London Aquatic Center нова вълна в архитектуата на спортни съоръжения160 метра и почти три тона стомана, които се издигат от земята... С капацитет от 17 500 зрители, London Aquatic Center се очаква да се превърне в най-емблематичната сграда на предстоящите Олимпийски игри в Лондон през лятото на 2012 г. Мегаконструкцията, създадена от иракската архитектка Заха Хадид е вдъхновена от движението на вълните в морето и се очаква да бъде завършена в средата на тази година.
В настоящия материал се спираме на ключови моменти от проектирането и изграждането на това внушително спортно съоръжение.
текст инж. Вера Ангелова Единадесет промишлени сгради са били разрушени, за да бъде изграден London Aquatic Center. Общо 55 000 м2 ще бъдат заети изцяло от тази гигантска конструкция и прилежащите и обществени пространства. Целта, разбира се, е този спортен център да се превърне в най-представителната сграда за предстоящите олимпийски игри през 2012г.
Конструкцията, разположена в южния край на Олимпийския парк в Лондон, в близост до Стратфордския мост се очаква да бъде окончателно завършена преди края на тази година и да посрещне по подобаващ начин олимпийските надпревари по плуване, синхронно плуване, гмуркане, водна топка.
Но това няма да бъде единствената й функция. Себастиан Коу, председател на организационния комитет на Олимпийските игри Лондон 2012, споделя пред медиите, че емблематичната сграда е замислена да се превърне в архитектурно наследство на града и „една от най-известните и емблематични през 2012 година. Надявам се също, че тя ще бъде на мястото на много запомнящи се моменти за британските плувци.“ – допълва той. Планът е след Олимпийските игри съоръжението да продължи да се експлоатира активно като място за тренировки.
Концепцията
Самото споменаване на името на иракската архитектка Заха Хадид предизвиква асоциации с несравнима креативност и иновативност във формите и пространствените решения. Целта й в този проект е била да създаде една гигантска вълна в центъра на града, създаваща усещане за волност и стремеж към победа. Единствената жена, носител на наградата Pritzker (която може да се счита на аналог на Нобеловата награда, когато става въпрос за архитектура) несъмнено притежава концептуално и футуристично мислене, което с успех използва във всичките си проекти. Архитектурната концепция зад London Aquatic Center се базира на геометрията на водата в движение, като създава обособени пространства с уникален характер и едно завършено съоръжение в пълна хармония с цялостния раздвижен пейзаж на олимпийския парк. Концепцията се материализира чрез ориентацията на сградата, обемите на обособените пространства и в най-голяма степен чрез формата на покривната конструкция.
Нейната вълнообразна фигура, която сякаш излиза от земята, подобно на огромна вълна, обединява различните басейни, от които е изградено съоръжението, с обединяващ жест, който създава усещане за свобода. По-точно, покривната конструкция се издига в плавна крива от южния край и след това пада в посока север, докато западния и източния край на покрива завършват с извивка нагоре. По този начин се постига една огромна платформа, която пресъздава естественото движение на водата.
От друга страна, London Aquatic Center е замислен като функционален спортен комплекс. По отношение на експлоатацията комплексът може да бъде изключително гъвкав и неговата конструкция може да бъде пригодена към различните потребности на ползвателите му. Съоръжението е проектирано, за да отговори конкретно на изискванията на Олимпийските игри Лондон 2012, като размерите и капацитетът на седящите места са съобразени с тях. Но също така притежава оптималния размер и необходимия обем, за да се приспособи максимално добре към последващите си функции.
Нулевият цикъл
Работите по проектирането и строителството на „Аква центърът” започват през юли 2008 г. Първоначално са отчуждени промишлените сгради, разположени в района на настоящия олимпийски парк. Според изпълнителите, разрушаването на стари сгради и съоръжения се е оказало голямо предизвикателство по отношение на изкопните работи, отстраняването на отломките, изграждането на основите и завършването на нулевия цикъл. Поради индустриалния характер на района се оказва, че почвата е замърсена до опасни нива, които компроментират здравословната работа на строителите. Петролни продукти, масло, смола, разтворители и тежки метали като арсен и олово, са само някои от опасните замърсители, открити в приблизително 160 –те тона земна маса, изкопана преди строителството на London Aquatic Center.
Освен това, в процеса на изкопните работи се разкрива и археологична находка. Открити се четири човешки скелета, останали от праисторическо селище, намирало се на това място. В допълнение, били открити монети и стени, принадлежащи на древната Римска империя, и оръжия от Втората световна война. Експерти по археология са включени в изкопните работи, за да извадят ценните предмети във възможно най-добро състояние.
В крайна сметка, земните работи завършват с насипването на 140 000 тона незамърсена почва, изкопана от други части на парка, преди да се започне с строително-монтажнтте работи. Основният изпълнител на обекта - компанията Balfour Beatty предвижда завършване на работите до средата на годината. След това ще има серия от мероприятия за тестване на съоръжението спрямо всички изисквания на експлоатацията, преди официалното откриване през юли 2012 година.
Стоманената конструкция
London Aquatic Center е разположен на 11000 кв. м, като останалата част от 55,000 кв. м. е предвидена за обществените пространства на олимпийския парк. Спортният комплекс ще може да поеме 17 500 зрители по време на провеждането на Олимпийските игри, а след края им капацитетът му ще бъде намален до 14 500. В момента се работи по две стоманени рамкови конструкции с общо телго 1600 тона, разположени от двете симетрично, който ще поемат натоварването от временните трибуни.
