Спортни настилкиПодовите покрития в спортните зали и настилките на откритите спортни площадки изискват особен подход и внимание. Подът на спортния терен е основен елемент от спортното съоръжение, като в повечето случаи именно той понася главната част от натоварването при експлоатация. От неговите качества зависи дали ще може пълноценно да се практикува един или друг вид спорт.
текст Вела Динкова Ето защо, решаващ фактор при строителството и реконструкцията на спортни терени, независимо дали са закрити зали или открити площи, се оказват техническите характеристики на подовото покритие или настилката - тяхната функционалност, трайност, външен вид, безопасност за спортуващите и други.
Според международните класификации спортните подови покрития и настилки представляват еластична конструкция, състояща се от различни материали, които могат да бъдат твърди и гъвкави. Спортното покритие има основа, еластичен, разпределящ натоварването и повърхностен слой. Материалите, от които е направен всеки един от тези слоеве и техните качества определят индивидуалните особености на покритието.
Дървени спортни настилки
С този продукт се постига класическо изпълнение на зонално еластично подово покритие в закрити спортни зали. Негово основно качество е изпитаното в практиката съчетаване на настилки от висококачествени и устойчиви видове дървесина с еластична конструкция на основата. Дървените подове са красиви, трайни и екологично чисти. За създаването на спортни дървени настилки обикновено се използва дъска, направена от масивна дървесина, с висока плътност и голяма твърдост. Дебелината й варира около 22мм. Стабилността на геометричните размери на дъската се обезпечава чрез специална технология на сушене на дървесината под налягане. При това съдържанието на влага в масива се свежда до нула, следва импрегниране на дървесината по цялата и дълбочина с антисептични вещества и накрая, по изкуствен път, се постига влажност на материала 5-7%.
Дървените спортни настилки са разработени в няколко конструктивни варианта: невисоки подове (“плаващи конструкции”), разглобяеми подове, подове с единична и двойна носеща конструкция от подложни (подподови) греди и подове с клип система (закрепяни чрез скоби). С използването на носещ скелет от подложни греди, върху който се монтират паркетните дъски, може да се отговори на различните изисквания към многофункционалните подови покрития. Създава се необходимия баланс между еластичността на покритието и отскока на топката например при игра на волейбол, баскетбол и хандбал. Високото ниво на ударопоглъщане в съчетание с добрите характеристики на триене понижават риска от получаване на травми и правят настилката по-комфортна при използване на залата за аеробика, гимнастика и танци. Такава система може да се монтира върху неравна бетонна повърхност.
Освен това тя играе роля на двоен под и в кухото пространство между основния под и паркетната дъска, т.е. в зоната на носещата конструкция могат да се прекарат тръби и кабели и да се използват шумопоглъщащи и термоизолационни материали. Влажността на основния под трябва да е най-много 5%. Максималното разстояние между гредите е 700мм, а за крайните - 500мм. Закрепянето на подовите елементи към гредите на носещата конструкция става с пирони без глави, така че да не се виждат. В краищата на системата се оставя малко разстояние, което да компенсира промените в размерите на покритието - 1,5мм за всеки метър ширина и 1мм за всеки метър дължина от настилката.
“Плаващите конструкции” са много подходящи за създаване и ремонт на дървени подови спортни покрития в зали с неголяма височина. При тях елементите се полагат направо на предварително изравнения и сух под и се свързват помежду си чрез система от скоби за бързо закрепяне. Основният под трябва да е с влажност не повече от 5%, а наклонът му да не превишава 2мм на всеки 1.5м дължина. Между него и подовото покритие се поставя влагонепроницаем и звукоизолационен материал.
Някои специални спортни мероприятия изискват полагане на временно спортно подово покритие. За такива случаи са разработени преносими дървени подове, които се сглобяват и разглобяват. Те се състоят от отделни модули, специално изработени за конкретното помещение. Полагат се върху предварително изравнения и сух основен под, като под тях се слага влагоизолационен материал.
Наред с подовете от масив за спортни покрития се използват и многослойни паркетни дъски. Конструкцията на дървения под от многослойни паркетни дъски е аналогична на тази при пода от дъски от масивна дървесина.
