Фирма 3К обсъди проблемите с пречистването на водитеПрез месец март варненската фирма 3К организира семинар, на който бяха обсъдени проблемите с питейната вода и начините за по-пълноценно усвояване на този изключително ценен природен ресурс.
Специално внимание беше обърнато на въпросите за пречистване на отпадните води, като лекторите разгледаха подробно характеристиките на двата основни вида пречиствателни станции – централизирани и децентрализирани. И докато концепцията за управление на отпадъчните води, съдържаща канализационните системи, пренасящи отпадните води до централната пречиствателна станция се прилага с успех в гъсто населени райони, непрекъснатото разширяване на инфраструктурата налага обмисляне на вариантите и за децентрализирано пречистване.
Лекторите на семинара обърнаха внимание, че през последното десетилетие, различни изследователски и научни институции, включително и Световната банка, вземат предвид децентрализираните системи, като алтернативно средство на конвенционалните централизирани системи.
Децентрализираното управление на отпадните води има потенциал да бъде катализатор за реорганизиране на нашите институции, в подкрепа на нова програма, както и за бързо изграждане на гъвкава инфраструктура, за да запази целостта на природните системи, които са от съществено значение за здравната икономика.
Споменатите ползи от едно такова решение са няколко. На първо място, местните общности с пространствено зониране и защита на качеството на водата повишават капацитета си за развитие. Освен това, се намалява цялостното замърсяване, инвеститорите могат да спечелят допълнителни възможности за развитие а държавните институции имат полза от привлечените частни партньори. От своя страна, гражданите печелят, поради нарастващата стойност на имотите в райони с изградена инфраструктура и високо качество на водите.
На практика не съществуват големи пречки за изграждане на децентрализирани системи за пречистване на отпадни води. В контекста на новите технологии и правилното управление се предоставят възможности за намаляване на точковото замърсяване при заустването, свързано с локалните пречиствателни системи. За максимална ефикасност на системите в управлението на децентрализираните инфраструктури трябва да се включат клъстери, пречистване на водите от индустриални и търговски обекти преди заустване в съществуващата канализационна система и системи за повторно използване на пречистените води.
Според проучвания, цитирани на семинара, тази инфраструктура е постижима с технологии, които изискват от 50% до 70% по-малко пространство, със съответното намаление на стойността от 40% до 50%. 19/05/2009 |