ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XII, брой 1, 2018

BIM технологията повишава ефективността и качеството на проектите

Разговор с г-н Димитър Попов, Изпълнителен директор на Свеко Енергопроект

BIM технологията повишава ефективността и качеството на проектите

Г-н Попов, компанията Свеко Енергопроект е специализирана в проектиране, управление на проекти и консултантска дейност в различни направления. Разкажете повече за работата Ви.
Както акцентирахте, нашата работа е комплексна и обхваща проектирането, управлението на проекти и консултантската дейност. Развиваме, също така, и инженерингова дейност, предимно в по-високотехнологични направления. Това са системи, свързани с реално управление на процеси. За нас представляват интерес проекти, които имат необходимост от мултидисциплинарни услуги. Тоест проекти, за които са необходими повече от една компетенции. Затова и в компанията работят специалисти от всички сфери. Или, както ние обичаме да казваме, имаме възможностите да работим по проекти от „зелена поляна“ до въвеждането им в експлоатация, със собствен персонал. Съответно, имаме всички необходими лицензи, за да извършваме тези дейности. Както за проектиране, така и за надзор. Системата, по която оперираме, е сертифицирана по ISO за качество, околна среда и за безопасност на труда.

Основните ни компетенции са фокусирани върху водната инфраструктура и енергетиката. Последните години акцентът в страната е върху пътните и железопътните проекти. Нашето участие в тях е свързано предимно с по-отговорни съоръжения и елементи от транспортната инфраструктура.

По какви жп проекти работите?
Докато през миналия програмен период акцент беше пътната инфраструктура, то сега с приоритет е развитието на железопътната инфраструктура в страната. Продължаваме активно да работим по жп проекти. Ангажирани сме в участък от жп линията между Елин Пелин и Ихтиман, където е предвидено изграждането на тунел с дължина 7 км. По една тръба във всяка посока, общо 14 км. Освен, че тунелът ще се отличава с голяма дължина за нашите стандарти, там ще бъдат внедрени много иновативни системи за безопасност. Тунел с такова високо ниво на експлоатация до момента не е изграждан у нас.

Споделете за участието Ви в пътни проекти.
Участвали сме в проектирането на съоръжения по лотове 2 и 3 на АМ Струма. При предварителния проект за дългия 16 км тунел за преминаване на Кресненското дефиле ние бяхме стратегически съветник на НКСИП (Национална компания Стратегически инфраструктурни проекти). След преразглеждане на това решение и промяна на проекта, състояща се в промяна на трасето, участвахме активно и в изготвяне на новите предложения.

Няколко думи за очакванията Ви за развитие на инфраструктурния сектор и Вашата бъдеща дейност.
Ние, разбира се, бихме искали напредъкът да се случва бързо. Не е така, но безспорно, ако човек се обърне десет години назад, ще види нещо съвсем различно и ще оцени промяната. За да има развитие в сектора, трябва първо всички ние да разрешим собствените си проблеми. Въпроси, отнасящи се до ефективността на работа, което пък е свързано с прилагането на модерни и иновативни методи на проектиране. Ще дам за пример използването на BIM технологията, където за обекта се създава един модел и всички работят по него, от момента на проектиране, по време на строителството и въвеждане в експлоатация и през целия жизнен цикъл на обекта. Работата по този начин многократно повишава ефективността и контрола, а грешките се свеждат до минимум. У нас все още е слабо застъпено прилагането на BIM. Фирмите с доказано по-трайно присъствие на пазара търсят такъв тип услуга. Постепенно ще навлиза все повече и очаквам в близко бъдеще да стане задължително. Но преди това трябва да се промени мисленето не само на компаниите, които ще предлагат подобна услуга, но и на клиентите, за да изискват тази услуга.