СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 3, май 2011

ЕТЕМ организира първата по рода си конференция за Фасаден инженеринг в България

ЕТЕМ организира първата по рода си конференция за Фасаден инженеринг в България

На 16 април 2011г. в хотел Метрополитън, София ЕТЕМ събра над 200 български и чужди инвеститори, архитекти, проектанти, инженери, строители и производители на първата по рода си в България конференция за Фасаден инженеринг. Целта на събитието бе популяризиране на фасадното инженерство като необходима инженерна специалност и запознаване на присъстващите с най-добрите в тази област. Началото на форума постави Търговският директор на ЕТЕМ г-н Христо Щерев. „Да поставяме стандартите в строителния бизнес бе движещата сила за организиране на събитието”, каза г-н Щерев

Да споделят своя опит, представяйки обекти от своята практика, бяха поканени едни от създателите и утвърдени специалисти в областта на фасадния инженеринг, а именно д-р Микел Краф – основател на Society of façade engineering, Обединено Кралство и съдружник в Arup, Италия; д-р Даниел Пфанер – ръководител на отдел Фасаден дизайн в Bollinger + Grohman, Германия и инж. Венета Новакова – мениджър на Проектантски отдел в ЕТЕМ, член на Society of façade engineering.

Конференцията започна с презентация на Микел Краф, който представи на аудиторията важността и същността за създаване на професията фасаден инженер. „Фасадният инженеринг е алтернатива на традиционните методи и технологии” коментира Микел Краф. Подробно бе разгледана емблематична сграда в Лондон- Plantation Place като пример за многообразието на стъклото в XXI век.

„Максимум прозрачност и минимум конструкции” бе мотото на презентацията на д-р Даниел Пфанер. Лекторът представи цялостна концепция и технология за проектиране на фасадата на офисна сграда на BMW в Мюнхен и показа голяма част от проектите си за фасади, които е разработвал със своя екип.

Акцентът на презентацията на инж. Венета Новакова бе поставен върху холистичния подход във фасадния дизайн. Това е цялостен подход и отношение към проекта. Развивайки идеята за адаптивна фасада и съзнавайки важността и отговорността на тази дейност, ETEM – компания, която създава не само продукт, а и инженеринг, стартира платформа за работа в интердисциплинарни екипи от специалисти в различни направления – архитекти, инженери, дизайнери и др., които да работят по проектите още на ранен етап, преминавайки през всички други етапи до завършване на сградата. В тези екипи трябва да участва и фасадният инженер, който тепърва трябва да се отдели като отделен професионалист.

„Взаимодействието между всички работещи, клиенти и заобикалящата ни среда цели да оптимизира стойностите и резултатите на цялата компания чрез непрекъснат цикъл на оценяване и подобряване, който вярваме, че ще ни помогне да постигнем фасадната обвивка с високи технически показатели и с ниско негативно въздействие върху околната среда”, заключи инж. Новакова.

ETEM е основана през 1971г. Компанията проектира и произвежда архитектурни системи и продукти в сектор алуминий, чрез социално отговорни и устойчиви инженерингови практики. Основната част от портфолиото на компанията са архитектурни системи ЕТЕМ, вентилируеми системи – Vario, Bravo, Forte и Respect, композитен материал etalbond®, PVC системи Q 72 и Q60, изделия от мед и месинг, кабели, проводници и др. Продуктите на ЕТЕМ се произвеждат в завода за производство на алуминиеви профили Стилмет и завода за производство на PVC профили – QUANTUM.

Офиси на компанията се намират в Гърция, Румъния, Сърбия и Украйна, а в България ЕТЕМ разполага с 14 самостоятелни дистрибуционни центъра във всички големи градове. Продукцията на фирмата е сертифицирана по ISO 9001:2000 и 70% от нея се реализира на европейския пазар.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини