Напредъкът в 14 ВиК дружества по прединвестиционните проекти На 27 и 28 март се проведе десетото юбилейно издание на международна конференцията БУЛАКВА „Инвестиционни предизвикателства пред водния сектор – иновативни решения и финансови стратегии“, организирана от Българската асоциация по водите (БАВ). На специализирания форум беше поставен акцент върху предстоящите приоритетите, перспективите и изискванията в сектора.
На конференцията беше представен и напредъкът по подготовката на регионални прединвестиционни проучвания в 14 ВиК дружества.
В хода на Реформата във водния сектор бе приета обществената поръчка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за изготвяне на регионални прединвестиционни проучвания, с които ще се кандидатства пред ЕК за финансиране на реформите във ВиК сектора. Поръчката се отнася за 14 броя ВиК дружества на територията на страната, групирани в четири обособени позиции, както следва: Обособена позиция 1 - 3 броя ВиК дружества: ВиК Бургас, ВиК Сливен, ВиК Шумен; Обособена позиция 2 - 3 броя ВиК дружества: ВиК Пловдив, ВиК Кърджали, ВиК Ямбол; Обособена позиция 3 - 4 броя ВиК дружества: ВиК Варна, ВиК Добрич, ВиК Силистра, ВиК Русе; Обособена позиция 4 - 4 броя ВиК дружества: ВиК Стара Загора, ВиК Видин, ВиК Враца, ВиК Перник. Изработването на проучванията е задължително условие, за да могат водните оператори в 14-те области да кандидатстват с проекти по ОП „Околна среда 2014-2020“. Поръчката за всяка обособена позиция се изпълнява на 3 фази, както следва: Фаза І Събиране и анализ на данни за съществуващата ситуация във връзка с водоснабдителните и канализационни системи, както и необходимостта от реализиране на мерки за постигане на съответствие с приложимото национално и европейско законодателство в областта на питейните води, отвеждането и пречистването на отпадъчните води; Фаза ІІ Прединвестиционни проучвания. Формуляри за кандидатстване за европейско финансиране със съответните приложения (технически, екологични, финансови и икономически доклади) и комплексни проекти за инвестиционна инициатива за агломерации над 10 000 е.ж. Фаза III Прединвестиционни проучвания за агломерациите под 10 000 е.ж. за мерките извън обхвата на Формулярите за кандидатстване за европейско финансиране за обособените територии на ВиК операторите в съответната Обособена позиция.
В рамките на 4 презентации беше представен напредъкът за всяка една обособена позиция. Като голяма част от документацията по анализ на съществуващата ситуация, ПУП, анализ на разходи-ползи, екололично въздействие е завършена. Бяха представени и интересни казуси и проекти от работата в четирите обособени позиции. В обособена позиция 1 интересен казус касае заустването на непречистените отпадъчни води от гр. Свети Влас на 165 метра от брега в акваторията на Бургаския залив на Черно море в зона за къпане. Относно казуса бяха представени и следните стратегически варианта за справяне със ситуацията. Единият вариант предвижда отвеждане на отпадъчните води за пречистване към ПСОВ Равда. Другото решение е за изграждане на нова ПСОВ Св. Влас – Елените. В презентацията за обособена позиция 2 беше представено инвестиционно намерение за Водоснабдителна система „Боровица“, която захранва Кърджали, Момчилград и 47 селища. По този проект е извършено подводно обследване на водовземната кула и ехографско измерване на дебелината на стените на водопровода. Беше представена и ПСПВ Енчец. Инвестиционният проект, по който се работи в обособена позиция 3, е Водният цикъл на агломерация Каварна, ОТ Добрич. По проекта е извършен анализ на съществуващата ситуация, идентифицирани са проблемите, разглежда се най-доброто технико-икономическо решение, подготовка на инвестиционното предложение, изпълнение на ИП и решение на проблема. Представени бяха проектни решения за реконструкция и доизграждане на ВиК мрежи в агломерация Каварна и решения за реконструкция за ПСОВ Каварна. Проектът в обособена позиция 4 е Реконструкция на главен канализационен клон II, гр. Видин. Ефектът от реализацията на този проект: Обезпечаване работата на главните канализационни колектори на града; Намаляване на риска от наводнения на територията на агломерацията; Елиминиране риска от наводнение на сутерените на прилежащите сгради и здравния риск за населението; Осигуряване на необходимия сервитут за експлоатация и поддръжка на канала; Намаляване на инфилтрацията с около 10%. 20/05/2018 |