СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VII, брой 6, ноември 2010

Покривни градини

Покривни градини

Изборът и проектирането на устойчиви системи покривни градини не е новост за специалистите. Покривните градини предоставят на архитектите ново творческо пространство, а на собствениците на сгради - най-доброто съчетание от красота, иновация и енергийна ефективност.

Видове покривни градини
Съществуват три разновидности покривни градини: интензивни, полу-интензивни и екстензивни системи. Разликите между различните видове не са много и се отнасят главно до количествата използвана почва и растежна среда, както и до използваните растителни видове.

Интензивните системи изискват най-малко 25см почва и растежна среда. Тези системи обикновено се прилагат директно по цялата покривна платформа и са съставени от множество слоеве: коренови бариери, инсталации за задържане на вода, сложни системи за напояване, почва, материал и растителност. В тях могат да се изградят пълни градински системи с дървета, храсти и други обемни растения, тъй като те разполагат с възможности за напояване и са оборудвани с голям резервоар. Наличието на по-големи растения при интензивните системи предопределя по-голямата необходимост от напояване и грижи, за да се избегне появата на поникнали на неподходящи места растения.

Полу-интензивните системи изискват между 15 и 25 сантиметра почва и растежна среда. При този тип обикновено има резервоарен слой, който е по-голям от този при екстензивните системи, но с по-малък обхват и вместимост от този на интензивните системи. Растенията, които се развиват добре при тези системи, са обикновено треви, луковични растения, многогодишни малки храсти и по-дребни разновидности на вечнозелени растения.

За екстензивните системи са необходими по-малко от 15 сантиметра почва и растежна среда; те представляват най-малко „плътната” от трите разновидности. Растенията, които са подходящи за екстензивните системи, включват издръжливи растителни видове, малки храсти и мъхове, които са устойчиви на суша и могат да оцеляват при силни ветрове и сурови атмосферни условия. Някои екстензивни покривни градини са проектирани така, че да се нуждаят само от еднократно плевене и прилагане на подхранващи торове със забавено освобождаване. На пазара се предлагат и екстензивни системи с предварително комбинирани почвени слоеве, проста система на напояване и растения, култивирани на модулни градински подложки, които могат да се разполагат и аранжират по различни начини.

Главното съображение при избора на покривна градина е носещата конструкция на сградата и нейните якостни характеристики. Мембраните с изключително ниско тегло, познати още като фолиа – EPDM и TPO, плътно закрепени към покривна плоскост с висока плътност, могат да служат като устойчива и надеждна основа за защита на покрива от увеличеното човешко присъствие, с което се характеризират покривните градини. Еднопластовите мембрани също създават солидна хидроизолационна бариера за покрива под градинската система.

Интензивните системи са по-тежки, но по-голямото количество почва предлага повече възможности за разнообразие на растенията. На полу-интензивните системи често се гледа като на средно решение между двете крайни разновидности на асортимента от покривни градини, което предоставя възможности за по-голямо растително разнообразие в сравнение с екстензивните системи, като същевременно се избягва тежестта и сложността на интензивните системи.

Екстензивните системи са с ниско тегло и се предлагат под формата на модулни градински подложки. Транспортирането на модулните подложки е по-лесно, отколкото прекарването на различни материали за изграждане на традиционната вградена градинска система. Ако сте спрели избора си на този вид екстензивни градински системи, е добре да потърсите модулни подложки с вече култивирана, израсла при подходящи условия и достигнала определена степен на зрялост растителност.

В момента се разработват вградени водоразпръскващи системи за постоянно напояване на растенията на място до достигане на необходимата степен на зрялост, но засега най-добрата опция си остават модулите с вече култивирани и израсли на по-подходящо място растения.

Независимо каква е системата, при всички случаи най-добрият избор е развитата и зряла растителност, тъй като когато тя вече е заела около 95% от почвата, ще се изисква по-малко поддръжка в дългосрочен план.

Каквато и да е инсталираната система, изберете видовете растения, които лесно ще се приспособят към средата и ще спомогнат за поддържане на желаното почвено покритие на покривната градина.

