СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 3, май 2011

Приключи проектът за рехабилитация и разширение на софийската ПСОВ Кубратово

Консорциум Кубратово, в който влизат „Строително – предприемачески холдинг” и „ИСА 2000” успешно завърши проекта за реконструкция и разширяване на Софийска пречиствателна станция за отпадни води (СПСОВ) Кубратово и за изграждане на канално-помпена станция (КПС) и тласкател в кв. Нови Искър. Със завършването на проекта капацитетът на СПСОВ Кубратово се увеличава с 342 000 еквивалент жители (е.ж.) до 1 313 000 е.ж. и се постига пречистване на отпадните води, които до момента се заустваха директно в реките в района на гр. София.

Целите на проекта са отвеждане към СПСОВ Кубратово на отпадните води на 342 500 жители, които в момента се заустват директно във водоприемниците, което ще доведе до значително намаляване на замърсяването на реките в София. Освен това с рехаблитацията и осъвременяването на станцията и с внедряването на трета степен на пречистване за отстраняване на азот и фосфор ще се покрият изискванията на европейското и българското законодателство в областта на опазването на околната среда.

В рамките на проекта бяха извършени две основни групи дейности. Първата обхващаше работите по рехабилитацията и разширението на СПСОВ Кубратово. Беше извършено мащабно проектиране за увеличаване на капацитета на станцията от сегашните 360 000 м3 отпадни води до 480 000 м3.

За постигането на тази цел беше извършена рехабилитация и реконструкция на 4 първични утаителя, 6 биобасейна, 6 вторични утаителя и на калови шахти и шахти за плаващи вещества. Бяха изградени и два нови вторични утаителя, помпена станция за рециркулация на активна утайка, резервоар за калови води, реагентно стопанство и трафопост. Освен това изпълнителят на проекта изгради и допълнителна подземна инфраструктура с дължина над 4 км, която включва тръбопроводи за технологични води с диаметри от DN 300 до DN 1 800.

В СПСОВ Кубратово беше въведена трета степен на пречистване на отпадните води, с което се постига отстраняване на азот и фосфор.

Втората група дейности обхващаше доизграждането на КПС Нови Искър и рехабилитацията на канализационните колектори в района. Бяха рехабилитирани и 5 км канализационни колектори в гр. Нови Искър и беше изграден напорен тръбопровод от стъклопластови тръби DN 600 с обща дължина 5,6 км.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини