СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина IX, брой 3, 2012

Неочакваният чар на клинкерните фасади

Неочакваният чар на клинкерните фасади

Образно казано фасадата е “плат”, от който е „ушита” една сграда. Той може да бъде празничен, строго делови, всекидневен, дизайнерски или създаден от собствената ни фантазия. Съвременният пазар на фасадни материали предлага голямо разнообразие. Сред тях елегантно и изискано място заемат облицовъчните клинкерни тухли или плочи, известен строителен материал още от далечното минало.

текст Анастасия Янкова

споменаването на думата тухла в съзнанието ни автоматично изникват строителни зидарийни тела с относително еднороден червеникав цвят, които наричаме „тухли четворки”. В действителност обаче разнообразието от керамични тухли е голямо, като всяка си има предимства и недостатъци. Историята на тухлата е древна колкото и човечеството. Археолози са открили, че първите изпечени тухли, които наподобяват съвременните, датират от преди 4 000 год. пр. Хр. В Египет, Индия, Перу, Месопотамия, Пакистан и други части на света хората са изсушавали на слънце ръчно оформени правоъгълни блокчета от глина и слама. 2000 година пр. Хр. се появява Вавилонската кула, за чието изграждане са използвани 85 млн. тухли. Многократно разрушавана, после изграждана отново, все още в околностите могат да се видят къщи, при чийто строеж са използвани тухли именно от кулата.

Развитието на строителството с тухли в древна Персия, Индия, Индокитай, Китай и ислямските култури има дълга и богата истрия. Ислямската култура очарова с майсторската изработка на орнаменти, останала недостижима. В Китай пък за първи път е използвана керамика в покривните конструкции, като приложението й не е било единствено за покриване и защита на къщите, а и като носещи елементи. Изкуството за производство на тухли в Западния свят е започнало и разпространено от Древен Рим. Каквито и походи да предприемали римляните, винаги носели и керамични изделия със себе си. По археологическите находки днес може да се съди за изключителното им майсторство в областта на глинените сводове.

През XII век Ломбардия (Франция) и Германия се оформят като центрове за производство на керамика, която намира широко приложение от Романтизма през Готиката чак до Ренесанса. В Холандия, Белгия, Скандинавските страни и Англия и до днес могат да се видят великолепни постройки от ръчно изработени тухли. Англичаните първи започват машинното производство на тухли и керамика. Но епохалното развитие в производството на керамика е постигнато в Германия и Австрия.

В средата на XVIII век край Виена е построена пещ за тухли. В нея през 1780 г. са се произвеждали 1 милион тухли годишно. През 1820 към това производство са били включени още няколко фабрики. В средата на XIX век фабриката е произвеждала вече 30 милиона тухли за зидария и 4 милиона облицовъчни клинкерни тухли. Няколко години по-късно са направени и първите опити с преси за тухли, което е довело до значително нарастване на производството в края на века. Това слага началото на прехода от ръчното към промишленото производство на тухли.

Тухлите, които разчупват шаблоните
Наред с тухлите, с които са се зидали стените на къщите, се появяват и едни малко по-специални – от т.нар. материал „клинкер”. Думата е с немски произход. Наименованието е дошло от това, че при удар на две такива тухли те издават характерния звук „клинк”. Технологията за производство на клинкер датира отдавна, като в основата са древните римляни, които овладели тайните на формоване и изпичане на глината, до получаване на материал с изключителна здравина.

Но историята на клинкера като по-масов строителен материал започва по-късно в Холандия. В началото на XIX век липсата на естествени камъни като строителен материал принудила строителите да потърсят алтернативно решение. Силната горещина от изгарящите въглища на традиционната пещ за тухли създала здрава и дълготрайна плочка. Така била открита технологията за пълно изпичане на естествената глина при по-висока температура, в резултат на което се получил материалът клинкер. Първоначално той е използван само за павиране на пътеки и тротоари. Заради несравнимата дълговечност на материала много стари улици в европейски градове са запазили добрия си вид след повече от 150 години експлоатация и изглеждат като току-що облицовани.

