Системи за видеонаблюдениеВ днешни дни системите за видеонаблюдение имат много приложения и улесняват много процеси. Разработени с основна цел да предотвратят нежелани действия от страна на външни лица или персонала, те са незаменими не само в обектите от глобално значение за сигурността, но практически навсякъде
На пазара се предлага голямото разнообразие от системи за видеонаблюдение, както по отношение на вида на камерите, така и според възможностите, така че е напълно възможно да се намери най-подходящото решение за всеки конкретен случай и то на достъпна цена. В зависимост от приложението има разработки, които позволяват изграждането на системи за видеонаблюдение, предназначени за дневна или нощна (както и комбинирана) работа във всякакви по конструкция и предназначение сгради и извън тях. Благодарение на разработките по отношение на обработката на получените от наблюдението данни, има възможност за тяхното бързо систематизиране и непрекъснат дистанционен достъп през интернет или други съвременни комуникационни системи.
Принципи на видеонаблюдението
Известно е, че 70-80% от информацията за обкръжаващата ни среда получаваме визуално – чрез очите си. Този факт е в основата на изграждането на системите за видеонаблюдение и на него се дължи особено високата им ефективност. Освен това, както при всяка наблюдателна система, в основата им е залегнал особено благоприятния за сигурността ефект на “присъствие” и то на няколко места едновременно. Възможността един човек да наблюдава няколко различни зони от охранявания обект и да следи как се развиват събитията в тях, е главното условие за взимане на бързи, адекватни за обстановката и оптимални в дадена ситуация решения. Със съвременните технологии е възможно и допълнителното му улесняване с помощта на автоматични системи за засичане на нарушители или непозволени действия в наблюдаваната зона. А това е реална икономическа изгода за всеки собственик или управител на дадена търговска, административна, жилищна, обществена или производствена сграда, изразена както в намаления състав на живата охрана, така и в повишената ефективност на работата му, благодарение на своевременно и адекватно реагиране при аварийна ситуация.
Първата и основна задача на видеонаблюдението е обезпечаване на възможност за оперативно наблюдение на обекта. За целта на съответните места се монтират видеокамери. Някои са открити - за създаване на психологически ефект, а други - скрити или замаскирани, с цел провеждане на скрито наблюдение. Движението и обстановката на обекта се проследяват чрез сигналите, постъпващи от камерите, които се извеждат до самостоятелен управляващ пулт, разположен в службата за охрана.
В зависимост от вида, големината и предназначението на охранявания обект, системата за видеонаблюдение може да се организира по различен начин. Например, изображенията от видеокамерите, монтирани в най-важните зони от обекта, се извеждат самостоятелно на отделни монитори. С цел икономия на средства, картината от всички други е достъпна на многоекранни – обзорни монитори, като това става чрез използване на специални устройства – квадратори. По правило, полето на екрана при обзорните монитори се дели на няколко квадрата, във всеки от които се наблюдава изображението на една камера. При необходимост, квадраторът позволява картината да се превключва от оператора на конкретна камера при пълноекранен режим.
Ефективност на системата
Несъмнено, изграждането на една система за видеонаблюдение е свързано с немалки инвестиции, но когато тези средства са вложено разумно, с отчитане на особеностите на наблюдавания обект, през експлоатационния период се възвръщат. Разбира се, когато решите да инвестирате, за техническата реализация е най-добре да се обърнете към специалистите в бранша. А за да бъде системата максимално ефективна, трябва да се обърне внимание на три основни момента:
Информативност. Тази характеристика се определя от правилния избор на точките за монтиране на видеокамерите, секторите за наблюдение, осветеността на зоната, наличието на препятствия в зрителното поле на камерата и други. Всички тези фактори оказват съществено влияние върху обема и качеството на информацията, достигаща до оператора или с други думи на нивото на информационна ефективност на системата. Най-често срещаният способ за нейното повишаване е използването на видеокамери, монтирани върху подвижни стойки.
Технико-икономическа ефективност. При избор на системата трябва да се търси оптималното съчетание между стойността на използваното оборудване и неговите технически характеристики, необходими за изпълнение на зададените функции в конкретния обект. Това е въпрос на избор между черно-бяла или цветна камера, аналогова или IP, тяхната разделителна способност, чувствителност, адаптивност към осветеността на околната среда и т.н. Особено важно е правилният избор на оборудването за предаване на видеосигнала, неговата предварителна обработка и визуализиране в охранителния пост, така че информационното предаване от камерата до оператора да се осъществява без загуба на качество, но и без излишни разходи. И накрая, надеждността на използваното оборудване влияе като цяло на степента на работоспособност на системата, а следователно и на размера на експлоатационните разходи. Освен това, всяка привидна “икономия” при проектирането на системата за видеонаблюдение и закупуване на оборудването, би могла в бъдеще да се проявява в реални достатъчно големи разходи (например, за поддържане на системата в работоспособно състояние поради постоянни ремонти и аварии).
