За седма поредна година се проведе националният конкурс за студенти на Saint-Gobain IsoverПриключи националният етап от архитектурния конкурс за студенти на Изовер за проектиране на сграда с енерго-ефективна система тип Пасивна къща. Темата на международния конкурс е идеалната сграда за централен офис на Сен-Гобен Изовер.
Началото на конкурса бе дадено през ноември с лекция-анализ на представянето на трите отличени проекта на международния етап на конкурса от 2008, който се проведе през юни м.г. в Дубровник и представи проекти от 13 страни. На лекцията беше представен реализиран в Швейцария проект за офис сграда на арх. Владислав Игнатов и проекта за първите пасивни жилищни сгради в България на арх. Георги Николов. Работата със студентите продължи със серия от специализирани лекции за проблемите на съвременните топло- и звукоизолации, изнесени от маркетинг мениджъра на Изовер Светла Бонова. През март и април проучванията и идеите на студентите започнаха да добиват форма. В помощ на младите проектанти за завършването на проектите се организираха интензивни консултации, в които взеха участие – проф. арх. Благовест Вълков, арх. Георги Николов и Светла Бонова.
Журирането се проведе в изложбената зала на УАСГ на 9 април 2009 от жури в състав: доц. д-р арх. Недялко Бончев - Декан на Архитектурния факултет; проф. д-р арх. Благовест Вълков - Ръководител катедра „Обществени сгради”; доц. д-р арх. Боряна Генова – Ръководител катедра „Жилищни сгради”; доц. д-р инж. Богомил Петров – зам. Ректор на УАСГ; арх. Георги Николов, архитектурно студио АРХЕ – специалист нискоенергийни сгради; арх. Владислав Игнатов – Магистър Енергоефективни сгради ETH Zürich; арх. Константин Антонов – Управител „Артек Дизайн”; Мария Кухтева – Управител Изовер България.
Изложбената площ беше изцяло запълнена, тъй като на финала бяха представени повече от очаквания брой проекти. Авторите на 18-те проекта представиха пред журито, свои поддръжници и гости на събитието концепцията си. След всяко представяне освен за изясняващи въпроси журито отделяше време добронамерено да посочи слабости в проектите и да даде съвети за отстраняването им. Дискусията и защитата на проектите увери присъстващите в обективността и градивността на журито. Така времето за представяне на проектите не само се удължи, но при нестихващ интерес продължи до 18 ч. След кратко заседание на журито бяха номинирани 8 проекта, като наградите и право да представят България на международния етап на конкурса в Любляна получиха:
І място и 1000 ? - Веселин Николаев Веселинов – УАСГ
ІІ място и 700 ? - Галина Милкова, Стойчо Добрев, Борислав Кръстев – УАСГ
ІІІ място и 300 ? - Александра Бабунска, Нина Марянович – УАСГ
Първия проект спечели журито с иновативността си, втория – с модерната високотехнологична визия и концепция, третия – с простотата и практичността си.
В конструктивно отношение повечето от решенията бяха предпочели комбинации от стоманобетонови елементи и метални конструкции, цялостни метални конструкции, а най-широки дебати предизвика едно решение с дървена скелетна конструкция на 4 етажна офис сграда. Тъй като дървените конструкции са рядко използвани у нас, студентите подкрепиха идеята си с пример от европейската архитектура – 7 етажна жилищна сграда в Берлин. За изолация, авторите на проекта бяха предпочетени стъклените минерални вати с нисък коефициент на топлопреминаване λ < 0,038 като най-новия продукт на Изовер – Мултикомфорт филц – сертифициран от Пасив Хаус Институт в Дармщат, Германия. Във всички проекти присъстваха и съоръжения за усвояване на енергия от възобновяеми енергийни източници – фотосоларни модули, ветрогенератори, геотермални помпи.
Многообразието в предложените проекти показва отново, че Пасивната къща е практически възможен стандарт с висок комфорт и може да бъде успешен модел за устойчиво развитие в различни типови сгради – жилищни, обществени и индустриални. 19/05/2009 |