ЕЛ МЕДИА - направление СЕЛСКО СТОПАНСТВО ЕЛ МЕДИА - направление ЕНЕРГИЯ
ЕЛ МЕДИА - направление ИНДУСТРИЯ

ИНФРАБИЛД - Строители списание за инфраструктурно строителствогодина XIV, брой 6, 2019

Новости при земекопната техника на bauma 2019

От 8 до 14 април се проведе
най-голямото в света изложение за строителна, подемна, кариерна и минна техника. На огромна площ от 615 декара над 3700 изложители от цял свят се надпреварваха да привлекат вниманието на големите тълпи посетители, които на моменти блокираха движението по алеите между щандовете. Цялостното впечатление от водещите производители на земекопна техника е, че те продължават да работят все така в няколко основни посоки: екологичност, електрификация, автоматизация, роботизация и дистанционно управление, отговаряйки на предизвикателствата пред строителството в началото на
21 век.


Суперзелената политика на ЕС изисква машините да изпускат в атмосферата все по-малко вредни газове. Ето защо почти всички производители се бяха подготвили с нови модели, оборудвани с дизелови двигатели по най-новия и най-стриктен емисионен стандарт - Етап V на ЕС. Той предполага задължително влагането на филтър за частици (DPF), което обаче не е радостна новина за доста клиенти, а и за много производители. Ето защо на bauma 2019 можеха да се видят обичайни строителни машини, но с двигатели, работещи на бензин, пропан-бутан и сгъстен природен газ (CNG).

Качествено ново е развитието при изцяло електрическите машини – само с електрически тягови батерии и електромотори, основно в компактния клас (работни маси 1-5 т) и малкия клас (5-8 т) – минибагери, малки челни товарачи, минидъмпери и др. подобни. Някои производители като Wacker Neuson имат цели гами от по няколко модела, които от години се продават в Европа. Други все още се въздържат от разработки в тази посока, а някои едва сега навлизат в този сегмент. Електрическите строителни машини в Западна Европа се третират буквално като електрическите автомобили. Там има някаква изградена инфраструктура от зарядни станции за автомобили, които могат да се ползват и за малките строителни машини. По по-различен начин стоят нещата в България, така че едва ли скоро ще видим у нас такава машина.

Липсата на квалифицирани оператори и дори въобще на каквито и да било оператори кара големите производители да оборудват строителните машини с какви ли не системи за насочване, автоматизиране, пълна автоматизация и дори роботизация. На bauma 2019 можеше да се види робот-булдозер, който работи без операторска намеса, няма операторска кабина, а разполага с компютър, система от датчици, сензори, сателитна връзка и интернет. Популярност набира и дистанционното управление на строителни машини, които се намират на стотици или хиляди километри от управляващия ги оператор, а той седи пред джойстиците като в геймърска зала пред голям екран. Тук критичното звено е добрата връзка по интернет, за препоръчване 5G.

Новости в премиум сегмента
На bauma 2019 Caterpillar представи повече техника, технологии и услуги откогато и да било. Компанията показа 64 машини - 20 от тях нови модели, широка гама от прикачен инвентар и най-различни услуги. Най-запомнящите се дебюти и акценти от щанда на Caterpillar могат да се обобщят общо до шест. Компанията за първи път показа, че прави нещо в областта на електрическите машини с тягови батерии, като представи концептуалния компактен челен товарач 906, който е изцяло електрически, с литиево-йонни батерии. Досегашната сдържаност и консерватизъм на Caterpillar по отношение на машините на батерии бе лесно обяснима, предвид трудните условия за работа по строителните обекти, а и поради липсата на достатъчно зарядни станции (все пак в Caterpillar гледат на бизнеса глобално). Но изглежда и те се поддадоха на общата електрическа „истерия“.

Самият производител обаче постави при своето представяне най-силно ударение на високотехнологичните си системи Grade, Payload, Detect и Command, с които се оборудва новото поколение машини Cat, за постигане на максимална производителност, намаляване на разходите и допълнително подобряване на производителността. Целта е ясна - липсват квалифицирани оператори, а новите системи „допълват“ квалификацията на начинаещите.

