Съвременните лица на тръбите за ВиК сектораВ системата за управление на техническата инфраструктура във ВиК сектора предстоят сериозни промени. От разработваната в момента от МОСВ Стратегия за водния сектор се очаква да даде правилните модели за мениджмънт, които да гарантират високо качество на водата, на приемлива цена, при ниски загуби. Голяма част от наличните водоснабдителни мрежи се нуждаят от замяна на тръбите, а на много места е необходимо разширяване. Реформата в канализационната мрежа е още по-изостанала, а заустването на непречистени отпадни води не е рядкост. За отстраняване на тези проблеми основен приоритет в действащата в момент Стратегия за управление на ВиК е рехабилитация на инфраструктурата в населените места. Главна роля в тези процеси ще имат тръбите. Пазарът днес предлага разнообразие от тръби за реконструкция на стари и изграждане на нови ВиК мрежи. Нека разгледаме основните възможности.
текст Вела Динкова В състоянието на водите и водностопанските системи и съоръжения в страната ни днес могат да се посочат доста проблеми. Преобладаващата част от водовземните съоръжения и водоснабдителните системи са морално и физически амортизирани. Водоснабдителните мрежи са с висока степан на аварийност, имат ниска ефективност при експлоатацията им и дават големи загуби на вода. Канализационните системи на населените маста с със сравнително ниска степен на изграденост. На много места с по-активно строителство, особено в туристически селища, се оказва, че наличната ВиК инфраструктура не е достатъчна за осигуряване на нужното количество питейна вода, както и за отвеждане и пречистване на отпадъчната вода. Голям проблем е и липсата на пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ) в немалко населени места. Очаква се, след като в новата Стратегия за водите се изяснят най-ефективните механизми за управление във водния сектор, да започне по-активен процес на реконструкция и разширяване на съществуващите водоснабдителни и канализационни системи. Основно участие в реформата на водопроводната мрежа ще имат тръбите. Благодарение на тях, ще стане възможно решаване на набелязаните проблеми. Голям принос в този процес има разнообразието от водопроводни тръби, което позволява избор във всеки конкретен случай. Различните тръби имат различни свойства, предимства и недостатъци. Затова правилният избор е обвързан с познаването на отделните разновидности.
Полипропиленови (РР) тръби
Един от най-популярните термопластични материали с широко приложение е полипропиленът. Всяка година тонове от този материал се превръщат в разнообразни продукти, като се започне от найлонови торбички и части за автомобили, и се стигне до резервоари и тръбопроводи. Тръбите от полипропилен, които се срещат още като PP тръби, се използват във водопроводните системи като разпределителен механизъм за жилищни, административни и промишлени сгради, като тръбопроводи за питейни и промишлени води. Полипропиленовите тръби и фитинги практически са подходящи за всички области, в които се използват тръби – за транспортиране и разпределяне на питейни води, за подаване на топлоносители към отоплителни устройства, за дренажни и поливни системи. Могат да се използват за вътрешно подаване на студена и гореща вода, за отопляеми подове и за изграждане на системи за централно отопление с работна температура до 95°С. В системите за отопление е целесъобразно използването на армирани с алуминий полипропиленови тръби. Армирането прави тръбата непроницаема за кислорода.
Полипропиленът е ценен и с това, че принадлежи към класа на полиолефините, и подобно на всички членове от този клас е екологично чист материал, което прави тръбите от него безопасни по време на експлоатация. С течение на годините полипропиленовите тръби са станали предпочитани за провеждане на различни видове течности – чисти питейни води, разнообразни отпадни течности, течни суровини и химични състави. Това е така, защото полипропиленът има широка граница на устойчивост на въздействието на различни химични вещества. Вярно е, че материалът не е подходящ за транспортиране на концентрирани киселини, но в повечето случаи на отвеждане на отпадни води това не е проблем, защото в тях киселините са разредени. Особено важно е съпротивлението на полипропилена към разтворители, защото много от тях не се разтварят във вода и се отделят в концентриран слой на повърхността на водата в тръбите. Широките температурни граници на експлоатация са също голямо предимство за транспортиране на отпадъчни води. Разнообразните екзотермични реакции, които могат да протекат при смесване на различни химикали в провежданите течности, не са проблем за полипропиленовите тръби.
Големи количества дестилирана или деминерализирана вида се използват широко в различни отрасли на промишлеността, главно за промиване и разреждане на химични състави. Полипропиленовите тръби успешно се прилагат в тръбопроводните системи за транспортиране на такава вода. Те обезпечават чистота на водата и при най-взискателните към този фактор инсталации. Да не пропуснем да подчертаем и устойчивостта на PP тръбите към корозивни химикали като калиев и натриев хидроксид. Затова те са предпочитани за транспортиране на сода каустик за неутрализиране на киселинни отпадъчни води.