Конструктивните качества на стоманата се оказват полезни в проекта не само за носещите рамки на трибуните. По продължение и по ширина на мегаструктурата, стоманата е основният използван строителен материал. Освен това се смята, че този проект ще създаде прецедент за строителните и монтажни работи с конструкционна стомана в Англия. Причините за това са няколко. Само в покривната конструция са използвани почти 3 200 тона стомана, от които 2 000 тона за греди. Комплексът представлява една наистина тежка и стабилна конструкция, ако вземем предвид и факта, че само всръзките между структурните елементи са с тегло около 600 тона.
Вълнообразнината покривна конструкция на съоръжението се простира на впечатляващите 160 метра дължина и 90 метра ширина. Тази внушителна решетъчна конструкция е подпряна на 54-метрови лагери, които стъпват на две стоманобетонни колони в северния край на комплекса и носеща стена от същия материал от южната страна.
Формата на покрива е избрана така, че привлича вниманието към центъра за водни спортове от всяка точка на Стратфорд и на Олимпийски парк. Структурната система, която е избрана, за да създаде формата и поеме сложната комбинация от товари на уникалната покривна конструкция се състои от серия надлъжни стоманени елементи, които обормят вътрешното пространство на сградата с помощта на гредите, разположени във формата на ветрилообразни лъчи в двата края.
Стабилност
Въпросът за стабилността на конструкцията възниква винаги, когато конструкцията е тежка и масивна. Но отговорът в този случай е по-лесен, отколкото изглежда.
Цялата конструкция е положена върху носеща система, оформена като серия от кръжила, които са разположени по дължина на залата с основния басейн с помощта на напречна греда, монтирана върху опорни лагери към носещата стена в южния край. Към тази греда се добавя още една, която пренася товарите към стоманобетонните ядра в северния сектор. Основната рамка се простира 30 метра на север за покриване на главния вход на комплекса. Съществената характеристика на тази конструкция, както и на други проекти, създадени от Заха Хадид, е липсата на големи колони. Поради извита форма нa носещата покривна конструкция в северната й част е необходимо изграждането на серия от временни странични подпорни оси, които след приключването на монтажните работи по покрива, ще бъдат демонтирани. Във временната укрепваща конструкция са включени и осем високоякостни стоманени пръти, които поемат монтажното натоварване в северната част. Страничната стабилност се осигурява от групи от хоризонтални и диагонални укрепващи елементи.
За унифициране и улесняване на изпълняването на монтажните връзки, всички използвани греди са с Н-сечение. Дебелините на профилите варират по дължина на елементите, за да се осигури ефективност на използването на материала. Дебелините на планките в съставните стоманени сечения се променят от 8 мм до 120 мм, в зависимост от натоварването, което трябва да се понесе.
За да се постигне необходимата дължина (между 30 и 40 метра), гредите са съединени челно.
Предизвикателствата
Покривната конструкция на London Aquatic Center е проектирана така, че северната й част да се опира свободно на стоманобетонните ядра и в последствие да се простира по дължина, развиваща формата с в посока към южния край. В крайна сметка, ограничените пространства налагат да се изгради покрива от юг на север, започвайки с монтажа на напречната арматура, чието тегло е малко над 70 тона. След изграждане на половината от покривния блок, средният ред от временни поддържащи оси се е наложило да бъде демонтиран, за да се даде възможност да се оформи басейна в зоната за скокове във вода. За да се улесни работата по този специфичен елемент от проекта, покривната конструкция е издигната над временните оси, освобождавайки ги по този начин от натоварване. Другите два главни реда опорни оси са оставени на място до завършване на основната конструкция на покрива.
Важно е да се спомене, че всички връзки в основната носеща конструкция са проектирани да работят без приплъзване, като за да се постигне това са използвани главно болтове с контролирани напрежения.
В конструкцията има около 70 000 болта. Поради силно корозивната среда, контактните повърхности на съединенията са покрити с цинков силикат. В последствие по продължение на цялата водеща линия на покрива ще бъде изградена мрежа от 600 м сервизни пътеки, които осигуряват достъп за проверка и поддръжка на конструкцията, както и на осветителната техника.
Интересно е, че конструктивните елементи и връзките в покривния блок ще бъдат напълно скрити след окончателното завършване на строителството. Таваните на спортните помещения ще бъдат изградени от 37 000 ламели от бразилска дървесина „лоуро”, всеки от които е с дължина 2,5 метра. Материалът е избран заради своята изключителна дълготрайност и способността си да запазва експлоатационните си качества във влажна среда.
Накратко
London Aquatic Center е изграден върху ортогонална мрежа от главни оси, перпендикулярни на Стратфордския мост. В тази мрежа ще бъдат раположени трите басейна, заложени в проекта.
Басейнът за тренировки се намира буквално под моста, докато тези за състезания и скокове са разположени в основната зала. Повече от 180 000 бели и сини плочки са използвани за облицоване на трите басейна на комплекса, които също са били тествани с 10 милиона литра вода. Общо над 850 хиляди керамични плочки са били използвани в облицоването на басейните, околностите им и съблекалните. Басейните за тренировки и състезание имат дължина 50 метра, а този за гмуркане е 25 метра.
Около 3 000 тона стомана създават формата на London Aquatics Centre. Иновативният дизайн и последните новости в строителното инженерство предполагат мегаконструкцията да се превърне в „лицето” на предстоящите олимпийски игри и едно от най-значимите архитектурни постижения на годината.13/07/2011 |