Архис проект разработи подробен устройствен план за местност Малка чайка, ВарнаАрхис проект е архитектурно студио, основано през 2006 г. от арх. Георги Бачев и арх. Добринка Петкова във Варна. Екипът предлага широк спектър от архитектурни услуги, включващи всички фази на инвестиционното проектиране – концепции, идейни и технически проекти, координиране и менажиране на проектната документация и авторски надзор по време на изпълнение. В областта на урбанизма, градското и устройствено планиране си кооперира с Архис План, с водещ проектант арх. Александра Бачева – специалист с дългогодишна кариера в градоустройството.
В материала представяме една от последните градоустройствени разработки на екипа - ПУП-ПРЗ за м. „Малка чайка“ район Аспарухово, гр. Варна. Територията, обект на Подробния устройствен план, е част от Район Аспарухово, на южния бряг на Варненското езеро. Възложители на ПУП-а са Медицински университет, гр. Варна и Икономически Университет, гр. Варна. Планът включва разполагане на: Спортен комплекс с многофункционална спортна зала, стадион с открити и покрити спортни площадки - игрища за тенис, волейбол, баскетбол, плувни басейни; медико-рехабилитационен център; хотелска част и почивна база, детски площадки и кътове. Също така в контактната зона и акваторията ще бъдат разположено голямо яхтено пристанище с всички необходими открити и покрити обслужващи съоръжения, оразмерено за около 200 кейови места, като три от тях за яхти кралски клас с дължина над 25 m, както и яхтен пристан с около 20 кейови места за малък и среден клас яхти и лодки до 12 m дължина.
Обект на разработката е територия разположена на южния бряг на езерото, северно от института по Хидро и Аеродинамика, между терена на МО „Малка чайка“ от запад и ПСОВ Аспарухово от изток. Релефът е равнинен с очертани две нива: -ниска част до кота 1.5 м и по-висока до кота 7,0 м. В по-голямата си неурбанизирана част ниската зона е покрита с тревиста растителност, характерна за заблатени територии. В геоложко отношение северната по-ниска част от територията попада в геоложки район Б, който е изграден от морско-езерни отложения. Южната, с 3-7 метра по-висока част на територията е разположена в геоложки под-район Ва, изграден от льосоподобни отложения. Ветровете са предимно северозападни и източни. В обхвата на разработката няма източници, замърсяващи прилежащата акватория. Водата е подходяща за водни спортове.
От средата на 60-те години тази територия се ползва за гребна база, яхтена база и база за отдих и спорт на Варненските университети и на Министерството на отбраната. Действително усвоена и функционираща по предназначение е територията на Гребна база „Сия Нейкова“, яхтинга на „Хидроремонт ИГ“, яхтклуб „Веслец“.
Територията в обхвата на ПУП включва три устройствени зони: Зона за спорт и атракции /Са/ с градоустройствени показатели: Плътност на застрояване 15%, Интензивност на застрояване 0.3, Минимална озеленена площ 40%; Зона за обществено обслужващи дейности и озеленявяне /Оз/ с градоустройствени показатели: Плътност на застрояване 40%, Интензивност на застрояване 2,5, Минимална озеленена площ 40%;
Курортни зони и комплекси в зелена среда /Ок1/ с градоустройствени показатели: Плътност на застрояване30%, Интензивност на застрояване 1,0, Минимално озеленяване 50%.
В зона „Са“ се допуска застрояване само за спорт и атракции. Площта на откритите спортни съоръжения влиза в площта за усвояване. До 50% от нормативно определените паркоместа се осигуряват в подземни паркинг гаражи. При определяне на плътността на застрояване не се включват откритите спортни съоръжения, откритите паркинги и алеи. В зона „Оз“се допуска застрояване за образование, здравеопазване ,социални грижи, култура, религия, административни и делови услуги, търговия и други дейности от финансово-кредитно обслужване , спорт, отдих, забавления, информационно обслужване и др. В зона „Ок1“ се разрешават сгради за рекреационно ползване.
„Проектът е амбициозен и дългосрочен и изисква още доста координирани усилия на проектанти, възложители и местна власт.“, сподели за списание ИНФРАБИЛД арх. Георги Бачев. 16/11/2019 |