СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VI, брой 5, септември 2009

Медният покрив

Медният покрив

Както е известно медта е мек, ковък метал с червен цвят, който променя цвета си при продължително излагане на атмосферни условия. Това, което все още не е дотолкова ясно е, че тя е едно от най-добрите решения за покривно покритие. В настоящия материал ще се опитаме да популяризираме този факт.

текст инж. Вера Ангелова

Медта (лат. Cuprum) е метал, познат и използван от хората от древни времена. Латинската дума Cuprum е дошла от името на остров Кипър, където още през ІІІв. преди н.е. са съществували медни рудници и се добивала мед чрез топене. Човечеството познава медта вече 10 хилядолетия. Медта е един от първите метали, попаднали в ръцете на човека, тъй като от седемте “доисторически“ метала само три – златото, среброто и медта – се срещат на земята в свободно състояние. През годините, хората са секли от мед монети, правели си съдове, украшения, от бронза (сплав между мед и олово) отливали статуи, топове, камбани.

Приложението на медта в съвременния живот
Днес медта се използва активно в различни отрасли на промишлеността. Благодарение на такива свойства като висока електро- и топлопроводимост, пластичност, този метал е основен материал за производство на проводници: повече от 50% от добиваната мед се използва в електротехническата промишленост.
Металът притежава забележителни декоративни свойства. С течение на времето всички изделия от мед променят цвета си, който от златисто-червен става малахитово–зелен. От мед се прави бижутерия, съдове, различни домашни потреби и декоративни елементи за интериора. Медта е достатъчно мек метал, който лесно се обработва. Това позволява на изпълнителите да постигат разнообразие във формите и прецизност при обработката на детайлите. Медта често се позлатява, патинира, тонира, украсява с емайл, което допълнително разнообразява естетическите качества на произведените от нея предмети.
Високата топлопроводимост и устойчивост на корозия и въздействие на агресивни среди прави медта предпочитана при изготвяне на тръби със санитарно приложение, отговорни детайли на топлообменници, хладилници, вакуумни апарати и други.

Медта като микроелемент е необходима за растенията, животните и човека. Тя присъства в различен вид във всички живи микроорганизми (също и в растенията) и осигурява пълноценност на жизнената им дейност.
Недостатъчното съдържание на мед в почвата води до болести по растенията и животните (особено когато става въпрос за пясък или торф).
Денонощната нужда от мед за човека е 2-5mg. Медта е необходима за нормалната работа на механизма на съкращаване на мускулите, тя участва във формирането на еритроцитите, в синтеза на съединителната тъкан, във формирането и укрепването на костите, в предаването на нервните импулси. Притежава и противовъзпалителни свойства. Дефицит на мед в човешкия организм е нещо много опасно, но, за щастие, се среща изключително рядко, защото тя влиза обикновено в състава на питейната вода.

Медта като покривен материал
Медта се използва широко и като покривен и облицовъчен материал. Благодарение на своята пластичност, тя идеално подхожда за покриви с всякаква архитектурна сложност. Защитният оксиден слой (патина) предпазва надеждно медния покрив от корозия през целия му експлоатационен живот.
Медният покрив има редица достойнства. На първо място, този вид покрив е много красив. В началото, веднага след полагането си, медният покрив е червено – жълт и ярко блести на слънцето. През първата година става кафяв, а после- матово-черен. Това са цветовете и на естествените оксиди на медта. След време тези оксиди променят цвета си до малахитово-зелен. Медната патина на покрива придава на дома аристократизъм и изисканост, затова са разработени и изкуствени начини за патинирането на медта, създаващи “ефект на старинност и античност” още преди полагането й.
Друго особено важно качество на покривната мед е нейната много голяма дълготрайност. Медта притежава уникално свойство – процесът на нейното окисляване затихва с течение на времето. Медната патина практически напълно прегражда достъпа на кислород и други вещества в основния метал, поради физико-химическите й свойства. За разлика от желязото, при което корозията нараства лавинообразно (колкото повече ръжда се натрупва, толкова по-интензивно се разрушава метала), медта сама се защитава от въздействието на външната среда. Медта е практически неуязвима под патината. Ето защо медният покрив надеждно защитава къщата от различните атмосферни явления в продължение не на десетки, а на стотици години.
Медта е устойчива при въздействието на разредени киселини, разяждащи основи, морска и прясна вода, сухи газове и други агресивни среди. Характеризира се и със завидна мразо- и топлоустойчивост – не изменя експлоатационните си свойства при температурен диапазон от минус 70 до 150 градуса Целзий.