Благодарение на декоративните възможности на повърхностния слой, настилката от паркетни дъски може да получи разнообразен облик. Едно от предимствата на паркетните спортни подови покрития е, че модулите се продават след пълна обработка в заводски условия. Това означава, че след производството им те са шлифовани и са покрити с всички необходими защитни и декоративни покрития. След монтиране един такъв дървен под е готов за експлоатация, без да е необходимо допълнително лакиране.
Естествен линолеум
Това е екологично чист продукт, произвеждан от суровини с изцяло природен произход. Получава се чрез пресоване на смес от ленено масло (безир), дървесни смоли (колофон), корков прах и пигменти върху лист от конопено платно. В областта на спортните настилки натуралния т линолеум се използва обикновено като съставна част от подовата система, която в случая е традиционно изградена от два функционални слоя - линолеум и еластичен слой. Едно такова покритие е предназначено за спортни зали, които се използват предимно за игрови видове спорт, като волейбол, баскетбол, бадминтон, хандбал, тенис, футбол и други.
Естественият линолеум не се уврежда от водата, трудно задържа прах и се почиства лесно. Устойчив е на мазнини и разтворители и е пожаробезопасен. Лененото масло в състава му играе ролята на естествен антисептик, с което се обясняват и хигиеничните свойства на материала. Освен това той е достатъчно еластичен и не се напуква или деформира по време на експлоатация, като осигурява необходимия отскок на топката и предпазва спортуващите от евентуално нараняване. Благодарение на различни пигменти могат да се получат разнообразни цветове и фигури. Така, покритието освен практично и функционално, е и декоративно. Могат да се изберат различни нюанси и рисунъци, в зависимост от атмосферата, която искате да придадете на спортната зала. При правилна експлоатация покритието може да служи повече от 25-30 години.
PVC настилки (винилни подове)
Спортните PVC настилки представляват дву- или многослойни покрития. Основата е изградена от пенообразен поливинилхлорид, който играе роля на амортисьор. За постигане на равномерно разпределяне на натоварването и стабилизация на линейните деформации се използва армираща мрежа от нетъкани стъклофибри. Повърхностният слой е от чист поливинилхлорид.
Дебелината и повърхностните характеристики на горния слой се избират така, че от една страна да обезпечат надеждно сцепление между подметките на обувките и покритието, а от друга - да създадат условия за постигане на оптимална скорост и ниво на отскок на топката. Пенообразната PVC основа на покритието също изпълнява две функции. В случай на падане на играч, тя значително омекотява силата на удара. Освен това, дебелата пореста подложка създава допълнително удобство по време на игра. Тя допринася за понижаване на предаваното върху гръбначния стълб натоварване и намалява умората в много мускулни групи. За постигане на нужните хигиенични качества покритието е допълнително обработено със специални бактерицидни и фунгицидни състави.
Разработени са специални PVC подови покрития за зали за тенис, а също и обширна гама универсални и специализирани настилки за професионално и любителско практикуване на различни видове спорт - бадминтон, тенис на маса, гимнастика, волейбол, баскетбол и други. Технологиите на монтиране на PVC настилките са две. Покритието може да се закрепи стационарно (неподвижно) към основата чрез лепило, като обикновено за целта се използват водни емулсии на акрилни състави, или да се монтира подвижно (временно) с помощта на двустранно разположени на PVC покриващите елементи лепенки.
Подвижното полагане на PVC настилки дава възможност за 10-20мин. една баскетболна площадка да се превърне в корт за бадминтон или тенис на маса. Уникалната система за временно свързване на настилката и голямата устойчивост на покритието на пречупване и късане позволяват операцията по монтаж и демонтаж да се извършва многократно. Това може да направи една спортна зала универсална. По отношение на декоративните свойства PVC покритията също като тези от линолеум предлагат голямо разнообразие от цветове, нюанси, фигури и рисунъци. Това дава възможност да се използват в синхрон с останалите елементи от всяка спортна зала.
