СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина V, брой 6, ноември 2008

Обезвъздушител или дегазатор – знаем ли разликата?

Обезвъздушител или дегазатор – знаем ли разликата?

Наличието на газове е характерно за всяка система, независимо дали е отоплителна, водоснабдителна или климатизационна. Те присъстват в големи или малки количества и се формират непрекъснато в резултат на: загряването на водата; турболенциите, формиращи се в радиаторните вентили, (особено в ръчните), термостатичните радиаторни вентили, баланс вентилите и др.
Трябва да се прави разлика между първоначално обезвъздушаване на системите и грижата за извеждане на постоянно образуващите се газове в резултат на функционирането им.
Образуването на газове в системите се определя основно от два фактора:
- Разпадането на карбонатите, присъстващи във водата
- Протичането на галванични процеси при контакт на материали от различно естество: месинг/стомана, стомана/алуминии месинг/мед и др.
Формирането на газове от това естество се ускорява от следните фактори:
- Наличието на блуждаещи токове в системите, породени от претоварване на помпите например (в резултат на непрекъснато отваряне и затваряне на термостатните вентили, зоновите вентили, както и в резултат на електротермични/електромеханични катализатори). Негативният ефект може да се намали при монтиране на бай-пасни вентили.
- Наличието на филмиращи или антикорозионни добавки във водата.



ДЕГАЗАТОРИ
Начинът, по-който са конструирани дегазаторите на RBM, е много близък до този на обезвъздушителите. Разликата е, че дегазаторите имат по-голяма въздушна камера с цел предотвратяване на контакт между флуидите и механизма на устройствата, който би довел до замърсяване и теч от самото устройство, нещо характерно за типичните обезвъздушители с малка камера.
Дегазаторите трябва да се възприемат като елементи от “сигурността”, защото предотвратяват корозията, отвеждайки газовете чието присъствие във водните системи поражда корозии във всичките им елементи.
Поради тази си функция, дегазаторите трябва да бъдат инсталирани така, че да се елиминира възможността от тяхното манипулиране.
При извеждане на газовете се отделя и пара, която може да кондензира на изхода на устройството.
Затова горната повърхност на дегазаторите се конструира в чашковидна форма.

Газовите мехурчета в системите се движат по много специфичен начин, близо до вътрешната страна на тръбите. За да бъдат уловени тези мехурчета е много важно дегазаторите да бъдат поставени по продължение на тръбите, без да се редуцира самия диаметър.
Поради тази причина, веднъж след като е определен диаметърът на тръбата или колектора, който ще се използва, дегазаторът трябва да бъде със същия диаметър (напр. Колектор 1”=Дегазатор 1”)
Друго полезно приложение на дегазаторите е отвеждането на хлора, който често присъства във водопреносните мрежи. Това става чрез използване на линейни дегазатори на входа на системите, които отвеждат хлора, преди да е влязъл в самата система.



RBM

софия 1839, бул. Ботевградско шосе 441
тел.:02/ 9458298
факс:02/ 9458298

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини