СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 1, февруари 2009

Съвременното лице на системите за инсталация на санитарна техника

Развитието на санитарно-техническите системи днес позволява подобрения в дизайна, функционалността, естетиката и експлоатацията на устройствата в санитарните помещения. През последните години баните и тоалетните промениха значително облика си, станаха по-модерни и удобни за използване, благодарение на новите инсталационни системи. В настоящия материал, вероятно, ще откриете много отговори на въпроса, защо да използвате такива системи.

В началото на темата за модерните начини на изпълнение на санитарно-технически системи може би преди всичко трябва да поясним, че те се срещат под формата на различни обозначения - като системи за модулен монтаж, монтажни модули (елементи), системи за скрит монтаж на окачено оборудване, конструкции за вграждане и други. Всички те обаче означават едно - конструкция, която позволява устойчиво закрепване и скрито включване на всякакъв тип санитарно-технически устройства към системата за водоснабдяване и канализация както поотделно, така и в обща интегрирана система. Закрепването на всички уреди от тоалетната чиния, умивалника, душа и ваната до бидето, писоара и преливното казанче, става с помощта на крепежни рами. Те позволяват санитарното устройство да се изнесе на нужната височина и желаното местоположение и да се свърже надеждно към тръбите за водоснабдяване и канализация в пода или стената. За да стане това, най-напред рамата се закрепя към основата и после се скрива под обшиващ материал, върху който се прави финишното покритие (боя, плочки или друг тип завършващ материал, подходящ за санитарни помещения). След това на предварително завинтените върху носещата конструкция шпилки, които излизат над повърхността на завършената основа, се монтира окачената санитарна техника. По този начин се получава скрита, устойчива и компактна конструкция, способна да издържи натоварването от уредите и човека. С помощта на специални профили могат да се обединят няколко такива инсталационни системи и тогава всяка една от тях ще се нарича модул.

Днес на българския пазар са представени сравнително голям брой производители, предлагащи цялата гама от продукти и аксесоари за санитарните системи - водопроводни и канализационни тръби, конструкции за скрит монтаж, санитарни уреди, смесители, сифони и т.н. За родоначалници на съвременните системи, обаче, се считат добре известните у нас производители на металполимерни и полиетиленови тръби и фитинги, които започват да правят скрити санитарно-технически инсталационни системи още преди повече от 55 години. Потребността от такъв продукт възниква, когато се появява окачената санитарна техника. Първоначално тя се закрепяла с помощта на дюбели към носещи стени от тухли, бетон или друг стабилен строителен материал, а тръбите се помествали навън или в канали, допълнително пробивани в стената. Така тръбите или оставали видни, или монтажът ставал доста трудоемък и с дълги срокове за изпълнение. Сред основните предимства при използване на съвременните санитарни инсталационни системи са значителното съкращаване на времето за монтиране на санитарна техника и това, че тръбите за водоснабдяване и канализация, както и носещите конструкции за монтаж остават скрити. Освен това, този начин на изпълнение позволява монтаж не само в носещи, но и в преградни стени.

Не случайно тези съвременни вградени системи за монтаж на санитарна техника днес са най-популярни в областта на проектирането на бани и тоалетни. Те позволяват надеждно закрепяне на окачени санитарни устройства, независимо от материала на стената и покритието, и водят до намаляване на шума от пълнещото се казанче. Благодарение на тях ще спестите място, защото дълбочината на конструкцията е около 15см. Естетическият ефект безспорно е много добър - инсталационните елементи не се виждат, а основата се завършва с материал по желание. Диапазонът от възможни решения при планирането на санитарни помещения се разширява значително. Дизайнът може да е много по-раздвижен и интересен. Не трябва да пропускаме и факта, че при ремонт с такъв тип система ще спестите и средства, заради по-краткото време за монтаж и не така трудоемката работа. Освен това, окачената санитарна техника се вписва хармонично към всякакъв интериорен тип, а е и по-хигиенична от традиционната. Окачените тоалетна чиния или биде се мият по-лесно, а подът под тях е винаги достъпен за почистване. Би трябвало да разсеем съмненията и на хората, които смятат, че окачените санитарни уреди не са достатъчно надеждни, издръжливи и трайни. В тази връзка ще подчертаем, че една окачена тоалетна чиния или биде издържат натоварване до 400кг.

Типове конструкции
Конструкцията на вградените инсталационни системи за санитарна техника може да бъде рамкова (рамова) или блокова. Рамковите инсталации са изградени от стабилни метални универсални рами, на които се монтира необходимата санитарно-техническа арматура и от индивидуални рами за закрепване на всеки отделен санитарен уред. Всички тези елементи са така координирани помежду си, че да обезпечат стандартни разстояния между тръбните отклонители (наставки), крепежните шпилки и нулевата кота. Блоковата конструкция е по-проста и е предназначена за монтаж само на носещи стени. Тя се състои от крепежни елементи, преливно казанче (за тоалетната чиния) и водопроводна и канализационна арматура.
Според сферата на приложение всички системи за инсталация на санитарна техника се делят на две конструктивно различни групи. Първата е предназначена за тоалетни чинии, а втората - за бидета, писоари и умивалници. Освен това, инсталационните рами се произвеждат в няколко варианта за различните случаи на монтаж на санитарно-технически устройства - за закрепване към носещи стени, за монтаж към преградни стени и универсални.

