Нуждаем се от трайни пътища с ограничена поддръжка по време на жизнения цикълРазговор с Маркус Шпигел, Мениджър отдел „Битум, развитие на пазара и логистика“, ОМВГ-н Шпигел, в началото на нашия разговор бихте ли запознали читателите на Списание ИНФРАБИЛД с тенденциите и стандартите в битумната и асфалтовата индустрия и потребителското търсене?
Като бъдеща тенденция виждам, че е налице търсене за устойчиво, дълготрайно пътно строителство поради три причини. На първо място строителството на нов път, или конкретно на нова магистрала, е много скъпо, а държавните бюджети са ограничени, както и никой не е способен да поеме санирането на пътищата на всеки 3-5 години. Нуждаем се от трайни пътища с ограничена поддръжка по време на жизнения цикъл, което е възможно, ако се използват подходящите продукти като високоефективен битум или полимер-модифициран битум. В Австрия строителните компании дават 8 години гаранция за магистралите и 3-5 години за националните пътища. На второ място бих казал, че сме длъжни да опазваме околната среда и да използваме ресурсите (битум и инертни материали) внимателно, а това е задължително съгласно европейската директива за строителните продукти. И на трето място превозите на тежки товари, които се увеличават постоянно с по няколко процента годишно, особено по направлението Изток-Запад. Това оказва значително въздействие върху живота на пътищата, с което можем да се справим, само ако се използват подходящите асфалтови смеси и полимер-модифицирани битуми.
По отношение на стандартите бих искал да спомена, че хармонизираните европейски стандарти търпят чести промени – прибл. на всеки 5 години – и трябва да се прилагат на национално ниво. През последната година са преработени няколко европейски продуктови стандарта във връзка с асфалтовите смеси, но и относно категорията пътни битуми (EN 12591). През следващите 1-2 години в значителна степен ще се промени стандартът за полимер-модифицирания битум (EN 14023). Ако е необходима информация, ние в ОМВ можем да я предоставим, да споделим опита си и да окажем подкрепа.
Какви технически показатели трябва да притежават продуктите, влагани в пътните настилки, и по какъв начин тези показатели могат да бъдат гарантирани?
Поради увеличения трафик – вследствие на автомобилния транспорт, но най-вече на тежкотоварните превози, ние се нуждаем от пътища с асфалтова настилка, които са способни да издържат на тези натоварвания колкото е възможно по-добре и възможно най-дълго. Какво означава това? От една страна трябва да избегнем трайното деформиране (образуването на коловози) по нашите пътища, което настъпва при високите температури през лятото и поради засиления трафик, и което също така представлява проблем за безопасността и затова следва да се избягва. От друга страна следва да избягваме образуването на пукнатини през зимния сезон, което настъпва при много ниски температури или поради високата твърдост на използвания материал, или пък представлява умора, дължаща се на постоянния трафик. Това може да се преодолее чрез използване на продукти с широк диапазон на пластичност (добри експлоатационни показатели през зимата – ниска температура на счупване по Fraass или ниска стойност, определена чрез реометър с отклоняващо се рамо – и отлични експлоатационни показатели през лятото – висока стойност на твърдостта или по-висока температура на омекване, определена по метода с пръстен и топче). Такива продукти са налични и това са полимер-модифицираният битум, като например Starfalt PmB 45/80-65 на ОМВ или други типове, в зависимост от изискванията на настилката. В Германия, Австрия или други централноевропейски държави е налице ясна тенденция към използването на повече полимер-модифицирани битуми. В някои области съществува тенденция за използване на 25-30% полимер-модифициран битум в пътното строителство за преодоляване на бъдещите предизвикателства. Използването на битуми от стандартна категория води до провал в подобна среда.
Търсените свойства се управляват от добър национален продуктов стандарт, който става задължителна част на всяка обществена поръчка, и от строг качествен контрол от ангажираните акционери в даден пътностроителен проект, и, при необходимост, от санкции.
Правилният пътен проект е задължителен, когато се решава кой битумен продукт или асфалтова смес да се използва и каква структура на настилката да се изгради. През предишните години се направиха няколко развойни стъпки и с тези инструменти очакваните експлоатационни показатели на даден път могат да бъдат много добре предвидени. Разработен в Австрия инструмент, който трябва да се използва в бъдещия процес на пътно проектиране, е доказал отличните експлоатационни показатели и значително по-дългия живот на асфалтовия път, при който е използван полимер-модифициран битум. Сформирана е група от европейски експерти, която се събира регулярно – следващата работна среща е през м. ноември 2018 г. – с цел по-нататъшно разработване на модели на проекти за пътни настилки. При наличие на интерес можем да осъществим връзка между български пътни проектанти и въпросната експертна група.
Как се развива компанията в отговор на описаните тенденции и състояние на инфраструктурата и пазара? Върху какви продукти сте се фокусирали?
В ОМВ внимателно наблюдаваме инфраструктурния пазар и подкрепяме клиента с нашите знания и опит и с нашите високоефективни битумни продукти, за да отговорим на неговите изисквания. Ако е необходимо, постоянно подобряваме качествата на нашите продукти и разработваме нови продукти, като например различни полимер-модифицирани битуми за увеличаване на използването на регенериран асфалт или високо модифициран битум за магистрали с изключително висок дял на тежкотоварни превози. Освен това извършваме експлоатационни тестове на битум, но и на асфалтова смес, като изпитване на умора или твърдост, за да установим какви са експлоатационните показатели на нашите продукти. По-нататък тези данни се използват в процеса на пътно проектиране и анализа на разходите по време на жизнения цикъл, което в бъдеще ще бъде ключът за всеки пътностроителен проект.
Споделете препоръки при избор на продукт. От какво трябва да се ръководи потребителят – строител или инвеститор?
На първо място считам, че инвеститорът следва да е наясно за коя времева рамка се използва пътят или следва да бъде изграден, и той трябва да е запознат с общите разходи. Разходи има не само в първоначалното строителство – разходите са налице по цялата верига – от строителството, поддръжката, до края на жизнения цикъл. На второ място е необходим правилен модел за пътен проект, който отразява значително подобрените експлоатационни показатели на асфалтовите смеси с полимер-модифициран битум, за да може да се направи коректен и устойчив пътен проект. На трето място следва да се инсталира система за управление на настилките, за да може да се решава в бъдеще какви инвестиции трябва да бъдат направени, къде и кога. И на четвърто място продуктите, които се използват, следва да бъдат 100% рециклируеми и да не вредят на хората.
Продуктите, с които бих внимавал, са онези, които препоръчват например използването на пластмасови отпадъци, други отпадъчни материали или каучукови гранули от стари автомобилни гуми в пътното строителство. Макар в началото някои от тях да изглеждат перспективни, те могат и скоро ще доведат до големи проблеми. Например въздействието на пластмасовите материали върху здравето, когато се нагряват по време на процеса на производство и полагане на горещата асфалтова смес, могат ли по-късно да се рециклират без проблем или асфалтът се превръща в отпадък? Това би било огромен проблем и би оказало огромно въздействие върху индустрията и би породило високи разходи. С използваните понастоящем материали като пътен битум и полимер-модифициран битум всичко е наред. Няма въздействия за здравето, а асфалтовите смеси лесно могат да се рециклират няколко пъти. Така че моята препоръка е да се използват добре познати продукти, а всички ние следва да не допускаме пътищата ни да се превърнат в сметища, с които никой след нас няма да успее да се справи. 20/05/2018 |