Багери тенденция към максимална ефективностВ последните месеци има голямо разнообразие от нови земекопни машини, с особен фокус върху багерите в класа от 20 до 40 тона оперативно тегло. Голяма част от производителите вече представиха новите си машини за Европейския пазар, отговарящи на изискванията на Етап IIIB от Директивата за контрол и ограничаване на отработените газове в атмосферата. Освен екологичните съображения, основно внимание в новите модели е обърнато на ефективността на използване на горивото, както и ергономичността, безопасността на водача и специалните фунционалнoсти.
При най-новите модели багери се очертава тенденция за висока производителност на хидравличната система, същевременно с прилагането на технологии за значително намаляване на разхода на гориво, които се постигат посредством най-съвременните системи за контрол на хидравличния поток и налягането. Универсалността също е от съществено значение при най-новите разработки – от багерите се очаква да бъдат мощни, надеждни при натоварване, със здрава конструкция и подходящи за все по-голям спектър от приложения.
Продажбите на колесни и верижни багери в Европа се предвижда да се повишат съответно с около 11% до 14% до 2015 г., затова се счита, че сега е идеалният момент за производителите да разширят своите пазарни дялове и да се възползват от нарастването на търсенето.
Все повече азиатски производители на машини и оборудване търсят своите позиции нa европейския пазар. Doosan, например, представи на пазара първият от ново поколение багери – 32-тонния DX300Lc на верижно шаси. Новата машина се задвижва от 150 kW двигател Doosan Isuzu, отговарящ на изискванията на Етап IIIB с интегрирана система за рециркулация на отработените газове (EGR), както и филтър за дизелите частици (DPF).
При DX300LC-3 също така е повишено хидравличното налягане, за да се подобрят работните параметри при повдигане, както и силата на забиване на ножа на коша. Конструкцията на стрелата обезпечава намалени усилия и нива на вибрации, както и подобрен контрол с по-малко умора на оператора. Багерът може да работи с кофи от 0.8 до 1.75 куб.м и е с нови режими на управление, включващи икономичен режим и режим на максимална мощност. Това позволява значително да се увеличи ефективността при различните работни операции, при намален разход на гориво.
Новата серия на Doosan ще включва общо 15 модела, които се предвижда да излязат на пазара до две години.
Китайският производител Liugong планира да пусне първите два модела в своята линия багери E Series: 922E и 925E. Компанията е инсталирала двигатели Cummins в новата серия багери, енергийни системи със съвместимост Етап IIIB водят до средно подобряване на горивната ефективност със 5% в сравнение с предходните модели от линията D Series.
Моделът 922E е с оперативно тегло 22.4 тона и се задвижва от 127 kW двигател със EGR/DPF системи, съответстващи на последните изисквания. Стандартното оборудване включва кофа 1 m3. При 25.6-тонния 925E, мощността на двигателя е 142 kW, а стандартния кош е 1.2 m3.
Интересна особеност е, че 922E може да бъде конфигуриран или с двигател Етап II или Stage IIIA, което предлага гъвкавост на изпълнителите, които желаят да използват машините извън стриктно регулирания европейски пазар, където горивото с ултра-ниско съдържание на сяра, с което много Етап IIIB EGR / DPF двигатели работят, не е широко достъпно.
Активно развитие се наблюдава и при голяма част от европейските и американските производители на машини.
Caterpillar, например, добави към Е-серията си, няколко нови хидравлични верижни багери – моделите 324Е, 329Е, 336Е и 349Е. Производителността при 329Е и 336Е и товароподемността при всички Е-представители (без 324Е) са повишени в сравнение с предходната серия D. Причината е в увеличеното налягане в хидравличната система – 360 бара при нормален работен режим и 380 бара при режим на повдигане на тежки товари.
Качество на новите модели е и по-ниската консумация на гориво. Разликата с предшествениците им е значителна в режим на празен ход на двигателя (-30% при 349Е). Това се дължи на аксиално-буталната помпа с променлив обем, който се намалява до минимум, когато машината (хидравличната система) не е под товар.
Стандартните багерни стрели при новите модели са с усилена конструкция и постигат по-висока ефективност. Рамата на верижните багери от серия Е е уякчена в най-натоварените зони, а ходовата им част може да бъде защитена с предпазители по цялата дължина на ходовите ролки или само в тяхната предна, задна и средна секция. Възможен е вариант и без ползването на предпазители. Новите двигатели на моделите от серия Е покриват екологичните норми на ЕС по Етап IIIВ. Процесът им на регенерация - изчистване на филтъра от твърди частици чрез повишаване на температурата в него - не изисква намесата на оператора и се извършва автоматично най-вече при празен ход на двигателя. В случай че машината е под непрекъснато натоварване и времето й на празен ход е твърде малко, регенерацията ще протича и през работния й цикъл, без това да влияе на производителността й. Двигателите имат възможност да ползват и биодизел В20.
Volvo, също е въвела хидравлика за висока производителност в първите си съвместими с Етап IIIB багери - EC380D и EC480D, които покриват класа от 38 до 50 тона, докато по-малките модели EC250D и EC300D покриват класовете 25 до 33 тона оперативно тегло. Новите багери са с двупомпена хидравлична система, която съчетава потока на двете помпи за ускоряване на работния цикъл и увеличаване на производителността, когато се използва функцията само една помпа. Новата хидравлична система може също така да приоритизира потока според извършената работа - например към стрелата за по-бързо повдигане при товарене на камион или в дълбоки изкопи.