За закрепване на тоалетни чинии към носещи стени могат да се използват инсталации както с блокова конструкция, нямащи контакт с пода, така и рамкови системи. Първите се монтират за стената с анкерни болтове, които поемат върху себе си почти цялото натоварване. Такава конструкция се препоръчва за стени от плътни тухли или бетон. Тя или се поставя в ниша или се обгражда (облицова) с тухли или пенобетон за обезпечаване на по-голяма устойчивост на конструкцията. Почти всички производители на системи за инсталация на санитарна техника предлагат такива блокови варианти. Този начин на монтаж е много популярен в цяла Европа и специалистите препоръчват, ако ще прибягвате до него, предварително още на етап проектиране на сградата да се предвидят ниши за поместване на блоковата конструкция. И в блоковата и в рамковата система се използват едни и същи тоалетни казанчета и аксесоари. Цената на блока за закрепване на тоалетна чиния варира в зависимост от вместимостта на казанчето.

Рамковите инсталации се свързват в две точки към пода и в две точки към стената. Ако уредите ще се монтират в ъгъл на помещението, се използват съединителни ъглови елементи (ъглови конзоли). Рамковите конструкции на инсталационните системи позволяват на архитектите и дизайнерите да реализират по-смели решения, които преди са били невъзможни за изпълнение. С тяхна помощ става възможно преместването на необходимия набор от санитарно-технически устройства от носещата стена върху функционална преграда, като могат да се правят различни комбинации и то едновременно от двете страни на преградната стена. Всички елементи от водопроводната, канализационната и инсталационната система са поместени във вътрешността на олекотената стена и са скрити от погледа. За монтаж на санитарни уреди в преградни стени производителите предлагат специални серии от системи с усилени направляващи профили със специфична форма. Една такава система позволява бързо и качествено монтиране на преградна стена и прокарване на монтажните модули за окачена санитарна техника. При гипсокартонените листове, например, още в заводски условия се изрязват отвори за тръбите и крепежните шпилки, което улеснява работата при монтажа.

За реализиране на интериорните решения в банята и тоалетната, заедно със системите за инсталация могат да се използват и така наречените архитектурни модули. Те представляват предварително монтирани изделия, които имат форма на триъгълник, трапец или правоъгълник и позволяват бързо и с по-малки загуби да се създаде планировката в банята. Архитектурните модули, както и блоковите системи, се предлагат от почти всички производители на санитарно-технически инсталации.

Инсталационната система за окачена тоалетна чиния включва в конструкцията си преливно казанче и монтираната в него прилежаща му арматура. Основна особеност на една такава инсталация е надеждният механизъм на измиване заради топло- и звукоизолирането на тоалетното казанче. Така се възпрепятства образуването на конденз и се намалява шума от стичащата се вода. Според европейските стандарти звукът при пускането на водата от казанчето в тоалетната чиния трябва да е не повече от 20dB. За да се избегне преливането на вода при неизправност на поплавъка, се използва дренаж с преливен клапан. Това предотвратява протичането на казанчето и наводняването на помещението. Пускането на водата става с помощта на бутон, монтиран на стената. Чрез отвора за бутона се обезпечава лесен достъп до вътрешността на казанчето. Така, ако се развали някой от елементите на инсталационната конструкция, той лесно може да се замени или поправи през този отвор, без да се налага да къртите стената.

Хубавото при модулните архитектурни системи е, че при тях съществуват варианти за монтаж на окачени тоалетни чинии на преградни стени, които не достигат до тавана. В такъв случай, бутонът за пускане на вода се разполага над казанчето в хоризонталната плоскост и е с така наречения механизъм на повърхностно действие.

Умивалниците, писоарите и бидетата могат да бъдат с разнообразни размери и изискват правоточно подаване на водата и отвеждане в канализацията чрез сифон. За тях производителите на инсталационни системи са създали универсална конструкция, позволяваща монтиране на уреди от различни модели.

