СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VII, брой 6, ноември 2010

Кофражните системи в съвременното строителство

Кофражните системи в съвременното строителство

Ако погледнем кофражните решения от близкото минало ще открием, че преобладават индивидуалните кофражни форми, чиято изработка изисква значително количество материали и квалифицирана работна ръка. Тези кофражи не могат да гарантират високо ниво на безопасност, забавят темпа на строителство и са източник на голямо количество отпадни и неизползваеми продукти.

Модерните кофражни системи най-често са модулни, разработени и произведени с мисълта за висока скорост и ефективност на строителството. Производителите им гарантират висока точност на изпълнението, минимално количество отпадъци и безопасност и надеждност на използването.

Най-масово използваните в съвременното строителство системи са кофражите тип „маса” и „тунел”, хоризонталните и вертикалните универсални модулни решения, системите за колони, катерещия кофраж.

В настоящия материал акцентираме върху основните характеристики – ефикасност, безопасност, екологична устойчивост и надеждност, с цел да систематизираме информацията и да помогнем на строителните специалисти да се възползват максимално от предимствата на системите и да реализират отговарящи на всички изисквания модерни сгради.

Кофражи тип „маса”
Кофражът тип „маса” представлява голяма, предварително изработена кофражна единица, състояща се от кофражна форма и подпори, като често площта се равнява на тази на изливаната плоча. Този тип кофраж предлага мобилност и бързина на работа за строителни проекти с геометрически правилни планове или при дълги, повторяеми конструкции, затова е особено подходящ за безгредови плочи и гредови плочи с подходяща конфигурация.

Обикновено се използва за многоетажни жилищни блокове, хотели, общежития, офиси и търговски сгради. При предварителното асемблиране на кофража се влагат и носещи греди и подпори, за да се гарантира стабилност и достатъчна носеща способност дори при размери, достигащи 100 кв.м. При необходимост могат да се добавят второстепенни греди, чиято конструктивна безопасност се гарантира от предлаганите в кофражната система специализирани компоненти за присъединяване.

Цялата кофражна форма може да бъде монтирана върху направляеми колела или релси, позволяващи хоризонтално движение. Основната технологична последователност при използване на такъв кофраж е следната: Предварително изработената „маса” се придвижва в работно положение и се застопорява, след което се полага армиращата стомана според армировъчните планове. В последствие се полага бетоновата смес и се осигуряват необходимите условия за свързване. След набиране на достатъчна якост на бетона, телескопичните подпори на формата се фиксират на по-ниско ниво и кофражната маса се придвижва към следващата работна позиция.

Ефикасност. Кофражите тип „маса” гарантират добър темп на изграждане на плочи с голяма площ. С предварително обособената си структура, формата лесно се установява в работно положение, в сравнение с алтернативния вариант на пренасяне на отделните компоненти и сглобяване с последващо разглобяване за всяко следващо приложение на място. Благодарение на предварителна изработка, се гарантира високо качество на готовата бетонна повърхност. Намалява се необходимата работна ръка на обекта. Работната процедура е улеснена максимално, благодарение на повторяемостта на процесите, което улеснява изработването на организационни и технологични планове.

Безопасност. Кофражните маси обикновено включват стандартни обезопасителни мерки като предпазни парапети. Голяма част от работата по изготвяне на формата може да бъде извършена на ниво земя, което минимизира рисковете от работа на височина. За подобряване на безопасността, някои производители предлагат специална обработка против подхлъзване на повърхността на платната. Конструкцията на кофражните маси е достатъчно стабилна за да гарантира сигурност на работещите върху формата. Повторяемостта на операциите позволява на работниците по-бързо да се адаптират към възможните рискове и мерките за безопасност.

Устойчиво строителство. Кофражна система е предназначена за многократно използване и употребата й е свързана с генериране на по-малко отпадъци, в сравнение с традиционните кофражи. Сглобените единици са предназначени за използване през целия период на изпълнение на проекта, без разглобяване, което подобрява ефективността на труда.

Благодарение на повторяемостта на работните операции, има възможност за фина настройка на техните параметри, което, от своя страна, води до минимално количество отпадъчен бетон.