Сред новите модели изпъкнаха дизел-електрическият булдозер D6 XE, постигащ до 35% по-добра горивна ефективност спрямо предшественика си D6T, първият дизел-електрически челен товарач на Caterpillar - моделът 988K XE, осем нови модела минибагери в класа от 1 т до 10 т с много нови технологии, в т.ч. завиване с джойстик, както и три нови верижни багера в средния клас, осигуряващи увеличаване с до 45% на ефективността при работа, както и на горивната ефективност с до 20%, благодарение на вложените нови технологии за насочване и автоматизация от платформата CatConnect.

Komatsu също реши да блесне с машина с тягова електрическа батерия. Какво да се прави? Европейската мода на техниката с нулеви локални емисии на изгорели газове очевидно принуди и японците да запретнат ръкави и да комбинират по някакъв начин концепциите на хибридните си багери и електрокарите си. Така се появи новото жълто електрическо отроче - 4,73-тонен минибагер Komatsu, оборудван със зарядно устройство (собствено производство), високоволтов преобразувател и батерия от електрокарите от серия FE. След пълно зареждане минибагерът може да работи между 2 и 6 часа в зависимост от условията на обекта. Възможно е бързо зареждане, например по време на обедната почивка, което изглежда доста удобно.

Очаквано от Komatsu представиха и най-новите подобрения по хибридните си багери, в т.ч. по самата хибридна система за рекупериране и отдаване на електрическа енергия, осигуряваща според японците поне 20% по-малък разход на гориво при модела HB215LC-3 в сравнение с конвенционалния PC210LC-11. В същото време от Komatsu декларират повишена производителност и гордо заявяват, че в рамките на пакета KomatsuCare дават 5 години или 9000 моточаса гаранция на системата си за SCR с AdBlue - един от най-деликатните агрегати в съвременните багери въобще.

Вълнение предизвика и представянето на втория модел верижен багер Komatsu, оборудван със система за автоматизация на работата - по-големия 36-тонен PC360LCi-11. Разбира се, имаше много нови модели и премиери и при останалите категории земекопна техника от марката: минибагери, колесни багери, челни товарачи и булдозери, където Komatsu продължава да задава нивото и стандарта в бранша.

И Volvo CE е на суперекологична вълна. От средата на 2020 г. компанията ще започне да въвежда на пазара цялата си електрическа гама от минибагери с работни маси от 1,5 т до 2,7 т и компактни челни товарачи от 4,5 т до 5,5 т, като ще спре с новите разработки на същите модели с дизелови агрегати. При минибагера ECR25, освен батериите, е вложен един електромотор за задвижване на хидравликата на ходовата част и на работните органи. Батериите имат капацитет да съхраняват електрическа енергия за 8 часа работа в най-обичайните приложения, като например полагане на подземни комуникации. От своя страна компактният товарач L25 разчита на литиево-йонни батерии, които също позволяват 8 часа работа при стандартни дейности като леко натоварване в инфраструктурното строителство, озеленяване, парково строителство и селско стопанство. Но L25 използва два отделни електромотора - един за задвижването на ходовата част и един за работната хидравлика.

Друга звезда на щанда на Volvo CE бе 30-тонен хибриден багер. Спускането на стрелата му надолу зарежда енергосъхраняващи хидравлични акумулатори, които подават на енергия при задвижването на хидравличната помпа. Машината осигурява до 17% по-добра горивна ефективност в зависимост от извършваната работа.

При Hitachi СМ бе много любопитно да се види концептуалният 36-тонен верижен багер Hitachi ZX350 Concept, който ни препраща към следващото поколение багери на японския производител. Той е оборудван с разходоефективен дизелов двигател по Етап V на ЕС, разполага с широка и изключително комфортна кабина, седалка с пневматично окачване и вградени джойстици, 8-инчов цветен монитор с антирефлексно покритие на дисплея, показващ от камерите цялостна гледка около машината, както и възможности за лесно боравене с настройките на багера. При „електричките“ Hitachi CM показа новия ZE19 - 2-тонен минибагер с изцяло електрическо задвижване. Той се отличава с модулна система от батерии, няколко часа ефективна работа след пълно зареждане, дълъг живот на батериите благодарение на доказаната система за управление и топлинно регулиране на клетките им.

