Що е превантивен ремонт на пътищата и как може да се прилага в БългарияСпоред AASHTO (The American Association of State Highway Transportation Officials) превантивният ремонт е планирана стратегия за ефективно поддържане на съществуващите пътища, предпазващо от бъдещи повреди и подобряващо функционалното състояние на пътя без да се увеличава капацитетът.
Пътят трябва да се поддържа тогава, когато е в добро състояние, а не когато се повреди.
Пътните агенции никъде по света не разполагат с толкова средства, за да ремонтират пътищата си, ако не полагат грижи за превенцията им.
Превантивната поддръжка, когато пътната настилка е във все още добро състояние, е значително по-евтина от обработката след влошаване състоянието на настилката.
Използваните технологии за целта на превантивния ремонт са: запълване на пукнатини (crack seals), което включва и разливи за запълване на микропукнатини (fog seal), повърхностни обработки (chip seals), тънки емулсионни покрития (slurry seals, micro surfacing) и само в редки случаи се прилага нов асфалтов пласт, както и т.нар. изкърпване.
Отчитайки факта, че превантивният ремонт е най-икономичната и съвременна поддръжка както на републикански, така и на общински пътища и улици, фирма „Пътища и мостове“ ЕООД разработи и прилага нови материали и технологии за прилагане от администрациите ни мерки от превантивната поддръжка.
- Паста за запълване на пукнатини – материал, патентован и награден със златен медал от Пловдивския панаир.
- Фрезобит - патентован и награден със златен медал от Пловдивския панаир модификатор, който, след объркване с обикновен фрезован асфалт, образува студени асфалтова смес за запълване на дупки в асфалта по всяко време на годината.
- Съвременна машина за сихронна повърхностна обработка - единствената в България.
Целта на горепосочените материали и технологии е удължаване живота на настилката, като нейното състояние във всеки един момент да удовлетворява изискванията на движението преди по пътната настилка да се появят признаци на разрушаване.
При всяка поява на пукнатини в настилката трябва да се вземат мерки за тяхното запълване, защото в настилката ще проникне атмосферно вода, което след няколко цикъла зима-лято ще нанесе непоправими щети. По-големите пукнатини се запълват с паста, а микропукнатините се запълват с разлив на специална смес. С предлаганата от нас паста това става бързо и лесно и продуктът е с най-ниска цена на пазара. (https://pmostove.com/)
При появата на дребни дефекти и дупки в настилката те веднага трябва да се запълват, в противен случай предизвикват неудобство за пътуващите, дават възможност да прониква атмосферно вода в конструкцията на настилката и сравнително бързо се разширяват. При тази повреда идва на помощ т.нар. фрезобит. Много лесно и бързо с фрезован асфалт (получава се при ремонт на пътища и улици) и двама работника, лопата, ръчна количка и виброплоча, всяка дупка може да бъде запълнена веднага след отварянето є, без да е необходимо специална техника и познания. По същия начин можем да се оправим и с безконечните пресичания на пътища и улици от различни подземни комуникации.
Когато се забелязва износване на повърхността, поява на коловози, микропукнатини или полиране на настилката, на помощ идва повърхностната обработка. Това е тънък пласт полимермодифицирана емулсия и фракция, положена синхронно от специална техника „Secmair”, на разположение във фирма „Пътища и мостове“. По този начин се прави настилката водоплътна, естетизира се и се увеличава т.нар. коефициент на сцепление. Този вид пътно покритие може да се използва и вместо асфалтови пластове при ненатоварени пътища. Друго предимство на тази пренастилка е, че няма нужда от т. нар. повдигане на шахти и тротоари, тъй като тя е с дебелина около 1 cm. 27/11/2018 |