По-късно, кликерните плочи и тухли започват да се използват и като архитектурни елементи в малки къщи и постройки – комини, портални колони и градински стени. Материалът се превърнал в отлично решение в онези години, а приложението му се разширявало не само само в строителството, но и на континентите, за което свидетелстват редица сгради в Русия, Англия, Холандия, Америка, Канада и др., които са на повече от 200 г. и са запазили уникалния си външен вид до днес.

Клинкерният материал или керамика се получават в процес на изпичане при висока температура на специална суровинна смес до започване на процеса на остъкляване по метода на екструдиране. Този метод позволява производството не само на плочки със сложни геометрични форми, но и на различни облицовъчни елементи за цокли, ъгли, стъпала и др. Суровинната смес е специална глина (шлиста), която се добива предимно в северозападната част на Европа, най-вече в Германия и Холандия. Главните й особености са пластичност и липса на всякакви примеси и соли, което придава на готовите изделия еднородна структура. Освен това, поради допълнителното изсушаване на глината (в сравнение с обикновените тухли), е изключена появата на кухини и цепнатини. Особеното в производството на клинкера е високата температура на печене, която се постига в дълги като тунел пещи (с дължина до 150 м). Изпичането на минералните компоненти на суровината се осъществява при температура около 1250 оС (като температурата на печене може да достигне 2000оС).

Предимствата
Както вече споменахме, строителството с тухли има вековни традиции, което само по себе си говори за техните предимства. Запазеният външен вид на редица сгради, улици, архитектурни елементи, облицовани с клинкерни плочки и тухли е доказателство за качествата им. Няколко са факторите, заради които клинкерът е предпочитан материал от архитекти, строители и клиенти:

Висока плътност и здравина. Благодарение на високата температура, при която се изпичат, както и на чистия суровинен материал, клинкерни тухли и плочки се отличават със здравина и дълговечност. Те имат добри показатели на съпротивление на механични въздействия, триене, неблагоприятни атмосферни условия и температурни амплитуди. Устойчиви са на въздействието на агресивни химични вещества, почистват се лесно и са непретенциозни по време на експлоатация.

Защита от студ, влага и топлина. Клинкерните тухли се отличават с устойчивост на студ и мраз, имат ниски показатели за влагопоглъщане, а поради еднородната си плътна структура се превръщат в добър топло- и шумоизолатор. Те са подходящи за географски ширини с по-ниски температури.

Клинкерните тухли са подходящи за сгради, където се търси максимално шумо- и топлоизолиране – звукозаписни студия, студени помещения, къщи и вили, разположени в северни географски райони или в планината.

Богатство от цветове, форми и повърхности. В резултат на високите температури на изпичане и минералните компоненти в суровината се получава по-широка цветова гама на керамичната продукция с по-малко пореста структура, с минимална водопоглъщаемост и висока мразоустойчивост. Създават се богати и топли цветове от червено, жълто и оранжево до дълбоко и наситено кафяво, пурпурно, черно, цвят сахара, жълто, шоколад, сиво и др. Разнообразието в цветовете на клинкера се дължи на естествени качества и процеси: различните оттенъци на глината и нанасянето на глазура върху тухлите и плочките, което подобрява не само декоративните качества на керамиката, но и я защитава от външни въздействия.

Клинкерните плочки може да бъдат емайлирани или неемайлирани, еднократно изпечени, с разноцветна основа и форма (квадратни, клиновидни, решетъчни) с различни орнаменти. Облицовъчните тухли обикновено сa гладки и релефни, но имат и разновидности - рустик, с нестандартни форми. Емайлираните тухли са с гладка повърхност и правилна форма, но могат да се направят тухли за ъгли, полукръгли или с П-образна форма. Върху гладката страна на клинкерните тухли даже може да се рисува, което придава екстравагантност на външния вид на сградата. Най-често клинкерните тухли се произвеждат в бяло, жълто, червено, сиво, кафяво, тъмно кафяво. Все по-известен става и т.нар. редуциран клинкер, който се отличава с това, че съчетава два преливащи се цвята. С помощта на съвременни оцветители и технологии могат да се изпълняват и индивидуални желания за цвят и оттенък.

Екологично чист продукт. За разлика от много други строителни материали, клинкерът е изцяло чист и екологично съобразен продукт. Той се изготвя от естествени суровинни смеси – глина и вода, без химически добавки.

