СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 5, септември 2011

Високотехнологично и ефективно отводняване

многообразно приложение на електрическите водни помпи

Високотехнологично и ефективно отводняване

Разнообразните приложения, които имат водните помпи, определят и голямото разнообразие от модели и размери. Основното изискване към всеки модел помпа е да работи ефективно и по възможност с най-малко усилие от страна на ползващия я.

Помпите, които най-често се използват за различни битови нужди или в индустрията са потопяеми отводняващи помпи (сондажни) и повърхностни помпи. Потопяемите водни помпи имат широко приложение при изпомпването на вода от дълбоки и тесни шахти, строителни обекти, в индустрията, канализацията. Основните части на помпата са: помпена част, импелер (работно колело) и пръстен, изграден от висококачествена стомана. Моторът, задвижващ помпата, е от висококачествен чугун или стомана. Съединителните болтове са от неръждаема стомана.

В зависимост от предназначението и условията, в които се използват, отводняващите водни помпи биват: помпи за отводняване с механична бъркалка – предназначена за разбъркване на пясък и утайка, а бъркалката и работното колело са конструкционно свързани; помпи за отводняване с режещ инструмент – за отводняване под високо налягане, когато чрез режещия инструмент се раздробяват едрите частици в работния флуид; помпи за отводняване от неръждаема стомана – подходящи за работа в агресивни флуиди, защото всички части на помпата, в контакт с водите, са корозионноустойчиви; помпи за отводняване с керамично покритие – подходящи за работа с флуиди със съдържание на сол и за индустриално отводняване; помпи за отводняване за сух монтаж – работното колело, уплътняващият фланец, помпеният корпус и смукателят са изградени от специален материал, предназначен за работа в агресивни и абразивни среди. Изградени са от износоустойчиви материали и покрития. При работа с флуиди, които съдържат абразивни частици, конструкционните материали на помпата трябва да са подсилени с различни чугунени примеси. Така помпата се предпазва от вредното въздействие на твърдите и абразични частици, които се съдържат в работния флуид. Основните изисквания към всяка една помпа са: устойчивост на корозия, триене, износване; устойчивост на химични въздействия, органични и неорганични киселини, мазнини, разтворители, луга и др.

Повърхностните водни помпи са по-лесни за експлоатация за разлика от сондажните. Те могат да се монтират извън водоизточника – наземен монтаж. Обикновено се използват за иапомване на вода от повърхностни водоеми, плитки кладенци, подпочвени води с дълбочина 7-8m.

В индустрията се използват и друг вид повърностни водни помпи – „плаващи помпи”. Те се монтират върху специални водещи релси, като по този начин се задържат на водната повърхност. Основно се използват в резервоарите на пречиствателни станции.

Изборът на помпа в конкретни условия на работа зависи от работните параметри, производителността и напора. Производителността е показател за това колко литра в минута или кубични метри в час може да изпомпва помпата. Водният напор е височината в метри, на която може да бъде доставена вода.

Едни от водещите компании, в света в проектирането и прадажбата на помпи, непрекъснато усъвършенстват своите продукти, стремят се да са актуални и адаптивни спрямо пазарните нужди.

Най-новият продукт на Godwin представя пълен комплект от функционално обслужване, което напълно задоволява нуждата на потребителите.

Портабилните помпи на Godwin са изключително добро предложение, конструирани, за да работят ефикасно и без проблеми. Те са автоматични и изискват минимални поддръжка и управление. Конструирани са, за да работят във всякакви условия, замърсени води, тинести участъци и др. Продуктовата гама е богата и достъпна.

Най-новият продукт на Godwin е HL 260 Dri-Prime Pump с дебит, достигащ 1810m3/h и воден напор до 150m. Според главния инженер на компанията Mike Ramos, предвид тенденцията да се проектират все по-големи помпи, тяхната марка напълно отговаря на нуждите за надеждни и ефективни помпи.

Директорът на компанията Mike Ramos е на мнение, че последните индустриални тенденции са насочени в проектирането на все по-големи помпи, а екипът на фирмата влага своите усилия в разработването на универсални модели, които да покриват широк диапазон от услуги и отговорности.