Структурните полипропиленови тръби с двойна стена показват отлични експлоатационни качества като елементи от канализационните мрежи, особено когато са полагани под земята, а над тях минават натоварени пътища. Дори при тези условия, те могат да функционират повече от 100 години, което ще възвърне инвестицията в тях. Тези тръби са изключително мразоустойчиви и устойчиви на удар. Те са най-еластични сред всички пластмасови тръби. Няма ограничения при транспортирането и монтирането им при температури до -20°С.
Полиетиленови (РЕ) тръби
Тръбите от полиетилен се използват най-често в системите за водоснабдяване със студена вода и за газопроводи. За питейно водоснабдяване и за газопроводи тръбите варират в диаметрите си. Работното налягане на РЕ тръбите е до 12,5 атмосфери, а срокът на експлоатация – 50 години. За водоснабдителните системи за топла вода се използва полиетилен с максимална работна температура 75°С, а за системите за отопление полиетиленовите тръби са с устойчивост до 90°С. Работното налягане на последните два вида тръби е до 0,6MPa, а гарантираният срок на експлоатация – не по малко от 25 години. Тръбите от полиетилен с висока плътност (PEHD) са подходящи за подземни и надземни водоснабдителни мрежи, за напоителни системи, за подземни тръбопроводни за събиране на отходни и дъждовни води, за системи за доставка на газ, химикали и горива. В България много от старите тръби от системите за водоснабдяване и канализация се заменят именно с PEHD тръби. Те дават възможност за лесна реконструкция на старата водопроводна мрежа като преминават през старите тръби и така възстановяват целостта на системата. Предлагат се и полиетиленови тръби с ниска и средна плътност, като някои свойства при различните плътности се различават, а от там и допустимите приложения.
Друг вид полиетиленови тръби са тези от полиетилен с кръстосани връзки или омрежен полиетилен (РЕХ). Тръбопроводи от РЕХ могат да издържат температури до 95оС и налягане до 1MPa. Затова тези тръби са много предпочитани при провеждането на топла вода. Други предимства са голямата гъвкавост, трайност, мразоустойчивост и стабилност към химикали. За всички РЕ тръби трябва да се каже, че са изключително сеизмично устойчиви. Те са екологично чисти, не показват отлагане на твърди частици по вътрешната повърхност и не променят качеството на провежданата вода, което ги прави подходящи за транспортиране на питейни води. Резистентни са към химическа корозия, без допълнителна защита. Подходящи са за пренос на различни течни химични суровини, отпадни води с разнообразен състав, газ и петрол.
Поливинилхлоридни (PVC) тръби
Тръбите от поливинилхлорид се използват предимно в комуналните канализационните системи и тръбопроводите за отвеждане на промишлени отпадни води. Обикновено те са с голям диаметър. Тяхно предимство е високата им химическа устойчивост. Те имат най-нисък коефициент на линейно топлинно разширение в сравнение с останалите пластмасови тръби. Ако се налага канализационната мрежа да мине под ж.п. линия или път с натоварено движение, трябва да се постави предпазна битумизирана стоманена тръба или тръбопровода да се постави в стоманобетонен тунел. Наличието на хлор в материала ограничава използването PVC тръбите за водоснабдителната мрежа. От друга страна хлорът ги прави по-трудно горими и по-малко чувствителни към ултравиолетово излъчване. В същото време има производители, които предлагат поливинилхлоридни тръби, които в токсикологично отношение са подходящи за пренос на питейна вода.
Металполимерни тръби
Тези тръби съчетават предимствата на пластмасовите и на металните тръби. Като металните тръби те имат слаба проницаемост спрямо кислорода и висока якост на опън, а като пластмасовите не подлежат на корозия. Температурата им на експлоатация е до 90оС, а налягането – 1MPa. Това са високотехнологични продукти, които обикновено са многослойни. Пример за такива тръби са петслойните, обединяващи вътрешен и външен слой от полиетилен с кръстосани връзки, централен слой от алуминиево фолио и междинни слепващи слоеве. Алуминиевото фолио придава стабилност на формата на тръбата и по-нисък коефициент на температурно разширение, чиято висока стойност е недостатък на полимерите. Благодарение на металната част стените на тръбата не са подложени на кислородна дифузия, характерна за пластмасите. Алуминиевият и полиетиленовите слоеве са свързани чрез два слоя специален термоустойчив адхезионен материал, който не позволява разслояване на структурата при високи температури, заради различното линейно разширение на елементите от системата. Така твърдостта и силата на метала се комбинират с гъвкавостта на полимера. Гладката повърхност от полиетилен от вътрешната страна на тръбата намалява коефициента на утаяване, което препятства образуване на наслагвания по стените. Освен това така структурираните стени имат свойството да поглъщат шума във водопроводната система. Металполимерните тръби имат и естетичен външен вид, а и се предлагат в богата цветова гама, постигната с използване на безопасни оцветители, подходящи за храни. Черните тръби са допълнително адаптирани към пряко въздействие на слънчева светлина за места, където тръбопровода е открит.
