства, с вградена „умна“ електроника, посредством която се наблюдават и контролират.
От гледна точка на комуникацията, в сферата на IoT има няколко различни категории комуникации, според спецификата на съответното приложение. В единия край са например приложенията за наблюдение на дома в реално време - те изискват голяма честотна лента, в която са включени малко устройства /камери/, всяка със собствено захранване.
Съвсем различна е комуникацията в реално време с огромно количество крайни устройства /наречени „нодове“/. Пример за това са стотиците хиляди водомери или топломери в един град. Този вид IoT комуникация е известен като Low-Power Wide Area Network (LPWAN) – Мрежи с ниска мощност, при които трансферът на данни се осъществява с ниска скорост, но за сметка на това животът на батерията на крайните устройства е съответно много по-дълъг. Целта е по-малко консумация на енергия, живот на батерията повече от 10 години и автономност на устройствата. Това не може да бъде постигнато с конвенционалните комуникационни технологии, използвани досега. В този сегмент най-перспективният и жизнеспособен комуникационен протокол е LoRaWAN, от LoRa – Long Range wireless data telemetry.
Считаме тази технология за най-жизнеспособна, защото тя се поддържа от глобален съюз, стандартът е отворен, има глобална сертификация на устройствата и стотици различни производители на крайни устройства и софтуерни приложения, което означава, че всеки може да се възползва от предимствата й. Един от основните плюсове на LoRa технологията е сериозната сигурност на данните - SSL криптиране като при банковите транзакции, както и двупосочната връзка, живот на батерията до 10 години и покритие до 15 км в радиус от станцията.
За нас много важен е и фактът, че тя предоставя на съществуващите системни интегратори и доставчици на решения нова платформа за комуникация и, вместо да ги измества, отваря за тях нови пазарни ниши. Така ние се занимаваме с това, което разбираме най-добре - създаване и опериране на мрежата, а системните интегратори - с това, от което те разбират най-добре - изготвянето на решения за специфични сектори и клиенти.
Бихте ли разказали повече за приложенията на LoRa и областите, в които тази технология се използва?
LoRa има приложение в много различни сегменти. Най-голямото й приложение по света са различните измервателни устройства – водомери, топломери, газомери, електромери и т.н.. Отчитането на тези уреди в реално време позволява на крайните потребители да оптимизират разходите си, а на ютилити компаниите - да контролират целия ресурсен цикъл, да виждат утечки и кражби в реално време и да намалят загубите си /които в крайна сметка плащаме ние/.
В Холандия целият воден цикъл, от резервоара, през колектора и канализацията, до водомера, се следи на базата на LoRa, а в Германия EVN изгражда национална LoRa мрежа за отчитане на електромерите.
LoRa има и важно място в „прецизното” земеделие, ниша, която в България все още почти не съществува. Как е полезна LoRa за земеделските производители? LoRa сензори разпръснати из полето показват влажност, киселинност и други параметри на почвата, а съответният аналитичен софтуер указва или управлява процесите на поливане и наторяване.
Подобна оптимизация води до огромни спестявания. В тази област ние виждаме перспективна ниша за системните интегратори, тъй като земеделието, винарството и другите селскостопански дейности са важно перо в българската икономика, а производителите започват да търсят все повече начини за оптимизация на разходите.
Друга сфера, в която LoRa намира приложение, е строителството. Предвид дългия живот на батерията, технологията се използва по много и различни начини в световната и европейската практика. Едно от приложенията е поставянето на датчици по конструкциите на сгради или съоръжения, чрез които да се следят различни параметри - вибрации, тензометрични датчици, натоварване и други.
При пътното строителство технологията се използва за следене на датчици в асфалта, показващи състоянието на настилката и вложените материали, оценка дебелина на снежната покривка, риска от пързаляне или замръзване и др.
LoRa e много полезна и за следенето на активи в големи предприятия и индустриални зони. LoRa технологията е в основата на Asset Management в компании като British Telecom и British Rail. LoRa e в основата на т. нар. Predictive maintenance. При продажбата на техника с помощта на LoRa-комуникацията производителят отпимизира поддръжката й, като пести средства, прави по-ефективна работата с нея и в крайна сметка да прави ползвателя по-доволен.
Стигнахме и до умния град – една тема, която набира все по-голяма популярност дори и у нас. Едно от най-важните приложения на LoRa в „умния” град е „умното” улично осветление. У нас под „умно” осветление се разбира подмяната на старите лампи с нови, енергоспестяващи, и управлението на групи улични стълбове с определени „клъстър“-контролери. Подобно решение позволява управлението на групата стълбове само по време /намаляване на осветеността в определен час/ и не води до контрол над активите /следене за изгорели крушки, утечки, кражби на ток и др/. Освен липсата на реалновременен контрол върху активите /и произтичащите по-големи общински разходи за поддръжка/ използването на този подход означава, че уличният стълб остава без захранване и не може да се използва през деня - например за поставянето на системи за видеонаблюдение, зарядни за електромобили или други приложения.
Друг проблем е, че при използвания сега вариант няма опция да се променя силата на осветлението в зависимост от интензитета на трафика. При LoRa-базираните решения върху всеки отделен стълб има контролер и стълбът може да се контролира индивидуално, т.е. да се използва захранването му и през деня, да се въведе гъвкаво „умно“ управление на осветлението, базирано на интензитета на трафика и да се намалят разходите за поддръжката чрез реалновременен анализ на проблемите.
Друго приложение на LoRa в умния град са смарт паркингите. Технологията, отново поради дългия живот на батерията, предлага възможности за радикално решение за справяне със задръствания в големите градове. Статистиката показва, че около 12% от времето си /или най-малко 2 часа дневно/ човек прекарва зад волана, а 30% от него отива за търсене на паркомясто - а това са средно 15,000 часа или 2 години от човешкия живот.
Как виждате развитието на Вашата компания в близко бъдеще, предвид тенденциите, които очертахте?
Ние виждаме LoRaWAN комуникацията като основата на една цяла нова екосистема, която обхваща както съществуващи вертикали и пазарни ниши, така и създава редица нови. В този аспект ние сме оператор, който осигурява комуникационната среда, върху която системните интегратори или производителите градят своите решения. Искаме да сме в помощ на системните интегратори и другите видове доставчици на решения, защото това са компаниите, които познават бизнеса на клиентите си дори по-добре от самите тях.
Основният ни приоритет е изграждането на национално покритие, до момента сме развили мрежата в София, Бургас и Варна, започната е работа по осигуряването на покритие в Пловдив, предстои развитие на покритието и в други окръжни градове.
Другата ни основна цел е популяризиране на възможностите на тази отворена технология чрез презентации, предоставяне на тестови достъп и цялостна партньорска програма, за да я направим достояние на все повече хора. Защото именно в тази свързаност ние виждаме основата на една бързоразвиваща се екосистема, която ще е източник на приходи за множество системни интегратори, производители и предприемачи.
09/07/2017 |