Работим интензивно по всички проекти за подобряване на цялостната градска средаРазговор с Живко Тодоров, кмет на Община Стара ЗагораЖивко Веселинов Тодоров е роден на 21 септември 1981г. в Стара Загора. Завършва ГПЧЕ „Ромен Ролан“ с английски и немски език и Софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалност „Европеистика“. Работил е като експерт в изготвянето и управлението на проекти за кандидатстване по програми на Европейския съюз в Община Стара Загора и Областна администрация Стара Загора. Избран е през 2009г. за народен представител от 27-ми Старозагорски избирателен район. Бил е заместник-председател и председател на Комисията по външна политика и отбрана в българския Парламент. От 2009 до 2011г. е ръководител на Постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. На 30 октомври 2011г. Живко Тодоров печели изборите за кмет на община Стара Загора. На изборите през 2015г. е преизбран на първи тур за кмет на града, а през 2019г. е избран за трети мандат.
Уважаеми г-н Тодоров, започнахте своя трети мандат като кмет на Стара Загора. С какви приоритети и цели продължавате работа за развитие на града и общината? Бихте ли очертал акцентите в работата Ви през 2020 година?
Интензивна е за нас 2020 година. Работим за успешното реализиране на всички проекти, които допринасят Стара Загора да бъде още по-добро място за живеене, за образование, за бизнес. В инвестиционната ни програма влизат различни обекти, които ще бъдат подобрени и благоустроени. Такива са „Руския пазар“ и Станционната градина. Предстои изграждане на въжена градина и спортна зала в парк „Артилерийски“, с над 5 хил. седящи места. Акцент поставяме и върху общинската доболнична помощ. Правим стъпки за придобиване на емблематичната сграда на бившия АГ комплекс в града, където да бъде извършен цялостен ремонт и да се оформи здравен център, с добра база, предлагащ качествена услуга. Работим и по общинска програма за превенция и скрининг. През последните 8 години инвестирахме средства за подобряването на условията в образователната инфраструктура. Ремонтирани са почти всички училища и детски заведения. Внимание ще бъде обърнато занапред към дворовете на яслите и детските градини. Вървим към създаването на национално училище за талантливи деца, което ще е с природо-математическа насоченост. Културата, туризмът, спортът също остават на дневен ред и инвестираме в тях.
Обявихте, че предстои мащабен ВиК проект в града. За читателите на списание Инфрабилд ще бъде интересно да разкажете малко повече за предстоящите дейности по този воден проект?
Вървят дейностите по първия етап от проекта за реконструкция и разширение на канализационната и водопроводната мрежа на квартал „Самара 1“. Той включва рехабилитация на водопроводната и канализационна мрежа от ул. „Родопи“ до ул. „Трета опълченска“. След ремонта на подземната инфраструктура ще извършим асфалтиране и подмяна на тротоари и бордюри. Общата дължина на предвидената за изграждане канализационна мрежа е 2124.09 метра, като ще се изпълнява до голяма степен в трасето на съществуваща канализация в експлоатация. Предвижда се още изграждане на ревизионни и дъждоприемни шахти, сградни канализационни отклонения към всички имоти, както и създаване на нов дъждопреливник и отливен канал. Общата дължина на предвидената за изграждане водоснабдителна мрежа е 1119.50 метра, с надземни пожарни хидранти и сградни водопроводни отклонения към всички имоти. Близо 2 млн. и 400 хил. лева е финансирането по програма ПУДООС, а собствените средства на Община Стара Загора по рехабилитацията на ВиК мрежата са в размер на над 64 хил. лева. Вторият етап включва обновяване и изграждане на водопроводна и канализационна мрежа на изток от ул. „Родопи“ до ул. „В. Верешчагин“. В този район до момента липсва канализация.
Как ще продължите развитието на транспортната инфраструктура и модернизацията на градския транспорт в Стара Загора?
Подписахме договор с Министерството на околната среда и водите за подобряване на качеството на обществения транспорт. По тази линия стартирахме процедурата за получаване на нови 33 eлeктpичecки aвтoбyca и 18 двoйни зapядни cтaнции. Ha територията нa тpoлeйбycнoтo дeпo щe бъдaт изгpaдeни двe кoмплeктни тpaнcфopмaтopни cтaнции c пpилeжaщaтa към тяx зaкpитa paзпpeдeлитeлнa зa зaxpaнвaнe нa зapяднитe cтaнции. Тази стъпка надгражда усилията ни за намаляване на кoличecтвoтo нa финитe пpaxoви и повишаване на eкoлoгичнитe xapaктepиcтики нa Cтapa Зaгopa. Oбщaтa инвecтиция e близo 53,8 млн. лeвa, кaтo oпepaтивнa пpoгpaмa „Oкoлнa cpeдa 2014 - 2020 г.“ ocигypявa бeзвъзмeзднo 44,9 млн. лeвa. Изпълняват се дейности и по проекта за модернизация и устойчивост на градския транспорт. Ще се въведе и „умно“ паркиране, което чрез специално приложение в реално време ще дава възможност на шофьорите да виждат свободните паркоместа в зелената зона на града. Тази година ще бъде изготвен и генералният план за организация на движението в Стара Загора. Разбира се, подобряването на инфраструктурата в града остава приоритет. Приключи изграждането на кръговото кръстовище в кв. „Кольо Ганчев“, което сега улеснява влизането и излизането от южната част на града. Ул. „Иван Вазов“ и бул.“Крайречен“ също са изцяло ремонтирани. Предстои рехабилитация на други части от уличната мрежа.
В заключение на нашия разговор, бихте ли очертал какви други проекти и инициативи за облагородяване на градската среда и устойчивото градско развитие предстоят в Стара Загора?
Една от най-важните инициативи на Община Стара Загора е изграждането на Индустриална зона „Загоре“ и изпълването є със съдържание и инвестиции. Специфичното є предимство е, че ще бъде с предварително изградена инфраструктура. Ha 100% e изпълнена кaнaлизaциятa, пpeдcтoи дa бъдат изгpaдeни вoдoпpoвoдът и гaзocнaбдявaнeтo, кaктo и пoлoжeни ocнoвнитe кoмyникaции. Paбoти ce пoeтaпнo, но е важно да бъдем в подкрепа на бизнеса и да сме атрактивна дестинация за инвеститорите. Имаме вече и първият подписан договор с една от бързоразвиващите се старозагорски фирми, които искат да разширят производството си и да бъдат част от „Загоре“. Идеята е да привличаме производство с висока добавена стойност, да даваме алтернатива и възможности на младите хора в града ни – да учат тук, да създават семейства, да се реализират в града си.
Изключително важен обект за всички старозагорци, както и за гостите на нашия град, е Зоопаркът. С обновяването на зоологическата градина, което се случва в момента, и предстоящата рехабилитация на Летния театър ще бъде завършена цялостната визия на парк „Митрополит Методий Кусев“, който е емблематичен за всички ни. Усилията ни са насочени в посока да бъде подобрена цялостната градска среда, което смятам, че правим – с разум и сърце, крачка по крачка. 01/04/2020 |