Промишлени подове – видове, свойства, приложенияВ Западна Европа отдавна са направили подовете в производствата, офисите и паркингите функционални, надеждни и добре изглеждащи. Ние също сме тръгнали по този път – имаме известен опит и още по-голямо бъдеще в това отношение. Ето защо е важно да се запознаем по-детайлно с конструктивните особености на промишлените подове и материалите, от които се изпълняват. Ще разгледаме различните видове продукти с техните свойства и произлизащите от тях възможни приложения.
текст Вела Динкова Един от важните фактори, определящи качествената и безпроблемна работа в съвременните производства, са промишлените подове. Като видове и сфери на приложение те показват голямо разнообразие, което непрекъснато се обогатява, благодарение на разработването на нови материали и въвеждането на модерни технологии за изпълнение. Значителна част от това многообразие се среща както на българския пазар, така и в реализирана форма в съвременните производства в страната ни. Като се имат предвид, че България е страна от Европейския съюз и множеството изисквания, на които вече трябва да отговарят условията на производствената среда, се предвижда през следващите години в България промишлените подове да претърпят голямо развитие по отношение на качество, разнообразие и продажби.
Още в началото е важно да направим едно уточнение. Терминът "промишлени подове" в тесен смисъл означава подове, които се прилагат в индустриални условия. Днес, обаче, той има по-широко значение, защото тази група строителни продукти вече се използва не само в промишлени сгради, но и в офиси, летища, паркинги, обществени сгради и въобще на места, където високите им експлоатационни характеристики са незаменими.
От качеството на продукта и на изпълнение на промишления под, и съответно от по-нататъшното му състояние в процеса на експлоатация, зависят важни показатели като скорост и ефективност на работа, безопасност на труда и качество на продукцията.
Изисквания към промишлените подове
Индустриалните подове, като по-специфична група подове, отговарят на много изисквания. Те не трябва да образуват или задържат прах, за да се предотврати навлизането му в продукцията. Необходимо е да са устойчиви на удар, износване и напукване, за да могат да издържат големи натоварвания. Подът трябва да е идеално равен и да е устойчив на агресивни среди. Повърхността може да е различна - от грапава до огледална, и изборът зависи от предназначението. Антистатичността е също важна, както и способността да се неутрализират температурните амплитуди. Друго изискване е да няма нужда от много усилия при поддръжката и почистването им, а ремонтът и обновяването им да са бързи и лесни. Това са, най-общо казано, показателите, на които трябва да отговарят промишлените подове. Сега нека разгледаме кои са конкретните изисквания, изхождайки от предназначението на индустриалните подове. Когато става въпрос за хранително-вкусовата промишленост (месопреработвателна, млекопреработвателна, пивоварна, тютюнева, консервна, рибна, включително захарни заводи, хлебопекарни и т.н.), подовете трябва да са хигиенични, устойчиви на агресивни среди и да издържат съответното за даденото производство натоварване. Във фармацевтичната промишленост и медицинските заведения се използват промишлени подове, които обезпечават нужната чистота. Те отблъскват бактериите, лесно се почистват и нямат фуги, в които биха се задържали микроорганизми или други нечистотии. При нефтопреработвателната промишленост е важно промишлените подове да нямат склонност да абсорбират производни на нефта продукти, лесно да се почистват и, ако все пак се замърсят, да не стават хлъзгави. В химическата промишленост като цяло подовете трябва да са устойчиви на химически реагенти и да не образуват и задържат прах. В металургичната промишленост са нужни подове, които са антистатични, не образуват прах и издържат големи натоварвания. В офисите се използват индустриални подове с лесна поддръжка и привлекателен външен вид. При подземни и надземни гаражи подът трябва да е преди всичко износо- и удароустойчив. В търговските комплекси и складовете намират приложение индустриални подове, които имат гладко, но не и пързалящо се покритие, лесно се почистват и издържат преминаване на интензивни потоци от хора. В магазините се обръща внимание и на естетичната издържаност на промишления под, а в складовете е по-важна издръжливостта на механично натоварване.
Конструктивни особености
Обикновено конструкцията на промишления под се състои от бетонни плочи, разпределящи натоварването върху основата; циментова замазка - служи като основа под покритието, изравнява повърхността на плочите и определя необходимия наклон; покритие, представляващо повърхностния слой на пода, непосредствено изложено на експлоатационното натоварване. В случай на необходимост върху замазката се поставя хидроизолация, а над нея се нанася нова замазка, на която се полага защитното покритие. При определени обстоятелства могат да се слагат допълнително топлоизолационен, звукоизолационен, пароизолационен и дренажен слой. Типът на покритието върху промишления под се определя в зависимост от вида и интензивността на въздействията - механични, температурни, химически, влажностни и т.н., т.е. от особеностите на експлоатацията.
Най-често покритието се нанася направо върху бетонната плоча, или върху замазката над нея. Замазката би трябвало да издържа не по-малко от 20МРа при малка интензивност на механично натоварване и повече от 30МРа - при значителна интензивност. Необходимо е повърхността на бетонния под да е равна, здрава, с устойчивост на разтягане, не по-малко от 1.5N/mm2, чиста, влажна или суха (в зависимост от материала, който ще се използва за покритие), с нужния брой деформационни шевове и изискваните проектни наклони.
Бетонната плоча може да се изложи на натоварването непосредствено, или да се защити с разнообразни минерални и органични материали, които се нанасят по различни методи. Днес в световната практика, а и у нас, намират приложение технологии за създаване на промишлени подове по пътя на нанасяне върху повърхността им на специални циментсъдържащи или полимерни покрития. Според европейските стандарти, за целите на повърхностната защита на бетона могат да се използват различни материали, стига да притежават необходимите проектни свойства и да са съвместими с бетонната плоча. Така например, за хидрофобно импрегниране се използват състави на базата на силан, силоксан и силиконова смола. Когато е необходима херметизация на повърхности, неподлежащи на натоварване от транспортно движение, се прибягва до акрилни смоли. Епоксидните смоли и акрилатните състави пък са подходящи за херметизация на повърхности, подложени на натоварване от движение на транспортни средства. Защитно покритие на повърхности, които няма да се излагат на транспортно натоварване, се прави от акрилати и полиуретано-акрилати. Ако бетонната повърхност е склонна да образува пукнатини, се полагат защитни покрития на основата на акрилатна, кополимерна или циментна дисперсия. Епоксидните смоли и полиуретанът се използват и в качеството си на химическо защитно покритие за повърхности, подложени на слабо механично натоварване. Под слоевете битумна хидроизолация на мостове и други подобни съоръжения, се полага защитно покритие от епоксидни смоли. Химически устойчиво защитно покритие за повърхности със значително механично натоварване, включително и транспортно, се създава на базата на епоксидни смоли и специални смеси на циментна основа. Полиуретанът служи и за покритие, изпълняващо ролята на изолационен слой под битумни и други защитни повърхностни слоеве и притежава висока способност за изглаждане на пукнатини. Нека разгледаме някои от най-често използваните покрития за бетонни промишлени подове.
Импрегниращи продукти
Заздравяващите импрегниращи състави за бетонни подове съдържат различни неорганични водоразтворими съединения, които влизат в реакция с варта и калциевия карбонат в порите на бетона, образувайки неразтворими съединения. Запълвайки порите и микрокапилярите в бетона, тези съединения блокират пътя за движение на водата, увеличават плътността и износоустойчивостта и намаляват отделянето на прах от бетонната повърхност. Тези течни заздравяващи състави импрегнират повърхностния слой до дълбочина 3-5мм, защитавайки по-дълбоко намиращите се слоеве на бетонната плоча. Продуктите от групата могат да се нанасят както на нов бетон (в деня на неговото наливане), така и на стар.