Наличие на оператор. Всяка система за охрана чрез видеонаблюдение изисква присъствие на оператор. Когато обектът е под охрана, всяко едно нетипично или непозволено движение трябва да се разглежда като аварийна ситуация и да привлече вниманието на оператора. Това се осъществява с помощта на устройства (детектори), анализиращи постъпващия сигнал и произвеждащи алармен сигнал при настъпване на промяна. Чрез тях е възможно директно върху екрана на монитора да се определи зона, а изменението на изображението в нея да задейства алармената сигнализация. Чрез подобна функция се минимизира вероятността за човешка грешка, предизвикана от умора или ниска концентрация на оператора.
Определяне на параметрите на системата
Преди да се пристъпи към реализация на системата за видеонаблюдение, трябва да се отчетат няколко основни изисквания и параметри. Следва да отговорите на няколко въпроса, с което лесно ще определите и задачите, които ще се решават с нея, а по-точно:
• Къде ще се разполага оборудването - на открито или в затворено помещение.
• Каква е осветеността на/в обекта – естествена или изкуствена, и необходимо ли е инсталиране на допълнително осветление.
• Какво количество информация предстои да се възприема и обработва от системата.
• В какъв режим й предстои да работи по време на деня и нощта.
Трябва да отбележим, че различните по предназначение обекти имат различни изисквания по отношение на ефективността на видеонаблюдението. Докато при частните обекти основното е опазването на имуществото от достъп на външни лица и неправомерни действия от страна на персонала, в много други случаи се налага следене на нетипично поведение, разпознаване на автомобилни номера и други специфични функции за осигуряване на безопасност.
Правилно проектираната система за видеонаблюдение позволява оценка на обстановката в контролираните зони в реален времеви мащаб, което спомага за понижаване на времето за реакция при извънредна ситуация, както и обезпечаване на възможно най-подходящите мерки за защита.
Понастоящем може да определим няколко основни задачи, решими с помощта на системата за видеонаблюдение при охрана на различни по предназначение обекти: общо наблюдение на обстановката, показване на намиращите се в зоната на наблюдение (на видеокамерата) хора, автомобили, животни, предмети и т.н., идентификация на появяващите се образи (при обекти с контрол на достъпа).
Анализ на изображението
На пазара се предлагат различни възможности за изграждане на една система за видеонабкюдение – разнообразие от модели аналогови и IP камери, монитори, записващи устройства, контролери и аксесоари, като оптималното решение зависи от спецификата на работата в конкретното приложение. Независимо от избраната система и начина на получаване на данните, за постигане на целите на видеонаблюдението е необходимо получената информация да се анализира правилно.
Установено е, че при мащабите на съвременното видеонаблюдение се оказва особено ефективно данните да се обработват от така наречените интелигентни системи за анализ на изображението, за да се избегнат грешки от субективен характер.
В зависимост от целите на видеонаблюдението, интелигентните системи могат да предлагат различен набор от функции.
Благодарение на най-новите информационни технологии и научни изследвания, съществуват системи за управление и балансиране на трафика. Те разчитат на системите за видеонаблюдение за мониторинг на пътните условия, измерване на скоростта на превозните средства и определяне на класа на превозните средства. Интелигентните системи се изграждат така, че да се сведат до минимум или премахнат изобщо „погрешни аларми", чрез привличане на вниманието върху конкретните точки, които представляват интерес и същевременно пренебрегвайки всички други нерелевантни събития и обекти.
Така максимално се улеснява наблюдаването на пътнотранспортния трафик в реално време и се създава възможност за откриване и регистриране на нарушения на правилата за движение с цел по-нататъшно разследване. Системите позволяват разпознаване по регистрационния номер в реално време и автоматизирано сравнение с бази данни за издирвани автомобили.
При другите приложения, специални видео алгоритми позволяват идентифицирането и анализирането на нарушения като навлизане в забранена зона, оставяне на багаж без надзор или отнемане на предмет от защитаваната зона. Интелигентните системи позволяват автоматично засичане на хора с нетипично поведение, идентификация на лица и множество други полезни функции за глобалната и личната сигурност.
Динамичното развитие на съвременната икономика и търговия налагат все по-широкото използване на системите за охрана чрез видеонаблюдение. Това вероятно е най-подходящото средство за бърза реакция от службата за охрана при възникване на аварийна ситуация. Нека се възползваме от съвременните технически средства, които ще спомогнат за по-надеждна защита на хора, имущество и инвестиции. 20/05/2009 |