Знак за качество на БАВ е гаранция за дългосрочни и устойчиви проекти във водния секторРазговор с инж. Александър Маринчев, Директор на Дирекция „Знак за качество“ към БАВИнж. Маринчев, в началото бихте ли представили проекта „Знак за качество на БАВ“?
Проектът „Знак за качество на БАВ“ стартира преди повече от 5 години по инициатива на членове на Българска асоциация по водите (БАВ). А както знаете, целите на Асоциацията винаги са били да съдейства за успешната работа на своите членове.
Идеята на Знак за качество е да гарантира, с достатъчно висока степен на сигурност, че материалите, които се влагат в проектите от водната инфраструктура, отговарят на посочените характеристики в предоставените съпътстващи ги документи. Или Знакът доказва, че физическите и механичните показатели на използваните продукти съответстват на декларираните на хартия.
Защо е необходимо ВиК материалите да са сертифицирани със Знак за качество?
Това се налага, защото на ниво нормативни процедури има възможности някои изисквания да се заобикалят. Например да се доставят продукти, чиито показатели не отговарят на декларираните. Нашият фокус е именно в това – да се влагат повече качествени материали в проектите и да има контрол.
Знаем колко важно е прилагането на добри материали във ВиК обектите, за да бъдат те устойчиви и безпроблемно експлоатирани в дългосрочен план. Качеството на продуктите оказва влияние върху експлоатационните разходи, качеството на услугата, здравето на хората и т.н.
Инициативата „Знак за качество на БАВ“ е разработена на база на западноевропейски опит, който успешно се е наложил вече повече от 30 години. Взаимствали сме процедурите, но сме ги адаптирали за нашите условия.
Бихте ли дали малко повече разяснения относно процеса по сертифициране на материалите?
Българска асоциация по водите контролира целия процес по вземането на материали от конкретен обект, преди или по време на изпълнение на проекта. Продуктите се маркират, след което се изпращат в акредитирана лаборатория, с която имаме сключен договор. В лабораторията, под наш контрол, се извършват изпитвания на материалите. При регистрирани случаи на несъответствие (вече имаме такива), се дава възможност на съответния производител, или заинтересована страна, да присъства на повторно изпитване на същия показател. Искаме на всеки етап да има прозрачност, за да засилим доверието в нашата компетентността и намеренията ни.
Вече сме направили над 200 изпитвания и резултатите показват, че определено има нужда от тази процедура. Мнението ми е, че най-добрия подход би бил всичко, което се влага, да бъде проверявано физически, защото става въпрос за големи инвестиции в отговорни проекти, които трябва да имат дълъг експлоатационен живот и е недопустимо да се правят компромиси с качеството на материалите.
На какъв етап е проектът?
Пет години след стартирането на Знака бих казал, че инициативата се развива успешно, предвид ситуацията във водния сектор. В момента сертифицираме основно продукти за водопроводна и канализационна мрежа– тръби, шахти и др., изработени от различни материали. Това, което се наблюдава като резултат от изпитванията до момента е, че при почти всички са проверени производители са регистрирани проблеми от различен характер и мащаб. Нормално е да има грешки, те се случват при всяко едно производство. Притеснителен е фактът, че ние сме първите, които откриват тези грешки. Много е важно, освен вътрешния контрол, който осъществява фирмата производител, да има и външен, независим, който да бъде като коректив. На този етап сертифицираме 5 компании, производители на различни видове материали.
Освен това, през 2017 година успяхме, благодарение на опита, който натрупахме, да съдействаме на местната власт, в лицето на общините. Имахме партньорство с общини по три проекта, както и със строителни компании, участващи в изпълнението на различни обекти. Участвахме с техническа експертиза в частта контрол на съответствието на доставените материали – да проследим декларираните показатели дали отговарят на доставените продукти. Установихме, че на места има несъответствия и бяха взети мерки. Материалите бяха подменени своевременно. Този случай е един от първите реални атестати за ефективността и значението на процедурата „Знак за качество на БАВ“, която активно въвеждаме и развиваме.
