СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 4, юни 2009

Саниране на фасада с материали Баумит

Саниране на фасада с материали Баумит

Сградите, чието саниране ще коментираме, обикновено са разположени на някоя от най-оживените улици в града и често са паметници на културата. Конструкцията на фасадата е изпълнена преобладаващо с плътни червени тухли, с дебелина 38-40 см. Хастарната мазилка на места е компрометирана (обрушена) в дълбочина до носещата зидария или е силно изветряла. Крайното покритие от фасадна боя е нарушено или липсва. Тези сгради са с уникално архитектурно решение, акцентирано с множество орнаменти и фигури, които се нуждаят от реставриране.

Областите с обрушена или изветряла мазилка се изчукват и почистват основно в дълбочина, до здрава тухла. Върху добре почистената и обезпрашена основа се полага Баумит Предварителен шприц (Vorspritzer). Предварително основата се навлажнява с цел да не “прегори” шприцът, като се внимава да не се образува воден филм по повърхността на зидарията. При наличието на такъв, се изчаква той да изветрее. Шприцът се поддържа влажен в продължение на минимум 3 денонощия. Върху свързалия шприц се полага варо-циментова машинна мазилка Баумит МРА 35, в необходимата дебелина, до изравняване със съществуващата мазилка. Тя се нанася на слоеве от максимум 2.5 см, като при необходимост от удебелявания, следващият слой се нанася след като долният е набрал достатъчна начална якост (като е “дръпнал”). Спазва се принципът за нанасяне “мокро в мокро”. Ако, поради технологични причини, се наложи прекъсване на полагането в дебелина за повече от 24 часа, то повърхността се награпява силно в хоризонтална посока.

Времето за съхнене и свързване (карбонатизация) на мазилката е 10 дни на 1 см дебелина. През първите 3-4 дни тя трябва да се поддържа влажна. Полагането на шприца и мазилката трябва да става при температури на основата и въздуха над +50°С. Не се допуска замръзване на мазилката и през първите 5-6 дни след нанасянето.

Запазената стара мазилка по фасадата се почиства от остатъците стари бои и нездрави шпакловъчни слоеве (до „здраво”), след което се измива с пароструйка. След изсъхването й, тя се импрегнира с Баумит Дълбочинен грунд (TiefenGrund). Грундът се полага на 1 до 3 ръце. Полагането става мокро в мокро, без да се изчаква свързването му. Изчаква се минимум 12 часа, преди полагането на последващ слой.

При по-висока степен на изветряване на старата мазилка, както и при предвидена, като крайно покритие, мазилка или боя на силикатна основа, импрегнирането се изпълнява с Баумит Разтвор за заздравяване на мазилки (PutzFestiger). Тук изчакването до полагане на следващия слой е значително по-дълго – минимум 14 дни.

Неравности до 7-8 мм се изглаждат с шпакловъчния слой. При необходимост от по-големи пълнежи, се препоръчва отстраняване на старата мазилка в дълбочина, до здрава основа, и заменянето й с нова, с необходимата здравина и носимоспособност.

За шпакловане препоръчваме Баумит Подравнителна шпакловка (Putzspachtel), която представлява едновременно паропропусклива шпакловъчна смес и фина мазилка. Тя е водоотблъскваща, лесна за обработка, с възможност за постигане на фина повърхност и е идеална основа, преди нанасяне на структурни мазилки, респективно боядисване.

Полагането на шпакловката се извършва при спазване на необходимите технологични срокове на съхнене и свързване на предходните слоеве, при съответните температурни и климатични условия, упоменати в техническата карта на продукта.

При нанасяне на Подравнителна шпакловка, задължителен елемент е интегрирането на ивици стъклотекстилна мрежа (с широчина около 30 см), в зоните на преход между стара и нова мазилка, както и на границата между различни типове основи. При определени условия, когато граничните зони са много на брой, мрежата може да се положи площно.

Шпакловането се извършва по повърхността на цялата фасада (с изключение на орнаментите със сложна конфигурация, които се нуждаят от реставрационна дейност). Дебелината на полагане е между 3 и 5 мм (на една ръка). Технологичният престой, преди последващи работи, е минимум 7 дни.

Крайното покритие се изпълнява с Баумит Силиконова или Нанопор боя, в цветови комбинации по каталога “Colours of more emotion”. Нанасянето на боята става в две ръце:

І-ва ръка – Силиконова или Нанопор боя, разредена с 20% вода – като грунд;
ІІ-ра ръка – Силиконова или Нанопор боя, неразредена.

При извършване на отделните операции по санирането е най-добре да се консултирате с инструктор на Баумит България. Стриктно следва да се спазват изискванията за работа с продуктите, посочени в съответните технически карти.



БасУШт БълварШя

елин пелин 2100, ул. България 38, тел.: 02 9266 936