Еко-град в Хамбургзелен модел за устойчиво бъдещеИзглежда, че темата за чиста и зелена енергия става все по-актуална с всеки изминал ден. Все повече продукти, транспортни средства, технологии, домове и дори градове се прибавят към това разрастващо се поле на алтернативни източници на енергия, екологичен начин на живот и устойчив урбанизъм. Като блестящ пример тук можем да посочим немския град Хамбург с неговия новаторски проект за еко-град – Eco City Hamburg. Той се реализира в района на хамбургското пристанище в административната част Харбург (Harburg Harbor). Хамбург отдавна се слави с усилията си в областта на екологията, но може би точно този проект е помогнал да бъде обявен за новата Зелена Столица на Европа за 2011 година, въпреки силно развитото си машиностроене и тежка индустрия.
текст Вела Динкова Големи стъпки към малък въглероден отпечатък
За да се превърне Хамбург, един от най-развитите индустриални градове в Германия, в екологична столица на Европа, е извървян дълъг и труден път. Голяма крачка в това отношение е работата по проекта от световно ниво за еко-град (Eco City Hamburg-Harburg) в близост до пристанището. Той се намира само на няколко километра от центъра на Хамбург и ще е лесно достъпен както по въздух и вода, така и с автомобилен и железопътен транспорт. Очаква се да комбинира индустрия, развлечения и отдих в една модерна зелена визия.
Проектиран от международните компании Tec Architecture и ARUP, еко-градът в Хамбург е един от малкото проекти в света, стремящ се да постигне най-високото ниво на екологично сертифициране по всички три големи стандарти за екологично строителство – британския BREEAM, германския DGNB и американския LEED. Това са международно признати системи за сертифициране на зеленото строителство на сгради и градове. Те са създадени с помощта на стратегии, насочени към подобряване на редица важни показатели като икономия на енергия, ефективно използване на водите, намаляване на емисиите на въглероден диоксид, подобряване качеството на вътрешната и външната среда и други. Проектът е изключителен пример за това как да се интегрират ефективни технологии и методи на строителство, като същевременно се стимулират социалните контакти и възобновяването на района. Амбициите на създателите на екологичния град в Хамбург са да вложат в него най-новите постижения, с които разполага света в областта на възобновяемата енергетика, енергийната ефективност, строителните технологии и „зеления” дизайн. Един екологичен хай-тек проект с високо технологични решения, който да служи на Европа, а защо не и на целия свят, като модел за подражание.
Известен като „немската Венеция”, пристанищният град Хамбург отдавна се развива извън рамките на морската си история. През последните няколко години там е отчетен голям търговски и жилищен растеж. Да не забравяме, че градът е и важен индустриален, научен и културен център. Проектът Eco City предлага това многопластово разнообразие да се обогати чрез поставянето на нови стандарти за екологично строителство. Да се покаже, че бъдещият ни свят може да се изгради с грижа за околната среда, като се предостави по-здравословна и приятна среда на живот на съвременния човек, без това да спира производството, търговията и развитието на технологиите. А дори напротив, те могат да се комбинират като взаимно се допълват. Еко-градът е първият по рода си амбициозен проект за устойчиво градско развитие, който предлага богат микс от класическа индустриална архитектура, добре възобновена пристанищна инфраструктура и модерна бизнес архитектура с допълнение от технологии за получаване на енергия от възобновяеми източници. Това разнообразие е обогатено от концепциите за екологично планиране и строителство и показва виждането на проектантите за това как един град може да получи модерна, „супер зелена опаковка”.
Първите симптоми за устойчиво градско многопластово развитие в Германия се забелязват в края на 19 век точно в района на хамбургското пристанище. Не случайно Eco City Hamburg-Harburg е ситуиран точно на това място – години наред асоциирано с немските предприемчивост и изобретателност. Проектът съживява и продължава тази традиция, предлагайки на новите поколения пространство за бизнес, но по един нов, устойчив и вдъхновяващ начин.
„Еко Сити представлява синергичен подход към градското развитие”, обяснява техническият ръководител на проекта Себастиян Кнор. „Работейки в тясно сътрудничество с всички заинтересовани страни и вземайки предвид екологичния контекст на проекта, ние създаваме ново поколение устойчив творческо-промишлен комплекс. Надяваме се, че Еко Сити ще е ценно послание и модел за устойчиво градско развитие.” За да бъде един проект устойчив, той трябва да отговаря на принципите на трите основни елемента – екологичен, социален и икономически. „Еко Сити със сигурност изпълнява това”, добавя Стив Дан, оглавяващ сектора за възобновяема енергия на ARUP.
