Съвременните кофражиРазработени с мисъл за безопасност
Строителството на сгради с висока етажност, мостове, язовирни стени и тунели често може да се окаже опасно за работниците на обекта, но с правилен избор на кофраж и скеле безопасността на строителната площадка може да се подобри значително. В настоящата статия спираме поглед върху последните разработки на водещите производители на кофражи, свързани с подобряване на безопасността.
текст инж. Вера Ангелова Безопасност на високо ниво
Пример за гарантиране на максимална безопасност при строителството е Tour Granite в La Defense, Париж. 184-метровият небостъргач се изпълнява с катерещ се кофраж Hunnebeck. Основни приоритети при изпълнението й са безопасността на работните процеси и постигането на достатъчна носеща способност на стоманобетонната конструкция.
Известно усложнение в концепцията за организация на строителните работи и безопасността внася нетипичната форма на сградата – петостенен призматоид, пресечен под наклон. Най-трудно се оказва изпълнението на фасадната стена, която е под наклон от 8°. За обезопасяване на катерещите се платформи, участващи в изграждането й, те се прикрепят и стабилизират с помощта на телескопични връзки към съседните вертикално поставени платформи.
За безопасността е помислено на всички организационни нива, защото строителните работи всъщност се извършват над улици с натоварен трафик. Платформите около кулата (при стандартна височина между етажите 3.74m), които се повдигат хидравлично без използване на кран, оформят затворена платформена система, със защитна стена от външната страна, висока 2.1m.
Платформите за довършителни работи са изцяло заградени със защитна телена мрежа, а работните места са обособени като кутии, за да се сведе до минимум риска от падащи предмети и съпътстващите го заплахи за безопасността на минувачите. Врати и мрежи заграждат всички зони с повишени рискове от падане, за да се осигури максимална сигурност при работа.
Предпазване от падане
Друг мащабен проект, който изисква специален кофраж и особени мерки за безопасност, е четвъртото и най-голямо разширение на Съда на Европейските общности (European Court of Justice). Редица разширения и обновявания на сградата са правени досега, но сегашното обещава да е най-забележителното с 50-те хиляди квадратни метра нови офисни площи, разположени в две 106-метрови кули-близнаци.
За кофрaжните работи е гласувано доверие на Peri, като решението е разработено индивидуално и са приложени най-цялостни мерки за сигурност. При изграждането на конструкцията са комбинирани системата автономен катерещ кофраж ACS с предпазния катерещ панел RSC (rail climbing system). Комбинирането на двете системи има за цел да осигури максимално ефективна последователност на работните процеси при най-високи нива на безопасността. Така, дори при поява на ветрове с висока скорост, които са особено опасни на голяма височина, работният цикъл няма да се наруши. Довършителните работи също могат да се извършват на голяма виочина, без рискове за работещите и с по-голяма ефикасност, благодарение на защитата, осигурена от катерещия предпазен панел RCS. Той обхваща ъглите на плочата и предпазва работещите от падане, като така работата може да продължи и при екстремни атмосферни условия.
RCS е иновативна модулна система, представена за пръв път на най-голямото строително изложение в свтовен мащаб – Bauma, на неговото издание през 2007 година. Модулната система може да се използва за различни приложения, изискващи катерещ кофраж.
Предлага се в две разновидности RCS С – за кофриране на фасадни стени и RCS Р – като защитен модул.
RCS-Р напълно загражда строящите се, все още незавършени етажи от сградата. Катерещата се платформа е свързана сигурно към сградата с помощта на RCS-катереща обувка, дори по време на катерещия процес.
За да се спести краново време, системата RCS е снабдена с мобилни, автономно-катерещи устройства, които имат възможност за модернизиране и ъп-грейди при необходимост. Използването на мобилни катерещи хидравлични системи намалява количеството необходим материал и прави безкрановото катерене на кофража икономически ефективно, дори при по-малки височини на кофриране.
Освен отличното предпазване на персонала на строителната площадка от рискове при работа на височина, защитната модулна система RCS-Р дава значителна по размери и добре видима площ от външната страна, която може да се използва за рекламни цели.
Като допълнение, ставно окачените покриващи плочи предпазват от падане на инструменти или материали. За увеличаване на продуктивността системата предоставя възможност фасадната облицовка на долните етажи да се изпълнява безопасно, едновременно с конструирането на стоманобетонните носещи елементи на съответните етажи, намиращи се над тях.
Предпазните странични плочи могат да покрият две етажни височини, като производителят дава възможност за промяна спрямо индивидуален проект, стига обемът на необходимата продукция да е достатъчно голям.
Модулната система RCS-Р се асемблира лесно, благодарение на компактните размери на отделните модули.
