Противопожарни покритиянадеждна и лесна защита от пожарОсновна задача при проектирането и изграждането на сгради, съоръжения и инсталации, както и при преустройството и реконструкцията им е да се спазят редица противопожарни изисквания. Най-надеждната защита при пожар се осигурява с активни средства като пожароизвестителни системи, сигнализация и системи за гасене на пожар, с комбинирано използване на пасивна защита, включваща противопожарно проектиране и конструиране. Пасивните средства са не по-малко важни от активните. Те се изразяват в използване на определени материали по определен начин, така че при пожар сградите и съоръженията да издържат по-дълго време, да са максимално безопасни за хората и да се минимизират материалните щети. Поради големия им принос в пасивната защита, ще представим редица покрития, които увеличават сигурността при евентуален пожар.
В противопожарното проектиране и изграждането на безопасни при пожар сгради и инсталации основен параметър, на които се обръща внимание, е устойчивост на материалите и конструкциите при пожар. Границата на пожароустойчивост и групата по горимост на някои строителни конструкции и елементи могат да се открият в Наредба за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар. Там са посочени строителните материали с тяхната дебелина или други особености и в зависимост от това дали са горими и какъв е прагът им на пожароустойчивост, изразен в минути. По реакция на огън материалите са разделени на няколко класа – А1, А2, …F, като първите са най-устойчиви. Целта на противопожарните покрития, които ще представим е да удължат времето на пожароустойчивост на строителните материали и конструкции и те да преминат в по-надежден клас. Това е голям принос за сигурността, защото дори и трудногоримите материали имат някакъв праг на устойчивост на огън, който може да се повиши с подходящо покритие. Да не говорим за случаите, в които по една или друга причина са използвани материали от по-нисък клас на горимост, т.е. по-лесно се възпламеняват, стопяват или отделят вредни вещества при нагряване и горене. Използването на пожарозащитни покрития може да увеличи класа на устойчивост на пожар на конструкцията и то при сравнително добро съотношение разходи/ползи. Нека разгледаме някои основни групи конструкции, с техните нужди за защита от пожар и съответните противопожарни покрития с характерните им особености, възможности и приложения.
Защита от пожар на метални конструкции
Металите са негорими материали, но въпреки това не могат дълго време да издържат високите температури, възникващи в сградите в следствие на пожар. Затова металните конструкции трябва да се защитават от пожар. Повечето метали са доста чувствителни към високи температури. Под въздействие на топлината, когато е над определени граници за всеки метал, металите се топят и губят здравината си. Критичната температура, при която започва загуба на носещата способност на стоманените конструкции при нормативно натоварване е 500оС. Изискваната огнеустойчивост на основните метални конструкции е от 15 минути до 4 часа, в зависимост от степента на огнеустойчивост на сградата и типа конструкция. Най-ефективните материали за огнезащита на металните конструкции и постигане на нормативните изисквания са екраните от мазилки, които могат да се комбинират с бои, както и механично закрепващи се листове или плочи от огнезащитни облицовки. Когато към конструкцията има високи естетически изисквания, се препоръчват огнезащитните експандиращи бои.
Огнезащита на дървени конструкции
Дървото е много широко използван строителен материал. Дървените конструкции, облицовки, покрития и предмети винаги представляват рисков фактор при пожар. Не е тайна, че незащитеното дърво лесно се възпламенява и може да допринесе за разрастване на сериозни пожари. За предотвратяване на този проблем се препоръчва използване на специални импрегниращи състави, бои и лакове, предназначени за защита на дърво от пожар. Пожарозащитната боя за дърво е лесен и сигурен начин да защитите дървените конструкции. Много често се използват системи за огнезащита, специално предназначени за дърво, които включват импрегниращ препарат, грунд и лак или боя. Всички те заедно дават гаранция за по-голяма трайност на покритието и по-дълго време на огнеустойчивост на защитаваните материали.
