Електроинструменти аксесоари и консумативиКогато става въпрос за работа с електроинструменти, безспорно вниманието е насочено към съответния уред, неговите технически характеристики – захранване, мощност на двигателя, обороти, часове на работа, удобство при работа и възможности за приложение.
Неотменна част от всеки един електроинструмент са аксесоарите към него. Качеството, работните параметри и характеристики на съответните аксесоари трябва да се вземат под внимание, за да се постигне ефективна, бърза, лесна и безопасна работа.
В настоящата статия са представени едни от най-често използваните аксесоари за електроинструменти.
В съвременното строителство, извършването на ремонтна и монтажна дейност, е немислима без използването на електроинструменти – бормашини, ъглошлайфи, винтоверти, триони и др. За да е ефективна, технологична и качествена употребата на този вид инструменти, от съществено значение е подходящият избор на аксесоари и консумативи за съответните инструменти, предвид характера и условията на работа, обработваните материали и техническите параметри на инструментите.
Едни от най-широко използваните аксесоари за електро- и акумулаторни инструменти, които са универсални и могат да се използват от няколко вида инструмента, са свредлата, дисковете, ножовете за триони и др.
Свредла
Използват се различни видове свредла, а класифицирането им е по различни принципи – според формата, според уреда, за който се използват и според материала, за който са предназначени. Най-популярни са спиралните свредла, а името им идва от формата им и външния им вид. Според използвания електроинструмент има свредла за бормашини или винтоверти. Обикновено професионалните свредла са универсални и подходящи както за бормашини, така и за винтоверти. В зависимост от материала, който разпробиват, се делят на свредла за дърво, за метал, за скални материали и др.
Свредла за метал
Имат различни приложение – за стомана, чугун, алуминий, мед, месинг. Използват се и за материали като пластмаса и стъкло. Характерно за тях е изостреният им връх, с който се постига по-добро центриране и по-прецизен пробив. Необходимо е по-малко усилие от страна на работещия, следователно значително се улеснява работата.
Самите свредла за метал се подразделят в зависимост от материала, от който са направени и индивидуалните им характеристики.
- Кобалтови свредла - те са професионални свредла, устойчиви на топлина и износване. Изработени са от легирана стомана с 5% съдържание на кобалт. Използват се за легирани стомани, неръждаеми стомани, чугун. Използват се както за бормашини, така и за винтоверт. При работа трябва да се използва охлаждаща течност.
- Свредла от висококачествена стомана – това са изключително прецизни свредла. С тях се правят чисти и концентрични дупки в стоманата.
- Свредла с шестостенна опашка – подходящи са за акумулаторни отвертки при монтажна дейност.
Свредла за дърво
Характерно за тези свредла е тънкият връх на режещия ръб, който служи за центриране. Тези свредла обикновено се изпълняват от хром-ванадиева сплав. Според формата има различни видове.
- Класически свредла – за дърво и други меки материали. Пробиват прецизно, без разкъсване.
- Плоски свредла - изработени от висококачествена, двойно закалена стомана. Подходящи са за пробиване на мека дървесина, средно твърд дървен материал, леки материали – пластмаса; гипсокартон; газобетон.
- Спираловидни свредла - пробиват бързо, прецизно, без отломки в дървения материал. Произведени са от качествена въглеродна стомана. Използват се за всички видове дървен материал – напластен, мокър и др. Аксесоари към бормашини и акумулаторни инструменти.
- Четириглаво свредло - това са четириглави, четириканални свредла с подострен препробиващ връх. Пробиват 6 пъти по-бързо в сравнение със стандартните плоски свредла, но със същата точност както на спираловидното свредло. За по-дълъг живот може да се обработят термично. Използват се за пробиване на отвори за дюбели, дупки в греди и дървени опори.
- Проходни (кофражни) свредла – свредлото и опашката са завинтени, за да се намали опасността от счупване поради голямата дължина. Има стъпаловидна разлика в диаметрите на свредлото и опашката, чрез което се избягва заклещване при дълбоки отвори и нееднородни материали.
Свредла за плочки и стъкло
Свредлата за стъкло са с диамантено шлифован твърдосплавен режещ ръб, с остро конично шлифоване за точно центриране в пробивания материал.
