СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 4, юни 2011

Вътрешни прозоречни первази

Вътрешни прозоречни первази

Наричани още подпрозоречни плочи или подпрозоречни дъски, вътрешните прозоречни первази са важен детайл в интериора като цяло и в частност - в прозоречните системи. Те създават мястото, от което в пределите на дома започва опознаването на външния свят в детството. Не по-малко интересно и приятно е за възрастните да се облегнат или да седнат на перваза и, почивайки си вкъщи, в офиса или в обществената сграда, да наблюдават живота навън.

Всъщото време, като технически елемент от прозоречната система, подпрозоречната дъска възпрепятства проникването на студ в помещението отвън и обратно - излизането на топлина отвътре навън. Издигайки се, конвекционните потоци топъл въздух стигат до подпрозоречната плоча и това предизвиква отклоняване на движението им встрани. Така се увеличава дебелината на слоя топъл въздух около прозореца и прилежащата към него част от стената. Освен това, ако по стъклото на прозореца се образува конденз, водните капки ще се стекат върху перваза, без да имат възможност да стигнат до стената и да предизвикат нежелателни ефекти върху нея. Подпрозоречната дъска скрива разликата в дебелините на стената и на прозоречната каса, създавайки преход от вътрешното пространство на помещението към външния свят.

Традиционните прозоречни первази са от дървесина, предварително обработена с импрегниращи и финишни защитни покрития. Напоследък, обаче, все по-голямо разпространение получават модели от поливинилхлоридни (PVC) профили, ламинирани плочи от дървесни влакна със средна плътност (МДФ), естествен и изкуствен камък. Като правило прозоречните первази постъпват за продажба във вид на дълги плочи със стандартна ширина и дебелина. На дължина се режат по поръчка.

За дървени подпрозоречни дъски обикновено се използва дървесина от дъб, бук, ясен, вишна, клен, кестен, лиственица и бор. Изборът е широк и, естествено, колкото по-екзотичен е материалът, толкова по-скъп е крайният продукт. В производствения процес дървесината се изсушава, полира, импрегнира и покрива със специализирани състави, които я защитават от вода, възпламеняване, гниене, насекоми, ултравиолетови лъчи и други вредни фактори.

Тъй като масивната дървесина е скъпа, за да поевтинее продукцията, някои производители правят многослойни первази от няколко слепени помежду си плочки. За по-голяма здравина на изделието слоевете се разполагат така, че дървесните влакна да са перпендикулярни. Слоевете се залепят при висока температура и под налягане. Следва импрегниране и покриване със защитни материали. Ако подпрозоречната плоча е изпълнена без нарушения в технологията, дървесината й трябва да е с влажност 7-9%, повърхността й да не се напуква и да може дълго време да запази красотата си.

Поддръжката на дървени первази изисква по-голямо внимание от гледна точка на това, че не трябва да се мият с вода, разтворители и абразивни средства. Почистват се със суха или леко влажна кърпа. През 3-5 години е желателно подновяване на защитния повърхностен слой лак, боя или вакса.

За тези, които искат дървени первази, но са ограничени в средствата, производителите предлагат компромисен вариант - плочи от дървесни влакна с висока плътност (HDF) с дебелина 10мм и със залепен върху тях дървесен фурнир с дебелина 2мм. Този продукт визуално имитира плоча от масивна дървесина от предпочитан от вас вид в зависимост от фурнира.

PVC-первазите притежават свойствата на PVC-прозоречните профили. Те не гният, не се напукват, трудно възпламеними са и са абсолютно водонепроницаеми. Благодарение на многокамерната си конструкция те са достатъчно здрави и с добри топлоизолационни свойства. На външен вид пластмасовите первази не се отличават особено от другите видове. Върху гладката повърхност на лицевата им страна е нанесено специално разработено декоративно и защитно покритие (най-често меламиново), което може да е едноцветно (в различни тонове), да имитира дървесен фурнир от различни видове, или да наподобява естествен камък. Повърхностният слой защитава подпрозоречната плоча от влагата, механичните увреждания и ултравиолетовите лъчи. По отношение на поддръжката пластмасовите первази не са претенциозни. Повърхността им няма пори и не благоприятства натрупване на замърсители или развитие на бактерии. Почистват се лесно, с всякакви миещи препарати, с изключение на абразивни средства.

