СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 3, май 2009

Фасадни мазилки

качествена защита и индивидуален завършек на сградата

Фасадни мазилки

Фасадните мазилки са отдавна познат и популярен материал за декоративно и защитно оформяне на фасадите на сградите. В тази група попадат разнообразни продукти по състав и характеристики, които предлагат различни свойства, в зависимост от спецификата на търсеното решение. В настоящия материал се спираме по-подробно на най-популярните варианти за завършване на фасадата с мазилки.

текст инж. Вера Ангелова

Един от вариантите за финално фасадно покритие на сградите са структурните фасадни мазилки, които могат да бъдат на минерална или полимерна основа. Те са дебелослойни екстериорни покрития с определена структура. Тя се определя от размера и формата на зърнестите пълнители, използваните инструменти и начина на нанасяне. Използването на структурни мазилки е един популярен метод за завършване и оформяне на фасади, защото има доста преимущества по отношение на декоративните свойства, а и от чисто технологична гледна точка. На практика, структурните мазилки изискват минимална подготовка на основата, в сравнение с алтернативните фасадни покрития.

Така технологията на завършване на фасадата се опростява, като в много случаи шпакловката отпада, т.е. с една операция се решават няколко довършителни задачи. Друго тяхно голямо предимство е, че покритието, създадено от фасадната мазилка притежава висока паропропускливост, механична якост и устойчивост на атмосферни въздействия. По отношение на декоративните свойства, мазилките предлагат разнообразие от възможности по отношение на структурата и цветовите вариации. Повърхността, създадена от мазилката, е достатъчно монолитна, за да сведе до минимум риска от образуване на пукнатини когато мазилката е подбрана и изпълнена правилно.

Фасадните мазилки могат да се прилагат практически върху всяка повърхност: бетон, тухли, циментови съединения, дърво и други. Те, също както и фасадните бои, се използват като крайно покритие при изграждане на топлоизолационни системи за фасади.
Декоративните фасадни мазилки са водоустойчиви, благодарение на водоустойчивостта на съставните си елементи. При нанасянето им напълно се заличават дребни недостатъци на основата – микропукнатини, издатини, остатъци от старата боя.

Мазилките са лесни за употреба, тяхна отличителна характеристика е пластичността и “реакцията” към особеностите на всеки работен инструмент. Техните съставни елементи са “зърна” с различни размери и, следователно, могат да бъдат едрозърнести и дребнозърнести. В зависимост от големината на “зърната” и метода на прилагане може да се получат различни декоративни ефекти. Ако търсеното естетично решение са леки драскотини в определена последователност, трябва да се използват дребнозърнести мазилки с гранули от естествен камък. Ако искате да създадете впечатление за морски пейзаж или тайнствена пещера, е редно да се приложи едрозърнеста, нанасяна с кръгови движения. Фасадните мазилки могат да бъдат тонирани в широка гама от нюанси, като покритието съхранява яркостта на цветовете за дълго.

Венецианска мазилка
С особено великолепие и елегантност се отличава венецианската мазилка. Нейната повърхност и текстура симулират ефект на мрамор или други естествени камъни. Може да се постигне ефектът на полиран или на грубо обработен мрамор. Венецианската мазилка позволява също да се получа имитация на различни природни текстури.

Разбира се, съставът на венецианската мазилка се е изменил значително през вековете. При появяването й през епохата на Ренесанса, нейните основни компоненти са мраморното брашно, растителните багрила и водата. В днешни дни, в съответствие с технологичните новости и промените в експлоатационните условия, продукт с наименованието “венецианска мазилка”, в чиито състав влизат само минерални и естествени компоненти практическине съществува - всички те съдържат известен процент от акрилно свързващо вещество.

По правило, покритието се извършва в един цвят, въпреки че е възможно и да бъдат създадени и многоцветни мазилки. Понятието “венецианска мазилка” се отнася не само до изходния материал, но е и свързано със специалната технология на нанасяне – ръчно се нанасят няколко тънки слоя материал, които се „пресоват“, докато са още мокри за да се създаде специалния полиран ефект. Процесът на изпълнение на висококачествени покрития е изключително отговорен и трудоемък. Достатъчно красноречив е факта, че при нанасянето и полирането на всеки слой, от приложения натиск маламашката и стената се нагряват.

Готовото покритие има дебелина около 3-5 мм и притежава висока степен на паропропускливост (гарантира се “дишане” на стената), което създава в помещенията комфортни условия на микроклимата. Освен това, “венецианските мазилки” имат доста твърда повърхност, която с течение на времето запазва своята монолитност.

Типичната стена, завършена с венецианска мазилка, има запомнящ се вид и създава впечатлението че излъчва светлина. Това се дължи на нанасянето на няколко тънки, полупрозрачни слоеве - колкото повече, толкова по-изразен е ефектът. На практика, светлинните лъчи проникват в покритието и се отразяват в различни дълбочини в зависимост от ъгъла на падане. Така видът на “венецианска мазилка” става много сходен с този на полирания мрамор.
Венецианската мазилка създава устойчиво и трайно покритие, стига основата за нанасянето й да е подбрана и подготвена правилно.

То е по-малко еластично, отколкото другите декоративни покрития, поради което при подготовката на основата се залагат по-високи изисквания. По-конкретно, основата, по-възможност трябва да бъде подсилена със специална мрежа и да се използва замазка с повишена еластичност. Ако подготовката на основата не е извършена достатъчно качествено, на повърхността на готовата мазилка може да се появят пукнатини, които практически не подлежат на обработка и поправка.

