Покривно отводняванеВътрешни системиДнес водоотвеждането на плоски и големи покриви е немислимо без системи за вътрешно отводняване. Те са неизменна част от защитата на покривите и целите конструкции в съвременните архитектурни решения. Шедьоври в строителството като многофункционалното съоръжение BMW Welt в Германия, Новият изложбен център на Милано – Fiera Milano, Аквацентърът в Сидни и много други разчитат именно на вътрешни системи за покривно отводняване. Те предлагат голямо разнообразие от дизайнерски решения и материали – неръждаема стомана, полиетилен, полипропилен с висока плътност, стъклопалст, поливинилхлорид и други. В настоящия материал ще разгледаме двата основни принципа на действие на тези системи, особености в проектирането им, както и някои предложения на българския пазар.
текст Вела Динкова Системите за вътрешно покривно водоотвеждане, наричани още точкови, се състоят от разположени по покривната повърхност водоприемници – покривни воронки, устройства за проверка и почистване, и отвеждащи тръби, които включват водата в канализационната мрежа или към системата за отвеждане на дъждовна вода. Те функционират въз основа на два принципа – гравитачен и вакуумен. Разнообразието при възможните материали и технически решения е доста по-голямо. За да се направи избор на точната система, трябва да се вземат предвид типа на покривната конструкция, вида на покривния материал, очакваните количества валежи и площта на покрива. Правилното решение е свързано с доброто познаване на начините на действие на системите. Ще ги разгледаме, за да можем по-лесно да преценяваме от какъв тип система се нуждае всеки отделен проект.
Гравитачни или вакуумни системи?
И двата вида системи имат своите предимства и приложения. Гравитачните (конвенционални) системи функционират благодарение на силите на земното притегляне и на теглото на събралата се вода. Попадайки в тръбите, водата се стича по периметъра им надолу, като в центъра остава въздух. Когато водното количество е повече, водата се движи с по-голяма скорост, получава се завихряне и въздушният център се увеличава. Това намалява ефективността на системата. Обикновено 2/3 от тръбите са запълнени с въздух по време на функционирането им. При оразмеряването на тръбите се има предвид, че до 35% от тръбата се заема от вода, което налага използване на по-големи сечения. Гравитачните системи се препоръчват, когато покривната повърхност за всеки водоприемник е по-малка от 150m2.
Вакуумните системи са по-ефективни от гравитачните. Докато конвенционалните функционират с една част от сечението си, вакуумните системи работят при пълен капацитет и по-висока скорост на оттичане на водата. Те дават възможност по-голяма покривна площ да се отводнява с по-малък брой водоприемници и тръби при по-малко сечение на тръбите. Използват се по-малко части и материали. Така системата се монтира по-лесно и бързо, а и не натоварва конструкцията. Принципът им на действие се основава на вакуумния ефект.Различните налягания в отделните части на системата, които са резултат от фуниевидната форма на водоприемниците, предизвикват ускорено движение на водата надолу, подобно на изпомпване. Удобство при тези системи са хоризонталните тръби. При тях не е нужно да има наклон, заради което заемат по-малко място.
На какво да обърнем внимание при проектирането?
Броят на воронките се изчислява в зависимост от интензитета на оразмерителния дъжд. Това е най-обилният валеж с продължителност 5 минути за последните 5 години. Според EN 12056 той е най-малко 300 литра в секунда за хектар. За целите на проектирането може да се направи запитване в Националния институт по метеорология и хидрология за оразмерителния дъжд на съответното място. Ако стойността се окаже различна от статистическата за съответната зона на България, за оразмеряване се взема по-високата стойност. Ако оразмерителният дъжд е 300 литра в секунда на хектар, площта на покрива е 1500m2, a отточният коефициент – 1, то произведението от всички тях се дели на 10000 и се получава 45 литра в секунда отводнителен дебит на покрива. При дебит на използваните воронки 5 литра в секунда, ще са необходими 9 броя воронки за съответния покрив.
За всеки конкретен случай трябва да се провери необходимостта от аварийни преливници. Двете възможности за аварийно преливане са използване на втора независима отводнителна система или чрез барбакани. Преценката става въз основа на много фактори според DIN 1986-100. Oще на фаза проектиране е необходимо да се осигури 100% хидроплътно свързване между воронките и хидроизолацията на покрива. Така ще се предотвратят пробиви в хидроизолацията. За да се избегне залеждане на вода в системата през зимата, се препоръчват отопляеми воронки. Те са задължителни в случаи на неотопляеми сгради, когато отводняването е свързано с дъждовната канализация, а не с битовата, в случаи на хоризонтални тръби, които крият риск от замръзване на вода през нощта, при по студен климат и в други случаи по преценка на проектанта.