Противопожарна защита на стоманобетонни конструкции
Строителството със стоманобетонни конструкции беше и продължава да бъде много популярно. За противопожарна защита на бетон и стоманобетон е целесъобразно използването на материали с голяма топлоизолационна способност и висока паропроницаемост. В такъв случай те ще обезпечават бавно загряване на защитаваната конструкция, при което дифузията на водните пари и на останалите продукти от термичното разрушаване на материалите, няма да предизвика значително вътрешно напрежение. На тези критерии отговарят предимно огнезащитни мазилки с минерални свързващи вещества и леки пълнители като експандиращи перлит и вермикулит, както и зърна от минерална вата. За подобряване на адхезията на стоманобетонната конструкция с пожарозащитната мазилка се препоръчва използването на специални грундове.
Пожарозащита на въздуховоди
Въздухопроводите на вентилационни и климатични инсталации в случай на пожар могат да се превърнат в път за разрастване на пожара и за разпространение на вредните продукти на горене в помещенията. За да се предотврати едно такова каскадно разпространяване на огъня и да се създадат условия за неговото локализиране, има изисквания за границите на огнеустойчивост на въздуховодите в системите за отопление, вентилация и климатизация. Въздуховоди с отговарящи на нормите граници на огнеустойчивост се проектират от негорими материали. При това дебелината на листовата стомана, от която се произвеждат те, трябва да бъде не по-малко от 0,8мм. За предел на огнеустойчивост на въздуховода се приема времето от началото на въздействие на огъня до възникване на гранично състояние - загуба на цялостност и изолационни способности.
Противопожарната защита на тези стоманени тръби се изразява в изграждане върху повърхността им на топлоизолационни екрани, които могат да издържат на въздействието на пожар или високи температури. Наличието на тези екрани позволява на въздуховодите по време на пожар да запазят своите функции без да се деформират в рамките на определен период от време. Вида на защитния състав и дебелината на нанасяния слой зависят от необходимия предел на огнеустойчивост на въздуховода. Пример за такава защита са покритията, разработени на основата на базалтови влакна. Те са рулонни материали и се нанасят лесно. Дават минимално натоварване на носещата конструкция и обезпечават допълнителна топло- и звукоизолация. Подобна защита може да се осигури и от противопожарни мазилки или друг вид рулонен материал.
Огнезащита на кабели
Защитата от пожар е много важна и отговорна задача. Тя трябва да осигури безопасност за хората и да намали материалните загуби. Централна роля в решаване на тази задача е обезпечаването на противопожарна защита на електрическите мрежи. Огнезащитата на кабели и метални въжета дава възможност на хората да напуснат сградата без рискове с асансьор. Освен това защитените електрически мрежи ще гарантират работата на пожароизвестителните системи, противопожарната сигнализация, сигнализацията за евакуация, автоматичните системи за гасене на пожар, системите за управление на климатичната и вентилационната инсталации и т.н. Кабелите имат сложна многокомпонентна структура съчетаваща горими материали (кабелната изолация) и вътрешен източник на топлина във вид на електрически проводници. Именно затова при експлоатация в авариен режим те могат да се възпламенят. При горене на повечето марки кабели, от топенето на изолацията се отделят токсични димни газове като въглероден оксид и хлороводород. Това е най-голямата заплаха при изгаряне на кабели, наред със спирането на работа на електрическите системи. Кабелите и електрическите мрежи могат да се защитят от пожар и това не е трудно. Обикновено се използват експандиращи огнезащитни бои с много малка дебелина на покритието, както и огнеустойчиви кабелни канали от вермикулитни плочи.
Огнезащитни бои, грундове и лакове
Един ефективен начин за превенция на човешкото здраве и състоянието на сградите при пожар е използването на бои, лакове, грундове и импрегниращи препарати, чиито състави са така разработени, че ги правят пожарозащитни. Най-известни сред тях са продуктите с експандиращ ефект. Под въздействие на огъня те набъбват и образуват върху конструкциите и материалите защитен изолиращ пласт, благодарение на който издръжливостта им на пламък нараства и от горими конструктивните елементи стават трудно горими. Подобни бои и лакове се произвеждат от разнородни полимери – латекси, поливинилхлоридни дисперсии, хлоропренов и силиконов каучук, фенолформалдехидни смоли и други.
