Вододисперсните бои
отлично качество и екологичен съставПрез последните години значително се увеличава производството на вододиспрерсни лако-бояджийски материали. Причина за това са по-строгите изисквания за опазване на околната среда, както и относително лесното производство и прилагане на тези материали, особено в строителството.
текст инж. Вера Ангелова Вододисперсните бои (наричани още водоемулсионни) – това са бои, в които свързващата основа и пигментите са диспергирани във водна среда и образуват в нея устойчива суспензия (емулсия). В дадения случай водата не разтваря, а разрежда намиращите се в нея компоненти. Такива бои представляват най-малките частици на полимерите, намиращи се във водата в суспензирано състояние. След нанасянето на боите на повърхността водата се изпарява, а полимерният състав образува твърдо покритие. Вследствие на това боята става водоустойчива. Водоемулсионната боя няма рязък неприятен мирис и не отделя вредни изпарения. Лесно се измива от ръцете и инструментите с помощта на воден разтвор на почистващ препарат (ако още не е успяла да изсъхне). Тя може да се полага лесно върху всякакви повърхности – с изключение на тези, които по-рано са били покрити с гланцови бои и метали (водата предизвиква бърз процес на корозия). А върху самата вододисперсионна боя могат да се нанесат всякакви други бои.
Вододисперсните бои са проницаеми за водна пара, затова се използват при бетонни, керамични и измазани повърхности и са приложими за външни стени. Тези бои не са предразположени към разслояване и не възпрепятстват поддържането на здравословен микроклимат в дома.
Видове и приложение
Боите на основата на акрилни свързващи вещества (акрилни бои) са най-голямата група вододисперсионни бои. Те са изготвени на базата на акрилни смоли и са доста универсални по приложение – подходящи са както за вътрешна, така и за външна употреба. Акрилните дисперсии лесно се подлагат на тониране до получаване на над 15 000 цвята и оттенъци. Издържат на действието на интензивно ултравиолетово лъчене, без да променят цвета си. Лесни са за употреба, изсъхват бързо, и са устойчиви на миене. Те имат голяма трайност и еластичност и се характеризират с по-висока себестойност. Доста по-евтин вариант на тези бои на акрилна основа са винилакрилните, стироакрилните и акрилносиликоновите. Те имат по-скромни физико-химични свойства, но и цената им е по-малка и затова са доста широко разпространени. Във воднодисперсионните бои понякога се добавя латекс. Той придава на лакобояджийския слой силен водоотблъскващ ефект, поради което повърхността може да бъде многократно измивана. По този начин боите издържат на 5000 работни цикъла, като ако не са покрити с латекс, тази стойност е много по-ниска. Трябва да подчертаем, че водоотблъскващият ефект в дадения случай не възпрепятства паропроницаемостта. Акрилните латексни бои са способни при двуслойно покритие да покрият пукнатина до 1мм, която в отделни случаи може да се появи при предварителната обработка на повърхността с шпакловка. Важно свойство на акрилните бои е тяхната ниска газопроницаемост. Затова те успешно защитават от корозия армирания бетон. Акрилните бои могат да се нанасят върху алкална основа (замазка), но не по-рано от месец след завършването на работата. Това изискване се поражда от факта, че процесът на свързване на замазката протича дълго и за него е необходим въглероден оксид. Акрилните бои са проницаеми за водната пара, но не са пригодени за боядисване на сгради с лоша хидроизолащия на фундамента и цокълните части, чиито стени често се оказват капилярно пропити с влага. За тези цели е по-добре да се използват силикатни или силиконови бои.
Силикатните бои представляват воден разтвор на течно стъкло, който е смесен с цветни пигменти. С повечето повърхности тези бои се свързват в буквалния смисъл, образувайки физико-химични съединения, устойчиви на всякакви атмосферни явления. Покритията от силикатни бои имат голяма въздухо- и паропроницаемост. Именно затова срокът им на експлоатационна годност може да достигне 20 години и повече. Силикатните бои пропускат влага в двете страни на боядисаната повърхност и не изпитват „отлюспващото” въздействие на влагата, попиваща вътре в стената (през пукнатините или от вътрешността на сградата). Но тези бои в по-малка степен защитават стените от атмосферната влага. В края на краищата тя се задържа в боядисаните конструкции за известен период, въпреки че в повечето случаи бързо намира обратния изход навън. Проблеми с влагата могат да възникнат само в екстремно ситуации, например при продължителен проливен дъжд.
Отчитайки този факт, в практиката се е наложило следното правило: ако влажността в стените е по-висока отколкото в атмосферата, то се препоръчва използването на силикатни бои. Ако е обратното, атмосферната влага е по-голяма, то по-добре да се ползват бои от друг тип. Това прави силикатните бои особено актуални, когато става въпрос за боядисване на стари сгради, стените на които са били лошо защитени от надигащите се подпочвени води, а също така и при стени, които са били изложени на вредно влияние отвън.
За боядисване на фасади на нови сгради могат с успех да се използват друг вид материали – например воднодисперсионни фои, които имат по-малка влагопроницаемост. Силикатните бои се използват при бетон, кирпич и замазка, а също и при повърхности по-рано боядисвани с варова, циментова или силикатна боя. Старият слой акрилна или алкидна боя трябва да се изчисти напълно – тези материали пречат на сцеплението между течното стъкло и повърхността. Обратното също важи с пълна сила – сграда, боядисана със силикатни бои, извънредно трудно се пребоядисва с нещо друго. Силикатните бои имат алкално съдържание, затова работата с тях изисква внимание. Попадането им върху кожата или в очите предизвиква възпаления. Повърхности, които не подлежат на боядисване и се намират в близост, трябва също да се предпазват – стъкло, керамика, каменна или метална повърхности, тъй като силикатните бои ги разяждат, ако попаднат върху тях. По тази причина, силикатните бои трябва да се използват само със специални основоустойчиви пигменти, вследствие на което цветовата им гама е ограничена.