Компактният 8,5-тонен багер Hitachi ZE85 също разполага с изцяло електрическо задвижване. С едно зареждане на литиево-йонните батерии машината може да работи до 4 ч. Тя може да бъде включена към електрическата мрежа с по-дълъг кабел и да продължи да копае и едновременно с това да зарежда батериите си. От друга страна багерът може да се зареди бързо за 45 мин чрез устройство то типа CCS2. Важен участник в демонстрациите на щанда на Hitachi CM бе 22-тонният верижен багер Hitachi ZX210LCX-6, оборудван със система за интелигентно управление и автоматизация на работата.

От началото на годината Liebherr въвежда последователно новите си модели верижни багери до 50 т. Ето защо бе съвсем естествено да видим и някой от тях на щанда на компанията. Новото поколение в случая бе представено от четири нови модела, сред които изпъкна 31-тонният R 930 с дизелов двигател по Етап V на ЕС. Според производителя машината е от нов клас работна маса в гамата на Liebherr, а конструкцията е специално създадена в отговор на повишеното търсене на 30-тонни багери. Инженерите на компанията са поработили по подобряване на силата на врязване на кофата, теглителната сила и въртенето на надстройката.

При челните товарачи Liebherr повдигна завесата около новите си допълнителни системи за повишаване на безопасността и ефективността: активно разпознаване на човек в зоната около машината, както и система от камери за 360-градусова видимост около товарача с изображение, показано на дисплея в кабината; устройство за постоянно измерване на масата на товара в кофата; завиване не с кормило, а с джойстик.

На щанда на Liebherr имаше и световна премиера на първия булдозер от новото поколение G8. Дебютиращият PR 736 G8 (работна маса 25,5 т) е оборудван с нов дизелов агрегат, по Етап V на ЕС, разработен от Liebherr, с максимална мощност 217 к.с. Както подобава на водещ производител при булдозерите, Liebherr предлага новата машина с възможност за оборудване с редица модерни интелигентни системи и асистенти за автоматизация, целящи постигане на върхово качество на профилиране, висока производителност и по-добра горивна ефективност. Стандартна е Active Sensor Control за стабилизиране на греблото по всички оси. Тя разполага с два кръга от датчици (жироскопски и инерционни), позволяващи много висока скорост на профилиране на терена и перфектно фино профилиране във всеки един момент.

От своя страна Kobelco, световният претендент за номер едно по качество при верижните багери, също не остана по-назад с високите технологии. По темата за автоматизиране на копаенето японският производител представи два съвместни проекта за фабрично оборудвани машини. При първия - 21-тонен верижен багер SK210LC-10, се доставя с триизмерна система за автоматизирано управление от Leica Geosystems, която покрива и най-сложните комбинации от работни движения, в т.ч. с хидравличен бързосменник на Engcon с наклоняване и въртене (Tiltrotator). Вторият проект е с Trimble, като в случая същият модел багер се оборудва фабрично с двуизмерна система за автоматизация Trimble Earthworks Grade Control (има възможност и за ъпгрейд до 3D, но от местен дилър). Както и при останалите производители, целта на тези технологии е да се „допълни“ квалификацията на операторите и да се постигне възможно най-бързото, ефективно и икономично изпълнение на дадената задача.

Интерес по време на bauma 2019 предизвика и концептуалната система на Kobelco за дистанционно копаене с багер - K-Dive, която обаче работи само чрез интернет с 5G. При дебютите на нови модели по-специфичните бяха на 1,7-тонен електрически минибагер Kobelco 17SR и на най-големия верижен багер (засега), предлаган от Kobelco в Европа - 85-тонния SK850LC-10E. При по-масовите модели Kobelco направи нещо като повторен дебют на гамата си от минибагери (1-3,5 т), но вече с новите двигатели по Етап V на ЕС. Интересно бе да се видят и първите нови модели от серия 7 при верижните багери от междинния клас (Midi) - SK75SR-7 и SK85MSR-7.

Новостите от средния сегмент
Doosan Infracore (компанията може да бъде отнесена по редица показатели и към премиум сегмента) също се включи в надпреварата при системите за автоматизация на земекопните машини и елиминиране, доколкото е възможно, на човешкия фактор. Южнокорейският производител представи по време на bauma 2019 готови за вграждане нови решения от Leica, Trimble и Xsite, предназначени за гамата на Doosan от верижни и колесни багери в класа от работни маси 14-30 т. В същата посока бе и демонстрираното по време на bauma 2019 TeleOperation - дистанционно копаене с багер. Чрез интернет-връзка с 5G желаещите управляваха стандартен верижен багер DX380LC-5, работещ на разстояние 8500 км в Южна Корея.

По време на bauma 2019 дебютира верижният 30-тонен DX300LC-7, от най-новата серия 7, оборудван с дизелов двигател по най-новите и стриктни емисионни стандарти на ЕС по Етап V. Премиера имаше и на новия 80-тонен верижен багер DX800LC-5B. Вложената в него технология ecoPower използва хидравлична помпа, която се управлява по налягане по електрически път в рамките на хидравлична система със затворен център. Целта на корейските инженери е да се постигне както по-висока производителност, така и по-добра горивна ефективност.

При челните товарачи дебютира 17-тонният DL280-5, предлагащ специфична конструкция за претоварване и рециклиране на отпадъци, както и други индустриални приложения. По-големият нов член на семейството, 36-тонния DL580-5, става новият флагман в гамата челни товарачи на корейския производител. 23-тонният DL420CVT-5 пък е оборудван с нова вариаторна трансмисия, която съчетава в едно предимствата на хидродинамичното и хидростатичното задвижване за постигане на върхови производителност и горивна ефективност.

Hyundai СЕ се възползва максимално от мегаизложението в Мюнхен, за да представи „раждането“ новата си серия А. Тя бе представена от 22-тонния верижен багер HX220A L, 30-тонния HX300A L и 9-тонния HX85A, както и от 18,5-тонния челен товарач HL960A. Според южнокорейския производител новостите при тези машини не се изчерпват само с новите дизелови двигатели по Етап V на ЕС, а дебютантите предлагат най-модерни технологии за постигане на максимална производителност и горивна ефективност. Например HX220A L e оборудван с нова система EPFC за управление на хидравликата, която подобрява горивната ефективност чрез ограничаване на използвания дебит при копаене; Eco Guidance алармира оператора, когато работи неефективно и изразходва твърде много гориво; предвидени са най-съвременни системи за насочване на оператора и за автоматизация на основни движения при работа. Почти по същия начин е оборудван и HX300A L, като при него е вложена друга система за управление - EPIC, която намалява използвания хидравличен дебит при подравняване на терена и товарене на камиони.

Безспорно в центъра на вниманието бе и новият 90-тонен верижен багер Hyundai HX900 L. Оборудван е с дизелов двигател Scania с мощност 641 к.с. и емисионен стандарт Етап IV. Високата устойчивост на усукване на стрелата и рамото е постигната след провеждане на обстойни изпитания, заявява южнокорейският производител. Тя осигурява подобрена стабилност при боравене с тежки товари, в т.ч. и във височина.

На bauma 2019 Case CE представи за първи път новaта си комбинирана система за завиване на автогрейдер. В едно се съчетават управлението на завиването на предните колела и ъгълът на завиване на съчленената рама. Това става от джойстика или от кормилото. При необходимост от завой в много тесни пространства тези две функции могат да бъдат допълнени от функцията за наклоняване на колелата. Системата се активира с натискането на само едно копче, а завиването и профилирането на терена става много по-лесно.

