Аварийно и евакуационно осветлениеАварийното и евакуационно осветление са важна и неделима част от общата осветителна инсталация на всяка съвременна административна или промишлена сграда. Основните им функции са осигуряване на безпроблемната евакуация на работещия персонал в случай на авария в системата за централно електроснабдяване, пожар, природно бедствие и т.н.
Аварийното осветление – това е част от цялостната система за осветление, която продължава да работи в случай на авария (прекъсване или срив), отпадане на централното електрозахранване и основното осветление. Захранването на аварийните осветителни тела се извършва чрез независими енергийни източници – акумулаторни станции или автономни батерии. Чрез тях се постига осветление в зоната на работното място или евакуационните изходи в продължение на 1-3 часа.
Най-общо можем да посочим две основни функции на този вид осветителна инсталация:
- Осигуряване на непрекъснато работно осветление – аварийно осветление;
- Маркиране на изходите с цел евакуация на персонала от сградата, при възникване на някакъв вид авария – пожар, наводнение, природно бедствие и т.н. – евакуационно осветление.
И двете групи са задължителна част от осветителната инсталация на всяка производствена и/или административна сграда. С действащите стандарти – DIN EN 1838, EN 50171:2001 и EN 60598-2-22:2002, се въвеждат точни и ясни изисквания за вида, местонахождението, захранването и продължителността на светене на различните осветителни тела.
При непрекъснати производствени процеси функцията на аварийното осветление е осигуряване на необходимата осветеност на работното място или помещение при отпадане на централната осветителна инсталация. Подобна ситуация и липса на независими (автономни) светлинни източници може да доведе не само до нарушаване на цялостния производствен процес (и следователно загуби за предприятието), но и до нежелани травми на обслужващия персонал. Според EN 60598-2-22:2002 аварийните осветителни източници трябва да осигуряват минимално ниво на осветеност 5% от номиналното. Освен това, то не бива да е по-малко от 2lx в работните помещения и 1lx - извън тях.
Предназначението на евакуационното осветление е указване на безопасните пътища за бързо и безпроблемно извеждане на персонала и служителите извън сградата. Всеки е виждал тези указателни светещи зелени табели с надпис “Изход” и/или изобразена бягаща човешка фигура. Функцията на този тип осветление е да маркира пътя за евакуация, като задължително се монтира над изходи към стълбища, по протежение на коридори със съответната насочваща сигнализация, при противопожарни табла или ръчно задействани алармени бутони, и т.н.
Евакуационното осветление трябва да осигурява осветеност не по-малко от 0,5lx за вътрешните помещения и 0,2lx - на откритите места.
Светлинни източници
В съвременните модерни аварийни и евакуационни осветителни тела се използват два типа светлинни източници – луминесцентни и халогенни лампи.
Използваните луминесцентни и компактни луминесцентни лампи са с мощност 6, 8, 11, 18 или 24W, в зависимост от изискванията за осветеност на конкретното помещение. За правилната им работа не се препоръчва температура на въздуха по-ниска от -5°С и по висока от 40°С. Луминесцентните лампи са най-масово използвани както при аварийните и евакуационните осветителни тела, така и за основно осветление при всички видове административни и офис-сгради.
Халогенните лампи също могат да се използват, предимно за аварийно осветление в големи и високи производствени помещения. Като силни светлинни източници, дори и монтирани на голяма височина, с тях се постига осветеност до 30lx при пряко попадане на светлината върху работната зона.
Освен това, посочените стандарти регламентират и определени норми за минимална осветеност на пътя за евакуация, на работните помещения, асансьорите и т.н. Например, пътищата, водещи извън сградата, трябва да имат ниво на осветеност, не по-ниско от 2lx на прав участък и на височина 1м, а по протежение на стълбища и около изходни врати – 5lx. В производствените помещения осветеността също не бива да е по-ниска от 2lx, а в опасни зони – 15lx.
Класификации:
Тук ще направим няколко различни типа класификации на аварийните осветителни тела.
Според предназначението:
Както вече посочихме по-горе, имаме обособени две групи - аварийно и евакуационно осветление.
Според режима на работа:
- Аварийни осветления без постоянно светене – те се включват само при отпадане на централното електрозахранване;
- Аварийни източници с постоянно светене – постоянно светещи, свързани към централното захранване, а при отпадането му се включват към батериите си.
Според вида на захранващия източник:
Специално при аварийното и евакуационното осветление независимият енергиен източник се явява акумулатор или специализирано захранващо устройство – обща акумулаторна система (central battery system). От тук следва разделението на:
- Осветителни тела със собствен (автономен) захранващ източник
- Осветителни тела, захранвани от централна акумулаторна система.
Всяка една от тези две групи може да предлага различни варианти при изграждането на аварийна система за осветление. Най-общо можем да ги наречем отделни нива, според степента на усъвършенстване и възможностите за диагностика или самодиагностика на отделното осветително тяло.
Осветителни тела с автономен енергиен източник
Ако сте се насочили към изграждане на аварийна осветителна система от този клас, то може да избирате най-общо между три варианта.
Аварийно осветително тяло с вградени инвертор и собствена акумулаторна батерия. Тялото е свързано към електрическата инсталация и батерията му се намира в непрекъснат режим на подзаряд. При отпадане на централното захранване, аварийното осветително тяло получава захранване от батерията. Този вариант е подходящ както за аварийно, така и за евакуационно осветление. Чрез включването на модул инвертор и батерия към основните осветителни тела те могат изпълняват и функции на аварийно осветление.
Аварийно осветително тяло със собствен инвертор и батерия и възможност за извършване на самодиагностика. В тялото е монтиран и микропроцесор свързан със светодиоден индикатор, указващ състоянието на осветителното тяло. Различни цветове на светодиода сигнализират за промяна в състоянието на осветителното тяло - например, червено – работа в авариен режим, жълтo – дефект на лампата, зеленo – нормално функциониране.
За състоянието на автономните осветителни тела следи централна управляваща система. Разполагането й в контролния център на сградата дава възможност за точно локализиране на точното разположение на авариралото тяло и вида на повредата.
Аварийни осветителни тела, захранвани от централна акумулаторна система
Тук отново можем да разграничим няколко варианта за изграждане на цялостната система за аварийно осветление. Те донякъде са аналогични на посочените по-горе варианти, но с уговорката, че захранването на всички осветителни тела е общо от централна акумулаторна станция.
Централна акумулаторна станция с тест за самодиагностика на самата акумулаторната станция (зареждане, годност на батерия и т.н.). Тук тя играе роля единствено на захранващо устройство на телата, в случай на отпадане на захранването.
Централна акумулаторна станция, която може да се самодиагностицира и да следи за състоянието на отделните кръгове от аварийни осветителни тела.
Централна акумулаторна станция с функции за самодиагностика и за контрол на състоянието на всяко едно аварийно тяло. Може би това е най-удачният вариант за всяка съвременна и модерна сграда, тъй като предоставя възможност за следене и контрол на цялостната система за аварийно осветление.
Към кой от тези варианти да се насочите? Това се определя от различни фактори – предназначение, големина, състояние на сградата, брой на служителите и т.н. Новите европейски стандарти и норми въвеждат строги, но изключително необходими изисквания за видовете аварийни осветителни тела, техните минимални характеристики и точното им място за монтаж. Неспазването на тези правила би могло да доведе не само до проблеми с контролните и проверяващи органи, но и до неприятни инциденти, свързани с проблеми при евакуирането на сградата. 10/02/2009 |