Работим за постигане на модерна железопътна инфраструктураРазговор с доц. д-р инж. Иван Здравчев, Председател на УС на БАКФЖСДоц. Здравчев, бихте ли представили Българската асоциация на консултантските фирми по железопътно строителство (БАКФЖС) ?
БАКФЖС е основана на 10 април 2003г., непосредствено след стартирането на големите железопътни проекти в България. Към настоящия момент в асоциацията членуват седемнадесет фирми, изпълняващи договори в областта на проектирането, строителния надзор и научните изследвания на железопътна инфраструктура. Бих казал, че в тези фирми работят едни от най-добрите специалисти в различните сфери като: железен път, контактна мрежа, сигнализация и телекомуникация, съоръжения, тунели, геология, геодезия, хидрология, екология и др. Тъй като железопътното строителство е изключително сложно за изпълнение, за да се получи качествен продукт, е необходима стриктна координация между различните специалности.
Дейността на БАКФЖС се определя от целите, които тя си поставя а именно: да допринася за развитието на железопътната инфраструктура и транспортната система в страната като цяло, да работи за повишаване качеството на консултантската дейност. Също така към основните цели на тази браншова организация са представляването и защитата на нейните членове, подпомагането на тяхната стопанска дейност в страната и чужбина, както и недопускането на монополизъм и нелоялна конкуренция.
Какво е състоянието на железопътната инфраструктура у нас и как асоциацията помага на фирмите от бранша?
Разбира се, състоянието на железопътната инфраструктура у нас не е на това ниво, на което бихме искали да бъде. Всички знаем как е в развитите eвропейски страни, където железопътният транспорт е един от най-развитите транспорти, масово използван, както за пътнически, така и за товарни превози. Но също така е видно, че в България повече от петнадесет години се работи в правилната посока за развитие на железопътния транспорт, независимо, че на нас ни се иска нещата да се ускорят. Налице са и първите резултати. С европейско финансиране напълно завършени са отсечките Пловдив - Свиленград и Пловдив - Септември. От доста години се работи и по направлението Пловдив - Бургас. Бих отбелязал, че при установяване на годността за ползване на строежа за железопътния участък Скутаре - Оризово (от направлението Пловдив - Бургас) бе постигната скорост от 220км/ч с тестов австрийски локомотив в правите участъци. Това показва, че вървим в правилната посока и в близкото бъдеще ще можем да се поздравим с една модерна железопътна инфраструктура. ДП НКЖИ отделя и бюджетни средства за ремонта и поддръжката на различни участъци от железопътната мрежа. Паралелно с изграждането на тази инфраструктура е необходимо да бъде закупен и модерен подвижен състав за да могат хората да почувстват реалното развитие.
Асоциацията извършва редица дейности за подпомагане работата на фирмите от бранша, свързани с основните цели, които стоят пред БАКФЖС. Съществена част от тях е предприемането на инициативи и участието в такива за изработването или промяната на нормативни документи, пряко свързани със същността на консултантската дейност. Също така Асоциацията събира и поддържа нормативна, научно-техническа и друга информация, полезна за дейността на Асоциацията и нейните членове.
При разработването и промяната на нормативни документи БАКФЖС активно си сътрудничи с Националното сдружение - общество на инженерите по железен път, поддържа контакти и провежда консултации с компетентни държавни органи, като сътрудничеството с ДП НКЖИ е непрекъснато.
Започнаха ключови железопътни проекти по линията София-Пловдив и Пловдив-Бургас. Какви очаквания имате за реализацията на тези проекти?
И по двата проекта имаше голямо забавяне, поради факта, че фирмите участващи в търговете обявени от ДП НКЖИ се възползваха от правото да обжалват тръжните процедури. Бяха обжалвани и всички решения на ДП НКЖИ за избор на изпълнител по съответните тръжни процедури. Тези забавяния доведоха до риск от загуба на много средства по новите проекти, свързани с Оперативна програма транспорт и транспортна инфраструктура и Механизма за свързана Европа.
За радост обаче, Министерството на транспорта и ДП НКЖИ успяха да предоговорят финансирането и за голяма наша радост тази година се сключиха и първите договори за тези големи инфраструктурни проекти. Например има изпълнител за Пловдив - Бургас, Фаза II и колегите вече активно работят по проектирането. Също така по направлението София - Пловдив има сключени договори за изпълнение на проекта "Модернизация на железопътен участък Елин Пелин - Костенец" по Лот 1 „Модернизация на железопътната отсечка от км 22+554 до км 42+200“ и за проекта „Модернизация на железопътен участък Костенец - Септември“. Проектните дейности за участъка Костенец - Септември са почти приключили и скоро се очаква да бъдат стартирани строителните дейности.
Също така започна активното изпълнение на проектните дейности по Лот 1 от Елин Пелин до Веринско, където ще бъде изграден един от най-големите железопътни тунели в България с две тръби с дължина от 6.694km. Очаква се в скоро време да бъдат сключени и договорите за изпълнение на Лот 2 (железопътната отсечка от км 42+200 до км 62+400 ) и Лот 3 (железопътната отсечка от км 62+400 до км 73+598 ) от участъка Елин Пелин - Костенец.
По направлението София - Сръбска граница също има стартирали тръжни процедури за проектиране и строителство. Надявам се да няма забавяне поради обжалвания и скоро да бъдат избрани изпълнители и да бъдат сключени договори. Имаме очаквания в скоро време да бъдат обявени и търгове за проектиране и строителство по направлението Видин - София.
Сключените договори и очакваните търгове за проектиране и строителство са огромно предизвикателство за строителите и консултантите в железопътния сектор и изискват пълна мобилизация на всички ресурси. От друга страна това ни кара да бъдем оптимисти относно развитието на железопътната инфраструктура в нашата страна.
В заключение, какво ви предстои през следващите години? Какви приоритети и цели ще стоят пред БАКФЖС?
Дейностите на БАКФЖС и в следващите години ще бъдат свързани с постигането на основните цели на организацията. За постигането на тези цели от съществено значение е сътрудничеството на Асоциацията с браншови организации в други области. Ние активно работим в тази посока, като особено тясно е сътрудничеството ни със Сдружението на Пътните Инженери и Консултанти (СПИК). Има идея за създаване на една обща асоциация на фирмите работещи в инфраструктурата, обединяваща Пътното и Железопътното строителство, Тунелното строителство, Водния сектор и т.н. Според мен, правейки една обща асоциация, ще се обезличат специфичните дейности, които изпълняват браншовите организации в различните области. Затова моето мнение е да бъде създаден един орган, който да обединява всичките тези браншове. Този орган да се състои от управителните съвети на различните браншови асоциации. По този начин ще може по-активно да работим за усъвършенстването на законовата и нормативна уредба, необходима за правилното развитие на инфраструктурата в страната. Основният закон, който според нас се нуждае от промяна, е Законът за устройство на територията. Нашата цел е включването в него на важни разпоредби, относно проектирането и строителството на инфраструктурни обекти. От съществено значение за забавянето на инфраструктурните проекти са процедирането на устройствените планове и придобиването на необходимите територии за реализирането на проектите. Паради тази причина трябва да бъдат направени и необходимите промени и в Закона за държавната собственост.
Нашите надежди са в скоро време чрез общи усилия и действия на различните браншови организации да успеем да убедим компетентните държавни органи в необходимостта от промяна на съответната нормативна уредба, свързана с реализацията на големите инфраструктурни проекти. 01/04/2020 |