СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина II, брой 4, юли 2005

Проект “ЕВРОИННО - европейско поле на компетентност в сградната автоматизация”

Проект “ЕВРОИННО - европейско поле на компетентност в сградната автоматизация”

НИС е национална браншова организация на фирми и специалисти от областите: отопление, вентилация, климатизация, хладилна техника, електротехника и автоматика, газоснабдяване и водоснабдяване.

Създаден е през 1995г. в град Пловдив като дружество с идеална цел. В Съюза членуват фирми и специалисти, които извършват проектно-проучвателни работи, експертно-консултантски услуги, монтажно - инсталационни дейности, производство на съоръжения и апарати, търговски, посреднически дейности и др. НИС е дружество с централен офис в Пловдив и създадени до този момент 8 Регионални Инсталационни Съюза в София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе, Сливен, Монтана и Смолян.
Основните цели на НИС са да подкрепя развитието на инсталационната техника в България; да представлява интересите на своите членове; да представя пред обществеността и институциите своите членове; да подпомага повишаване на професионалната квалификация на специалистите по инсталационна техника.
Основните дейности: поддържа връзки с държавни и общински органи и институции, със сродни организации от страната и чужбина; представя пред обществеността развитието на инсталационната техника чрез различни инициативи; организира, участва и подпомага провеждане на срещи, семинари, конгреси, изложби, и други форуми за запознаване с най-новите постижения в инсталационния бранш; провежда консултации по професионални, правни и икономически въпроси, подпомага организирането на различни форми на обучение в страната и чужбина на специалисти по инсталационна техника.
Национален инсталационен съюз като браншова организация на фирми и специалисти, работещи в областта на инсталационната техника беше поканена да участва в международен пилотен проект в областта на професионалното обучение „Евроинно – европейско поле на компетентност в сградната автоматизация”. Проекта е финансиран по програма „Леонардо да Винчи” на Европейския съюз. Партньори по проекта са университети, професионални училища, центрове за професионално обучение и квалификация, браншови организации и фирми от България, Германия, Холандия, Великобритания, Италия и Швейцария. От България участници са Национален инсталационен съюз като браншова организация и Професионална гимназия по хранителни технологии и техника (ТХВП – Пловдив).
Какво породи инициирането на този проект? През последните години строителните технологии се промениха значително. В една съвременна сграда шинните системи съчетават компютъризиран контрол, настройка и автоматизация на различните функции: ел.инсталации, отопление, климатични инсталации, канализация, както и комуникации и алармени системи могат да бъдат взаимосвързани. Също както новите професии в областта на информационните и комуникационните системи наложиха квалифицираните работници в тези сфери да придобият нови умения, така и дигитализацията на сграднитe/ инсталации налага тези, които работят с новите строителни технологии, да придобият нови умения. За да се осъществят шансовете и потенциала, които предлага строителната технология, квалифицираните работници ще се нуждаят от компетентност, т.е. умения, които за сега едва започват да бъдат дефинирани. Тази технология, вече използвана и прилагана при големи обществени сгради, вече се прилага и при по-малки единици, дори и до единични апартаменти.
ЦЕЛ НА ПРОЕКТА
Целта на проекта ЕВРОИННО е да се създаде европейска база за квалификация на работници-специалисти в областта на строителната автоматизация. Възможностите, които предоставят обучението чрез интернет ще бъдат използвани за международното реализиране на професионално-образователни проекти. Те ще бъдат оценявани и развити в квалификационни поредици или модули. Последните ще бъдат основата на създаването на сертифициране в строителната автоматизация. С Европейската инсталационна шинна система “ЕІВ” се създава техническа основа, която дава възможност за използване на строително-технологични компоненти във всички Европейски страни. Основно преимущество на EIB е, че е стандартизирана в Европа и повече от 70 производители поддържат тази система. Като задача се постави преодоляването на дефицитите в съответните национални образователни системи и едновременно с това съществуващото ноу-хау да се използва за разработването на eвропейско поле на компетентност “Сградна автоматизация”. Планира се да бъде създадена ефективна база данни, кореспондираща на промените в сградната автоматизация в националните образователни системи без да се нарушават и асимилират националните структури.
