Грижа за качеството на въздуха в помещениятаРядко се говори за качеството на въздуха, въпреки че то е съществен параметър на микроклимата. Различните примеси и частици в него, неприятните миризми или неподходящата влажност са на пръв поглед незабележими характеристики, но при продължителен контакт оказват трайни негативни влияния върху здравето и комфорта на обитателите на дадено помещение.
текст инж. Вера Ангелова Много хора смятат, че чрез подходяща отоплителна и климатизационна система решават всички проблеми на вътрешния микроклимат. Но истината е, че един климатик или радиатор не може да гарантира необходимата чистота и влажност на въздуха в помещенията. На практика, функциите на отоплителните и климатизиращите тела са силно специализирани – те трябва да влияят само върху един фактор от микроклимата – температурата на въздуха.
При използване на съвременна отоплителна техника, пречистване на въздуха, до известна степен, е налице но остава проблемът с влажността. Контролирането й не е и не може да бъде интегрирано във функциите на отоплителните и климатизиращите тела. Затова е необходимо на проблема с качеството на въздуха да се погледне комплексно и да се предприемат необходимите мерки за гарантиране на чистота и влажност, а не само подходяща температура. Нещо повече, според многобройни изследвания, замърсяването и прекомерна сухота на въздуха са сред основните фактори за влошаването на здравето на човека.
Пречистване на въздуха
Лошото качество на въздуха често се оказва причина за много опасни заболявания на дихателните пътища, алергични прояви, онкологични и други заболявания. Да не забравяме, че разпространението на инфекции като грип или бронхит, също става по въздушен път. Нещо повече, въздухът в затворени помещения може да бъде 6 до 8 пъти по-мръсен и по-токсичен от този в екстериорната среда. Като се вземе предвид и факта, че съвременните градски жители, прекарват в сградите около 80% от своето време, става ясно, че темата за пречистване на въздуха, не е по-маловажна отколкото, например, филтрацията на водата или избора на здравословна храна.
Не по-малка значимост има и темата за влажността на въздуха, която е особено чувствителен показател – дискомфорт се появява както при твърде ниски, така и при прекалено високи стойности. Недостатъчната влажност е показател за умора, повишена чувствителност към вируси и инфекции, суха кожа.
От казаното дотук може да заключим, че, в работните и жилищните помещения въздухът трябва да се поддържа чист и с нормална влажност. Когато потичащите в сградата процеси и външните условия не позволяват постигане на тези необходими параметри на микрокимата, трябва да се прибегне до употребата на специализирани уреди.
В наши дни на пазара се предлага богат избор на потребителски устройства, за пречистване и регулиране на влагата на въздуха. Те се различават по принципа си на действие, функциите, възможностите и цената.
Устройствата за пречистване на въздух са предназначени за отстраняване на вредните примеси от въздуха – прах, бактерии, цигарен дим. В основата на всяко от тях са въздушните филтри. Като правило, в пречиствателите често се използва серия филтри от различен вид, като всеки е предназначен за неутрализиране различен вид замърсител.
В зависимост от принципа на действие, филтрите могат да се разделят на няколко групи – механични (филтри за груби частици); електростатически филтри (известни още като йонизатори), въглеродни (адсорбционни филтри), НЕРА-филтри и катализиращи филтри.
Механичните филтри се използват главно в предварителната фаза на третирането, тъй като представляват фина мрежа, която улавя по-едрите частици от въздуха. Те са предназначени за отстраняване на големите частици прах, животинската козина и други подобни замърсители. Механичните филтри са за многократна употреба – за да се почистят от прах е достатъчно да бъдат измити с топла вода или да се използва почистващата сила на вакума.
В сравнение с мрежестите филтри, електростатичните (йонизаторите) могат да отстранят от въздуха по-малки по размер частици - до 0,01 микрона. Техния принцип на действие се основава на силите на привличане, възникващи върху противоположни електрически заряди.
Замърсеният въздух минава през йонизационна камера, в който частиците замърсяване се зареждат с положителен заряд, след което те се депонират на отрицателно заредени пластини. За почистване на филтъра (пластините), е достатъчно той да се измие със сапунена вода.
В основата на въглеродните филтъри е активният въглен. Неговата основна функция е да поглъща вредните газове и неприятните миризми.
Въглеродните филтри са предназначени за отстраняване на неприятни миризми и газове от въздуха в помещенията. Обикновено, те се използват в система като допълнение към други видове филтри. Въглеродните филтри не подлежат на възстановяване, поради което след насищането им с газове, в края на експлоатационния период е необходимо те да бъдат заменени с нови.
Филтрите тип HEPA (High Efficiency Particulate Arrestance – високоефективно задържане на частици) се прилагат не само в жилищни сгради, но също така и в здравни заведения, лаборатории и навсякъде, където се предявяват по-строги изисквания за чистота на въздуха. HEPA филтрите са изработени от специален материал, на основа стъклени влакна. Благодарение на широчината на мрежата от микропори между влакната на тези филтри, те ефективно улавят частиците с размер до 0,3 микрона. Филтрите TRUE HEPA всъщност са резултат от по-нататъшното развитие на технологиите HEPA и осигуряват залавяне до 99,97% на алергените и замърсителите от въздуха.