Всички четири модела са задвижвани от Stage IIIB двигатели Volvo с интегрирана EGR система. Багерите EC380D и EC480D са задвижвани от 208 kW и 245 kW двигатели, докато моделите EC250D и EC300D са задвижвани от двигатели 151 kW и 169 kW, които, според компанията, допринасят за подобрена с 13% в сравнение с предходните модели, ефективност на разхода на гориво.
Case Construction Equipment, междувременно, също се фокусира върху горивната ефективност, в новата си серия „С“ верижни багери, първите четири модела от която бяха представени наскоро.
От Case са разработили моделите с мисъл за растящите цени на горивата в днешно време, които водят до значителни разходи, особено когато се работи с машини от този клас. Според тях, спестяванията могат да бъдат значителни, при съобразен дизайн на горивната уредба.
Задвижвани от двигатели, отговарящи на Етап IIIB моделите CX250C, CX300C, CX350C и CX370C варират от 132 до 189 kW и се отличават с до 5% по-бързо време на работния цикъл, както и подобрена горивна ефективност до 10%, в сравнение с техните предшественици от B-серията.
CX250C е 25-тонна машина, CX300C е с тегло 29 тона, и двете най-големи машини са 35 и 37 тона. Оборудвани са с Case Intelligent Hydraulic System, за която се твърди, че подпомага подобряването на горивната ефективност, и включва технологии като система за пестене на енергия, която намалява оборотите на двигателя, когато лостовете за контрол на джойстик са неактивни.
New Holland представи първите два модела от новата си серия С верижни багери. 27-тонния E265C и 31-тонния E305C са оборудвани с двигатели Етап IIIB и предлагат до 10% подобряване на горивната ефективност. Въпреки това, докато повечето нови багери използват EGR/DPF технология, за да отговорят на изискванията за емисиите, новите машини на New Holland E265C и E305C използват технологията за селективна каталитична редукция (SCR). Основната разлика е, че подходът на SCR не се нуждае от филтър, но вместо това използва урея агент, за да се намалят емисиите по време на горенето. От New Holland твърдят, че смолата на база урея, която се нарича AdBlue в Европа, е на разположение при всички дилъри на компанията. Средният процент на консумацията на AdBlue при новите модели багер е 5% от горивото, което означава, че ще трябва да се зареждат с всеки четвърти или пети резервоар гориво по един резервоара на урея. Компанията е интегрирала нов цветен дисплей вътре в кабината на оператора, който дава визуални и звукови предупреждение, когато AdBlue е на изчерпване.
От мащабни изкопни работи и товарене до прокопаване на канали и строителството, багерите, които се предлагат на пазара също трябва да бъдат гъвкави и да са способни да се справят с изключително широк спектър от задачи.
Моделите от средния клас верижни багери на Hitachi са разработени за общи приложения в строителството. Всички модели предлагат високо ниво на комфорт на оператора, безопасни са при работа и са разработени с идеята за лесна поддръжка и ниски експлоатационни разходи. Новите мощни двигатели, в комбинация с хидравличната система HIOS II и HIOSIII, дават възможност за увеличаване на оперативната скорост с 15% и подобряване на производителността с 17%.
Новост от Kobelco са три нови модела багери с висока производителност: SK260-9, SK295-9 и SK350-9 от серията Mark 9. Машините са оборудвани със система за селективна каталитична редукция (SCR) за намаляване на отделянето на отработени газове и икономия на гориво. Багерите също разполагат с нова ROPS / FOPS кабина за по-комфортна работа среда.
Багерите са с тегло ото 27056 до 36000 кг и предлагат максимална дълбочина на копаене от 7 до 7.56 метра. Трите нови модела се задвижват от двигатели съответно 181, 197 и 269 конски сили.
Обновеният Intelligent Total System Control (ITCS) на трите машини позволява по-добър контрол и гладкост на извършване на операциите, което е предпоставка за подобрена продуктивност. Същевременно се намалява разхода на гориво със средно 10%, в сравнение с предишните модели. Нов монитор за контрол осигурява постоянна информация за ключови параметри за дейността, включително и нови функции, като например графики на разхода на гориво във всеки един момент от работата.
Сред допълнителните функции на новите багери Kobelco са камера за обратно виждане за разширяване на полезрението на водача към задната част на машината, и задни светлини, осигуряващи по-добра видимост. За още по-голяма производителност и прецизност, новите Kobelco багери са съвместими със системи за контрол от водещите доставчици. Това позволява да се задоволят предпочитанията на клиентите, ако изборът им на контролна система не отговаря на стандартната конфигурация.
Строителните фирми търсят все по-надеждно и продуктивно оборудване, когато се решава кой багер от средния клас да бъде закупен - те изискват машини с голям капацитет на натоварване икратко време на престой за работа при голямо разнообразие от проекти. И докато не всички производители се справят с новите изисквания за емисиите в Европа, използвайки една и съща технология, от компаниите се очаква да отговарят и на предизвикателствата, свързани с ефективността, както и на тези, породени от регулаторните органи с професионализъм и иновативни решения. 13/03/2012 |