От своя страна новите компактни челни товарачи Case са вече с електро-хидравлично управление. Благодарение на използването на над 20 датчика и 20 електро-хидравлични механизми тази технология подобрява значително управляемостта на машините, позволява използването на различни работни режими и дава възможност за ефективно едновременно изпълнение на няколко работни движения.

Фурор предизвика представеният концептуален челен товарач Case, работещ на сгъстен природен газ. Tози проект, наречен TETRA, се базира на съществуваща развойна програма за селскостопански машини в рамките на CNH Industrial за използване на метан като гориво за извъншосейни приложения. Новият челен товарач разчита на метанов индустриален двигател, който е специално разработен от FPT за приложение в строителството, осигуряващ мощност до 230 к.с. – съвсем като при еквивалентния дизелов агрегат. Към това постижение трябва да се добави и намаляването на емисиите на изгорели газове с 90% и на шум с 50%, което прави машината отлично решение за комунални дейности в града или при работа в близост до офиси и жилищни сгради.

Новости от китайските производители
На bauma 2019 Sany (най-големият частен китайски производител) представи новия си верижен багер SY155U с малък радиус на въртене на надстройката, който ще се конкурира в много важния за Западна Европа 14-тонен клас. Оборудван с мощен дизелов двигател Isuzu и плавно действаща хидравлика Kawasaki, този модел се очаква да намери добър прием сред строителните фирми от Стария континент. Машината ще се предлага с високо стандартно ниво на оборудване като джойстици с пропорционален ход, кръг за хидравличен бързосменник, камера, показваща зоната отзад и др.

От своя страна моделът SY155W е първият колесен багер, разработен от Sany специално за европейския пазар (такава машина в Китай не се предлага). Той е оборудван с дизелов двигател Deutz по Етап V на ЕС, трансмисия от ZF и хидравлика от Bosch Rexroth. Разполага с двуделна стрела, кръг за хидравличен бързосменник, автоматична климатична инсталация (климатроник), булдозерно гребло, хидравлични стабилизатори, хомологация за движение по обществените пътища и др.

Компактният 8,8-тонен верижен багер SY80U с малък радиус на въртене на надстройката засега е прототип и използва дизелов агрегат от Yanmar (73 к.с.), който отговаря на най-новите емисионни норми на ЕС по Етап V. За удобството на оператора китайските инженери са предвидили автоматична климатична инсталация (климатроник), кръг за хидравличен бързосменник и ход на стрелата наляво и надясно.

От XCMG (най-големият държавен китайски производител) изглежда искат да скъсат със стереотипното позициониране на китайския челен товарач, като предлагат новата серия ХС9 с много освежен външен дизайн, още по-голяма надеждност и иновативност. Новите машини от поколението ХС9, представени на bauma 2019 от моделите ХС938 Е (работна маса 12,6 т) и ХС958 Е (19,6 т), идват с нови дизелови агрегати, които са съобразени със суперстриктните норми за изгорелите газове по Етап V на ЕС. Тези двигатели осигуряват по-високото ниво на екологичност, а и на горивна ефективност - с над 15% при извършване на един вид обичайна дейност, заявяват от XCMG. Челните товарачи разполагат с нова автоматична скоростна кутия, част от стандартната спецификация. Добавени са нови автоматизирани функции като предварително задаване на височина на загребване и разтоварване, както и забавяне на скоростта движение на стрелата и кофата в началото и края на хода на стеблата на хидравличните цилиндри. Кабината е допълнително обезшумена, като се използват нов вид уплътнения за ограничаване навлизането на прах при работа в по-неблагоприятни условия.

С настоящата статия стартираме поредицата от материали посветени на актуалните тенденции при строителните и пътностроителни машини представени по време на bauma 2019. Тридесет и второто издание на най-голямото световно изложение за строителна техника, строителни материали и машини, минна техника и оборудване очерта посоките на развитие на бранша през следващите години. Хиляди посетители преминаха през внушителните щандове на световни лидери от различни континенти и се докоснаха лично до най-новите, най-модерните и най-иновативните машини и решения.