СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина V, брой 1, февруари 2008

REHAU представи предимствата и ползите на своите енергийно-ефективни системи

Чрез използването на земна топлина се постига икономия на енергия до 75% при отопление и до 85% при охлаждане

REHAU представи предимствата и ползите на своите енергийно-ефективни системи

На презентация, организирана от REHAU, бяха представени последните решения в областта на енергийната ефективност, като геотермия, лъчисто отопление и полимерни фасадни системи.
Презентацията откри изпълнителният директор на Rehau България, инж. Пламен Пенчев. „Не случайно решихме тук, в бъдещия Административно-складов център на Rehau, да ви представим нашите последни решения и предложения в областта на енергийната ефективност. Това е иновативен и професионално планиран комплекс с ключова роля, тъй като той ще бъде първият в страната, който изцяло ще се отоплява и охлажда чрез регенеративни източници на енергия”, заяви той.
Арх. Здравко Генчев от Центъра за енергийна ефективност „Ен Ефект” представи интегрираното проектиране на енергоефективни сгради. Той посочи, че 40% от консумираната енергия в ЕС се използва от сгради, докато у нас консумираната от сградите енергия е 1/3 от общата енергия. „За съжаление максимумът, който се прави в момента у нас, е една топлоизолационна обвивка на сградата, но това далеч не е достатъчно, когато става въпрос за цялостна енергийна ефективност”, допълни той.

Методът „Геотермия“ и предимствата на земната топлина презентира инж. Ирена Златанова от Rehau България. „Земната топлина е неизчерпаем и постоянно възобновяващ се енергиен източник, щадящ околната среда. За разлика от другите източници на енергия, земната топлина е на разположение навсякъде, през цялото денонощие, независимо от климатичните условия и сезона“, каза тя, като подчерта, че чрез метода е възможно целогодишно използване на изтеглената от земята топлина - за отопление през зимата и охлаждане през лятото. „Този метод е особено енергийно-ефективен, тъй като се постига икономия на енергия - до 75% при отопление и до 85% при охлаждане“, допълни инж. Златанова.

Като функциониращи обекти, използващи Геотермия – REHAU, инж. Златанова посочи отоплението на перона на Bad Lauterberg, където през зимата перонът се поддържа без заледяване и сняг чрез RAUGEO collect PE-Xa и RAUGEO сонда PE 100 на Rehau. В Lu-teco, Ludwigshafen са положени земни сонди за отопление и охлаждане на 9.900m2 на нов комплекс от офиссгради, тип пасивни къщи, а в курортното селище Navarino Dunes, Гърция, се осъществява отопление и охлаждане чрез площни колектори, положени под голф-игрището на комплекса.
Възможностите и ползите от геотермални инсталации, в комбинация с лъчисти системи за отопление и охлаждане в строителството, демонстрираха инж. Йохан Винклер и Десислава Несторова от фирма Rehau. Чрез подобни иновации десетки жилища в Германия получават много по-евтина и екологично чиста енергия. Не случайно страната е световен лидер по използване на регенеративна енергия, заяви инж. Винклер. Друг аспект, който в момента е много актуален в Западновропейските страни, е т. нар. „геотермално охлаждане”, допълни Десислава Несторова. Чрез подобни инсталации добитата енергия се използва за охлаждане на помещенията.

Остъкляването на сгради от четирите страни, чрез иновативни фасадни системи, представи арх. Ивелин Любенов от Rehau България. Съвременната архитектура може и трябва да използва енергоспестяващи системи. Пример за такава система е REHAU Polytech 50. Чрез нея се постига отлична топлоизолация на големи площи на остъклената част, малки площи на плътната част, подобрена устойчивост на вятър и интегрирани нови технологии, обясни в своята презентация, арх. Ивелин Любенов. Фасадната система се използва за едноетажни или многоетажни сгради, като окачена конструкция, или като монтирана междуетажна конструкция. Фасадните системи предлагат индивидуален дизайн и цветово многообразие, допълни още арх. Любенов.
На презентацията на REHAU за първи път в България, в бъдещия Административно-складов център на REHAU - Индустриална зона Казичене, беше демонстрирано извличането на топлина от земята чрез земни сонди.