За реставрация. Безспорен плюс на облицовъчните тухли е възможността им да се използват при реставриране и реновиране на сгради. По този начин се съхранява автентичността на сградата. Съвременните клинкерни продукти са удобни, заради лесният монтаж и приложение.

Работа с клинкерни тухли
В строителството могат да се използват както нови, произведни по съвременни технологии клинкерни тухли, така и реставрирани от стари сгради и постройки. При избора на този строителен материал трябва да се реши как ще се редят тухлите: чрез иззиждане или лепене върху панели, като начина на редене не се отразява на външния вид. Монтажът е лесен и не изисква специална предварителна подготовка. Лепенето се осъществява чрез лепило от циментов разтвор. Повърхността, върху която се лепят тухлите трябва да е суха, твърда, равна и чиста.

Повърхностите, облицовани с клинкерни тухли, не се отличават по нищо от повърхности, облечени в кликерни декоративни плочки, изглеждат еднакво стилно и солидно.

Клинкерни панели
На европейския пазар се предлагат и т.нар. клинкерни панели, които представляват фасадни термопанели на базата на плътен пенополиуретан и кликерни плочи. Чрез обличането на сградата с тях се постига едновременно топло и шумоизолация. Системата се състои от топлоизолационна основа, декоративни тухли, лепилна смес, фугираща смес и пластмасови дюбели. Отличава се с дълготрайност, подходяща е за производствени, административни и жилищни сгради, както и за лесно и бързо реновиране на стари сгради. Някои производители предлагат за улеснение на монтажа топлоизолационни панели със специални улеи, съобразени с декоративните тухли, които се монтират в тях. Тази фасадна система позволява стената да диша, като по този начин се избягват част от типичните проблеми на микроклимата.

Основните предимства на системата от клинкерни термопанели са: бърз монтаж и възможност да се работи дори при отрицателни температури; максимално улеснено изграждане (панелите се съединяват и закрепват здраво за стената с помощта на специални дюбели, които фирмата производител предлага); разнообразие от цветове и форми; пестене на средства за допълнителна изолация на сградата.

Области на приложение
Поради множеството си предимства, клинкерните плочи и тухли имат широко приложение в съвременното строителство. Те могат да се използват за подова настилка както вътре, така и извън сградата, а също и за вътрешна облицовка на стени в жилищни, обществени, промишлени и спортни съоръжения. Декоративните керамични тухли могат да послужат за облицоване на комини, камини, огради, декоративни колони и други архитектурни елементи, което придава уникалност, изтънченост и стил на всяка една сграда или интериор.

Високата здравина и ниската водопоглъщаемост гарантират висока мразоустойчивост, дълговечност и издръжливост на агресивното действие на влагата и променливите температури. Това позволява клинкерният материал да се използва за външни облицовки, оформление на ландшафт, устройство на промишлени територии. Клинкерните плочки могат да се използват и като интериорни акценти на дадено помещение.

Световната практика се е възползвала от предимството, че в течение на годините клинкерът съхранява първоначалният си цвят, благороден и стилен вид и така той се е превърнал в подходяща облицовка на басейни и фонтани. Високата устойчивост на външни въздействия на клинкерът е от особено значение през есенно-зимния период в страни от по-северни ширини.

Интересен е фактът, че клинкерното блокче е подходящо за изграждане на раздвижени преградни стени, както и на стелажи за съхранение на бутилки с вино. За да запази по-дълго време вкусовите си качества една бутилка вино са необходими няколко условия – сянка, място без вибрации и силни миризми, влажност на въздуха не повече от 60% и относително постоянна температура (т.е. без резки промени и без течение). Тъй като най-добре е това да става в специално изградени изби, много удобно е стелажите в тези помещения да са от подходящо оформени клинкерни плочки. Благодарение на своята здравина и изолационни качества в тях може да се съхранява вино от някоя предпочитана реколта в продължение на 10 - 15 г.

Накратко
Клинкерните тухли, облицовъчните плочи и панели са съвременен, ефективен и енергоспестяващ начин да се придаде неповторим вид на дадена сграда. Отличават се с бързия и лесен монтаж, здравина и дълготрайност, а благодарение на високотехнологичните и естетически показатели се нареждат сред елитните и високо качествени материали.