Огнезащитните бои и лакове се нанасят върху конструкции и материали, които се възпламеняват и по тях огънят може да се разпространи в други части на сградата. Качествените противопожарни състави предпазват материалите от възпламеняване. Така те стават по-издръжливи на въздействието на огъня, не го предават на съседни материали и предпазват здравето Ви и имуществото Ви от бързо разрушаване. При избора на огнезащитна боя трябва да се обърне внимание както на производителя, така и на качеството на самия материал. Повечето качествени бои от този род имат голяма адхезия (сцепление) с разнородни материали и могат да се похвалят с дълготрайно действие. Обикновено с тях се обработват дървени и метални конструкции, за които се използват съответно огнезащитни бои за метални конструкции и огнезащитни бои за дърво. Също така има разработени широк спектър бои за защита от пожар на стоманобетонни конструкции, въздуховоди и кабели.
Грундовете и импрегниращите състави за защита от пожар обикновено не се използват самостоятелно, а в комбинация с лакове, бои и мазилки със същата функция. Те допълват силата на действието им и участват в така наречените системи за огнезащита. Цената на огнезащитните бои, грундове и лакове не е висока, като се имат предвид загубите и неприятностите, които могат да Ви спестят. Фирмите производители и търговци на такива материали консултират потребителите за най-подходящите във всеки конкретен случай състави. Някои от тях предлагат и професионална огнезащитна обработка на кабели, въздуховоди, метални и дървени конструкции. Високото качество на продукта и квалифицираните съвети и услуги са залог за Вашето спокойствие.
Противопожарни замазки и мазилки
Много от специализираните противопожарни замазки и мазилки са разработени за осигуряване на универсална защита. Това означава че имат добро сцепление към различни материали и образуват върху тях стабилни покрития, осигуряващи надеждна защита при пожар. Пример за такива мазилки са смеси от вермикулит, минерални добавки и свързващи вещества. Те са във вид на сухи смеси, които преди употреба се разреждат с определено от производителя количество вода и се нанасят с машини за полагане на мазилки. Полагането може да е и ръчно, но машинното дава по-малък разход на материал и не е така трудоемко. Върху вече изсъхналото покритие от противопожарна замазка или мазилка могат да се положат декоративни бои и мазилки по избор на клиента. Ако покритието се третира с бои, предпазващи го от атмосферните условия, пожарозащитният му ефект може да трае много дълго – около 15 години. Такива мазилки са подходящи както за метални конструкции, така и за стоманобетонни и за въздуховоди. Съставите не са опасни за човешкото здраве, а покритията са леки и не натоварват конструкциите.
Пожарозащитни облицовки
Към противопожарните облицовки се отнася широк спектър от материали във вид на твърди плочи или навиващи се във вид на руло листове. Те се поставят върху повърхностите, които искате да защитите от пожар и значително увеличават времето на тяхната устойчивост на пламък. Такъв продукт са например твърдите плочи от каменна (минерална) вата за огнезащита на стоманени конструкции, бетон и въздуховоди. За същата цел могат на се използват и гипсовлакнести плочи (гипсфазер), както и азбестоциментови плочи. Гипсфазерът е подходящ за защита на конструктивни елементи в закрити помещения. За защита на метални конструкции се прилагат също негорими звуко- и топлоизолационни плочи от минерална вата, на основата на базалтови добавки. Повечето от тях осигуряват огнеустойчивост от 60 до 240 минути в зависимост от конструкцията и типа сграда. Този тип противопожарни плочи могат да бъдат подсилени с алуминиево фолио или стъклена вата. Каменната вата съчетава устойчивостта на естествения камък с изолационните свойства на вълната. Тя е отлична пожарозащитна облицовка защото не се възпламенява и предотвратява разпространението на пламъците. Да не забравяме, че такива противопожарните свойства имат гипсокартонените и различните видове силикатни плочи.
От направения преглед на нуждите от пожарозащита на материалите и конструкциите и съответните покрития за тези цели става ясно, че пасивната защита от пожар е изключително важна. Универсално средство за това обаче няма. Колкото са различни конструктивните решения, използваните материали и условия на експлоатация, толкова различни са и методите и средствата за защита от пожар на сградите, съоръженията и хората. На пазара се предлага голямо разнообразие от противопожарни покрития и облицовки на различни производители и с различни марки. Залагайте на високото качество и професионалните съвети и услуги като гаранция за сигурност и спокойствие. 21/09/2012 |