- Стандартни свредла - тези свредла са с цилиндричен захват, за да се ползват от бормашини и винтоверти. Свредлата от този тип за плочки и стъкло работят с бормашини. Свредлата за плочки работят с винтоверти.
- Професионални - направени са от висококачествена сплав и главина от карбид. Тези свредла са с висока пробиваемост и издръжливост. Професионалните свредла за плочки и стъкло работят с бормашини и винтоверти. Трябва да работят на ниски обороти, без удар, с охлаждане – терпентин, нафта, вода.
Свредла за бетон и тухли
- Стандартно карбидово свредло - използва се за професионално пробиване на строителни материали и бетон. Има карбидов сегмент със 130 градусов режещ ъгъл, което позволява бързо, лесно и гладко пробиване. Четириканалната форма на спиралата на този вид свредло спомага за бързо отстраняване на праха. Предназначено е за пробиване на чисти, точни прочистени дупки в тухли, павета и бетонови изделия.
- Четириглаво професионално свредло - издръжливо и динамично свредло. Пробива и много дебели материали, армиран бетон и твърди камъни. Изработени са от висококачествена стомана, а със своята симетричност на четворната главина гарантира прецизни отвори.
Има и специални свредла, предназначени за пробиване на стоманобетон, за да може да се извърши разпробиване, в случай, че се уцели армировъчен прът. Тези свредла са снабдени със специални твърдосплавни зъби с пирамидална форма и благодарение на тях могат да разпробиват армировъчни пръти с диаметър до 12mm. Произвеждат се свредла с диаметър 16, 18 и 20mm и дължина 300mm и 600mm. Тъй като това са специализирани свредла, не се препоръчва използването им за обикновен бетон, за да не се износват зъбците.
Особености на работата със свредла
Използване на подходяща охлаждаща течност, за да се увеличи живота на свредлото. Охлаждащата течност трябва да достига до върха на свредлото. Каналите на свредлото не трябва да се запълват със стружки. При дълбочинно пробиване свредлото трябва да се изважда на всеки 10 секунди.
Дискове
Дисковете са стандартни и могат да се използват от различни машини – флекс, ъглошлайф, отрезна машина, машини за рязане на плочки. Използват за рязане на различни материали, за заглаждане на повърхности, почистване и полиране.
Според принципа на работа биват дискове за сухо рязане и дискове за мокро рязане. Друга класификация на дисковете е според материала, който обработват. Има дискове, предназначени само за метал, дърво, керамични изделия, скални материали и др. Има и универсални дискове, които могат да се използват за обработка на различни изделия.
Според извършваните работни процедури биват: дискове за рязане, дискове за полиране и дискове за шлайфане.
Диамантени дискове за рязане
Подходящи и за сухо, и за мокро рязяне на естествени и изкуствени материали, бетон, тухлена зидария, асфалт, плочи, таракот, пясъчни и абразивни материали, стомана и др. Дисковете са с диамантено покритие и с тях се извършва точно и бързо рязане. Освен за рязане се използват още и за пробиване и шлайфане. Има различни видове диамантени дискове според индивидуалните им характеристики и предназначението.
- Универсални диамантени дискове за рязане – имат широко приложение, защото са подходящи за широк спектър от материали (бетонни блокчета, бетонни тухли, гранит, мрамор, керемиди и др.).. Дебелината им варира от 2,2 до 4,8mm. Диаметър на диска от 100 до 800mm.
- Диамантени дискове за рязане на асфалт – с по-голям диаметър, съответно от 300 до 1200mm и дебелина на диска – 2,8 до 6mm.
- Диамантни дискове за рязане на метал – предназначени за рязане на ковки метали, стоманени листове и метални тръби. Покрити са със слой силициев карбид за защита, освен това чрез него се заглаждат и ръбовете след рязане.
- Тънки диамантени дискове – специално предназначени за рязане на керамични изделия и порцелан. Те са с много малка дебелина – 1,2mm и диаметър до 125mm. Процесът на работа с тях е сухо рязане.
- Гладки диамантени дискове – за рязане на гранит, мрамор, камъни (естествени и изкуствени), тухли, керемиди, керамични плочки и порцелан.
- Дискове за рязане на бетон – с дебелина на диска от 2,8 до 6mm и диаметър от 300 до 1200mm, те се използват за рязане на армиран бетон и твърди настилки.
- Синтеровани дискове – използват се за овално рязане.
