СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 5, септември 2009

Съвременният облик на Китай

десет от най-впечатляващите нови сгради

Дори без Олимпийските игри Китай има основания да се гордее със съвременната си архитектура. Много от новите сгради привличат вниманието дори на най-опитните специалисти с оригинален замисъл и технологично изпълнение. В настоящия материал ще ви покажем десет от най-добрите съвременни сгради.

текст инж. Вера Ангелова

Операта в Гуангджу
При проектите на най-известната жена архитект, Заха Хадид изглежда, се наблюдава тенденция да нарастват по размери осезаемо, с отдалечаването им на изток от Лондон, където е базирано студиото й. Разположената на площ от 70 000 кв.м. опера в Гуангджу е най-голямата сред тях досега. Този забележителен проект и победител сред жестока международната конкуренция, наподобява визуално два огромни обли каменни блока, лежащи на брега на реката. По-големият блок се състои от 1800-местна зала – аудитория, докато по-малката е 400-местна мултифункционална зала за камерна музика, театрални представления и модни ревюта. Нетрадиционната триангуларна конструкция е сравнима с тази на олимпийския стадион Bird’s Nest Stadium на Herzog & Meuron’s, като много специалисти твърдят, че е дори по-нетрадиционна, поради липсата на носещи греди, колони или свързващи звена както при другата.

Телевизионната кула в Гуангджу
Извисявайки се до зашеметяващата височина от 610 метра, тази кула има реални шансове да постави нов рекорд за най-висока в Китай и втора по височина в света сграда, колкото и жестока да е конкуренцията в тази класация в последните години. В печелещия състезанието архитектурен проект на холандското архитектурно студио ИБА и базираната в Англия инженерингова компания Аруп, една значителна част от височината е заета от 56-метровата телевизионна мачта. Кулата се състои от 37 склада за радио- и телевизионни средства, наблюдателници, изложбени зали и ресторанти. Комплексната решетъчна конструкция се стеснява в своеобразна „талия”, изградена от леко наклонени колони и диагонални подпори от тръбна стомана. Завършването й се окачва в края на тази година, на време за Азиатските игри, които ще се състоят в Гуангджу.

Южната ЖП Гара в Бейджинг
Южната ЖП гара е сред най-натоварените инфраструктурни единици в Бейджинг. Тя е проектирана Тери Фаръл с партньорството на от строителните и сервизни инженери от Аруп, и от железопътние специалисти на Аткинс. Проектът е особено интересен, защото гарата „кръжи” като огромна летяща чиния. За да се справи с 30 800-те пътника на час, тази 226000 кв.м. сграда е разделена на четири нива. Основното струпване на хора е предвидено да се концентрира на наземното ниво с 24 високоскоростни вътрешно-градски платформи, издигнати над него и с достъп до път точно под покрива.

Свързаната хибридна сграда, Бейджинг
На американския архитект Стивън Хол заедно с Дейвид Лангдън и Сие им е хрумнала блестящата идея да свържат в едно осем жилищни кули с непрекъснат пръстен от мостови структури високо горе на 20-ия етаж. Мостовете са отговора на Хол към разрушението на извисяващите се меганебостъргачи наоколо. Мостовете служат за връзка между седемстотинте луксозни апартамента, като ги обслужват с кафенета, заведения за химическо чистене и други необходими услуги в един съвременен жилищен квартал.
Тази забелижетелна конструкция с площ 150 000 кв.м. има също така една от най-големите геотермални климатични системи, която се състои от бойлери и кондиционери, извличащи подземна вода от 100-метрови сондажни кладенци.

Древният град в Лийджанг, провинция Юнан
Далеч от бързането да се издигат все по-високи небостъргачи, Аткинс помага в запазването на Лийджанг, оповестен за последния китайски жив древен град. Датиращия от векове градски център страда от дискриминиращото модерно развитие, от земетресенията и масовия туризъм. Юнеско, Световният фонд за наследство и Градския съвет заедно наскоро успяват да възстановят повече от 174 дървени къщи, да разрушат 240 модерни сгради и да поправят каналите и водните пътища. В последствие Аткинс печели предложение за разработката на план за 48 хектара разширение на стария град, основано на базата на стеснените традиционни улици и площади.