Влакнести настилки
В качеството на спортни подови покрития в закрити зали се използват и текстилни материали като тафта, велур и други. Те също се използват в съчетание с еластична подложка, изпълняваща функцията на амортисьор. Техническите характеристики на тези покрития отговарят на изискванията както на професионалисти, така и на любители. Те минимизират опасността от получаване на травма при падане и предпазват от претоварване и нараняване мускулите и мускулните връзки на спортуващите.
Подовите спортни покрития от тафта обикновено се използват в съчетание с повърхностен слой от цветен каучуков гранулат. При такъв под подметките на обувките са в контакт с настилката само на 80%, поради което се получава ефектът на прихлъзване, характерен и за шамотните (от керамична посипка) покрития на кортовете. Скоростта на отскок на топката тук може би е възможно най-малка, в сравнение с другите спортни настилки. Различното съчетаване на цветовете на каучуковия гранулат и на текстилния слой дава големи възможности за постигане на разнообразни естетични ефекти.
Естествени тревни настилки
Спортните площадки с естествено тревно покритие притежават оптимални параметри, необходими за игра с топка. Не случайно най-престижният тенистурнир Уимбълдън, както и всички сериозни футболни мачове, се провеждат на естествени тревни настилки. Естествените тревни геокомпозити се използват също за създаване на игрища за ръгби, голф и други игрови видове спорт. За да се постигнат най-добрите качества на покритието, трябва да се създадат и поддържат оптимални условия за растеж на тревата и терена да се поддържа в нужната форма. След всяка експлоатация на терена тревата се нуждае от определен период за вегетационно възстановяване, поради което честотата на експлоатация е също важен параметър за качествената естествена тревна настилка. При геокомпозитните тревни покрития е хубаво това, че ако една част от настилката се увреди силно при експлоатация или вследствие на лоша поддръжка, тревните покриващи елементи на това място се заменят бързо и лесно с нови.
В създаването на естествена тревна настилка на спортни терени с цел укрепване на повърхността и защита на тревата се използват и някои видове системи за неконвенционално затревяване. Те се закрепят за почвата и предпазват терена от изравяне. Благодарение на тях се предотвратява изнасянето на семената на тревните видове от вятър и повърхностни води, а корените и част от стъблата на тревата остават защитени от механични увреждания. Такъв терен може да се експлоатира много по-интензивно като едновременно с това тревата ще се запазва в добро състояние. Един такъв вид система представлява керамично поресто покритие, произведено от глина и аморфен прах, с около 75% поресто пространство. То се използва предимно при изграждането на голфигрища и предпазва корените при механично натоварване на терена. Структурата на системата подпомага влагозадържащата способност на почвата, дренажа и аерацията.
Друг тип мрежи, подпомагащи затревяването на игрища, са тези от полиетилен с висока плътност (HDPE). Клетките на мрежата могат да са с различна форма. Те са свързани помежду си, а към основата се закрепят със закотвящи шипове. Системата позволява бързо сглобяване и разглобяване, а също и монтиране на криволинейни терени. Тя изпълнява същите функции, като описания по-горе продукт - подобрява условията за растеж на тревата и я защитава.
Изкуствени тревни настилки
Днес съществува алтернатива на естествените тревни настилки - изкуствени тревни геокомпозити. Те са предпочитани в редица случай, тъй като могат да се експлоатират постоянно. Докато при естествените тревни геокомпозитни покрития за спортни терени се препоръчва да не се експлоатират повече от 2 часа в денонощие, то при този алтернативен продукт такива ограничения няма. Друго предимство е и това, че за разлика от естествените тревни покрития, тук възможните игрови сезони обхващат цялата година, включително и зимата . Необходимо е само да се махне снега. Освен това поддръжката на едно такова покритие е много лесна. То трябва само да бъде почиствано.
Съществуват различни типове системи от изкуствени тревни покрития. Основно те се разделят на настилки за игра на тенис, ръгби, футбол или друг вид спорт. Има и такива покрития, които могат да се използват за няколко вида спорт и за тренировки на спортисти. На такива настилки , обаче, официални състезания не се провеждат.
