СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VII, брой 1, февруари 2010

Подови покрития за паркинги

В съвременните мегаполиси нараства дефицитът от места за организация на паркинги, особено в централните части на градовете. Затова в днешно време се увеличава количеството на издигащи се многоетажни реконструирани гаражни паркове. Подовите покрития на паркингите са подложени на едни от най-тежките възможни експлоатационни условия. Те поемат голямо динамично натоварване от автомобилите, подложени са на химичното въздействие на различни съединения, както и на разрушаващата сила на водата. Изискванията към този вид покрития са големи и правилния подбор е гаранция за дълготрайна експлоатация.

текст инж. Вера Ангелова

Издигането на нови търговски центрове или така наричаните молове, е свързано със снабдяването им с прилежащи към тях паркинги, както в приземните им етажи, така и в допълнително изградени многоетажни сгради, отделно от тях. Трябва да се признае, че днес болшинството по-рано строени паркинги с бетонни основи не са защитени от влиянието на масла, антифриз и други химикали, стичащи се от автомобилите, както и различните негативни фактори, въздействащи на бетона. В резултат на това, въздействието им разрушава циментовата подова замазка, а оттам и носещия бетон.

Някои клиенти и предприемачи в своето желание да икономисват, жертват от качеството на материала и неправилно подбират технологията за неговата употреба. В резултат на това при тези съоръжения след първата зимна експлоатация се появяват разслоявания и пукнатини в бетона, стърчащ чакъл и дори течове от горните етажи на многоетажните паркинги към долните, поради разтопяването на снега от гумите на автомобилите.

Отсъствието на нормални условия на експлоатация на паркингите при високата стойност на паркоместата създава конфликтна ситуация между собствениците на тези места и поддържащите ги фирми. Много немарливи собственици на паркинги прибягват към помощта на разнообразни ремонтни бригади, но ремонтът не решава повечето сложни проблеми.

Ясно е, че приходите при непрекъсната експлоатация на един паркинг надвишават себестойността при строенето съществено, което се обуславя и от голямата заселеност и наличието на забранени зони, ограничаващи движението и паркирането на автомобили.

Затова, отчитайки всички изброени фактори, е необходимо още при самото строене да се предвиди защитно покритие на носещата стоманобетонна конструкция на паркинга, обезпечаващо надеждно защита от разрушаване при многогодишна интензивна експлоатация. Натрупването на достатъчно голям опит в строителството на паркинги днес е важно, както по отношение на техническите и конструктивни части на подовите покрития, така и в областта на различните видове защитни покрития. Един от основните етапи в строителството на тези съоръжения се оказва разработката и изготвянето на покритието на пода, защото именно върху него се оказва най-голямото натоварване – както механични товари, така и физико-химично въздействие.

Основните изисквания към покритието са износоустойчивост, практичност при почистване, висока атмосферна, студо- и влагоустойчивост. В случай на изготвяне на подземни паркинги несъмнено е необходимо полагане на хидроизолация, която така често пренебрегват нашите строители, а това е най-главното при провеждането на работните дейности, особено при високо ниво на подпочвени води.

Освен всичко останало, покритието и самата конструкция на пода постоянно са подложени на изменчивите климатични условия. Пристигащите директно от улицата коли нанасят с гумите си сол, ползвана против обледеняването на пътя през зимата, агресивна кал и често ползват разрушаващи настилката зимни вериги.

Няколко са технологиите, които са най-широко разпространени при полагането на покрития върху подовете на паркингите. Те зависят в голяма степени и от вида на паркингите. Преди всичко, това са едно- и многоетажните сгради върху повърхността на земята. Строителството се съобразява на първо място с геологичните особености на терена, не позволяващи да се строи по едни или други причини под земята, както при подземните паркинги. Геологията при строенето на паркингите има не малко значение. Но при проектирането архитектите не винаги използват актуална или проверена информация. Затова често възникват големи проблеми, ако на ниво проекто-план или строителство не са отчетени тези фактори, а това се случи чак по време на самата експлоатация на сградата. При полагането на пода в паркингите най-главното е да се обезпечи неговата износоустойчивост. Изготвянето на такова покритие е възможно само при добре направен под - без пукнатини, дупки и други неравности. В някои случаи – особено при работа в зимни условия, по време на наливането на бетона се изисква да се нанесе специален грунд и да се шпаклова още в самото начало, което несъмнено води до допълнителни разходи. Затова, не на последно място, значение оказва и обезпечаването на затворен отопляващ контур, който помага допълнително за съблюдаването на температурния режим, а като следствие – съблюдаването на технологичните изисквания, което е особено важно при нанасяне на всякакви полимерни покрития. Трябва да се отбележи, че при полагане на бетона, влагата и теченията също оказват негативно влияние върху качеството на завършената повърхност.

