Основната задача на Асоциацията е да подготви квалифицирани специалисти за работа по методите на Индустриалния алпийски способРазговор с Председателя на Aсоциацията на работещите по алпийски способ - Кирил ДеяновКирил Деянов - Г-н Деянов, бихте ли представили асоциацията, която ръководите.
- Aсоциацията на работещите по алпийски способ е създадена през 2002 година от 18 водещи фирми от този бранш в България. Основната ни задача бе да се разработят правила за безопасно упражняване на тази професия, както и да се съгласуват всички стандарти - български и европейски, според които трябва да се работи.
Създаването на тези правилници и ръководства отне на мен и моите колеги около 3 години. На този етап са завършени и разполагаме с два документа в печатен вид - Ръководство за безопасна работа на височина по алпийски способ, и Основни изисквания за квалификация на персонала, работещ по методите на Индустриалния алпийски способ.
Реално от началото на тази година имахме готовността да провеждаме учебен процес по всички тези изисквания и стандарти.
- Имаше ли конкретен повод да се създаде Асоциацията или моментът беше назрял?
- Зачестилите инциденти с хора, недостатъчно обучени да работят на височина, от една страна, беше един конкретен повод. Но, разбира се, и моментът беше дошъл. Професията не е нова, реално тя възниква още през 80-те години и беше основно препитание за хора, занимавали се професионално със спорт, алпинизъм и пещернячество. След 1990 година към тази професия се насочиха голям кръг хора без никаква квалификация, притиснати от финансовата ситуация. През последните година-две санирането на сградите, по-точно изпълнението на топлоизолационни системи, привлече доста момчета без нужната подготовка да се заемат с тази работа. Това създава предпоставки за инциденти.
От тази гледна точка моментът наистина е назрял и е много сериозен.
Целта ни, от една страна, е да се подготвят обучени хора, а от друга - да се предпазят работодателите от неквалифицирани работници, без нужните документи. В наредба номер 7, която третира въпроса за работа чрез въжен достъп, информацията по този наболял въпрос е доста оскъдна. В нея е отбелязано единствено, че хората, занимаващи се с тази професия, трябва да са преминали подходящото обучение, но не е регламентирано точно какво трябва да бъде то.
Ние от Асоциацията сме се постарали да изработим едни доста сериозни критерии за обучение първо на инструкторите, които ще провеждат това обучение, и второ - на изпитващите, хората, които ще оценяват работата на инструкторите.
- Г-н Деянов разкажете нещо повече за началото.
- Както вече споменах, началото бе поставено преди три години. Но от началото на тази година активно по тази методика се провеждат курсове, като, разбира се, първи се включиха фирмите-членове на Асоциацията. Това са хора, които са работили дълго време тази професия и са с доста добра подготовка, но въпреки това се налага да минат през всички учебни процедури, за да защитят съответната квалификация. През обучение съм минал и самият аз. След като създадохме правилата, беше организиран работен семинар в Троян, където се събраха най-добрите специалисти в България, които преминаха курс за инструктори и изпитващи. За провеждането на семинара използвахме опита на международна британска организация и на двамата български инструктори, минали обучение в нея - това са Иван Ботев и Младен Райчев. Така бе поставено началото на целия процес по обучението съгласно европейските стандарти.
Всички правила, които сме разработили - за персонална квалификация и Правилника за безопасна работа, са базирани на международно приетия Правилник.
- Бихте ли обяснили на читателите на списание СТРОИТЕЛИ повече за квалификацията, която биха могли да придобият от провежданите курсове в Асоциацията.
- Квалификацията е разделена на три нива. Първото ниво е за техници, които преминават кратък курс и могат да изпълняват ограничен кръг задачи чрез ИАС, под наблюдение на лице от трето ниво.
Второ ниво са техници, който могат да подготвят работните въжета, да предприемат спасителни и други задачи, под наблюдение на лице от трето ниво.
Техниците от трето ниво могат да поемат пълна отговорност за работни проекти, могат да демонстрират умения и познания на първо и второ ниво. Те познават много добре съответните работни техники и законодателство, както и имат обширни познания по най-добрите спасителни техники. Техниците от трето ниво притежават актуален сертификат за първа помощ и познават добре схемата за квалификация на АРАС.
За да премине техникът от едно ниво в друго, е необходимо същият да има успешно завършен курс на предходното ниво и 1000 часа работа. Тези часове трябва да бъдат отбелязани в специална книжка. След като е покрил трето ниво и е станал обучаващ, лицето може да стане и оценител, след като успешно е обучил определен брой техници, положили успешно съответните изпити. Особеност е, че ако един оценител има съответната квалификацията да провежда курсове, то той няма право сам да изпитва собствените курсисти. В тези случаи се кани независим оценител, с което се гарантира качеството на обучение.
Какви са документите, с които разполагат курсистите, преминали успешно съответното ниво?
Всички фирми, които членуват в нашата Асоциация и са преминали успешно през атестиране, което е гаранция, че са запознати с нашите правилата, разполагат с обучен персонал и съответно необходимата екипировка, получават една идентификационна карта. А всеки един от курсистите придобива за съответното ниво лична квалификационна карта. Важно е да се знае, че квалификацията е лична, а не на фирмата, в която работи. Тя се защитава на всеки три години. За да се докаже съответния работен опит, то той трябва да е отразен в работната книжка. В случай, че след трета година такъв липсва, то лицето трябва да полага отново изпити.
Разбира се, Асоциацията разполага с досие с изпитните протоколи и становището на обучаващите за всеки курс. На телефоните на Асоциацията всеки заинтересован работодател може да получи допълнителна информация както за фирми-членове, така и за хората, които са квалифицирани при нас.
Асоциацията се занимава основно с техниките на въжен достъп, а не със самата строителна квалификация. Затова имаме договорка с Българска строителна камара да създадем една съвместна атестационна комисия. В нея ние ще атестираме фирмите относно алпийския способ, а камарата ще издава атестати по строителна специалност. Не е достатъчно да си квалифициран по техниките на въжен достъп. Необходимо е да притежаваш съответната строителна квалификация за извършване на работата, за която си нает.
На заинтересованите редакцията може да предостави информация за Aсоциацията на работещите по алпийски способ. 02/06/2007 |