СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина IX, брой 6, 2012

Керамични облицовки винаги модерни и практични

Керамични облицовки винаги модерни и практични

Векове наред керамичната плочка се е утвърдила не само като любим строителен материал с отлични експлоатационни качества, но и като широко изразен декоративен елемент с вътрешно и външно приложение. Вярно е, че до преди двайсетина години у нас съществуваха само 2-3 цвята керамични плочки и за дизайнерски възможности беше трудно да се говори, но дори и тогава те бяха много предпочитани предимно заради практичността им. С годините се появиха много нови материали, но и те не можаха да изместят керамичната плочка. От създаването си преди 5 хилядолетия до днес керамичната плочка е претърпяла голямо развитие и успешно съчетава твърдост, лекота, мразоустойчивост, водоотблъскване и редица други ценни технически свойства с високо естетически характеристики. Ето защо тя не излиза от мода.

История на керамичните облицовки
Първите образци на керамични плочки са намерени между поречията на реките Тигър и Ефрат. Археолозите отбелязват, че те наподобяват по-скоро мозайки, които през третото и второто хилядолетие преди новата ера са използвани за украса на дворци и храмове. Въпреки това, те се отличават и от мозайката по цялостния рисунък, вграден в рамките на една плочка. Дебелината на такива плочки е много по-голяма в сравнение с тази на съвременните варианти. На повърхността им се изобразявали триъгълни, кръгли или полукръгли форми. Много месопотамски майстори смятали, че те внасят хармония с околния сват – триъгълника символизирал съзвездия, а кръга и полукръга – слънце, море и хоризонт. Много от сега модерните линии плочки в ориенталски стил пренасят част от тази символика, макар и неразбираема за съвременния човек. За вавилонските дворци и храмове пък се използвала керамика с 10мм глазура в тюркоазено синьо или бледо зелено. Популярните изображения при тях са стилизирани растения (особено лилии), животни и геометрични фигури. Керамичната плочка, във вид най-близък до съвременния, се появява по времето на ахеменидите – династия, управлявала първата Персийска империя през 550-330 година пр.н.е.. Голям тласък в развитието на тези материали дават маврите, които идват от Иран и се заселват в Испания след 8-ми век. През 11-ти век керамичната плочка се пренася от Испания в Италия и ако в Испания винаги са се стремили да подобрят свойствата на материала, то в Италия се работело основно върху изяществото. По времето на Реконкистата монасите от католическата църква се добират до арабската технологията на керамичната плочка и тя започва да се произвежда все по-широко. Днешните разнообразни линии предлагат комбинация от най-доброто, постигнато през вековете в целия свят - отлични качества и естетика в едно. Освен това те дават възможност за избор не само на външен вид, но и на комбинация от свойства в зависимост от приложението. Нека разгледаме някои от най-популярните типове керамични плочки и местата, най-подходящи за тяхната употреба.

Керамичните облицовки днес – много форми и приложения
Основни типове керамични плочки са майолика, фаянс, клинкерни плочи, теракота и гранитогрес. Майоликата е необикновено красив вариант на декоративни керамични плочи. Представлява много здрава керамична плочка, получена чрез пресоване, с емайлирана повърхност и пореста цветна основа. Получава наименованието си от остров Майорка, тъй като е пренесена през него от мавританска Испания в Италия. Плочката е равна, блестяща и с висока декоративна стойност. Суровината за производство на майолика е смес от глина, пясък, карбонати и окиси на желязото, придаващи на основата лек розов оттенък. Използва се непрозрачна цветна глазура. Майоликата се прилага за облицовка на вътрешни стени в жилищни помещения с ниска влажност на въздуха. Не е приложима за мокри и влажни помещения, тъй като има висока пористост и голяма водопоглъщаща способност – 15-25%. Въпреки това някой производители предлагат специални серии, подходящи за влажни помещения.

Фаянсовата плочка е емайлирана, с пореста бяла основа, формувана чрез пресоване. Качеството на продукта зависи от еднородността на суровината, която се подлага на прецизна подготовка. Изпичането е на режим на степени с постепенно увеличаване на температурата. Това е важен момент, защото ако рязко се премине границата от 600оС, може да не протече пълно изпичане на органичните примеси в глината. В резултат на това ще се получи дефект, наречен “черни сърцевини”. Неправилно изпеченият фаянс бързо губи цвета си, има неправилна форма и се руши лесно. Материалът е с вътрешно приложение – за подови покрития и облицовки на стени.