Подпрозоречните дъски от плочи от дървесни частици (ПДЧ) и от МДФ са производни от дървесината, получени при пресоване на дървесни частици или влака и покрити с дебел защитен слой ламинат. Те са достатъчно здрави и върху тях може да се стои по време на миене на прозореца, а също и да се остави горещ съд. Ламинираното покритие ги прави износоустойчиви, неподатливи на светлинни въздействия, в това число и на ултравиолетовите лъчи, както и постоянни в размерите - те не подпухват и не се напукват, ако защитният слой е здрав. Тези первази се поддържат лесно и имат привлекателен външен вид. Цветовете и рисунъкът на покритието предоставят широка гама за избор, като добре имитират естествена дървесина, гранит и мрамор. ПДЧ и МДФ-подпрозоречните плочи са по-евтини от тези, направени от масивна дървесина и едновременно с това са изпълнени от същия природен продукт. Много често производителите предлагат и нарязване на материала на нужните дължини по поръчка на клиента, както и ламиниране на среза в заводски условия.

По време на монтажа, за да се предотврати увреждане на перваза при евентуално избиване на влага, се препоръчва запечатване със силиконов херметик на всички краища на подпрозоречната плоча, прилежащи към стената и към прозореца. Същото се отнася и за первазите от масивна дървесина и от HDF.

Изисканост и разкош носи и природната красота на подпрозоречните плочи от естествен камък - мрамор, гранит, оникс, лабрадорит и други. Един и същи вид камък може да даде различни рисунъци и тонове. Затова производителите съветват първо да сте наясно с цвета и шарката, които търсите, и после на място, в склада или завода, да изберете материала, от който да се направят плочите. Така те ще се получат еднакви. При избора на камък е добре да обърнете внимание и на броя на прожилките в него - колкото по-малко са те, толкова по-малка е вероятността да се появят пукнатини. Така че вие ще решите, дали ще жертвате в някаква степен красотата в името на практичността и сигурността. За щастие, производителите предлагат продукция с добър баланс между двете.

Каменните первази трябва да се пазят от надраскване и от поливане с кисели и оцветени течности като кафе, вино, чай и други.

Первазите от изкуствен камък също са доста популярни напоследък. Това се дължи на факта, че по физически и естетически свойства изкуственият камък не отстъпва на природния, а понякога дори го превъзхожда и в същото време е по-евтин. Той се произвежда от 70-90% минерални пълнители, към които се добавят свързващи компоненти - полимерни смоли. С помощта на оцветители се получават разнообразни цветове, оттенъци и шарки. Изкуственият камък е здрав, химически- и термоустойчив. Подпрозоречните плочи от изкуствен камък не се чупят при случаен удар и не задържат петна от разлети битови течности. Техен недостатък, обаче, е слабата им съпротивляемост към абразивни средства. Почистват се лесно, но трябва да се пазят от надраскване.

Подпрозоречните плочи съществуват в различни варианти не само като материал, от който са изпълнени, но и като тип приложение. По-тесните варианти обикновено се използват за поставяне на цветя и сувенири. С увеличаване на размерите на перваза той може да има и други предназначения, например да се оформи във вид на маса, бюро, шкаф, библиотека, кът за домашен любимец, а защо не и като място, където можете спокойно да седнете и да се облегнете. Изборът е голям и зависи от мястото и средствата, с които разполагате, както и от крайния резултат, който трябва да постигнете в проекта си.

Освен качеството на материала, от който е направена подпрозоречната дъска, значение за продължителността на експлоатацията й има и правилното монтиране. Най-удачно е подпрозоречната плоча да се поръча и монтира едновременно с прозоречните профили. Така, отделните елементи в системата ще са напълно съвместими помежду си. В случаи на вече монтирани дограми, също е възможно поставяне на первази, като за целта е необходимо само да е налице нужното разстояние за тяхното поместване - най-малко 20мм.

При монтирането могат да се използват винтове, лепило или хоросан. Ако сте избрали плочата да е над топлинен източник, то разстоянието между тях трябва да е поне 10см. За первази над радиатори се използват стандартни конзоли със закрепване най-много през 60см. Ако плочата е много широка, е необходимо захващане с допълнителни конзоли за по-голяма сигурност при експлоатацията. За естетично завършване на срязаните краища на PVC-первазите се поставят капачки от същия материал и цвят. Всички места на свързване се уплътняват със силиконов уплътнител или завършващ профил. Добре е силиконите да са с фунгицидни добавки, възпрепятстващи развитието на плесени.

Много специалисти препоръчват подпрозоречните дъски да се закрепват с помощта на монтажна полиуретанова пяна. Тя добре слепя граничните повърхности, запълва всички празни места и в същото време служи като добър термоизолатор. За первазите от масивна дървесина е много важно да бъдат добре термоизолирани от прилежащата стена. В противен случай, ако върху тях попадне конденз, те ще се деформират под въздействие на влагата и променливата температура.