Кофраж „тунел”
Този тип кофраж позволява едновременното кофриране на плочи и стени и се използва при изграждане на повтарящи се клетки от стоманобетон. Такива конструкции могат да имат хотели, общежития, жилищни блокове или сгради за временно настаняване. Обикновено, кофражните тунели се произвеждат с дължина от 8 до 11 метра и ширина 2.4 до 6.8, като отделните модули могат да се съединяват помежду си за постигане на по-големи дължини.

Ефикасност. Целият процес на кофриране, бетониране и декофриране може да протече за 24 часа, което гарантира много добър темп на строителство при подходящия вид сграда. Улеснява се изготвянето на организационно-технологичните планове, поради повторяемостта на отделните процеси. Има възможност за намаляване на броя на работниците. Предварителната изработка на формата позволява постигане на много добра точност на размерите и качество на повърхността на готовия бетон

Безопасност Кофражите „тунел” включват стандартни обезопасяващи мерки като предпазни парапети. Системите на водещите производители често имат и вградена защита на ръбовете. При доставянето си на обекта „тунелите” са частично сглобени и необходимите монтажни дейности се извършват на земното ниво с минимално използване на електроинструменти. Сглобената кофражна форма е здрава и осигурява стабилна основа за работа.

Устойчиво строителство. Кофражната система е лесна за почистване и повторно използване с малко отпадъци в сравнение с традиционните кофражи. Системите „тунел” са много рентабилни за конструкциите с опростени архитектурни решения и повторяемост на модулите. Естеството на работата, съчетано с предварително проектирания кофраж, позволява на екипите да оптимизират работните операции, което води до минимални количества отпадъчен бетон.

Кофражни системи за колони
Кофражите за колони, предлагани на пазара, обикновено са модулни и позволяват бързо сглобяване на обекта, с минимален труд и краново време. Конструкцията им е от стомана или алуминий и се предлагат с различни кофражни платна в зависимост от изискванията към покритието. След поредица от нововъведения в областта, тези системи са пригодими за различни сечения и дават възможност за увеличен брой цикли на използване.

Съществуват и форми за еднократна употреба, които позволяват изпълнение на колони с разнообразни нестандартни сечения.

Ефикасност. Модулните кофражи за колони се сглобяват по-бързо от традиционния кофраж, което е предпоставка за по-добри темпове на строителство, с намалени изисквания за квалификация на работниците. Изработката на елементите от системата позволява прецизиране на размерите на бетонираните колони и високо качество на бетонната повърхност, с необходимост от минимални по обем довършителни работи.

Безопасност. Улеснените работни процеси предполагат по-лесно свикване на работниците с естеството на работа и минимализиране на рисковете. Обикновено при работа почти не се използват електроинструменти. Кофражите за колони често са снабдени с платформи за бетониране и стълби за достъп. Някои системи се разработват така, че да може да се обслужват само от едната страна, което позволява безопасна работа в близост до ръбовете на плочата.

Устойчиво строителство. Кофражните форми са лесни за почистване и бързо се привеждат във вид, удобен за повторна употреба. След изтичане на всички работни цикли, платната и подпорите може да бъдат рециклирани.

Модулни системи за плочи
Съвременните модулни кофражни системи за плочи са леки и функционални, като предлагат универсално приложение, Употребата на алуминий, високоеластична стомана, фибростъкло, специални пластмаси и други качествени материали за различните компоненти на системата позволяват да се постигне ниско тегло на модулите, за да се гарантира лесната им манипулация и практичността на системата като цяло.

Елементите на системата са разработени за универсално приложение, както при правилни, така и при неправилни форми на стоманобетонните плочи. Свеждането до минимум на различните компоненти на системата позволява мобилност и бързо привеждане в работно положение на системата, а самите компоненти могат да имат различни приложения.

Кофражните системи за плочи обикновено се състоят от свързани помежду си кофражни платна, носещи кофражни греди и подпори.

Ефикасност. Леките компоненти позволяват по-големи по площ кофражи да се сглобяват за по-кратко време, в сравнение с традиционния кофраж, като така се ускорява строителството. Улеснените процеси на сглобяване и разглобяване на кофража намаляват изискванията за квалификация на работниците на обекта. Тези системи могат да бъдат използвани на строителни площадки с ограничени пространства и затруднен достъп.

Безопасност. Модулните кофражи за плочи могат да се изградят отдолу нагоре, което премахва рисковете от работа на височина. За случаите, когато работата на височина е неизбежна, може да бъдат използвани спиращи вятъра екрани и системи за защита на края на плочата.