Сухи смеси
Технологията на заздравяване на бетонни подове със сухи смеси е доста проста - в повърхностния слой на скоро налят и изравнен бетон се втрива специално разработена суха смес, която значително подобрява техническите характеристики на бетона, като например устойчивост на свиване и опън, удароустойчивост, износоустойчивост, намалява количеството прах и подобрява външния вид на пода. В процеса на нанасяне заздравяващата смес се втрива в повърхностната фракция бетон, в резултат от което се получава и допълнително уплътняване на повърхностния слой на бетонната замазка. При окончателното шлифоване се постига максимално затваряне на порите на повърхността. Заздравяващият слой и основният бетон представляват единно цяло и свързващото им вещество е едно и също (обикновено портландцимент).
Циментно-полимерни покрития
Самонивелиращите се циментно-полимерни покрития са друга група защитни продукти за бетонни подове. Те представляват смеси от портландцимент, подбрани фракции кварцов пясък, полимерни добавки, повърхностни активни вещества и пигменти. След като към сухия състав се прибави вода в точно определено съотношение, се получава течна смес, която се нанася на предварително подготвена и грундирана основа, разпределя се равномерно до достигане на необходимата дебелина и се заглажда с валяк с шипове, за да се отдели въвлечения в разтвора въздух. Средната дебелина на циментно-полимерния слой е 6-8мм. При необходимост от създаване на по-дебели слоеве - 10-20мм, в изходната композиция за пълнител може да се използва по-едроразмерна фракция кварцов пясък. Ако основата е слаба, за да се намали вероятността от образуване на пукнатини, циментно-полимерният слой се армира с полипропиленови влакна. Този тип подове се използват главно за реконструкция в действащи производства, където смяната на бетона е нецелесъобразна или много сложна. Заради малката си дебелина, циментно-полимерните подове могат да се използват като самостоятелни покрития в помещения с интензивно механично натоварване, само при достатъчно здрава бетонна основа. Ако технологията е спазена както трябва, издържат натоварване на тежка техника. Препоръчва се да се използват в сухи помещения и където е възможно случайно разливане на слабоагресивни течности. Тези покрития не са подходящи за помещения със строги изисквания към чистота (обезпрашеност), в "мокри" производства и в помещения, където пода се подлага на въздействие на агресивни среди.
Полимерни покрития
При задачи, които е невъзможно да се решат с изброените по-горе заздравяващи състави и циментно-полимерни покрития, се използват полимерни саморазливни композиции. Те се отличават с широк диапазон от свойства и могат да удовлетворят много изисквания към промишлените подове - голяма устойчивост на абразивно въздействие, здравина, хигиеничност, широк температурен диапазон на експлоатация (от -30 до +50°С), лесно почистване, висока химическа устойчивост в различни активни среди. Те не образуват прах и имат съпротивление срещу пързаляне дори в мокро състояние. Този вид защитни покрития за промишлени подове са много подходящи за помещения в различни направления на хранително-вкусовата промишленост. Те не влияят върху вкуса и качеството на храната, лесно се почистват и някои от тях са монолитни или имат минимално количество фуги. При тях са възможни и антистатични варианти и различни цветови решения. Като недостатък на полимерните покрития за промишлени подове може да се посочи сравнително по-високата им цена, която нараства при наличие на неравности в бетонната плоча. Те трябва да се полагат върху сух бетон, с влажност не повече от 5%, при отсъствие на миграция на водни пари. Освен това полимерните покрития не са така огнеустойчиви, както предишните видове и трудно се ремонтират в случай на нестандартни цветови решения.
Полимерните покрития за индустриални подове се различават както по вида на свързващото вещество и на пълнителя, така и по дебелината и процентното съдържание на пълнител. В качеството на пълнител обикновено се използва кварцов пясък. Когато подът трябва да е електропроводим, пълнителите са други - графит, проводящи влакна, неискрообразуващи полимерни електропроводни пълнители. Те непрекъснато отвеждат статичното електричество, предотвратяват образуването на механични искри и придават на продукта антистатичност и негоримост.