Температурата й на топене е 1083°С, което я прави пожароустойчива и създава пречка за разпространение на евентуални пожари.
Голямо преимущество е, че медният покрив се монтира много лесно и бързо, като трудоемкостта на монтажните работи при използването на медни рулони е по-малка от тази при изготвянето на покривни покрития от отделни листове.
Същото се отнася и за ремонтните работи по медния покрив, които през експлоатационния му живот като цяло са малко – те протичат изключително бързо и лесно. Медта се поддава отлично на заваряване (използва се калаена мед). Прилагат се също изпитани във времето начини за заваряване и калайдисване. Важно е да се вземе предвид, че наличието на механични увреждания по покривното покритие не изисква замяна на целия лист или ивица от покрива. Достатъчно е само да се изреже кръпка от мед и да се завари по контура, а това спестява доста труд и, съответно средства.

Освен това, поради природната си пластичност, с покривна мед може да застеле покрив с всякаква, дори най-причудлива форма.
Медта се отличава и с изключително малко собствено тегло. Тя дори често се представя като най-лекия покривен материал. Това влияе особено благоприятно за строителната конструкция при всички видове конструктивни изчисления. При стандартна дебелина на листа от 0.6mm, натоварването на един квадратен метър е в порядъка на 6.24kg (формално 1кв.м при дебелина 0.6mm тежи 5.36kg, но върху реален покрив трябва да се вземе предвид и масата на метала в съединителните шевове).
Често възниква въпросът доколко медта е подходяща за различните видове покриви. Разбира се, напълно универсален материал не съществува, но, благодарение на своята технологичност, медта успешно се използва при покриви с много сложна геометрия, кули, куполи и други. Няма ограничения за допустимия наклон на покрива – медта е подходяща както за плоски, така и за скатни покриви.

Особености на медния покрив
При медния покрив не се предвиждат крепежни отвори, както е при всеки класически покрив с керемиди. Съединяването на медните листове става главно чрез фалц (двоен, единичен, отвесен, лежащ и т.н., в зависимост от конкретния случай), а покривът е фалцуван. В някои случаи, може да се използват и заваръчни шевове, а при съвсем полегати плоскости или повърхности е практика да се използват и полимерни уплътнители (херметици). При такова съединяване се изключва напълно възможността за навлизане на влага под покривното покритие. Закрепването се осъществява чрез специални подвижни крепежни планки, които от едната страна се закрепват към покриваната повърхност (за обшивката), а горната част се съединява с фалца и осигурява възможност за движение (коефициентът на топлинно разширение при медта е по–висок от този на стоманата).
Що се отнася до монтажа на медния покрив, в него няма нищо особено и нетипично. Обикновено изпълнителите на покривни работи имат достатъчен опит при работа със сходни по свойства материали – стоманената ламарина, например, и затова не им е трудно да преминат към работа с мед. Освен това, медният материал е по-удобен за работа и тъй като е по-мек, работата значително се опростява и на практика се облицоват не само прости, но и твърде особени конструкции – полагането на мед върху сферични и други повърхности и съединения не е никак сложно.
Независимо от това, все пак при работа с покривна мед има няколко разлики и особености, чието познаване е задължително за майсторите на покриви. А непознаването на тези разлики и неспазването на изискванията, произтичащи от тези особености, винаги води до поява на дефекти.

Характеристики на патината
Както беше споменато, медта притежава уникално свойство – да се покрива със защитен слой, който е продукт от взаимодействието с външната среда. “Патината“ не е нищо повече от окисляване. Независимо от това базовият елемент за образуване на патината остава сярата. Тя неминуемо попада във въздуха при изгарянето на изкопаеми горива, както в газообразна форма, така и в състава на много вещества(вода) и други елементи от таблицата на Менделеев. Химическата формула на патината е много трудна и голяма, но главното, което трябва да се знае е: патината “херметизира“ повърхността, върху която се е образувала. Грубо казано, патината, поради своите физико-химически свойства, напълно прегражда понататъшният достъп на кислород и други вещества в медта. За разлика от, да кажем, желязото, където процесът на ръждясване е лавинообразен-колкото повече ръжда, толкова повече и по-бързо продължава процесът. Това е принципната и уникална разлика между патината на медта и “ръждата” при другите метали, което й помага да служи толкова дълг.

Сфера на приложение на медните покриви
Медта може да се използва като материал за изграждане на покриви на жилищни, административни, обществени и търговски сгради. Пречка за масовата им употреба в високата цена, но не бива да се забравя, че зад нея стои и висока експлоатационна стойност. На фона на дълготрайността и устойчивостта си, те са икономически изгодни.
Приложими са в райони с обилни валежи и агресивни химически въздействия. Освен това, представляват един от старите типове покриви и са подходящи за реставриране на стари къщи и исторически паметници на културата.

Съвременните медни покриви привличат вниманието на много потребители. Те предлагат разнообразие решения, цветове и форми (първоначалният цвят на медта може да се запази през годините с полагане на защитен полиакрилен слой), за да задоволят изискванията на различни архитектурни стилове и изисквания. Медните покриви са доста здрави, не се нуждаят от почистване и с годините не губят устойчивостта си спрямо различни въздействия. Малкото им собствено тегло позволява да се поставят върху вече съществуващи покриви, без да създават рискове за носещата конструкция.