Както при всички покривни системи, трябва да се помисли и за лесен достъп на персонала за поддръжка и обслужване. Използването на модулни подложки от екстензивни градински системи с боядисани бордюри, които се сливат с околната среда, е лесен и функционален начин за скриване на пътеките за преминаване и за създаване на визуална илюзия за плътна покривна растителност. Друго тяхно предимство е, че при възникване на проблеми с покривния субстрат модулните градински подложки лесно могат да се вдигнат, за да се отвори незабавен достъп за работниците по поддръжката.

Екологични предимства
Някои от важните екологични предимства на градинските покривни системи са икономия на енергия, намаляване на необходимостта от филтриране на шумовете, филтриране на стичанията от дъждовна вода и естетизиране на околното пространство.

Изграждането на покривни градини, особено в градска среда, може да реализира значителни икономии на енергия. Покривните градини изпълняват ролята на изолатори през топлите месеци на годината, като създават естествена сянка и допринасят за поддържане на по-ниска температура на сградата, като същевременно благоприятстват задържането на топлина през по-студените месеци. Намаляването на температурата на сградата води до по-малки разходи за охлаждане, като икономиите на енергия зависят от размера на сградата, климата и вида на покривната градина.

Покривните градини допринасят ползи не само за собственика и за обитателите на сградата, но и за околната среда, като попълват запасите от кислород във въздуха. Един квадратен метър покривна градина може да отстранява около 0.2 kg частици от въздуха на година и така да допринася за подобряване на качеството на въздуха в градската среда.

Покривните градини могат също така да допринесат за пречистването и намаляването на стичанията от дъждовна вода, тъй като бактериите и гъбичките в корените на растенията отключват екологичен процес, при който се използват естествени филтрационни методи и се абсорбират излишъците от дъждовна вода. При интензивните системи има по-голямо задържане на вода и по-добра филтрация поради по-големите количества почва. Екстензивните системи задържат по-малко вода, тъй като при тях има по-малко почва; те не изискват и сложни системи за напояване.

Предимства от гледна точка на разходите
Първоначалните разходи за квадратен метър покривни градини са по-големи от тези за традиционните покривни системи. При правилна поддръжка, обаче, покривната растителност може да направи периода на експлоатация на покрива до два пъти по-дълъг от този на традиционните покриви.

Покривните градини могат да намалят пораженията от процеса на разрушаване под въздействие на температурните амплитуди и ултравиолетовите лъчения, като защищават покривната мембрана и удължават експлоатационния период на покривната система. По такъв начин по-голямото начално капиталовложение може да се окаже дългосрочен източник на значителни икономии.

Когато имате специфични съображения относно разходите или гаранциите, би било добре да се консултирате с производителя на покривната мембрана за евентуални опции за своевременно инсталиране на подходящ субстрат, който ще даде възможност на собственика по-късно, при наличие на достатъчно средства, да трансформира системата до покривна градина, без да се налага прекъсване на гаранцията.

Естетични предимства
Има хора, които не харесват покривните градини поради това, че в миналото тези системи са имали вид на еднообразни решетъчни шаблони, но понастоящем, при следващото поколение системи с модулни градински подложки със жива растителност, е помислено и за този проблем. Някои екстензивни системи с подложки позволяват на растенията да израстват на по-голяма височина, така че подложките да бъдат изцяло скрити от погледа. Има компании, които предлагат разнообразни модели градински подложки, изработени от рециклирани материали.

Растителната покривна система може да бъде разположена около бордюри, с които да създаде ансамбъл на вътрешен двор-градина като характерна особеност на сградата. Покривните градински системи предоставят допълнително пространство на собствениците и и обитателите на сградата, което е съществено предимство в ограничените градски условия.

Понастоящем покривните градински системи са едно от най-модерните решения за оформяне на естетично покривно пространство. Естетичните предимства, дългосрочните икономии на капиталовложения и ползите за околната среда правят покривните градини добър избор за всяка сграда.