А ето и някои предложения на българския пазар:
АСО България е част от АСО Group, компания произвеждаща и предлагаща системи за отводняване в 40 страни в Европа, Америка, Азия и Австралия. Системите са разработени съобразно различни области на приложение – от малки жилищни къщи до обществени и промишлени сгради с голямо натоварване. АСО България предлага системи за вътрешно покривно отводняване от двата основни типа – гравитационни и вакуумни. При гравитационното отводняване покривните воронки имат за цел да отвеждат дъждовната вода от покриви, надземни гаражи и тераси. Събралата се вода се оттича посредством вътрешните отточни тръби. Системата е модулна и многообразна. Подходяща е за различни покривни структури. Воронките са топлоизолирани. Пресован фланец с уплътнение спомага свързването с различни видове хидроизолационни мембрани. Системата осигурява добра връзка между бетона и чугуна. Разполага и с противопожарен предпазител.
В системите за вакуумно отводняване се използват покривни воронки JET. Te са изработени от неръждаема стомана или чугун и са предназначени за отводняване на мащабни покриви, като например: търговски центрове, индустриални складове и други. Отличават се със здравина, сигурност и голям капацитет на отводняване - при DN50 приблизително 9l/s, при DN80 - 17l/s. Имат фланец за връзка с хидроизолационна мембрана. Осигуряват добра връзка между бетона и корпуса на сифона. Характеризират се с устойчивост на сезонни температурни разлики и UV защита. Имат и защита срещу повреди по време на монтаж. Незапалими са.
HL България предлага пълен асортимент от сифони, воронки и други необходими принадлежности за сградна канализация на австрийския производител HL Hutterer & Lechner. За конвенционални, вътрешно разположени отводнителни системи за покрива, HL предвижда решения за почти всички покривни конструкции. Въпреки това остава предизвикателството към проектанта и изпълнителите в детайлите. Воронките са с долно или странично оттичане.
Воронките с долно оттичане са с притискащ пръстен, битумен маншет или PVC-маншет. Например, воронка за вакуумно отводняване на плосък покрив HL60.1/7 SuperDrain DN75 е с долно оттичане. Има термоизолирано тяло, вграден нагревател - саморегулиращ се (10-30W), за директно свързване към мрежа 220V, фланец за хидроизолацията, притискащ пръстен от неръждаема стомана за притискане на мембраната, листоуловител d180мм с UV защита. Защитната капачка при монтажа се съдържа в опаковката.
Воронките със странично оттичане са с притискащ пръстен или битумен маншет. HL64.1BH е воронка за плосък покрив DN75/110, странично оттичане, с термоизолирано тяло, вграден нагревател - саморегулиращ се (10-30W), за директно свързване към мрежа 220V, със заводски заварена SBS битумна мембрана d500мм за идеално свързване с битумни хидроизолации, наставка с променяема височина 19-65мм и рамка 148х148мм, решетка 137х137мм от неръждаема стомана и полирана. Защитната капачка при монтажа се съдържа в опаковката.
SuperDrain - системата за напорно отводняване на плоски покриви предлага някои предимства в сравнение с традиционната гравитачна система за отводняване: значително по-малки диаметри и дължини на отводните тръби, както и значително намаляване обема на изкопните работи, чрез почти пълното избягване на колекторните тръби. Това означава в почти 1 степен намаляване на разходите като цяло за материали, време и труд. Освен това, поради високия самопочистващ ефект на SuperDrain, се намаляват и разходите за поддръжка на отводнителната система на покрива. Системата се проектира на специален HL-софтуер.
Ондулин Строителни Материали е търговски офис на международната производствено-търговска групировка Onduline Group. Тук се предлагат водоприемници (воронки) за вътрешно водоотвеждане. Те най-често са полимерни или съставни (от полимерни и метални части). Обикновено се състоят от широка пола (най-често кръгла, предназначена да осигури по-здравото залепване с хидроизолационния материал и да препятства връщането на вода под хидроизолацията) и тръба с различен диаметър за връзка със сградната отводнителна канализация.
Предлагат се от най-простите варианти до такива с допълнителни решения за по-сигурен монтаж, защитни решетки, топлоизолация, нагреватели срещу замръзване, пръстен за механично фиксиране на хидроизолацията и други. Всички допълнителни решения са предназначени за увеличаване на надеждността на водоприемниците и тяхната безпроблемна работа при всякакви атмосферни условия. Фиксаторът представлява алуминиев пръстен, който позволява механично захващане на хидроизолацията към водоприемника с 6 броя неръждаеми винта. При модела с подгряване този пръстен е от синтетичен каучук (IGOM) на резба. За по-добра връзка с хидроизолацията фланецът на воронката е оребрен.