В проекта на сградата на Съда на Европейските общности са използвани също и леките алуминиеви платна от кофражната система Skydeck, предназначена за изпълнение на плочи. Теглото на нито един от нейните елементи не надвишава 15 килограма, което намалява възможността за умора на работниците на строителната площадка.
Друг от световните лидери в областта на кофрирането, Doka, също отделя значително внимание на безопасността на работещите, особено при мащабни строителни обекти. Доказателство за това е строителството на най-големия търговски център в Унгария – Arena Plaza. В проекта са използвани няколко различни кофражни системи на Doka, включително Framax Xlife, Dokaflex и Staxo. С разгъната застроена площ от 65 000 квадратни метра Arena Plaza в Будапеща е един от най-големите търговски обекти от този вид в Централна и Източна Европа. На трите му етажа могат да намерят място над 200 магазина, а зоната за забавление е с 22 киносалона.
За построяване на завършения в края на миналата година търговски център са използвани над 53000 кубически метра бетон, което неизменно предполага и гигантски количества кофраж при съвременните темпове на строителство. Безопасната, бърза и ефективна работа е гарантирана от задълбочените предварителни проучвания на специалистите от Doka, както и присъствието и подкрепата им по време на самото строителство.
Основно предизвикателство при формоването и изпълнението е изливането на място на три двойни елипси, достигащи до 30 метра в диаметър. За изграждането на тези елипсовидни плочи са използвани 3900 рамки Staxo.
За повишаване на сигурността при кофриране на стени, Doka предлага платформена система Xsafe като допълнение към системата Framax Xlife. Когато се използва за изграждане на високи стени, Xsafe позволява косите подпори на панелите да бъдат прикрепени към скобите по един подходящ за строителната площадка начин, така че да не се препречват пътеките за достъп и да се опрости планирането за постигане на една по-ефективна организация на работните процеси. Металните елементи са произведени от галванизирана стомана, която е особено издръжлива и има голяма дълготрайност, благодарение на което гарантира икономичност.
Платформената система Xsafe значително подобрява безопасността на строителната площадка. Със своите сгъващи се работни платформи, интегрални странични и крайни защитни приспособления, удобни стълби и автоматично затварящи се капаци на люковете за достъп на отделните нива, системата е готова за експлоатиране и осигурява безопасност на високо ниво.
Кофражни работи в строителни съоръжения
Сградите с висока етажност или голяма площ крият очевидни рискове при изпълнението и подходящо избраната кофражна система до голяма степен подобрява безопасността на работещите в такава среда, но сигурността, скоростта и качеството на работата са еднакво важни и при тунелното строителство. При него подходящият кофраж е идеално допълнение към останалите мерки за безопасност. За разлика от високото строителство, където най-много внимание се отделя на намаляването и предотвратяването на рисковете от падане, при тунелното строителство от първостепенна важност е носещата способност на отделните елементи на кофражната системата и способността на същата да поеме успешно натоварването от прясно положената бетонова смес.
Пътният тунел Reinertshof tunnel, строящ се по Autobahn 7 в Германия, който се очаква да бъде завършен тази година, е последен етап от мащабна конструкция, водеща до австрийската граница.
След завършването си, тунелът ще бъде важна част от трансевропейската пътна инфраструктура. Autobahn 7 е една от най-важните високоскоростни магистрали в Европа със своите почти 1000 километра – от Дания до Австрия през Германия. 645-мертовият тунел има два ръкава с правоъгълно сечение, които се строят по метода “cut-and-cover”. Сечението се изпълнява полумонолитно, като плочата в основата е готова предварително и след нея се изливат стените и плочата едновременно. Кофражните системи за изпълнението му са предоставени от Peri, a самият кофраж позволява две кофражни форми да се бетонират наведнъж, което гарантира конкурентна бързина на строителния процес.
Ветрикалното предаване на товарите е обезопасено максимално благодарение на подпорите HD 200, които са проектирани за тежка работа. Използвани са също платна SRU за изпълнение на плочите и елементи на релсовата катереща се кофражна система RCS.
Процесите на кофриране и декофриране на стенните елементи са особено улеснени от гледна точка на изпълнението, защото кофражната форма може да бъде хидравлически отместена назад и от двете страни с по 100mm. Повдигането и смъкването на оборудването също е предвидено да става хидравлически, за да се намали рискът от инциденти.
Обобщение
Кофражните и скелетните системи могат да изиграят много важна роля в създаването на една безопасна работна среда – независимо дали се работи на голяма височина, в тунели, по мостове или язовирни стени. Освен подобрената сигурност при работа, тези системи гарантират и по-бързо изпълнение, без да се прави компромис с качеството. 02/03/2009 |