От всичко горепосочено може да се отделят следните най-важни технологични моменти:
- хидроизолация при строене на подземни гаражи;
- наличие на съответната инженерно-техническа документация, касаеща геологията на терена;
- обезпечение на затворен отоплителен контур за технологически правилно провеждане на строителните работи;

По отношение на вида на покритието също има достатъчно разнообразие. Напоследък се появиха много различни полимерни материали и замазки. Някои строители предпочитат използването на американската технология Top-beton при полагането на подовото покритие. Това е известна и проверена с времето технология. Тя е достатъчно опростена и е основана на вкарването на сух прах – уякчител в прясно излетия бетон. Благодарение на смесването му и уплътняването с помощта на специални машини, може да се получи защитен слой, превъзхождащ различните марки използван бетон неколкократно. Подобно на топинг, покритието се нанася върху бетона и повишава износоустойчивостта на покритието, създавайки гладка и лесно почистваща се повърхност. Това предотвратява запрашаването на повърхността, изглажда я и намалява експлоатационните разходи. Но ако в процеса на строителство се използва нискокачествен бетон и се наруши технологията на приготвяне, то по-късно по време на експлоатация може да изникнат определени проблеми, свързани с разрушаването на горния слой и като следствие появяването на прах. От САЩ се внася и течен уякчител под наименованието Ashford formula – това е химически активно, ефективно, просто, икономично и дълготрайно средство за уякчаване на бетонните подове, за херметизацията и обезпрашаването им. То защитава бетона както в процеса на самото уякчаване, така и при последващата експлоатация. Материалът се нанася и върху прясно положения бетон, и върху изсъхналия такъв еднократно, без да образува филм върху повърхността, подложена на изтъркване.

Голяма популярност както при традиционните бетонни подове, така и при тези в паркингите, имат полимерните покрития. Съвременните производители предлагат специални системи за паркингите, чрез които се създава цветно покритие с висока абразивна и химическа устойчивост, непроницаема за вода. Те се препоръчват за гаражи, автосервизи, складови и производствени помещения с определено характерно натоварване. Саморазливните полимерни подови замазки като цяло се използват там, където има извънредни физически и химически изисквания, включително и към чистота (отсъствие на прах, улична кал и условия за развитие на вредни микроорганизми). Не на последно място, предимство на саморазливните полимерни подови покрития са в отличните декоративни свойства и възможността за различни цветови решения. Накратко, отличителните способности на полимерните подове за паркинги са:
- висока износоустойчивост и дълготрайност, добра адхезия към всякакви повърхности, в това число и към стар бетон;
- висока устойчивост на механично натоварване;
- устойчивост към масла, киселини, разтворители, дезифенктанти и други агресивни среди, които не са рядкост при паркингите и гаражите;
- отсъствие на шевове и снадки, което позволява по-добро почистване на биологични, солни и други замърсявания;
- възможност за декориране и зониране на цветовете, което позволява нансянето на различни знаци и пектограми в паркингите.

Полимерните покрития за паркинги могат да се разделят на няколко технологични групи: импрегниращи, тънкослойни и дебелослойни покрития. Импрегниращите подови състави се ползват за обезпрашаване, уякчаване, защита на стария и новия бетон от умерено механично натоварване.

Тънкослойни покрития обикновено са цветни епоксидни и епоксиуретанови състави на база разтворител. Те се нанасят на повърхността с грунда на 1-2 слоя. В резултат на това се създава цветно покритие с висока абразивна и химическа устойчивост, непроницаема за течности. Препоръчва се за гаражи, автосервизи, складови и производствени помещения със средно натоварване.

Дебелослойните цветни епоксидни и епоксиуретанови покрития са подходящи за всякакви типове произведствени, административни, обществени и жилищни помещения със средно натоварване. Те се нанасят на повърхността с грундирано покритие с подслой от кварцов пясък с фракция от 0,1 – 0,6мм. Възможно е и нанасяне по самото грундирано покритие. То придобива привлекателен външен вид, обезпечава хигиеничността и леснотата в почистването. Защитава подложката от проникване на мръсотия, включително вода, радиоактивно замърсяване и нефтопродукти.

Разновидност на дебелослойните покрития е антистатично дебелослойно епоксидно поритие – нанася се по специална технология с проклейка с основа от метална лента. Цветовата гама е ограничена, а за пълнители се ползват специални токопроводящи такива.

Предлага се също високопълнително епоксидно или епоксиуретаново покритие с висока устойчивост на натиск. То издържа на големи механични натоварвания в помещения с най-различно предназначение и е устойчиво към действие на агресивна среда. Препоръчва се дебелината на покритието да е повече от 4мм. В качеството на пълнител се използва кварцов пясък с фракция 0,8 – 1,2 мм. Използването на цветен кварцов пясък обезпечава допълнителен декоративен ефект.

При експлоатация на автопаркинги на открити площадки на самите им входове, които са подложени на въздействието на слънчевата радиация и температурни промени, най-доброто решение е изпозването на пълнителен състав от метил-акрилна съединения. Дебелината на покритието трябва да не е по-голяма от 3-4 мм, а силата на опън – 45-65 МРа. Материалът не бива да се деформира при натиск, да има устойчивост на механични, химични и температурни натоварвания. Отличителна способност на състава е голямата скорост на набиране на якост – само след 2-3 часа е възможно да се премине върху покритието, а след денонощие – експлоатация при пълно натоварване. При това, нанасянето на покритието е възможно и при отрицателни температури.

Разнообразието от съвременни високотехнологични продукти в областта на строенето на паркинги е голямо, можем само да се надяваме, че тези материали и технологии ще започнат да се употребяват масово при строенето на обекти.