KAI GROUP ще предложи на българския пазар най-модерния гранитогресКомпанията ще налага новите формати фаянс 25/40 и 25/33От ляво на дясно: Захари Бончев - централно ръководство на KAI, Francisco Vicente Fransh Adab - изпълнителен директор на Хан Омуртаг Шумен; Спас Шопов - централно ръководство на KAI и Пламен Пашев - изпълнителен директор на Хан Омуртаг Исперих Най-големият български производител на плочки и гранитогрес - KAI Group - пусна в производство фаянс с размери 25/40 и 25/33 и нов тип гранитогрес, наречен “сол и пипер”. Това обявиха от ръководството на компанията на пресконференция. KAI Group е първата българска компания, която предлага модерните в момента формати фаянс и гранитогрес. Въвеждането им е направено със серия от инвестиции през последните години на стойност над 20 млн. лева.
Форматът 25/40 е изключително модерен на запад. Той е за стенни плочки и все повече се предпочита на международния пазар поради по-големия си размер, което определя и по-лесното му и бързо поставяне и много по-лесното му поддържане от домакинствата. Затова се предпочита както от строители и майстори, така и от потребителите. Големият размер позволява и изработването на по-интересни модели, шарки и десени. Може да се поставя както във вертикална, така и в хоризонтална посока, което позволява много и впечатляващи комбинации при дизайнерските решения. За избягване на определена посока на поставяне, се разработват както фризове за вертикално поставяне (с ширина 25 см), така и т. нар. “безконечни фризове”. Специално за българския пазар се разработва и друг формат фаянс, с размери 25х33. Той е по-подходящ за помещения (бани) с по-малки размери, каквито са повечето в старите жилища. Чрез тези формати KAI се насочва към различни крайни клиенти: от една страна притежатели на стари жилища с по-малки бани, а от друга - собственици на нови жилища и хотели, в които баните са по-големи.
KAI Group започна производство и на нов тип гранитогрес - т. нар. “сол и пипер”. Той е неглазиран, технически гранитогрес, в основата на който стои оцветяването на масата и хомогенното смесване на няколко цвята. Kомпанията внедри най-съвременната технология за производство на матов гранитогрес - чрез мокро оцветяване. Друго уникално за този клас гранитогрес е използването на „vetrina antisporcatura” (в превод от италиански: „против задържане на мръсотия”). В процеса на производство на плочката се добавя специален материал и след изпичане образува слой, който запълва фините микрограпавини и възпрепятства навлизането и задържането на мръсни частици.
Друга отличителна черта между досега произвеждания гранитогрес и гранитогреса “сол и пипер”, е че “сол и пипер” няма глазура (последния най-горен завършващ слой на всяка плочка) и дори да има износване, в резултат на тежки абразивни натоварвания, по сечението на плочката няма разлика нито в структурно, нито в цветово отношение. Това определя основното му предназначение - “сол и пипер” е подходящ за места с натоварен трафик, помещения с голям човекопоток, производствени халета. Този вид гранитогрес е търсен най-вече за хотели, общи помещения на жилищни и административни сгради, офиси, магазини, ресторанти и заведения, сервизи, гаражи и други производствени помещения. “Сол и пипер” се предлага в 6 цвята. Тъй като този гранитогрес е неглазиран, затова към него се поставят по-високи изисквания за водопоглъщаемост - под 0.10%. За сравнение - при глазирания гранитогрес тази стойност е 0.5%. Суровините за производството на “сол и пипер” няма да се различават от досега използваните, с тази разлика, че съдържанието на някои химически съставки, които придават жълтеникаво-кафяво оцветяване на масата, трябва да бъде сведено до минимум при производството на различните цветове прес-прах (междинната суровина преди изпичане на плочките).
Гранитогрес „сол и пипер” ще се произвежда в „Хан Аспарух” АД, Исперих, като там са направени допълнителни инвестиции за закупуване на компоненти, които да дадат възможност на досегашната линия да произвежда и новия гранитогрес. Въпреки специфичния начин на пресоване, капацитетът за производството на “сол и пипер” е също както при глазирания гранитогрес - 6000 м2/ден. Пресоването се извършва право, така че да не се движи плочката по лицето й и да се избегне всякакво нараняване (надраскване, деформиране) на лицевата й част. Размерът, който се произвежда гранитогреса „сол и пипер”, е добре познатия на българския пазар и произвеждан от KAI 33х33 см.
В световен мащаб в керамичния сектор за производство на стенни и подови плочки и гранитогрес се наблюдават две основни, водещи тенденции - класическа и минималистична, която макар и модернистична, вече е възприета и наложена от архитектурата и интериорния дизайн. И при двете течения се налага тенденция към промяна - залагане на издължени и стилизирани формати, търсещи различни възможности за пространствена ориентация. При форматите на стенните плочки се налага правоъгълна форма, наблягаща все по-често напоследък на хоризонтално поставяне, което приляга еднакво добре на всеки декоративен стил. Тези новости носят със себе си свежи възможности като вертикални фризове, шахматно поставяне, различен начин на комбиниране. Всичко това придава на всяка една кухня и баня уникален индивидуален дух.
KAI Group е най-големият български производител на керамични плочки и обединява заводите “Хан Аспарух”, Исперих и “Хан Омуртаг”, Шумен. Общият капацитет на групата компании е над 15 милиона кв.м. подови и стенни плочки и гранитогрес годишно. Повече от половината плочки, произведени от KAI Group, са за износ. Продукцията им може да се намери в 17 европейски държави. България се нарежда на трето място по внос на плочки в Англия. Хан Аспарух е първият и единствен български производител на стенни и подови керамични плочки, сертифициран по ISO-9001. Заводът е утроил производството на подови плочки от 2002 г. насам, след направени инвестиции в едни от най-модерните производствени линии. KAI е и единственият български производител на гранитогрес. Суровините, използвани от KAI, са предимно български, но някои от тях, като фрити и багрила са внос от реномирани фирми от Западна Европа. 02/06/2007 |