Устойчиво строителство. Освен типичните за всички съвременни системи рециклируемост и възможност за оптимална организация по отношение на разхода на бетон, за модулните системи за подови плочи е характерна и възможността отделните компоненти (като подпори например) да бъдат използвани отделно от системата.

Модулни стенни системи
Те са често използвани за кофриране на вертикални сградни елементи и в класическия случай се състоят от шперплат, стомана, пластмаса или композитни облицоващи материали. Те предлагат гъвкавост по отношение на размерите на кофрираните елементи.

Ефикасност. Сглобяването на формата е максимално улеснено, като съединяването на отделните модули постоянно се усъвършенства технологично. Формите лесно се адаптират към различна геометрия на конструкциите, променливи етажни височини и т.н. Както при другите съвременни системи, скоростта на работа е значително по-голяма от традиционния дървен кофраж.

Безопасност. За повишаване на безопасността изградените кофражи може да комплектоват със стълби и предпазни парапети.

Устойчиво строителство. Почистването на модулите е лесно и нищо не възпрепятства незабавното повторно използване след приключване на бетонирания елемент.

Катерещ кофраж
Най-общо, системите катерещ кофраж включват кофражни елементи и работни платформи за подготвителни работи, фиксиране на армировката и бетониране. Кофражът се опира на вече втвърдения бетон отлят по-рано, което прави процесите на бетониране по-технологични. Сред типичните приложения е изграждането на вертикални бетонни елементи в многоетажни ЕПК структури, като шайби, основни стени, асансьорни шахти, стълбищни шахти и устои на мостове. Самото изграждане представлява поетапен процес, като кофражната конструкция, заедно с работните платформи се издига с помощта на кран или друга подемна система до постигане на необходимата височина. Катерещия кофраж е високопроизводителна система, произведена с цел да повишат скоростта и ефикасността при минимална работна ръка и краново време.

Системата обикновено е модулна и може да се присъединят кофражни платна за постигане на по-големи дължини, отговарящи на различни строителни геометрии.

Различават се три вида катерещ кофраж: обикновен, направляван и самоносещ. При обикновения елементите индивидуално се отделят от конструкцията и преместват на следващото ниво с помощта на кран. При направляваното катерене също използва кран, но се осигурява по-голяма безопасност и контрол по време на повдигане като елементите остават прикрепени/направлявани от конструкцията. Самостоятелното катерене не изисква кран, тъй като движението нагоре се осъществява по релси до сградата с помощта на хидравлични крикове, или с повдигателни платформи.

Ефикасност. При внимателно планиране на строителните процеси се постига бързо изпълнение на проектите с катерещ кофраж. Крановото време за кофриране може да се съкрати радикално и кранът може да се използва за други операции, което при прецизна организация може да намали общия брой на крановете на строителния обект. Кофражът има независима носеща система, поради което стоманобетонните шайби и стените на ядрата може да бъдат завършени, преди останалата част от конструкцията. Готовата бетонна повърхност е с много добро качество.

Някои катерещи кофражи могат да се проектират така, че да са приложими и при високи сгради, дори при наличие на силен вятър (когато употребата на кран не е достатъчно надеждна). Това позволява строителните работи да бъдат извършвани при с намалени рискове, породени от неблагоприятно време.

Съществуват системи, които могат да се използват под наклон, което е особено практично при подпори и устои на мостове или при стени с променлива дебелина.

Обслужването на системата изисква малко, но висококвалифицирани работници на обекта. Повторяемостта на процесите позволява прецизно планиране на работата на обекта.

Безопасност. При системите катерещ кофраж на водещите производители работните платформи, предпазните съоръжения и стълбите се предлагат като част от окомплектовката. Цялостна противоветрова защита по ръбовете на платформата също се предлага като опция.

Системата е особено компактна, с намалено използване на скелета и подпори, което позволява оптимално планиране на пространството на обекта и работните фронтове.

От водещо значение за скоростта на катерене на формата, с оглед на безопасността, са сроковете на свързване на опорния бетон.

Устойчиво строителство. Катерещите кофражи предлагат опростеност, безопасност и икономичност за определени многоетажни сгради и високи съоръжения. Естеството на работа позволява да се настроят оптимално работните процеси, което води до минимизиране на загубите на материал и оптимизиране на производителността на труда. Множество повторяеми работни цикли са необходими преди да се наложи ремонт или подмяна на елементи от системата.