СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 6, ноември 2011

Предоставяме качествени и отговарящи на европейските изисквания решения за настилки, подове и пътища

Разговор с г-н Христо Сариев, Управител на фирма Кемобау Интернационал

Предоставяме качествени и отговарящи на европейските изисквания решения за настилки, подове и пътища

Фирма Кемобау Интернационал навърши три години на българския пазар, а в Германия отбеляза 30-тата си годишнина.
Бихте ли разказали как се учреди българското представителство през 2008 година?
България е благоприятна алтернатива за заемане на по-голям дял от европейския пазар в сферата на висококачествените идустриални подове и останалите дейности на CBL Chemobau GmbH.

През 2008г. с 50% българско участие бе учредено Кемобау Интернационал. Ние спазваме всички изисквания на инвеститорите, като същевременно и всички български и европейски норми. Материалите, които влагаме, са с доказан произход. Рецептурата на бетона се подготвя от висококвалифицирани технолози.

Благодарение на качеството и конкурентните ни цени, нашите партньори ни повериха обекти като Lufthansa Technik, магазин IKEA, търговски логистичен център КООП, логистичен център Литекс Моторс, хлебозавод Симид, военно летище Граф Игнатиево, логистичните бази на Билла България, Пени Маркет и LIDL и завод KNAUF Марица.

За читателите ще бъде интересно да разкажете какви други дейности извършва КБИ.
Като първоприемник на немско ноу хау, ние предлагаме най-доброто качество и най-оптималните индивидуални инженерингови решения, независимо дали става дума за настилка, бетонни подове, замазки, саниране, покрития от изкуствени смоли и полиуретани или бетонни пътища.

Всяко индустриално предприятие, логистика или склад не могат да функционират рентабилно без бетонов под, удовлетворяващ специфичните му нужди. Често настилките са изложени на изключително големи натоварвания и химични въздействия и при компромис с качеството се стига до бързо амортизиране на товароподемното оборудване, неспособност за спазване на HACCP и повишаване на всички разходи за поддръжка. Също така носи риск от трудови злополуки.

Бетонните пътни настилки са непознати в България.
Бихте ли ни разказали малко повече за тях?

В развитите европейски страни като Германия, Австрия, Швейцария и Белгия бетонните пътища отдавна са навлезли като надеждни и доказали се във времето инфраструктурни решения. В Брюксел например булевард Лорейн Авеню все още е в експлоатация, а е построен през далечната 1925 година. В страните от Централна Европа бетонните пътища са 40% от пътната мрежа, а в САЩ дори и повече. Тенденцията за поскъпване на петрола се засилва, а заедно с нея поскъпва и битумът, докато цената на бетона остава сравнително постоянна.

Първоначалните инвестиции за изграждане на бетонов път са сравнително еднакви, регионално дори по-ниски, от тези за асфалтов. Но експлоатационният му период е с 500% по-дълъг и поддръжката му е с до 50% по-евтината. В заключение стойността му възлиза на около 75% от стойността на същия асфалтов път.

Бетонните пътища са много по-благонадеждни. По данни на Канадската пътна администрация, тежкотоварните абтомобили изразходват по-малко гориво, следователно отделят по-малко вредни емисии. Бетонът е екологичен материал, с по-голяма устойчивост и при него не се образуват т.нар. коловози. Употребата му в тунели е препоръчителна, тъй като той е по-светъл, отразява светлината по-добре и спестява до 35% от разходите за осветление.

При последния етап на полагане, бетонните настилки се награпяват и имат по-добро сцепление, което повишава сигурността.

Има ли реализиран бетонен път в републиканската ни пътна мрежа?
Парадоксът е, че бетонни пътища съществуват само в частни обекти. Единствената нормативна уредба за тях в България е „Инструкция за оразмеряване на бетонни пътни настилки”, издадена от БСА книжка 12/1979г.

За съжаление тук много малко хора са запознати с тази не дотолкова нова технология, а същевременно икономически изгодна възможност за изграждане на устойчива и надеждна инфраструктура. Във всички търгове за обществени поръчки изискванията са насочени единствено към стандартите БДС ЕN за изграждане на асфалтови пътища. По тази причина цикълът е затвотрен и не е възможно да продължим националното си пътностроително развитие.

В Европейския съюз съществуват редица нормативни уредби, но те по редица причини не навлизат в България. В този аспект ние сме изостанали от Европа близо с деветдесет години.

Вие полагате бетонните пътища с машина Wirtgen SP500. Какви други приложения има тя?
Освен бетонни пътища, машината ни има възможност за изпълнение на предпазни пътни огради тип „Ню Джърси” с разнообразен профил. По икономически показател излятите на място предпазни огради са по-изгодни, а също така и по-дълготрайни.

Най-важното е, че те намаляват значително броя на пътните произшествия. За една пътна инфраструктура са от особено значение и прилежащите отводнителни съоръжения. Бетонните канавки, които ние предлагаме, са по-изгодни, разходът им за поддръжка е значително по-нисък, имат по-добра функционалност и устойчивост. Чрез друга опция на машината ни ние можем да заменим насипите от чакъл с бетоново легло под релсо-траверсовата скара в железопътното строителство.

Поставянето на дюбелите, в който и да е вид настилка, е напълно механизирано и лазерното контролиране предотвратява евентуалните пренапрежения в настилките.

Какви са бъдещите Ви планове за развитие на фирмата?
Като минимум ще запазим темпото, с което увеличаваме пазарния си дял, дори и в момент сред толкова тежка икономическа криза. Качеството, което предлагаме, покрива всички европейски стандарти и ние имаме желание да дадем своя принос и като социалноотговорна организация. Имаме реалните средства, възможности и технология да наваксаме изгубеното столетие в пътното строителство, а и огромна амбиция и удоволствие в преследването й.