Видове фасадни мазилки
Разнообразието сред съвременните фасадните мазилки е много голямо. За основа на класификацията им, както и при фасадните бои, може да се приеме състава на използваното свързващо вещество. Според него те се делят на минерални (полимермодифицирани, циментни или циментно-варови); полимерни (на основа на синтетични смоли); силиконови (на основа силиконови смоли) и силикатни (на основа течно стъкло). Типът и размерът на зърнестите пълнители също са определящи за декоративните свойства на мазилката. В качеството на такива се използват кварцов пясък, мраморен или друг вид минерален прах. Използването на всеки от видовете мазилки изисква специални умения и опит.

Минералните мазилки са негорими, притежават висока паропроницяемост и при нагряване не се възпламеняват. Те се съхраняват и доставят във вид на готови сухи смеси. Работните разтвори се получават с добавяне на вода в определени пропорции. Полагат се върху минерални основи, които са предварително грундирани с подходящи състави, в зависимост от конкретния случай. Грундовете изпълняват няколко основни функции, най-важната от които е създаването на добро сцепление между повърхността на основата и покритието. Сам по себе си грундовия слой няма декоративни свойства, но без него крайното покритие не трудно може да прояви изцяло физическите и химическите си свойства. Съставът на грунда се подбира съобразно характеристиките на различните видове основи и съответстват на вида на крайното покритие.

Грундове трябва да създават междинен свързващ, а не изолиращ слой, който да не възпрепятства паропропускливостта и въздухообмена. Попивайки в основата, те я правят по-здрава, като същевременно регулират попивателната й способност, така че да се постигне по-ефективно, единно и висококачествено покритие, при по-малък разход на мазилка.
Полимерните фасадни мазилки обикновено имат за основа акрилни смоли. Те се предлагат на пазара във вид на напълно готови за употреба вододисперсионни състави. Могат да се прилагат върху всички разпространени основи – минерални, циментни и варови основи, стари дисперсни покрития, също и при неонходима подготовка върху покрития от алкидни и синтетични бои. Преди нанасянето на акрилните мазилки е задължителна обработката на основата с подходящ грунд.

По адхезия, еластичност и устойчивост на механични деформации, мазилките на основа на висококачествени акрилни полимери, нямат конкуренция. Но те отстъпват на минералните по паропроницаемост и освен това са горими, поради което за използването им на места, където е възможно голямо нагряване, се налагат някои ограничения.
Фасадните силикатни мазилки, въз основа на “течно” стъкло, се предлагат като готова за употреба смес и могат да се прилагат за всички видове минерални основи, както и върху стари, подходящо обработени силикат покрития. Те се характеризират с много висока паропропускливост, но по отношение на декоративните им качества трябва да се спомене, че цветовата гама е ограничена. Силикатните мазилки се използват винаги след грундиране със силикатен грунд.

Най-голям срок на експлоатация, прекрасна паропроницаемост и в същото време водоотблъскващи свойства, както и устойчивост на замърсяване, имат силиконовите мазилки. Затова се препоръчва прилагането пти отговорни проекти, както и при реставрация на сгради Те се прилагат върху всички видове минерални основи и върху стари дисперсни покрития, като изискват предварително обработване на основата със силиконови грундове.

Интересна разновидност на силиконовите мазилки са силоксановите – на основа силиконови полимери, съдържащи силициев хидрид. Те се характеризират с много добри водоотблъскващи свойства и висока атмосферна и UV устойчивост. Уникално свойство на силоксана е да унищожава следите от органични замърсители по повърхността си.
С усъвършенстването на производствените технологии, започва предлагането и на комбинирани видове мазилки, които използват за основа два или повече от изброените материали, като резултатът е опримизиране на свойствата на готовия продукт. Примери за такива са силикон-силикатните и силикон-акрилатните мазилки.

При избор на цвят и структура на мазилката, освен чисто естетическите аспекти и вида на свързващото вещество е редно да се вземат предвид и други фактори. Обикновено, грубите (едрозърнести) мазилки изсъхват по-бързо отколкото гладките, които, от своя страна, са по-устойчиви на замърсяване. Това е особено важно в районите, със силно замърсяване на въздуха (индустриални зони и други).

При полагане на мазилките с помощта на специализирано оборудване е необходимо фасадното скеле да се разположи на достатъчно голямо разстояние от стената. Така се предотвратява образуването на хоризонтални и вертикални ленти по фасадата.
Такива ленти може да се образуват и заради платформата на скелето, тъй като при нанасянето на разтвора е доста трудно да се поддържа постоянен ъгъл на струята спрямо обработваната стена.
Възможно е също при използване на минерални материали да се получат незначителни колебания в цветовете на фасадното покритие, но те не оказват влияние върху външния вид на завършената стена.
В момента на българския пазар се предлага разнообразие от качествени фасадни мазилки от различни марки и възможностите за уникален завършек на фасадата на всяка сграда са практически неограничени. Ако сте се спрели на този вариант за завършване на фасадата, трябва да имате предвид, че изпълнението на фасадни мазилки има редица особености и изисква квалифицирана работна ръка.

Фасадните мазилки, подобно на повечето интериорни и екстериорни покрития, се отнасят към т.нар. защитно-декоративни покрития. Това означава, че те не само трябва да придават естетичен вид на сградата, но и да ограничават максимално въздействието на разрушаващите я фактори на външната среда. Много често фасадите носят белези от атмосферни влияния, от биологични въздействия, както и от промишлено и урбанистично замърсяване на околната среда. Характеристиките на избраното покритие трябва да дават адекватен отговор на специфичните условия, при които ще се експлоатира покритието, така че да се избегнат нежелателни ефекти.