Тялото на този модел е от чугун, с хромиран ротор и никелирани защитни предпазители. Помпите се считат за изключително успешен инженерен продукт, подходящ за работа в различни условия и ситуации – от градски среди до изкопни работи при строителство на тунели, полагане на тръби и временни противопожарни системи.

Моделът се предлага с няколко инженерни характеристики: стандартен 600 hp Caterpillar C-18 Tier дизелов двигател и вграден резервоар за гориво, за да се осигури непрекъсната работа в продължение на часове. Благодарение на специалната Dri-Prime система, помпите са с автоматично действие и без допълнителна поддръжка изпомпват до 8,5 метра воден стълб. Според представители на фирмата чугуненият ротор на помпите им гарантира дълъг живот, а те освен с дизелов, могат да работят и с електрически двигател.

Други два модела на Godwin са HS 80 HH и HS 150 HH. И двата модела са компактни, самостоятелно работещи помпи. Дизеловият двигател на HS 80 HH развива различни скорости на работа, което осигурява безпроблемна работа в условията на различни водни течения. Дебитът на помпата е 102 m3/h, а водният напор е 99m. Моделът HS 150 HH е с дебит 285 m3/h и воден напор 141 m.

Flygt като част от ITT Water&Wastewater представят три модела от новите им помпи, тясно специализирани да изпомпват кални и тинести водни участъци. Това са 2620.281, 2630.280, 2640.280 моделите, които имат капацитет от 1,5 kW до 5,6kW. Помпите могат да работят в много тежки условия и разнообразни терени. Използват се за изпомпване на вода, често замърсена с различни утаечни продукти.

“Никога не може да си сигурен на какво ще попаднеш при изпомпване. Новите модели на компанията са високотехнологични и се нагаждат към всякакви условия на работа”, казва Peter Hanser – продуктов мениджър на Flygt.

Помпите са снабдени с режещи накрайници, които да раздробяват почва и скални късове. Затова са подходящи при работа във води, замърсени с различни суспензии, инертни материали, глина и др.

Новите модели на Flygt са подобрение на помпите от серията 2600. Иновациите се състоят в специална хидравлика, чрез която помпите пропускат твърди частици с размери до 80 mm.

Новите три модела имат специални клеми, чрез които се осигурява уплътнение между отделните отделения и предпазва мотора от навлизане на вода. От компанията са на мнение, че тези модели ще се използват основно за временна работа, освен това са универсални и могат да се отдават под наем.

Помпите на Subaru имат висока производителност и са подходящи за изпомпване на вода със сравнително малки по размер твърди частици и отломки. Последнта им технологична линия е представена от два модела – PKX201ST и PKX301ST.

Моделът PKX201ST е с двигател Subaru EX13, с мощност 3,3kW и разнася обем 580l/m. Другият модел разнася обем 931l/m и се задвижва от двигател Subaru EX17, с мощност 4,4kW. Помпата и двигателят са конструирани заедно, а това комбинирано действие гарантира максимална производителност и надежност. Помпите са изградени от свръхмощни материали, за да направят продукта и универсален, и работещ при всякакви тежки условия на терена. Пръстенът е направен от закален чугун, който издържа на действието на различни твърди частици. Роторът с три остриета е от чугун с абразивно устойчиво покритие и заменими предпазители, които гарантират на помпата дълъг живот и минимална поддръжка.

Фирмата представи четири от своите най-големи и мощни помпи – GSZ. Новите продукти на компанията отговарят на изискванията за мощни, здрави и надеждни инструменти. Те са представени за първи път в Европа на изложението IFAT, Мюнхен. Помпите са с височина 2m и са проектирани за висок напор, имат висок капацитет и издържат на голямо налягане. Капацитетът на помпите е 12500l/min, а водният напор е 150m. Компанията предлага повече от 250 модела помпи с висок клас на работа. Предлага решения, които да са адаптивни към нуждите на пазара. На европейския пазар представя последните си четири модела най-големи потопяеми помпи. Според Takanori Yoshida, мениджър продажби на компанията, предлаганите от тях помпи са предизвикателство и за самата компания, която по този начин израства технологично и ще е в състояние да покрива всякакви пазарни изисквания.