Висока ефективност на задържане на частиците се дължи на факта, че филтрите HEPA разчитат на много голяма площ на филтъра, разположена под нагъната форма. Функциите на филтъра зависят до голяма степен от размера, разположението и гъстотата на изграждащите го влакна. Дебелината на филтъра също е от значение в уредите за пречистване на въздуха. Когато средата е особено прашна, едно добро решение е да се използва уред с НЕРА-филтър, разположен след механичен филтър, който ограничава значително количеството на праховите частици, като по този начин се удължава експлоатационният живот и дълготрайната ефективност на НЕРА-филтъра.
За разлика от другите видове филтри, при които различните замърсявания се натрупват, фотокаталистичните филтри разграждат органичните вещества и вредните химически съединения до безвредни вещества. Благодарение на това свойство, устройствата за пречистване, базирани на такива филтри никога не могат да се превърнат в източник на замърсяване, което може да се случи с обикновените пречистващи уреди, ако не се замени или почисти навреме отработения филтър.
Принципът на действие на фотокатализиращия филтър се базира на свойствата на ултравиолетовото излъчване да разделя сложните вещества, в присъствието на катализатор. В допълнение, ултравиолетовото лъчение убива микроорганизмите. Ефективността на този вид филтри е много висока, защото те осигуряват почистване на въздуха от всички вредни примеси, включително вируси и газови замърсявания. Още едно предимство на фотокатализиращите филтри е дългият им срок на експлоатация.
Висококачествните уреди за пречистване на въздух, на база фотокатилистични филтри осигуряват дълбочинно почистване – премахват частици с размер до 0,001 микрон. Тази стойност е съизмерима с размера на молекулите на веществата и се явява физическия минимум, който може да бъде достигнат. Въздухът се пречиства от всички вредни и дразнещи съставки, в това число и замърсяващите газове. Ефективността на отнемане на газове и миризми е много по-голяма от тази на активните въглеродни филтри. Някои модели имат възможност и за избор на режим на работа, в зависимост от степента за замърсяване на въздуха и притежават функция за бързо почистване от цигарен дим.
Съвременните устройства за пречистване на въздуха се характеризират с ниски нива на шум при работа и елегантен дизайн, голяма част от тях са снабдени с възможност за управление от дистанция.
Устройства за повишаване на влажността на въздуха
За нормална влажност на вътрешните помещения се приемат стойностите от 50 до 70%. Когато стойността на параметъра е извън тези граници, трябва да се използват устройства, предназначени да регулират влажностния режим, като поддържат комфорт в помещенията.
При твърде сух въздух се използват така наречените овлажнители. В зависимост от принципа си на действие, те се разделят на четири типа: „студени“, парни, ултразвукови и овлажнители от разпръсквателен тип.
В "студените" овлажнители вентилаторът задвижва въздуха през влажен филтър (овлажняваща касета), в резултат на което въздухът се охлажда незначително и влажността му се покачва. Производителността на такива овлажнители е силно зависима от влажността на въздуха - колкото по-висока е тя, толкова по-ниска е скоростта на изпарение. Но тази характеристика е по-скоро предимство, отколкото недостатък, тъй като влажността на въздуха "автоматично" се поддържа на оптимално ниво. Производителността на "студените" овлажнители е от 3,5 до 8 литра на ден, при консумирана мощност между 20 и 50 W.
В парните овлажнители ролята на изпаряващи влагата елементи изпълняват два електрода, потопени във вода. Поради електропроводимстта на електродите протича ток, водата се нагорещява, започва да кипи и да се изпарява. Парните овлажнители трябва да са снабдени с датчик за влажността на въздуха, който не позволява на устройството да генерира водни пари при достигане на зададената стойност, защото в противен случай влажността в помещението може значително надвишава оптималното ниво. Парните овлажнители могат да бъдат снабдени с инхалаторни приставки, което позволява използването им за медицински цели. Производителността им е около 7-16 л/ден при 300-600 W консумация на енергия.
Ултразвуковите овлажнители, към настоящия момент, са най-високотехнологичните устройства за повишаване на влажността на въздуха в помещенията. Благодарение на високите честоти на трептене на водата, на повърхността й се създава вакуум, в който попада част от водата. Тези овлажнители регулират влажността в широк диапазон (както парните), като в същото време не нагряват въздуха в помещението и са практически безшумни. Производителността им е между 7 и12 л/ден при 30-50 W консумация на енергия.
Овлажнители от разпръсквателен тип се използват предимно в промишлени сгради. Принципът им на действие се основава на разпръскване на мъгла от ситносидсперсна водна пара, капки, които имат диаметър 5-8 микрона.
На пазара се предлагат и уреди, които едновременно овлажняват и йонизират въздуха.
Уреди за отнемане на влага
Уреди, отнемащи и регулиращи влагата ,се използват в помещения с повишена влажност, типичен пример за които са басейни, аква-паркове, перални, производствени помещения, складове, мазета. Основният принцип на работа на такива устройства се базира на кондензация при контакт на въздуха със студени повърхности. Всъщност, устройствата за отнемане на влага представляват система от няколко функционални елемента: вентилатор подава въздуха от помещението на изпарителя (радиатор с понижена температура), при което въздухът се охлажда, влагата от него кондензира и се събира като капки, а изсушеният въздух се подава на кондензатор (радиатор с повишена температура), където се нагрява и подава обратно в помещението. На този принцип на работа се базират по-голямата част от съвременните изсушители на въздух.20/05/2009 |