Изкуствената трева се предлага във вид на рулонен продукт, който обикновено е произведен от полипропилен (РР), полиетилен (РЕ) или съчетание между двете. От състава му зависи трайността и устойчивостта на покритието. Обемните влакна, имитиращи стъбла на трева, варират по дължина и са вплетени във високо еластична основа. След това цялата система е покрита с латекс. Възможните цветове са различни, но зеленият присъства като вариант в продуктовата гама на почти всеки производител. Този тип покритие е устойчиво на ниски температури и на действието на ултравиолетовите лъчи. Той пропуска водата през структурата си и не води до образуване на локви от събираща се на повърхността вода.
Дренажът на изкуствените тревни настилки позволява те да се експлоатират дори по време на дъжд. В тази група като най-качествени се приемат полипропиленовите продукти. Те са сравнително по-износоустойчиви и гарантират максимален отскок на топката.
В зависимост от начина на монтаж изкуствените тревни покрития се делят на засипни (със слой кварцов пясък и каучуков гранулат) и незасипни. Посипката позволява да се регулира височината на “стъблата” и плътността на покритието за всяка площадка.
Керамични посипки и монолитни покрития
Много често при игрищата за волейбол, тенис на корт, баскетбол или бадминтон се използва покритие от керамичен прах с червеникав цвят. Спортуването на такъв терен е удобно и безопасно. Настилката минимизира натоварването на гръбначния стълб и на мускулите. Изграждането и поддържането на този тип покритие, обаче е доста сложно. Изисква се сигурна дренажна система и систематично поливане, защото теренът е годен за експлоатация само във влажно състояние. Поливането се прави ежедневно - минимум два пъти на ден. Повърхността трябва да се изравнява след всяка игра.
Като алтернатива на керамичните насипни спортни покрития в последно време все по-широко разпространение получават монолитните саморазливни настилки. Те се изпълняват на основата на акрилни и полиуретанови състави, които съдържат различни добавки и често имат допълнително покритие, например, каучуков гранулат. За разлика от акрилните, полиуретановите покрития са по-меки и еластични. Монолитните настилки намират приложение при професионални тенискортове, спортни площадки и пътеки за бягане на стадиони. В процеса на монтаж може да се регулира твърдостта на покритието. По-меките и еластични настилки гарантират по-голям комфорт и безопасност. Опитните тенисисти обаче предпочитат твърдия корт. В тениса колкото по-твърдо е покритието на корта, толкова по-висока е класификацията му. Оттук идва и голямата популярност на твърдите акрилни настилки. Те се състоят от няколко слоя, понякога до 9, които общо определят свойствата на цялото покритие.
При лекоатлетическите настилки често се използва монолитно саморазливно покритие от полиуретан, в комбинация с EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer) и SBR (Styrene Butadiene Rubber) във вид на гранули.
Каучукови настилки
В групата на каучуковите покрития се отнасят настилките от вулканизиран естествен или синтетичен каучук, а също и покритията от полиуретан с каучукови гранули (EPDM и SBR), които могат да бъдат рулонни или монолитни. Вулканизираните каучукови настилки са трайни, пожароустойчиви и антистатични. Те се отличават с висока износоустойчивост и способност да издържат на големи механични натоварвания. Отнасят се към групата на еластомерите. Това означава, че след силни въздействия те възвръщат първоначалната си форма, без да се деформират.
Произвеждат се в две форми - рулонна и във вид на плочи с равна или релефна повърхност. Цветовете са разнообразни, а поддръжката е лесна. Изисква се само почистване, без допълнителна специална защита.
Основата преди монтаж не изисква предварителна обработка, но трябва да е равна, суха и стабилна. Елементите се нареждат свободно или се залепят. Каучуковите настилки се използват както на открити площи, така и в закрити зали. Те могат да бъдат универсални и специализирани, например за фитнесзали, за тенискортове или за лекоатлетически пътеки.
Предимствата на покритието от полиуретан с EPDM гранули са, че може да се използва при температура от -40 до +110°С както навън, така и вътре и при необходимост се възстановява без видими следи от ремонт.19/05/2009 |