В зависимост от дебелината и количеството пълнител, полимерните системи за промишлени подове се делят на тънкослойни, самонивелиращи се и с високо съдържание на пълнител. Тънкослойните полимерни покрития са с дебелина до 0.5мм и малко съдържание на пълнител. Те се използват за обезпрашаване и защита на бетонни и циментно-полимерни подове от агресивни среди. Придава и декоративен ефект. Обикновено в състава им влизат епоксидни и полиуретанови смоли или други свързващи вещества. Препоръчват се в сухи помещения със слабо механично натоварване и високи изисквания към чистотата. Не би трябвало да се използват при "мокри" производства, в помещения с интензивно механично натоварване, там, където е възможно нагряване на пода над 150°С, при риск от въздействие на открит огън или разтопен метал.
Самонивелиращите се полимерни подови покрития са с дебелина до 4мм и с до 40% съдържание на пълнители. Препоръчват се в помещения с много строги изисквания към хигиената и незначителни механични натоварвания, а също и на места, където е необходима електростатичност на пода. Някои видове от групата могат да се нанасят върху асфалт, дърво и метал. Самонивелиращите се покрития не са подходящи за места с интензивен транспорт, при "мокри" производства, в помещения, където температурата на пода по време на експлоатация е над 90°С, или ако е възможно въздействие на пара.
Полимерните покрития с високо съдържание на пълнител (до 85%) имат дебелина 4-8мм. Те са с по-голяма устойчивост на удар и абразивно изтриване. Подходящи са за производствени и складови помещения с голямо механично натоварване и при "мокри" производства, в това число със специални изисквания към електропроводност. Като цяло, няма противопоказания за приложението им, с изключение на характерните за всички полимерни покрития - да не се използват на места, където температурата на пода по време на експлоатация е над 90°С, или ако има вероятност от въздействие на огън и разтопен метал.
В зависимост от вида на свързващото вещество, полимерните покрития за индустриални подове се делят на епоксидни, полиуретанови и метакрилатни. Епоксидните са подходящи за помещения с голямо механично натоварване и с интензивно въздействие на течности, включително агресивни. Те имат добра адхезия към различни основи и позволяват разнообразни цветови решения. Водоотблъскващи са и могат да се мият под налягане. В същото време, обаче, те не са много еластични, не са устойчиви на удар и на големи температурни амплитуди. При добавяне на специални компоненти могат да се получат и допълнителни качества, като повишена устойчивост на киселини и антистатичност.
Полиуретановите покрития са за помещения с постоянни вибрации, силни абразивни въздействия и подвижни подове. Те, обаче, не са така устойчиви на химични въздействия, както епоксидните, и имат по-висока водопоглъщаща способност. Много често са предпочитани за подове на гаражи.
Саморазливните полимерни подове, на основата на метакрилатни смоли, са предназначени за неотопляеми и студени помещения, а също и когато интервалът между полагането на покритието и началото на експлоатацията е много малък. Втвърдяват се за 2 часа и могат да се нанасят при температури от -35°С. Устойчиви са на ултравиолетовите лъчи и се използват и за външни настилки на паркови и велосипедни алеи. Благодарение на изключителната си механична и химическа устойчивост, тези покрития защитават основата от повреждане от транспортни средства, масла, бензин и други химикали. Имат декоративен външен вид и са водонепроницаеми. Много подходящи са за фармацевтичната и хранително-вкусовата промишленост, за хладилни камери и около тях, както и за места, изложени на слънчево въздействие.
С тези материали, разбира се, не се изчерпва разнообразието от възможности за промишлени подове. Освен импрегниращите заздравители, сухите състави и полимерните покрития, има и редица подходящи облицовъчни продукти, които ще са обект на друга статия.27/09/2008 |