Силиконовите бои се изготвят на основа на водната дисперсия от силиконова смола. Те се отнасят към последното поколение бои. Тяхното широко използване е ограничено от относително високата им себестойност. Силиконовите бои съчетават в себе си всички положителни качества на акрилните и силикатни бои. Преди всичко, те са силно паропроницаеми – както и силикатните. Но при тях повърхността съвсем не се овлажнява. Те подхождат практически на всякакви типове минерални повърхности и са съвместими както с минерални, така и с акрилни и латексни воднодисперсионни бои. Съществува мнение, че силиконовите бои могат да се нанасят дори върху стари силикатни покрития. Силиконовите бои имат свръхвисока еластичност: те могат да покриват пукнатини с ширина до 2мм. Както и силикатните бои, силиконовите покрития възпрепятстват появата на микроорганизми. Това ни освобождава от задължението да купуваме специални биоцидни добавки.
Но за разлика от силикатните бои, силиконовите не са толкова агресивни. Освен това, силиконовите смоли добре се усвояват от акрилни полимери и затова се добавят към акрилните латексни покрития – за подобрение на свойствата им. Но, безусловно, най-добри свойства имат боите на основа от чиста силиконова смола.
Минералните водоразтворими бои се получават на основа цимент и гасена вар. Циментовите образуват водоустойчиви, но паропроницаеми покрития. Те са по-целесъобразни при боядисване на бетонни и кирпичени повърхности, изложени на силното въздействие на влагата. Варовите бои се използват и до ден днешен – за покраване на стари сгради с варна или варо-циментова замазка. Варовите и циментови бои вече са намалели на пазара, поради голямото предлагане на по-прогресивните вододисперсионни състави. Минералните бои имат изключително ниска себестойност. Но срокът им на годност е не много голям: варовите издържат една – две години, а циментовите – максимум до 4 години.
Вододисперсните бои в интериора
Вододисперсните бои са сред най-ефективни и лесни за прилагане продукти за интериорно боядисване. На това се дължи и голямата им популярност в това приложение. С тях могат да се оцветяват стени и тавани, като цветовите възможности позволяват създаване на индивидуален стил на всяко помещение.
В състава на вододисперсните бои не участват органични разтворители, така че те имат малък или никакъв мирис. Това е безспорно предимство при вътрешно боядиване, сосбено когато вентилируемостта на помещението не е особено добра.
Вододисперсните бои са екологично чисти и са истинско откритие за хората, които страдат от алергии.
Те могат да се нанасят валяк, четка или бояджийски пистолет и образуват слой, с висока степен на сцепление (адхезия) с по-голямата част от базите, която позволява пребоядисване на стените и таваните, без особена предварителна подготовка.
Най-разпространения цвят интериорните бои е белият, защото той е неутрален и непретенциозен. Белите бои могат да се боядисват с пигменти, което дава възможност да се постигнат голямо разнообразие от цветове и отенъци.
При цветно боядисване на интериорните стени трябва да се има предвид, че различните цветове и нюанси, както и съчетаването им, въздействат на настроението и поведението на обитателите на помещението. Това важи с особена сила, когато става въпрос за стените, защото техния цвят остава много по-трайни във времето, отколкото този на другите интериорни елементи.
Затова при избора на интериорна боя трябва да се вземат предвид основните оптични, естетични и психологични свойства на цветовете.
Студените цветове правят помещенията да изглеждат по-просторни, но трябва да се подбират по-светли нюанси и то само за добре осветените помещения, защото в противен случай се създава усещане за хладина. За по-тъмните стаи е препоръчително да се използват топли цветове, които отразяват по-добре светлината. При комбиниране на цветовете е важно да се създаде хармония и баланс между тях, а за да се постигне това трябва да се спазят няколко основни принципа. Ако ще се съчетават цветове с различна степен на отразяване, е препоръчително те да са подредени във вертикално направление по такъв начин, че с увеличаване на височината степента на отразяване да става по-малка. Целта на такова комбиниране е да се избегне монотонността и да се постигне умерено раздвижване. Успешното съчетание е резултат от комплексното въздействие на трите основни измерения на цветовете – нюанс, цвят и степен на отразяване.
Установено е, че най-приятно за възприемане от човешката психика е комбинирането на 2/3 от един цвят и 1/3 от друг. Тъй като цветовете могат да създават илюзии, те успешно се използват за прикриване на недостатъците и подсилване на добрите страни в помещението. С цветовете може да се промени визуално формата на стаята. Например, наситеният цвят в основата на стените и по-светлият нюанс в горната им част до тавана правят помещението по-затворено. По-светлите цветове на стените в сравнение с тези на пода и тавана правят стаята по-широка. Ако таванът и стените са боядисани в по-наситен цвят, се създава усещане за по-нисък таван.
Във връзка с крайно неблагоприятната екологична ситуация, популярността на вододисперсните покрития, производство и прилагането на които не е свързано с употребата на пожароопасни и токсични органични вещества, нараства.
Към техните неоспорими предимства спадат ниска токсичност, бързо изсъхване, качественото покритие. В допълнение, при работа с тези материали, са намалени изисквания за безопасност, при изпълнение на бояджийските работи. По този начин, чрез използването на покрития на базата на водна емулсия, се спестява от разходите за материали и се подобряват условията на работа на бояджийската бригада.22/02/2010 |