Клинкерните плочки са емайлирани или неемайлирани, еднократно изпечени, с разноцветна (обикновено плътна основа) и се получават по пътя на екструзията. Суровинната смес се изпича при температура до 1250оС до започване на процеса на остъкляване. Методът на екструдиране позволява получаването не само на плочки със сложни геометрични форми, но и на различни облицовъчни елементи за цокли, ъгли, стъпала и др. Клинкерните плочи имат много добри характеристики на съпротивление на механични въздействия, триене, неблагоприятни атмосферни условия и температурни амплитуди. Освен това те са устойчиви към въздействието на агресивни химични вещества, почистват се лесно и са непретенциозни по време на експлоатация. Поради тези си характеристики клинкрните плочи имат широко приложение. Те могат да се използват за подова настилка както вътре, така и извън сградата, а също и за вътрешна облицовка на стени в жилищни, обществени, промишлени и спортни съоръжения.

Теракотата, известна още под наименованието кото, представлява плочка с червена пореста основа, получена чрез екструзия. Продуктът се произвежда от различни видове глина и след екструзията се изсушава и изпича при температура 1110оС. Теракотата притежава висока устойчивост към въздействие на абразивни вещества, атмосферни влияния и химични вещества, не се свива и не се измята. Използва се за подови настилки с вътрешно и външно приложение. При теракотните плочки за интериорни облицовки се добавят обагрящи субстанции за засилване на цвета. Такава обработка обаче не е препоръчителна за теракота за външна употреба, защото изменя порестата структура на основата на плочката и може да повлияе неблагоприятно на нейната студоустойчивост.

Гранитогресът се прави от бяла глина с добавки от фелдшпат, кварц и други минерали. Добре размесената суровина се пресова под много голямо налягане - 400N/cm2 и се изпича при висока температура 1200-1300оС. В резултат на този високотехнологичен процес се получават много плътни плочни с еднородна структура, което придава на крайния материал голяма твърдост, механическа устойчивост, ниска водопоглъщателна способност (0.02-0.05%), устойчивост на замръзване и на големи температурни амплитуди. За да се получи продукт с нужния цвят в суровината се добавят минерални пигменти, които са равномерно разпределени по дебелината на плочата, придавайки є вид на природен гранит. Интензивността на цвета не се променя под действие на светлината и ултравиолетовите лъчи. Плочките гранитогрес се произвеждат с релефна, матова, полирана или глазирана повърхност. Използват се за облицоване на повърхности, подлагани на голямо механично натоварване и изискващи повишена устойчивост на химични реагенти и студ.

Искате сигурност и защита? Керамичната плочка може да Ви помогне.
Една от особеностите на керамичните плочи е, че са абсолютно незапалими и негорими. Материалът, от който са произведени е инертен към пламъците и практически не се разрушава при високи температури. Под или стена с керамична облицовка са защитени от пожар, не поддържат огъня, не тлеят и не отделят вредни вещества. Много експерименти и примери от практиката са доказали, че керамичните плочки осигуряват надеждна допълнителна пожарозащита на носещите конструкции на сградите. Така значително намаляват риска от разрушаване на сградите в следствие от пожар. Противопожарните качества на керамичните облицовки се дължат на свойствата на изходните материали, от които се произвеждат – пясък, глина, фелдшпат и различни метални окиси.

Керамичните плочки могат да ви дадат и друг вид безопасност, тъй като се отличават с много ниска електропроводимост и силно изразени антистатични свойства. Тези свойства до голяма степен зависят от химичната структура на керамичните материали, които са типични за веки вид керамика. Така, при облицовка на подове се избират керамични покрития от антистатични материали. Трябва да отбележим, че в някои специални помещения използването на такива плочки е общо изискване. Да не забравяме, че керамичните плочки са изключително екологичен материал. Те на отделят вредни вещества нито по време на полагане и експлоатация, нито при демонтаж. Някои видове керамика, предназначени за промишлени условия, лаборатории, кухни или медицински помещения, имат специални покрития които ги правят инертни на киселини и основи. Така при разливане на различни химични реагенти върху тях, не само че покритието не се уврежда, но и не се отделят вредни вещества.

Когато говорим за сигурност при керамичните покрития, не може да не споменем за защитата от хлъзгане. По законите на физиката хлъзгането зависи от коефициента на триене, а той - от повърхността на плочките, наличие на влага и други вещества, температурни условия. Много важно за безопасността при ходене върху керамични подове е повърхността да е матова, по-грубо релефна или да се поставят специални противохлъзгащи кантове. Пазара днес вече предлага много такива линии, така че керамичната настилка може да Ви даде и този вид защита както в интериора, така и при външно приложение.