Градът Темза
Има един ъгъл в Шанхай, който завинаги ще бъде приеман като част от Англия. Или поне докато ги има наполовина дървените къщи Тюдор в Новия Град Сонгджанг, класическият покрит базар и готическите църкви. Те всички са проектирани от Аткинс и съставляват един от деветте мини градове, които общинският съвет на Шанхай построи, за да представят екзотичните култури на избрани чужди нации. Отвъд фалшивите селища, Новия Град Сонгджанг се връща към трескавата китайска урбанизация, която включва индустраилни зони и университетски град. Досега в този проект са привлечени повече от 10 милиона лири от чужди инвестиции и 80000 жители.

Университетската градска библиотека в Шендзен
Извивайки се по брега на езеро, университетската библиотека в Шензен изглежда повече като влакче от увеселителен парк, отколкото като безшумна обител за учене. Въпреки това, архитектите от RMJM с увереност твърдят, че вълнообразния 480-метров покрив е най-подходящата конструкция за сградата, защото представлява отражение на заобикалящите го хълмове, докато съвременните метални и стъклени форми „въплъщават ерудирания език на обучението и образованието”. Завършената наскоро сграда се изправя като портал между града и струпаните три университета, и технологичния институт, всички споделящи обща библиотека, както и входния площад, парк, мост и покрита градина.

Шанхай Експо
Следващата архитектурна екстравагантност на Китай след миналогодишните Олимпийски игри ще бъде Експо 2010 в Шанхай. Централният гръбнак на града от павилиони ще бъде 1000 м дългият Експоцентър. Проектирани от SBA Архитекти от Берлин, на площ от 250 000 кв.м., пешеходните алеи, ресторанти, барове и другите забавления са организирани на четири етажа, два от които под земята с прозрачни транспаранти на покрива.
Шест възхитителни стъклени „слънчеви долини“ ще провеждат слънчевата и дневната светлина надолу към подземните етажи. Шанхай Джианке е проект мениджър, а Шанхайската Строителна Група е изпълнител.

Хотелът Сонгджанг, Шанхай
Пределът в благоустройството е постигнат в Шанхай. Неизползваната каменоломна близо до града ще се превърне в петзвезден хотел с 400 стаи до края на годината според плановете на инвеститорите. В ръцете на Мартин Йохман, архитект от Аткинс, ужасяващият за хората пейзаж се е превърнал във вдъхновена от природата скулптура на истински зелени склонове, обгръщащи водопад. Склонът, в изпъкнали и вдлъбнати форми, съдържа 18 етажа от хотелски стаи, докато централният водопад е кристално чисто предверие, което се разпростира до пълната 100-метрова височина на сградата. Всичко, което се вижда от хотела от заобикалящата го природа е големия зелен покрив и предверието. Със своите основи, хотелът се гмурка под водата с ресторант, който кани своите гости да се насладят на екзотична подводна вечеря.

Шанхай Център
Най-новият и най-висок хит на Шанхай е предложения от Генслер 580-метров Шанхай Център като оферта към трима китайски предприемачи, известни като триото Дракон. Той заплашва да хвърли пясък в лицето на 492-метровия Световен Търговски Център на Kohn Pedersen Fox и да прати 421-метровата кула Джин Мао от 1998, проект на Skidmore Owings&Merrill почти в края на съзтезанието. Генслер победи Фостър § Партньори в международното съзтезание с проекта за блестяща подвижна колона от прозрачно стъкло с елиптични подови площи, които се завъртат около нея, докато се издигат. Кулата е с 114 етажа, които са разделени на 14 етажни блока от офиси и хотели, разделени от двуетажни публични пространства и въздушни градини.