Ондулин предлага и водоприемници със странично оттичане за вътрешно водоотвеждане. Те се препоръчват, когато водоприемникът се намира далеч от вертикалния щранг и за достигането му се налага връзка с хоризонтална тръба. Когато връзката на водоприемника е с битовата канализация за избягване на неприятна миризма се използва воронката-сифон (само в зони, където не е възможно замръзване). Прилагат се при плоски покриви (обитаеми и необитаеми), мокри помещения, гаражи и други, заедно с полимерна (ABS) или метална (неръждаема) защитна решетка и основа - наставка над сифон.
Wavin Group е производител на пластмасови тръбни системи за жилищно строителство, инфраструктура и управление на дъждовните води. Wavin Quick Stream е новаторска система за вакуумно отводняване на покриви. Системата включва вакуумни водоприемници, тръби, фитинги, електро-заваряеми муфи и всички необходими елементи за окачване на системата. Ефективността на системата се състои в способността є да транспортира даден обем вода през по-малко напречно сечение в сравнение с гравитачното отводняване. По-голямата ефективност също води до по-малко тръбни работи, скоби и опростена окачваща система. Системата намалява използваните материали, тегло и време за монтаж, обединявайки ги с ефикасност, повишена безопасност и оптимизация на площите. С подкрепата на специализиран CAD софтуер и чертежи, Wavin предлага качествени решения за дъждовната канализация, които могат да доведат до значително намаление в разходите, в сравнение с конвенционалните гравитачни отводнителни системи. Системата е самопочистваща се. Материалът е PVC – дълготраен, устойчив на удар, не корозира и гарантира дълга употреба. Връзките са сигурни и устойчиви на висок напор. Муфите са подвижни и гъвкави, свързващи се чрез щракване, което води до бърз и лесен монтаж.
Geberit е швейцарска компания за производство и търговия със санитарна и водопроводна техника, която развива дейност в 41 страни. В България също се предлагат продукти с марката Geberit. Официален представител е Юнитрейд Интернешънъл. Системата за вътрешно покривно водоотвеждане Geberit Pluvia работи на вакуумен или сифонен принцип. Воронките са с разширена горна част (като фуния), а долната се стеснява и преминава във водоотвеждащата тръба. Така се получава различно налягане в различните части на системата. Течността в горната част е под по малко налягане в сравнение с долната. Получава се ефекта на вакуума или помпата. Така скоростта на оттичане на водата се увеличава. При слаби дъждове системата може да работи като гравитачна. Сред предимствата на Geberit Pluvia са голямата свобода в архитектурните решения, намаленото натоварване върху конструкцията, за сметка на по-малкото тегло на полиетиленовите тръби, голямата ефективност, способността за самоочистване, липсата на протичане извън системата, намаленото ниво на шума и провереното качество в стотици проекти по целия свят за последните 25 години.
Impertek е италиански производител на широк спектър материали за хидроизолация и дренаж. На българския пазар се предлагат воронки от PVC с марката Impertek. Те са снабдени с гладък фланец за подобряване на сцеплението. Имат две колелца на изхода, които служат за уплътнява при свързване с водосточните тръби. Произведени са от качествен, устойчив материал за дълготрайна употреба. Леко коничната форма благоприятства лесния монтаж. Предлагат се и воронки Impertek за индустриални покриви. Те също са с леко конична форма за добро напасване към канализационните тръби. Конекторът е плавен, има фланец за подобряване на сцеплението. Устойчивостта на материала, използван за производство, гарантира експлоатация в дългосрочен план. В горната част на фланеца има поредица от хребети, които гарантират добра хидроизолация.
Siphonika е друго предложение на турската фирма Sifonik Sistem, представено на българския пазар. Това е новaторска система за вакуумно отводняване на големи покривни повърхности, която се базира на гравитационно-вакуумен принцип, който осигурява отводняване без да се изисква наклон на отвеждащите тръби. Системата се възползва от разликата на височината между покрива и канализационната шахта . За постигане на максимално отводняване се ползва специална програма с която се изчислява баланса на налягането, и така се определят броя на воронките, диаметъра и размера на отвеждащите тръби и фитинги. Системата е с лесен монтаж. Специална система за закрепване предотвратява деформирането на тръбите. Обемът на водата в тръбите е 100%. Поради голямото налягане системата се самопочиства и няма опасност от задръстване. Вертикалните тръби са сведени до минимум. Постига се значителна икономия от строителство на канализационни шахти и от материали.04/09/2012 |