Както вече споменахме, някои типове керамични облицовки имат много слаба водопоглъщата способност и могат да се използват за защита от проникване на влага във влажни и мокри помещения, басейни и различни външни приложения. При външното приложение обаче, е важно да се следи и за устойчивостта на студ на материала. Според Европейския стандарт EN ISO 13006 плочките са разделени на групи по два параметъра – водопоглъщане и метод на получаване. Колкото по-малък е номера на групата, толкова по-слаба е водопоглъщащата способност и е по-висока студоустойчивостта. Групите I и II се приемат за студоустойчиви, докато група III е само за вътрешно приложение. Разбира се между групите има и разлика в цените, защото студоустойчивите са по-плътни (имат по-малко пори). Освен това колкото по-малка е водопоглъщащата способност, толкова по-голямо е съпротивлението на свиване. Друг стандарт - EN 154 (PEI) класифицира плочките в пет групи по износоустойчивост. Покритията от клас PEI V са с най-голямо съпротивление на триене и могат да ви дадат сигурна защита от износване при най-натоварените от трафик места.

Модни тенденции при керамичните облицовки
Всяка година дизайнът на керамичните плочки се обогатява и много техни качества се усъвършенстват. Спокойно можем да кажем, че керамичните облицовки са не само строителен материал с безспорните си качества, които разгледахме, но заедно с това и оригинална декорация. Тенденциите при тях се изменят всяка година, постоянно се появява нещо ново, по-интересно и неповторимо. Освен това развиващите се общи модни течения в декорацията, оказват влияние върху всички материали в довършителните работи, включително и в новосъздаващите се колекции керамични плочки.

Една от най-актуалните в момента тенденции е производството на керамични плочки, имитиращи дървесна повърхност. Това течение не е съвсем ново, но все още е много търсено, използвано и модерно. Така визуално се наслаждавате на естетиката, топлината и натуралността на дървената текстура, като едновременно с това имате много устойчиво на различни въздействия покритие. Спокойно може да се мие с вода и разнообразни препарати. Тези колекции показват съчетание на практично, красиво и просто – основна идея в модата през последните 2-3 години. Ако материалът е качествен, при подходящо осветление, малко хора биха различили керамичната имитация на дърво от истинско дървено покритие.

Друго модно направление при керамичните плочки е имитацията на метал. Правят се колекции наподобяващи предимно сребро, бронз, желязо и мед. Тези плочки изглеждат наистина великолепно, дори и без специално осветление. Поглеждайки ги, ти се приисква да го докоснеш с ръка. Освен това са изключително стилни и при правилно използване в дизайна могат да създадат много силни ефекти. Още една съвременна тенденция са керамичните плочки, наподобяващи тъкани. Обикновено при тях се вграждат и цветни изображения, най-разнообразни – дървета, цветя, животни. Производителите на подобни серии керамични плочки са уверени, че продуктите им винаги придават на атмосферата раздвиженост, оригиналност и добро настроение. Напоследък тези продукти се предлагат в богата палитра от цветове и с възможности за пресъздаване на цветни природни картини, геометрични фигури и източни орнаменти. Те могат да Ви помогнат да релаксирате, като Ви потопят в нов свят, далече от ежедневието.

Силно изразеният култ към натуралните материали прозира и в сериите, имитиращи естествен камък. Върху повърхността на плочките могат да се създадат неповторими рисунъци дори в рамките на една и съща колекция. Това много се харесва на клиентите, защото получават нещо наистина оригинално, наподобяващо на външен вид естествения камък, но много по-достъпно като цена. По отношение на класическия дизайн на керамичните плочки трябва да кажем, че е малко вероятно някога да излезе от мода. За всички ни е известно, че класиката никога не остарява и е винаги готова да подчертае добрите страни или да скрие недостатъците на всяко пространство.

Опитвайки се да задоволи жаждата за нови решения, модната индустрия наред с класическото предоставя широка гама от цветове за необичайни и вълнуващи идеи в дизайна. Производителите предлагат безброй варианти – от меките природни, успокояващи цветове до най-ярките. Освен комфорт и спокойствие потребителите търсят и начини да изразят фантазиите си, да създадат динамика и чар. Ето защо много често неутралните тонове се съчетават със силно акцентиращи нюанси. Нещо повече, напоследък се забелязва тенденция цветовете, които преди се ползваха за акцент, сега да бъдат фон. Всичко разбира се зависи от атмосферата, която се стремите да създадете. Важното е, че избор има и възможностите са неограничени.