Тръби от стъклопласт (GRP)
Материалът стъклопласт представлява стъклени нишки, слепени с полимер и се среща под абревиатурите GRP и GFRP (glass fiber reinforced plastic). Стъклопластовите тръби напоследък намират все по-широко приложение в инфраструктурни водоснабдителни и канализационни проекти. Те са издръжливи на корозия, имат дълъг живот и широки възможности. Използват се за тръбопроводи за питейни води, в системите за напояване и отводняване, като напорни тръбопроводи във водноелектрически централи, като канализационни тръбопроводи за градски и промишлени отпадъчни води, в пречиствателни станции, като подводни отточни тръби и други. Тези тръби са екологично чисти, предлагат се в широк диапазон от диаметри и имат бърз и лесен монтаж. Устойчиви са на ултравиолетовите лъчи и имат добър външен вид, което позволява употреба на открито. Могат да се полагат в подвижни почви, блатисти терени и под вода. Те са много леки и това дава възможност да се пренасят лесно на ръка на трудно достъпни места. Имат специален слой за антикорозионна защита.
Стоманени тръби
На пазара се предлага широк диапазон от стоманени тръби с различни диаметри, дебелини на стените и марка на стоманата. Те притежават висока якост, сравнително ниско тегло и пластичност. Недостатъци на този вид тръби са податливостта на корозия и по-краткия срок на експлоатация в сравнение с чугунените и неметалните тръби. Стоманените тръби се произвеждат по две технологии – безшевна и със заваряване. Безшевните се приемат за по-сигурни, защото в местата на заваряване при другия тип тръби могат да се проявят дефекти при неправилно свързване. Стоманата се нуждае от антикорозионна защита и затова тръбите от нея са най-често поцинковани. Важно е при свързване на стоманени тръби да се използват стоманени фитинги, защото ако се използват фитинги от друг метал, ще се получи корозионна двойка и стомната ще корозира. Недостатък при тях е, че монтажът им е главно на заварка. За сметка на това са с голяма дължина и малка грапавина на стените.
Чугунени тръби
Тръбите от чугун си остават традиционни в изграждането на канализационни мрежи, въпреки че напоследък много често се заменят от пластмасови. Но ако поливинилхлоридните тръби навлизат активно във вътрешните канализационни мрежи, то за провеждане на външни канализационни тръбопроводи много специалисти предпочитат нещо „по-сериозно” като чугун. За защита от корозия на тези тръби се използват покрития от битум и цинк от външната страна и полиуретан като вътрешно и външно покритие. Чугунените тръби се свързват по три начина – с муфена връзка, уплътнен са гумени пръстени; с фланшова или с винтовомуфена връзка. Фланшовата връзка се осъществява със спирален кант или фитинг. Тя издържа на по-голямо налягане от муфената, но е по-нееластична. Винтовомуфената връзка обединява гумено уплътнение с резба от вътрешната страна на муфата и съответно комбинира предимствата на другите две връзки.
Медни тръби
От времето, когато цивилизованият свят започва да използва водопроводни системи до днес, медните тръби са извоювали репутацията си на едни от най-надеждните и неподвластни на времето. Заради свойствата на медта тези тръби почти не са подложени на корозия, издържат при много ниски температури (до -100°С) и замръзване на вода в тръбите. При това тръбата леко се разширява, но не се спуква, а когато ледът се разтопи, тя възвръща нормалните си експлоатационни свойства. Медните тръби са неподвластни и на високи температури, те могат да издържат до 250°С. Заради високата си топлопроводност тези тръби се използват не само за водоснабдяване, но и в отоплителните системи. Важна роля в експлоатацията на медни тръби в системата за водоснабдяване играят положителните им микробиологични свойства – те имат бактерицидно действие. Водата, преминаваща през медни тръби, се пречиства от бактерии, тъй като те се разрушават на повърхността на метала. Дори и хлорираната вода няма негативно действие върху вътрешната повърхност на тръбите от мед. Здравината на тези тръби не зависи от налягането и температурата, което ги отличава от полимерните тръби. Освен това са с лесен и бърз монтаж, а ако са на видно място, гарантират и добър външен вид. 14/03/2011 |