Бихте ли казали как се възприема проектът?
В началото, когато започнахме проекта, беше трудно. Но ние го очаквахме – колегите в Австрия и Германия ни бяха споделили, че при тях периодът по внедряване на проекта е продължил 6 – 8 години. За наша радост още в самото начало имахме подкрепата на някои от най-големите производители и доставчици на българския пазар. С течение на времето и благодарение на прозрачността, която процедурата има, спечелихме доверието и на други. Има производители, които са „ЗА“ този проект, участват и биха участвали на бъдещ етап. Има и такива, които, поради ред причини, са против него.
По отношение на институциите, както споменах, вече имаме подкрепата на общините. Има такива, с които сме работили, доверили са ни се, възприели са ни като партньор и ще работят с нас и в бъдеще. Във ВиК дружествата също нагласите са различни – има и положителни, има и отрицателни. Така стоят нещата и при строителните компании. Но с времето бройката на тези, които ни подкрепят, се увеличава. Все повече компании осъзнават значението на проекта. За тях е важно проследяването на материалите и доставките да се извършват своевременно, за да няма забавяне на строителния процес и да се предотвратяват загуби. Също така, за компаниите е от значение да са сигурни в качеството на материалите, които влагат.
Нашата работа е да се срещаме с представители на строителни фирми, доставчици на материали, ВиК дружества, проектанти, общините бенефициенти. Така информацията, която стига до тях, променя гледната им точка.
Какви са бъдещите Ви планове и поставени цели?
Следващата стъпка, която ни предстои през тази година, е започването на процедура по акредитация. Това е важно, за да увеличим доверието в нас като независима институция, да повишим имиджа на проекта. Акредитацията ще отнеме време, може би година – две. Изисква усилия от наша страна, отговорна и компетентна работа. Но ние сме готови да се справим.
Друга цел е да разшири гамата от продукти, които сертифицираме. Колкото повече различни материали успяваме да проверим, толкова по-голяма е ефективността на това, което правим. Предстои нов програмен период, немалко средства ще бъдат вложени в различни проекти като качеството на продуктите ще е основният ни фокус. Ще продължим да съдействаме на бенефициентите с цел да реализират дългосрочно устойчиви проекти.
Теми и акценти на БУЛАКВА 2018
Десетата Международна конференция БУЛАКВА 2018 ще се проведе през 27-28 март 2018 в Интер Експо център, София. Събитието ще акцентира върху приоритетите, перспективите и изискванията, които стоят пред водния сектор с цел да се подобри работата на всички заинтересовани страни. Големите проекти в сектора и значителните нужди от инвестиции в областта на околната среда, които предстоят да бъдат реализирани, изискват мобилизирането на целия национален управленски, експертен и изпълнителски ресурс, за да бъдат покрити изискванията на законодателството на ЕС.
По думи на еврокомисаря по бюджета и човешките ресурси - Гюнтер Йотингер, се очаква след напускането на Великобритания от ЕС да се създаде недостиг в бюджета на съюза, който ще възлиза на 12-15 милиарда евро годишно, съобщи днес, което допълнително ще усложни ситуацията. В тази връзка БАВ разпознава нуждата да привлече общественото внимание към дадената тема с цел да се подпомогне ежедневната работа на всички заинтересовани страни. Основната цел на събитието, което е в паралел с официалната програма на Българското председателство на ЕС през 2018 г., е да представи на всички участници най-добрите налични технологии и практики в контекста на конференцията.
Основни теми: Нуждите от инвестиции в контекста на постоянно променящото се европейско законодателство; Възможности за достъп до Евро фондове и тяхната ефективност; Публично-частни партньорства като инструмент за финансиране; Цени на ВиК услугите и тяхната социална поносимост; Иновативни технологии, материали и решения; Модерни технологии за пречистване на отпадъчни води и третиране на утайки; Научен и технически подем във водния сектор. 25/02/2018 |