ПРОЕКТА ЕВРОИННО
След анкетиране на фирмите за нивото на компетентност в областта на сградната автоматизация и готовността им за последващо обучение и изготвен анализ, проектът продължава със създаване и прилагане на обучителни програми между отделните страни за изпълнение на конкретни поставени задачи. Целта от тези проекти е участниците да научат системите от сградната автоматизация и тяхното прилагане в различните страни - участнички по проекта. Така те ще имат информация за методите на работа в тези страни, което ще им даде възможност с придобитата квалификация да бъдат конкурентноспособни на европейския пазар. През обучителните проекти се цели създаване на единен модел за компетентност в областта на сградната автоматизация, която ще съдържа четири съдържащи се едно в друго нива: овладяване на техниката; прилагане на техниката самостоятелно; прилагане на техниката с други участници; прилагане на техниката творчески.
В първия етап от работата по проекта се извърши проучване на съществуващото ниво на компетентност и използваните в отделните страни технологии за сградна автоматизация. Предмет на проучване са и специфичните изисквания за професионално обучение във всяка страна. Описаха се различните използвани системи и се изясни до каква степен тези системи са залегнали в професионалното обучение. Това проучване се осъществи чрез метода на диаграмно-ориентираното събиране на данни на базата на който се подготвиха специално подготвените затова въпросници
Виртуалният център на обновлението “Евроинно” ще бъде видимата интернет платформа за съвместна работа. Това е виртуална сграда, съдържаща множество различни стаи. Във всяка стая може да постави един проект, свързан със сградната автоматизация. Най-малко две групи от обучаеми и други, работещи в сферата на сградната автоматизация ще работят по тези проекти.
Тези групи работят, за да намерят общо решение, макар и да имат предвид отделните национални нужди и изисквания. Решенията трябва да отговарят на установените стандарти във всяка страна. Участвайки в тези проекти, обучаващите се ще преминат едно по-нататъшно обучение по сградна автоматизация. В този смисъл проектите имат и самообразователен аспект.
Една мобилна програма засилва сътрудничеството, като дава възможност на една група да участва и работи по реални или виртуални инсталации заедно с друга група. С включването на фирми в проекта могат да се постигнат две цели. Първо, реални бизнес задачи могат да служат и като образователен материал за обучаемите, и като материал за допълнителна квалификация на обучаващите и преподавателите. Второ, фирмите могат да се възползват от решенията, разработени по проектите.
Резултатите от проектите се публикуват по интернет. Те ще послужат за точното определяне на професионалната област от компетентност в областта на сградната автоматизация, на основата на която, партньорите от участващите държави ще съгласуват своите професионално-образователни програми.
Участието на обучаеми в тези проекти ще бъде сертифицирано. За да се получи такъв сертификат за участие, трябва да се разработят и приемат процедури от страните-участнички, както и в цяла Европа, за да бъде проекта общопризнат.
За да се постигне подвижност и прозрачност на квалификацията, то сертификатът трябва да е признат във всяка страна, участничка в проекта.
Ще се разработят система от различни нива на компетентност, съответстващи на различните работни процеси в сградната автоматизация. В рамките на всяко съответно ниво, могат да се определят различни поднива, като например работни процеси, образователни курсове.
Проектите и интернет платформата ще се използват за професионалното усъвършенстване на обучаващите и преподавателите.
Участието на Национален инсталационен съюз в този проект даде основание през тази година, станалата традиционна среща на специалисти по инсталационна техника, която организиран НИС в Пампорово, да бъде посветена на нови технологии в областта на сградната автоматизация.
Ръководителят на проекта в България – инж. Жоро Костов, член на Управителния съвет на НИС, представи пред специализираната аудитория подробна информация за целите и задачите на проекта.