Дания
Успешна комбинация между традиционно и модерно строителствоВсяка отделна страна има свой архитектурен стил и облик. Като страна от скандинавския регион, Дания също има определени традиции в строителството и използваните строителни материали. Това до голяма степен се определя от географското разположение и природните ресурси на тази страна.
текст Десислава Йовчева Навсякъде из Дания, като в големите градове, така и в провинцията, могат да се видят еднофамилни къщи изградени от червени или жълтеникави тухли, без обичайната външна мазилка. Естествено е да възникнат въпроси: защо тухли и защо точно червени?
Старите къщи
Всъщност отговора е много лесен и даже логичен, ако се замисли човек. По начало Дания е разположена на полуостров Ютланд и общо 406 острова пръснати в Балтийско море. Като равнинна страна, Дания няма големи запаси от дървесина и камък (гранит), които се явяват основен строителен материал в други части на света. Но затова пък в тази страна има огромни залежи от глина и варовик, който се явява основен елемент на друг строителен материал - хоросана.
Глината е използвана за измазване на стените на къщите още от викингите, които завладяват територията на днешна Дания през 9 век. Типични за периода са къщите от дървена рамкова конструкция, със стени от преплетени клони (плет) измазани с необработена глина, която оставали да изсъхне на слънце, а покрива се изработвал от слама.
Технологията за печене на глинени тухли се пренася в страната от монаси и занаятчии през 11 век. Поради големите залежи от глина и лесното й добиване, скоро изпечените глинени тухли стават основен строителен материал в цялата страна. Типичната датска провинциална къща, която все още може да се види в определени части на Дания, представлява конструкция от дървени рамки, като стените се запълват с глинени печени тухли. Покривът е сламен, но с настъпването и развитието на грънчарството постепенно е заменен от керамични плочки, а на по-късен етап - керемиди. Подобни къщи са се строяли до средата на 15 век. След този период повишеният дефицит от дървен материал налага къщите да се строят изцяло с глинени тухли.
Що се отнася до цвета на тухлите, то той се определя от състава на използваната глина. Червения цвят означава, че в нея има високо съдържание на железен окис, а жълтия се определя от концентрацията на варовик.
Основният материал за зидане, предвид богатите ресурси от варовик в Дания, е хоросановия строителен разтвор. За направата на хоросанова мазилка, варовикът първоначално се нагрява до 1000°С, а след това се накисва с вода във варово корито, където отлежава няколко години. Качествената мазилка се получава при смесването на получения разтвор с пясък в пропорция 1:3. На няколко места в страната има и находища на варовикови скали, които лесно могат да се изсичат на блокове, подходящи за строене. Тези залежи обаче са крайно недостатъчни да задоволят изцяло нуждите на страната.
Модерното строителство
През вековете, чак до 50-те години на миналия век, зидането с глинени тухли остава основен елемент в строителството в Дания. В различни части на страната все още могат да се видят църкви, административни и търговски сгради построени по един и същ начин - червени глинени тухли, скрепени с бяла хоросанова мазилка.
Бума на индустриализацията в световен мащаб не подминава и Дания. Новите сгради и предприятия са модерни конструкции от бетон, алуминий и стъкло. Като пример можем да посочим строежа на новата опера в Копенхаген. Очаква се официалното откриване да стане в началото на 2005 година. Ето и някои подробности около тази нова сграда.
Новата опера ще е разположена на бреговата линия срещу престижния квартал Холмен. Ключов елемент в цялата конструкция ще е широк подвижен покрив с 32 метрова конзола, покриваща четириетажната сграда. 35 метрова платформа ще свързва сградата с кея. Предвидена е зала за репетиции на музикалния оркестър, която ще се намира под централната аудитория, на 13 метра под морското равнище.
Могат да се назоват още много примери за модерни сгради в Дания, но едва ли ще можем да ги посочим всички. Характерно за най-малката скандинавска страна е, че успява да съчетава традиционното и модерното в едно. Все пак голям процент от населението продължава да предпочита живота в традиционната датска къща, построена с червени глинени тухли, без външна замазка.
В момента в България има няколко търговски представителства на датски компании, свързани с производство на различни продукти. Сред тях са фирми като ROCKWOOL, DANFOSS и GRUNDFOS.
02/06/2007 |