Новите им модели включват три помпи от серията LH и една GSZ помпа. Помпите от серията LH имат висок напор и могат да изпомват при восико водно налягане. Два от моделите – LH 890 и LH 690 са с мощност на двигателя 90kW, а моделът LH 8110 – 110 kW. Капацитетът на LH 890 е 6000 l/min, а водният напор е 90m. Помпата LH 690 е с по-голям воден напор – 150 m, а капацитет й е 2500 l/min. Водният напор на LH 8110 е 107m и капацитет 6500l/min. Всяка от трите помпи е с височина 1,8m и тегло над 1t, но са с малка широчина – 0,6m, което ги прави удобни за използване в по-труднодостъпни места.

Четвъртата от предлаганите помпи на европейския пазар, е моделът GSZ, проектирана с висок капацитет, за висок воден напор и работа в тежки условия. Висока е 1,8m, широка е 1m и е с тегло приблизително 1,2t. Помпата е чугунена, с капацитет 12500l/min и работа при максимален воден напор 52m.

Помпата е със специален стоманен ротор и смукателна плоча, които гарантират на помпата изключителна здравина и дълъг живот. Спиралната конструкция във вътрешността на помпата осигурява плавно пропускане на пясък, почва, глина, без да се запушва и да се затруднява работата на помпата.Четири-полюсният двигател увеличава стабилността. За първи път този модел помпа се използва от белгийската компания Marine Motors & Pumps. Помпата влиза в експлоатация в едно от най-големите съоръжения за рециклиране на метали – Unicore Precious Metals Refining. Съоръжението притежава станция за отпадни води и водна кула – резервоар и охладител на водата, необходима за рециклиране.

Помпата работи с честотен конвертор, чрез който достига максимална мощност 1550rpm, при воден поток 400m3/hr и при максимален воден напор 4 бара.

Tsurumi добавя и още една помпа, която има възможност за разрязване на твърди частици и отпадни продукти, докато изпомпва. Режещият механизъм е направен от синтерован волфрамов карбид. Това са продукти от серията CR, която за разлика от C серията, е с двуполюсен двигател и със 70% увеличен капацитет. Захранващият NSSHOU кабел е проектиран за дълъг живот и екстремни условия на работа. Добре е изолиран, което го предпазва както от изключително високи температури, така и от много ниски. Носещата му способност на опън е 15N/mm2. Кабелът е озоноустойчив, което предпазва от поява на пукнатини, а цветът му е сигнален жълт.

Компанията предлага и първия модел помпи с аератори. Това са помпите от серията TRN, които притежават патентована филтърна технология за пречистване на отпадъчни води.

Друг популярен продукт на Tsurumi са помпите от серията FHP. Те са преливащи помпи, проектирани за повърхностно действие. Може да се използват в различни случаи – канализация, пречистване на отпадъчни води, при преливане на водни басейни. Помпите се задържат на повърхността посредством специални релси. Изпомпват чиста вода при зададена определена дълбочина. Този модел помпи притежава специален анти-утайка сензор, който не пропуска замърсяващи частици и отпадъци в помпите. Изпомпва се само чиста вода, а на дъното остават утаените частици. В помпите е монтирано и фотосензорно устройство, чрез което се следи за консистенцията на водата. Когата помпата не се използва по предназначение, смукателният отвор автоматично се затваря, за да се предотврати навлизането на утайка. Роторът е изолиран със специален уплътнител, чрез което се намалява износването му.

Пет помпи от тази серия влизат в приложение в пречиствателната станция Iseltwald – Бриенц, Швейцария. Част от пречиствателните съоръжения са два резервоара – резервоар за утайка с дълбочина 10m и резервоар за аеробно третиране на първични утайки. Четири от помпите се използват в резервоара с утайка и една в другия резервоар.

Съществен процес от работата на всяка една помпа е охлаждането на мотора. То е необходимо за надеждното и ефективно функциониране на помпата. Охлаждането може да се реализира чрез вътрешен циркулационен кръг на охлаждане или чрез отдаване на топлината на мотора на работния флуид. По този начин работната температура и термичното натоварване на конструкционните части остават постоянни.