Еко-енергийна концепция
Идеята на проектантите е да приложат комплексна био-енергийна-конструктивна концепция, която цели новосъздадената урбанизираната структура да се самоподдържа, създавайки възможно най-малкия екологичен отпечатък. Тази концепция включва ефективно използване на био-материята във вид на озеленяване, интегриране на електропроизводство от възобновяеми източници и пасивни проектантски и строителни технологии. Еко-градът ще използва алтернативен енергиен микс за производство на електроенергия. За да се извлече полза от преобладаващите северни ветрове, които духат от Северно море, проектът предлага използване на две големи вятърни турбини на върха високи кули. Тези високо ефективни (за разлика от декоративните), сградно интегрирани турбини ще генерират енергия, която ще покрие повече от 10% от енергийните нужди на комплекса, надвишавайки всеки друг проект с високи кули в света. Работата им ще се подпомага от многобройни малки вятърни турбини с вертикална ос, които ще се пръснати по целия град.
Соларно затопляне на вода ще се използва за компенсиране на използването на природен газ. Осветлението ще се захранва от слънчеви батерии. Повече от четиридесет процента от площта на Еко Сити ще е незастроена. Изчислено е, че с техниките на пасивния дизайн ще се стигне до намаляване на потреблението на енергия с около 30%. Сградите ще имат системи за естествена вентилация и охлаждане. Предвижда се използване на екологично чисти материали. Съществуващите преди това сгради са възстановени и преобразени. Материалите от разрушени сгради се използват отново, когато това е възможно. Всички съществуващи и нови сгради ще бъдат снабдени със система за събиране на дъждовни води. Те ще могат да се използват за поливане на зелените площи, с което ще се намали консумацията на питейни води. Ще се инсталира модерна система за напояване на всички зелени площи, със сензори за влага на почвата, информация за прогноза за времето и възможности за задаване на режим на поливане.
По-голямата част от всички видими покривите ще бъде превърната в покривни градини, които спомагат за бавен отток на водата и значително намаляват ефекта на „топлинния остров” в големите градове. В допълнение към зелените покриви, повече от половината от сградите ще бъдат покрити с вертикални градини. Взети заедно те не само имат силен естетически и екологичен ефект, но и подпомагат пасивното поддържане на добър микроклимат в сградите и извън тях, така че можем да говорим и за голям принос в енергийната ефективност. Така планираните зелени площи ще намаляват замърсяването на въздуха и ще предоставят приятна среда за разходка и отдих на посетителите и работещите там.
Резултати и очаквания
Еко Сити Хамбург е един от първите творческо-промишлени комплекси. Състоящ се от десет основни сгради, градът ще предлага разнообразни пространства за различни цели. Широко мащабна индустрия и предприемачество ще си кооперират в една екологична бизнес среда. Тук ще могат да се срещнат както офиси и студия, така и големи производствени и складови помещения, добре разпределени сред зелени площи.
С приключването на фаза 1 еко-градът си осигури първия наемател – Heidelberger Druckmaschinen AG, световен лидер в производството на печатни машини. Така на мястото се откриват 150 нови работни места и интерактивен шоурум, който показва напредъка на компанията в областта на екологичните методи на печат. Друг наемател в комплекса е компанията Economymax GmbH, специализирана в производство на товарни превозни средства. Съвсем наскоро тя анонсира своите екологично модифицирани превозни средства, които изгарят по-малко гориво и водят по-слабо замърсяване. В този смисъл развитието и бизнес концепцията на компанията се вписва идеално във философията на Еко Сити Хамбург. Втората фаза включва строежа на висока кула с луксозен хотел, ресторант и търговски площи за привличане на хора, които не работят в района. В третата фаза е заложено изграждането на втора многоетажна сграда с офиси, складове и производствени помещения. Работата по проекта продължава. Строителството на сградите от последната фаза се предвижда да завърши през 2012 година.
Интересното в този проект е, че за разлика от Масдар, представлява процес на регенерация, разширяване и обновяване на вече съществуваща градска среда, която е развита доста преди това като промишлен, търговски и транспортен център. Докато при Масдар всичко се създава наново, върху голата земя на пустинята, тук ситуацията е различна. В еко-града в Хамбург новите технологии трябва да гарантират реконструкция на старите сгради, наред с построяването на нови, и да доведат до устойчиво равновесие между индустрията и екологията. Тази концепция на регенерация на градската среда е много характерна за еко-градовете на Европа. Не е нужно да се избира между бизнес и екология, като можем да имаме и двете.
Очаква се Еко Сити Хамбург да се реализира и функционира като устойчива, самоподдържаща се градска структура, която ще щади околната среда и ще се развива в хармония с нея. Това е гарантирано чрез прилагането на най-новите технологии - вятърни турбини, фотоволтаични клетки, соларни колектори, зелени покриви и рециклиране на материали. Комбинацията от алтернативни енергийни концепции, проектиране на бъдещето и оригинална архитектура издига еко-града до новите стандарти за екологична атмосфера с високотехнологично обкръжение. Това е модел за развитие на градовете на бъдещето: сложни, динамични и в същото време достъпни и удобни за използване. Добре е за хората, добре е за бизнеса, добре е за околната среда.23/09/2011 |