Задачата ни е да създадем качествена инфраструктура и по-привлекателни условия за животРазговор със Стефан Радев, Кмет на Община СливенУважаеми г-н Радев, бихте ли казали как се променя общината последните години? Споделете за някои реализирани инфраструктурни проекти.
В началото искам да отбележа, че през изминалите малко повече от две години от началото на мандата първо трябваше да се справим с проблемите пред Общината. Проблемите бяха най-вече свързани с тежкото финансово състояние. Така че в тази посока бяха насочени и усилията ни през тези две години. Работихме и по подготовката на проектите, чиято реализация вече започна.
По-значими инвестиции, които правим в инфраструктурата, са за довършване на започнатите проекти, за които не беше осигурено финансиране. Пример за такъв проект е завършването на ремонта на концертната зала „Сливен“. Завършихме и спортната зала за борба на нашата шампионка Станка Златева. Залата е изградена с помощта на държавата и вече посреща бъдещите последователи на шампионката. Приключихме реконструкцията на депото за битови отпадъци, както и реконструкцията на гробищния парк. Подготвихме много проекти, които вече изпълняваме.
Кои са сферите с приоритет, в които влагате усилия и ресурс? В този ред на мисли, споделете повече за проектите, по които ще работи Общината през тази година?
Това, върху което сме се фокусирали и работим, е свързано с градската инфраструктура и обновяване на градската среда. Една област, за която никога не са достатъчни инвестициите, а и дълги години не е била дофинансирана и са натрупани прекалено големи нужди. В тази област са и най-големите ни проекти. Започнахме проекта за кръговото кръстовище на „Розова градина“. Там предстои изграждане на нов мост, рахабилитация на стария градински мост и изграждане на кръгово движение по двата моста. Друг градски проект, който стартирахме по програмата „Региони в растеж“, е облагородяване на поречието на р. Асеновска, между кварталите Клуцохор и Комлука. Един много мащабен като площ проект. По същата програма е и проектът за облагородяване на кв. Република, където ще се изградят зелени площи, спортни терени, терени за игра и отдих.
В транспортната инфраструктура, освен кръстовището на „Розова градина“, започнахме и друг ключов проект за „пробива“ на ул. Г.С. Раковски, така че да направим движението двупосочно. Паралелно с реконструкцията ще се прекара тръбопровод и ще включим в топлопреносната мрежа близкия квартал Звездите. Важен за транспорта в града е проектът за модернизация на градския транспорт на гр. Сливен. По улиците на града вече се движат 27 нови автобуса. Предстои реконструкция на 43 спирки на градския транспорт и изграждане на 10 км велоалеи. Предстои да реконструираме и бул. Хаджи Димитър. След приключване на изброените проекти мисля, че транспортът и комуникациите в града ще придобият много по-привлекателна визия.
Работим и по една позабравена програма, която заварихме. Това е Програмата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Вече имаме санирани сгради, санират се други, текат и процедури по избор на изпълнители, тъй като сме предвидили саниране на 51 сгради.
В момента работим и по проект за превръщане на зоната около летището в индустриална, така че да може да предложим терен на инвеститори за развитие на производства. Но освен добрата инфраструктура, за привличане на инвеститори е много важно да имаме и добре подготвени и образовани кадри, които да могат да работят успешно в съвременните производства. Според мнението на повечето големи фирми, работодатели тук, няма достатъчно подготвени кадри. Тук са едни от най-големите индустриални инвеститори в България. Производителят на компоненти за автомобилостроенето – Язаки, и текстилната компания Миролио. Те са и едни от най-големите работодатели на територията на Сливен. И двете компании поставят като проблем липсата на кадри. Това, което е важно, според мен, е да направим града по-добро място за живеене и отглеждане на деца. Имаме отлични предпоставки, такива като забележителни природни дадености и здравословен климат. Заедно с тези условия, и развитие на инфраструктурата през следващите години, мисля, че може да превърнем града в по-привлекателно място за живот. Разбира се, това трябва да се съчетае с възможности за реализация и получаване на добри доходи. Защото това е, което кара хората да търсят своята реализация извън страната.
Градът е със завидни природни дадености – планината, местността Карандила, минерални извори. Работи ли се по проекти в посока развитие на туристическата инфраструктура?
Наистина имаме забележителни природни дадености. Голямо богатство е достъпната и красива планина и близките минерални извори. На тези места Общината има по-малко ресурс да се намесва, тъй като голяма част от терените са частни. Но това, което се реализира като частна инициатива, го приветстваме и помагаме с каквото можем. На Карандила инвестират доста частни инвеститори. Скоро подписахме договор за концесия на стадиона, който от десетки години стоеше занемарен. Надявам се скоро там да се появи и тенис корт, игрище за футбол и стена за алпийско катерен и да се превърне в съвременно спортно съоръжение. Работим и по задвижване на дейностите за почистване и облагородяване на езерото, за да върнем привлекателността на това емблематично място. Частни инвеститори там са изградили доста качествена инфраструктура за посрещане на гости и туристи.
По отношение на Минералните бани също разчитам много на частния инвеститорски интерес. Запознат съм с доста сериозни проекти, поне на ниво визуализация. Надявам се скоро да можем да обявим, че се започва и тяхната реализация. Имаме желание държавата да ни предостави един терен, може би единственият голям свободен терен, който да предоставим на концесия заедно с Банята, така че да привлечем инвеститор, който би могъл да инвестира в тази емблематична сграда в комплекса, заедно с построяване на модерен хотелски комплекс и това да допринесе за популяризиране и развитие на мястото. В момента изградената инфраструктура все още не отговаря на потенциала, който мястото притежава за развитие. Така че има поле за изява и какво още да се желае.
Споделете как бихте искали да се променя градът в бъдеще? На какво ще разчитате за постигане на желаната визия?
Най-много разчитам на хората на града, на сливенския дух, защото Сливен винаги е бил буден град. Знаете, първият индустриален град в България, голям и важен център в периода на Възраждането. Много предприемачи и индустриалци са направили града ни един от най-богатите в България в началото на 20 век. Вярвам, че този сливенски дух и предприемчивост отново ще изведе града ни на успешно място и ще бъде все по-добро място за живот. Това е и нашата задача – да създадем условия за качествен живот, добри условия за отглеждане на деца, добри условия за развитие и на образование, и на инвестиции, и на културен живот. Вярвам в силите на всички нас, че можем да го постигнем. 20/05/2018 |