Диамантени дискове за шлайфане
Има различни видове според специфичните им технически характеристики и материалите, които обработват. За строителни материали предимно се използват конични диамантени дискове. Има и специални дискове, които са със специална форма на сегментите и се използват за бързо шлайфане на строителни материали. Диаметърът на дисковете варира от 100 до 180mm, отделните сегменти са с широчина 20mm. Изработени са от стомана или алуминий.
Диамантени дискове за полиране
Сред дисковете за полиране често използвани са насмолените дискове с диаметър 75-150mm и дебелина до 3,4mm. За грубо полиране на строителни материали като гранит и мрамор се прилага мокро шлайфане.
Други използвани дискове са галванизираните диамантени дискове – предназначени за бързо шлайфане и полиране на гранит, мрамор, стъкло и диамантените дискове тип морска звезда – предназначени за полиране на прави или скосени ръбови за автоматични полиращи машини.
Абразивни дискове за шлайфане
Използват се за грубо шлифоване на различни материали. Използват се широко в строителството, корабостроенето, в металната, леярната и химическата индустрия. Тези дискове имат няколко подразделения.
- абразивни дискове предназначени за шлайфане на стомана, чугун, лята стомана, материали с големи повърхности и обеми
- абразивни дискове тип камбанка (чашковидни), които се използват за шлайфане на мозайка и се произвеждат с различна едрина на абразива.
Абразивни дискове за рязане
Имат широко приложение в строителната сфера, в частност в строителството на стоманени конструкции, в корабостроителството, машиностроенето и металургията. Използват се за рязане на различни материали – стомана, чугун, стоманени профили с правоъгълно и кръгло напречно сечение. Дисковете са със среден и висок клас на твърдост. Дисковете със среден клас позволяват бързо и лесно рязане на твърди материали, а дисковете с висока твърдост, които се отличават с висока ефективност и по-дълъг живот, се използват предимно за рязане на тънкостенни материали и детайли – ламарини, профили и др.
Стоманени четки
Основното предназнчение на четките е за почистване, отстраняване на полировка, за премахване на ръжда, стара боя.
Различават се в зависимост гъстотата (плътността) на нишките и тяхната дължина, както и според приложението. Материалът на четките трябва да е сигурно закрепен в стоманен захват или пластмасово ядро.
- Четка кръгъл тип - използват се почистване на осенъци и заобляне на валове и корпусни детайли.
- Четка тип спирала - прилагат се при почистване на осенъци, полировка, парафиниране, омасляване и почистване на прах.
- Цилиндрична четка - използва се за почистване на осенъци при вътрешни повърхнини и отвори. Специално разработен дизайн, за да се повиши срока на експлоатация и качеството на работа при зачистване на повърхностите.
Ножове за електрически триони
Класифицират се според материала, за който се използват, дължината, брой зъби и материала, от който са направени.
Ножове за рязане на метал
Има ножове за тънък метал и ножове за рязане на дебел метал. Ножовете за тънък метал режат ламарина до 3mm, а тези за дебел – над 3mm.
Ножове за рязане на дърво и метал
Има ножове са с двойно назъбено острие. Използват се за рязане на тръби, профили, мека стомана, метали 3-8mm, дървени палети. Ножовете с гъвкаво острие се използват за рязане на всякакъв дървен материал и пластмаса.
Ножове за рязане на твърд материал
Изработени са от карбид и са подходящи за рязане на керамични плочки, теракот, тухли, вар, пластмаса и дърво. Могат да се ползват за прободни и електрически триони.
Куфари за електроинструменти
Професионалните електроинструменти са снабдени с пластмасови куфари, където се съхраняват/пренасят. Куфарите могат да бъдат и картонени, но това са куфари за еднократна употреба и
еднократно пренасяне на инструментите. Куфарите са най-различни по форма и здравина. Различават се още и по височина и вътрешно разделение.
Удобни и много практични са куфарите с надграждане, при които се комбинират няколко и образуват контейнер. Формата и размерите им са унифицирани, така че, поставени един над друг, могат да се обединят посредством странични разположени закопчалки.
В зависимост от характера на работа, куфарите могат да се конфигурират според необходимите инструменти/машини.
Повечето куфари, особено професионалните, са подсилени против деформации. За удобство на ползващите са снабдени с ергономични и нехлъзгащи се ръкохвадки. 09/03/2012 |