Всички рамкови инсталационни системи се регулират на височина до 20см. Това е много удобно, тъй като позволява поставяне на санитарно-техническия уред на необходимото разстояние от пода с помощта на повдигаща се основа (краче). Модулът се монтира преди започване на довършителните работи. Горният край на тоалетната чиния или бидето трябва да е разположен на височина 40-43см от нивото на завършения под, а умивалника - на височина 80-85см. Окачената санитарна техника се закрепя към инсталационната система през стената (по-точно през слоя гипсокартон и финишното покритие) благодарение на специални шпилки, които са част от комплекта на инсталацията. Съществуват два типоразмера разстояния между крепежните отвори за окачени тоалетни чинии и бидета - 180 и 230мм. Именно затова е необходимо предварително да изберете модела на санитарните устройства, за да знаете това разстояние. При писоарите и умивалниците няма такива ограничения. Моделите им са много разнообразни и инсталационните системи за тях позволяват шпилките да се разположат на разстояния по желание. Шпилките за монтиране на окачена санитарна техника трябва да са завинтени за инсталацията преди провеждане на довършителните работи, за да не се налага впоследствие да се дупчи през обшивката, с цел да се попадне на резбовани отвори в рамата. Неотдавна инсталационните системи започнаха да се комплектоват с гумени шайби. Те се поставят на шпилката между стената и окачения санитарен уред. Някои производители използват за направата на такива шайби специални звукоизолиращи материали. Използването на подобни допълнителни елементи позволява да се намали разпространението на звука по строителните конструкции и прави функционирането на системата по-безшумно.

Някои инсталационни модели допускат регулиране на положението на казанчето по височина спрямо тоалетната чиния. Това се постига за сметка на преместване на казанчето по специални перфорирани направляващи елементи. Положението на бутона за пускане на водата в такъв случай е също регулируемо. То обикновено се избира така, че когато капакът на тоалетната чиния е в отворено положение, да не го закрива. Понякога, поради липса на място, е невъзможно поставяне на инсталацията на нужната височина. За такива ситуации се произвеждат инсталации с понижена височина.

Всички инсталационни системи без изключение се комплектоват с наставки за включване към канализационните тръби с диаметър 90 и 110мм и с преходни муфи за съединяване със санитарните уреди. За включване на умивалници, бидета и писоари към арматурата на монтажните рами е необходим сифон, който по правило не влиза в комплекта и се продава отделно.

Инсталациите се регулират и по дълбочина - от 125 до 185мм. Това позволява те да се вграждат в ниши или преградни стени с различна дълбочина и дебелина. Когато бутонът за пускане на вода е свързан непосредствено с механизма на казанчето, дебелината на стената, закриваща инсталацията, не трябва да превишава 60-70мм. От друга страна, при бутоните с пневматична връзка дебелината на обшивката или на стената не играе роля.

Системите на всички вградени тоалетни казанчета имат опция за икономично измиване. Бутонът за пускане на вода се състои от две части. Натискайки едната (обикновено по-малката) получаваме икономично измиване, а при натискане на другата - пълно. В зависимост от модела обемът на водата при пълно измиване може да е два, три или повече пъти по-голям от този при икономичния режим. Бутонът за управление трябва да е от фирмата-производител на инсталацията. Производителите на този тип продукти предлагат широка гама от бутони. Те се различават по дизайн, цвят и материал.

В старанието си да предвидят нуждите на потребителите, производителите на инсталационни системи предприемат разнообразни мерки. Някои от тях пускат инсталации с увеличено сечение на профилите, от които са направени рамите. Те са много удобни за монтиране в преградни стени от гипсокартон. Има и инсталации, специално разработени за хора с ограничени физически възможности.

Днес в интериора на санитарните помещения все по-често се използва писоара, опровергавайки разбирането, че той е атрибут само на обществените тоалетни. Това е свързано преди всичко с изключителната хигиеничност на писоара. Специално внимание тук заслужават панелите за управление на този тип устройство. Писоарът не изисква натрупване на вода за измиването си, т.е. няма нужда от казанче. Това обстоятелство позволява за управление на измиването да се използва електроника. Така например, наред с традиционните пневматични панели, навлизат и панели за управление с инфрачервени лъчи, както и такива с дистанционни ултразвукови датчици за движение. Измиването на писоара при тези модели става при излизане на посетителя от тоалетната. Най-простото устройство за измиване на писоар е кран с ръчно управление.

Сред съвременните изобретения в областта на санитарна техника е и все по-често срещаното напоследък в обществени тоалетни електронно управление на смесителите за умивалници. Един такъв смесител се отличава от обикновения само по това, че на корпуса си има екран, зад който е поставен инфрачервен датчик с постоянно излъчване, реагиращ на движението на ръцете.

В корпуса има и батерия, която захранва електронното устройство. Когато подадем ръце към смесителя, те попадат в зоната на инфрачервените лъчи, които подават сигнал на устройството и водата започва да тече. При прибиране на ръцете датчикът отново реагира и водата спира.

Електронното управление е много важно от гледна точка на хигиеничността, удобството, бързината и икономичността. То позволява пускането на водата в тоалетната чиния, писоара или умивалника, без да докосвате нищо. Предимствата на този механизъм за управление се използват все по-често не само на обществени места, но и в медицинската практика, хранително-вкусовата промишленост, а също и в дома.